Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Upínání tvarově složitých obrobků
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Upínání tvarově složitých obrobků

Kromě dobře známých standardních řešení pro upínání, například za použití univerzálních sklíčidel řady B-200 a BB-200, vyvinula japonská firma Kitagawa také širokou škálu vyspělých a specializovaných řešení pro upínání tvarově složitých obrobků. Dlouholeté zkušenosti v oblasti upínání pomáhají při hledání optimálních způsobů, jak dosáhnout požadovaných výsledků a snížit výrobní náklady. Základem je pak individuální přístup ke každému zákaznickému projektu.

Příspěvek přináší základní informace o několika vybraných sklíčidlech, která se využívají při řešení specifických nároků na upínání.

Sklíčidla řady PW (Power Wing)

Díky funkci čelistí axiálně vtahovat obrobek, jejich vyrovnávací funkci a možnosti uchopení za kuželové plochy je toto sklíčidlo vhodné pro hrubovací operace. Vyrovnávací funkce čelistí znamená, že tyto jsou v určitém malém rozsahu schopny přizpůsobit se svým natočením náhodným nerovnostem na upínaném povrchu, které vznikají nepřesným litím nebo kováním. Sklíčidlo PW tak umožní bezpečně upnout i značně nepravidelné či nepřesné díly. Zejména pro hrubování je velice důležité, aby byl obrobek dostatečně pevně upnut a zabránilo se vibracím nebo nesprávnému usazení dílu. V opačném případě bude obráběný povrch nepřesný a s každou další operací může nepřesnost narůstat. Náš projektový tým s vámi bude spolupracovat na nejvhodnějším provedení čelistí a dorazů tak, aby bylo dosaženo bezpečného upnutí obrobku.

Sklíčidlo řady PW

Sklíčidla řady PU (Pull Lock)

Toto sklíčidlo je vhodné pro dokončovací operace a upínání za již dříve obrobené plochy. Sklíčidlo PU je velice přesné sklíčidlo s opakovanou přesností pod 5 mikronů. Čelisti sklíčidla souběžně vtahují obrobek v axiálním směru a přitahují jej na zadní doraz sklíčidla, čímž je zajištěno bezpečné upnutí a dlouhodobá opakovaná přesnost upnutí. Umožňuje použití vysokých řezných rychlostí a tím zkracuje výrobní čas. Sklíčidlo PU je obzvláště vhodné pro velkosériovou výrobu s vysokými nároky na přesnost a stabilitu procesu.


Sklíčidlo řady PU

Sklíčidla řady DL (Dual Lock)

Sklíčidlo Dual Lock má všechny vlastnosti standardních univerzálních sklíčidel Kitagawa, jako jsou například sklíčidla řady B200, a navíc je DL sklíčidlo opatřeno funkcí pro přitažení a usazení obrobku na čelo, což eliminuje vyvracení čelistí dopředu a zajišťuje tak dosažení vyšší opakovatelné přesnosti. Z důvodu použití stejných čelistí jako u standardních sklíčidel Kitagawa je toto sklíčidlo optimální volbou tam, kde je požadováno univerzální sklíčidlo se snadným nastavováním pro malo- či velkosériovou výrobu jednoduchých dílů, ale i tam, kde je zároveň u některých složitějších dílů požadavek na využití některých pokročilých upínacích funkcí.


Sklíčidlo řady DL

Kolébky pro otočné stoly a protiložiska

Speciální upínací řešení nejsou omezena pouze na soustruhy. Sklíčidla Kitagawa jsou často instalována na celou řadu NC otočných stolů. Silová sklíčidla (ovládaná hydraulicky či pneumaticky) mohou být instalována přímo na lícní desku otočného stolu nebo umístěna na kolébku, jak je znázorněno na obrázku 4. Přívod požadovaných pneumatických či hydraulických médií k upínači je zajištěn pomocí robustních hadicových rozvodů a rotačních spojek. V případě instalace silového sklíčidla je na zadní stranu NC otočného stolu instalován příslušný hydraulický válec Kitagawa se snímači polohy pístu a celý systém funguje podobně jako na CNC soustruhu – je tedy možné pak řešit například automatickou výměnu obrobků.

