Témata
Reklama

Výroba modelů na CNC obráběcím centru

Pětiosé obráběcí centrum Power od firmy Sahos je určeno pro prostorové obrábění kontur a ploch dílů z plastů, kompozitů, dřeva či slitin hliníku.

Pětiosé obráběcí centrum Power

Určení stroje

  • výroba modelů - frézování tvarově složitých modelů;
  • ořez plastových výlisků z vakuových lisů - zde jde zejména o samotný tvarový ořez frézováním, vyřezávání a vyvrtávání otvorů; výrobci plastových výlisků zároveň obráběcí centrum používají i pro výrobu tvarových upínacích přípravků (tzv. kopyt) pro upínání těchto výlisků nebo pro výrobu samotných forem pro termolisování;
  • ořez laminátů a kompozitních materiálů - operace obdobné jako u plastových výlisků.
  • Finální výrobky se dodávají zejména do automobilového průmyslu, dále jako komponenty pro obalovou a manipulační techniku, různé druhy chráničů, designové a reklamní výrobky.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Obráběcí centrum Power se uplatní při frézování plastů, dřeva či slitin hliníku.
    Vřeteno stroje je vybaveno naklápěcí a otočnou hlavou s digitálními servopohony.

    Rám a pohon os

    -1

    Možnosti upínání

  • pevný pracovní stůl z vysoce kvalitního tvrzeného kartitu pro podtlakové upínání, plocha stolu je opatřena upínacím rastrem se jmenovitou roztečí 25 x 25 mm, se zabudovaným rozvodem podtlaku, stůl je možné pro sériovou výrobu rozdělit na dvě samostatné pracovní zóny;
  • pevný pracovní stůl z vysoce kvalitního tvrzeného kartitu pro mechanické upínání, plocha stolu je opatřena upínacím rastrem otvorů se závitem M10 se jmenovitou roztečí 100 x 100 mm;
  • pevný pracovní stůl z hliníkových profilů pro mechanické upínání v rybinových drážkách;
  • pevný litinový stůl s T-drážkami.
  • Vřeteno

    Řídicí systém

    Řízení stroje zajišťuje moderní plně digitální řídicí systém CNC886 provozovaný na platformě Windows RTX, který interpretuje standardní ISO programy. Řídicí systém je možno připojit na místní počítačovou síť Ethernet 100 Mbps, kterou lze využít pro dálkovou správu. Kapacita paměti pro NC programy je v podstatě neomezená a je závislá pouze na velikosti pevného disku. Přehledné grafické prostředí řídicího systému se zobrazuje na barevném LCD displeji a ovládá se moderní optickou myší. Podle strategie a místních zvyklostí se programování integruje přímo do řídicího systému (obsluha je zároveň programátorem a technologem) nebo se rozděluje na dvě pracoviště (programátor s technologem na samostatném PC a obsluha stroje) a hotové programy se přenášejí do řídicího systému pomocí sítě. Řídicí systém je standardně vybaven ručním kolečkem pro komfortní dálkové ovládání stroje.

    Příklad obrobeného modelu

    Software

  • plošného a objemového modeláře (návrh, design, konstrukce, prezentace);
  • modulu pro obrábění (technologický postup obrábění);
  • generátoru ISO kódu pro stroj.
  • Plošný a objemový modelář umožňuje kreslení 2D skic, tvorbu 3D objemových těles a 3D ploch. Jde o vysoce produktivní CAD systém pro design, konstrukci, prezentaci, modelování forem a modelů, ořez plastových výlisků apod.

    CAM modul pro obrábění pak umožňuje uživateli definovat technologický postup obrábění, jako 2D frézování kontur a kapes, 3D frézování a vrtání, obrábění 3D ploch a modelů s přesným určením polotovaru, čtyř- a pětiosé obrábění. Všechny operace je možné ověřit verifikací, kde lze odhalit nevhodně nastavené obrábění a předejít tak nedostatkům při samotném obrábění na stroji.

    Ing. František Szabo

    Sahos

    www.sahos.cz

    szabo@sahos.cz

    Reklama
    Vydání #1,2
    Kód článku: 70128
    Datum: 07. 02. 2007
    Rubrika: Trendy / Plasty
    Autor:
    Firmy
    Související články
    Makroplasty versus mikroplasty

    Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

    Žíhání termoplastů

    Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

    Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

    Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

    Související články
    Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

    V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Související články
    Horké trysky jako nový standard

    Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

    Inteligentní řešení pro vstřikování plastů

    Automatizace, výrobní technologie, optimalizace procesů a služby jsou nedílnou součástí filozofie rakouské společnosti Engel. Ta svá systémová řešení v oblasti zpracování plastů představila v říjnu pod mottem „více než stroj“ na veletrhu Fakuma 2015 v německém Friedrichshafenu.

    Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

    S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

    Laserové řešení pro plastikářský průmysl

    Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

    Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

    Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

    Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

    Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

    Uniplast Brno vstoupil do druhé padesátky

    V roce 2015 vstoupil Uniplast Brno do druhé padesátky let své činnosti, proto mi dovolte ohlédnout se za jeho pracovní činností v uplynulém roce. V souladu s prací v předešlém období navázal na tradiční konference, konzultace, exkurze, semináře a publikační činnost.

    Jedině CO2 laser pro opracování plastů? Dnes už ne

    Implementace a nahrazování mechanických střihadel funkčními celky s CO2 lasery je již dlouhou dobu etablovaný proces pro odstraňování vtokových soustav. Ale co když chceme výrobek z plastu kompletně opracovat? Zjednodušit tvar formy a snížit tak náklady ve výrobě? Musíme kupovat drahé 3D CO2 laserové celky? Není možné laserovou technologii integrovat do technologie stávající?

    Výroba stavebnic leteckých modelů

    Pamětníci si možná vzpomenou na reportáž o výrobě plastikových leteckých modelů, která vyšla v MM Průmyslovém spektru 1, 2/2004. Když jsem loni na setkání uživatelů softwaru NX potkal pana Vladimíra Šulce, jednoho ze zakladatelů společnosti Eduard – Model Accessories, pozval mě, ať se k nim do Obrnic přijedu znovu podívat, protože za tu dobu se mnohé změnilo.

    Zavedení nového softwaru zefektivnilo konstrukci forem

    Společnost Dramco Tool & Die Co. z Grand Islandu se specializuje na výrobu komplexních vstřikovacích forem pro automobilový a spotřební průmysl. S ohledem na potřebu upgradovat a změnit systém konstrukce a výroby forem za účelem zvýšení efektivity začala hledat systém, který by umožňoval rychlou konstrukci forem, automatizaci některých procesů a umožňoval práci jak s objemovými tělesy, tak s volnými plochami.

    Reklama
    Předplatné MM

    Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

    Proč jsme nejlepší?

    • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
    • Vysoký podíl redakčního obsahu
    • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

    a mnoho dalších benefitů.

    ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

        Předplatit