 


Příklad sestavy kolébky otočného stolu a protiložiska

Přesné a tuhé upínání za vnitřní průměr – rozpínací trny řady KEM

Dalším efektním způsobem, jak vyřešit upínání některých tvarově složitých dílů při soustružení, je upínání za vnitřní průměr. Tento způsob upínání poskytuje výhodu především v kompletní prostorové přístupnosti k vnějším plochám, čímž se snižuje celkově nutný počet upnutí. Vysoká přesnost a tuhost upnutí je zajištěna díky funkci axiálního přitažení obrobku na čelo upínače. Konstrukce trnu s předním a zadním kuželem se postará o stejnoměrné rozpínání a povolování pouzdra po celé jeho délce kontaktu s obrobkem. Rozpínací pouzdra jsou lepená, aby bylo zajištěno kompletní utěsnění proti vniknutí chladicí kapaliny a třísek. V nabídce je možnost upínání za vnitřní průměr až do velikosti 635 mm (zákaznická řešení na míru). Pro upnutí ještě širší škály výrobků se dodávají pouzdra s poloviční nebo prodlouženou délkou nebo pouzdra zdvojená.

 

 

Silový rozpínací trn– KEM


Manuální rozpínací trn – KEM-MA


Konstrukce trnu s předním a zadním kuželem

 

Výhodou celého systému je jeho variabilita. Jedná se o systém, kde všechny typy rozpínacích trnů mají standardní připojovací rozhraní pro montáž na příslušné vřeteno stroje pomocí mezipříruby a není tedy problém zaměňovat je s dalšími typy upínačů nebo sklíčidel. Kromě silových rozpínacích trnů se vyrábějí i manuální rozpínací trny vhodné pro malosériovou a středněsériovou výrobu. Tyto rozpínací trny jsou zakončeny přesně broušeným čepem o průměru 38 mm, přes nějž je možné tyto upnout do běžného tříčelisťového sklíčidla či kleštinového upínače.

 


NEROZBITNÁ PÁTÁ OSA RKT180 - STVOŘENA ODOLÁVAT KOLIZÍM

Nejnovější naklápěcí osa Kitagawa s velikostí lícní desky 180 mm je navržena s ohledem na minimální údržbu a omezení prostojů. RKT180 poskytuje stejnou přesnost a tuhost, která je u děliček řady TT již standardem.
U tohoto otočného stolu není třeba nastavovat žádné vůle. Navíc nová konstrukce eliminuje nákladné poškození hlavních dílů převodů rotační i naklápěcí osy v případě kolize – vnitřní převodový mechanismus s valivými ložisky umožňuje při havárii proklouznutí a nedochází tedy k poškození důležitých vnitřních částí děličky. Po opravě případných drobných poškození můžete začít znovu rychle pracovat.


 Vnitřní převodový mechanismus

 

Otočný stůl RKT180 má oproti předchozím typům sdružený rozvod pro rotační spojky a rozvody jsou umístěny do míst, kde nijak nepřekáží.


 Otočný stůl RKT180

Otočný stůl má pouze pneumatické zpevňování, není třeba žádná hydraulika na stroji. Jeho o 33 % rychlejší naklápěcí osa a o 20 % rychlejší rotační osa jej činí nejrychlejší pátou osou ve své třídě.

Lícní desku je možné objednat ve třech různých provedeních: standardní deska, deska se čtyřmi T-drážkami nebo deska pro rychlou výměnu (nulový upínací bod).


 Lícní deska ve třech různých provedeních


Kitagawa Europe

Ing. Michal Prokeš

andrea.bednarova@kitagawaeurope.de

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: