Témata
Reklama

Výzkumné centrum Intemac společně s partnerskými podniky sestavilo plně automatizovanou výrobní buňku. Smyslem je pomoci českým podnikům na jejich cestě k vyšší efektivitě a konkurenceschopnosti.

Výzkumné centrum Intemac společně s partnerskými podniky sestavilo plně automatizovanou výrobní buňku. Smyslem je pomoci českým podnikům na jejich cestě k vyšší efektivitě a konkurenceschopnosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Realizace Výrobní buňky 4.0, jejíž hodnota je 7 milionů korun, trvala půl roku. Zainteresovaní partneři pro demonstraci zapůjčili své přístroje zdarma. Aktuální řešení ukazuje, jak inovovat oblast strojírenské výroby. Centrum Intemac plánuje buňku využívat a rozvíjet s dalšími firmami, které mají zájem o téma digitalizace. Do buňky je možné připojit různá zařízení od jiných výrobců.

Aktuální podoba buňky umožňuje tzv. adaptivní proces výroby, kdy měřicí stanice umí po dokončení obrábění vyhodnotit kvalitu obrobku a při nalezení nedokonalosti poslat informace do stroje, který obrobek opraví. Buňka je schopna prediktivní údržby. Sleduje technický stav zařízení a na základě dat z vibrací stroje včas odhalí případnou poruchu. K buňce je možné připojit také další zařízení, čímž se chytrý výrobní proces rozšíří.

Podle slov ředitele výzkumného centra Intemac Ing. Radomíra Zbožínka ml. české výrobní podniky většinou netuší, co čekat od přechodu na chytrou výrobu. Proto se rozhodli na laboratorním modelu reálného provozu ukázat, jak prvky tohoto konceptu aplikovat na stávající výrobní zařízení, tak aby podniky mohly čerpat výhody, které Průmysl 4.0 přináší.

„Aktuální podoba buňky je pouze začátek, je to živý organismus, který se bude měnit podle požadavků průmyslu. Na buňce jsou ke zprovoznění další funkce, v plánu je připojit další zařízení a vyzkoušet nové možnosti fungování buňky. Rozhodnou-li se firmy zavést podobnou výrobní buňku do vlastního provozu, výzkumné centrum Intemac je se svými partnery připraveno stát se průvodcem celého procesu implementace,“ dodává Radomír Zbožínek ml. předpokládá, že se partnerství bude nadále rozrůstat, neboť buňka je koncipovaná tak, že do buňky je možné připojit různá zařízení od jiných výrobců.

Vize realizace výrobní buňky propojila výzkumníky Intemacu s pracovníky soukromých firem. Obráběcí stroj poskytl Tajmac-ZPS, měřicí stanici Renishaw, firma B + R automatizace vyvinula otevřenou platformu, robot pro demonstraci integrované robotiky zapůjčila firma Comau, upínací prvky společnost SMC a díky společnosti Sewio Networks lze v blízkosti buňky sledovat pohyb osob.

Používat ve výrobě roboty i měřicí stanice je běžné. Přínos Výrobní buňky 4.0 je v tom, že prostřednictvím otevřené integrační platformy lze do buňky připojit různá zařízení od jiných výrobců a jako celek ji začlenit do chytrých továren,“ uvádí ředitel české pobočky rakouské společnosti B + R automatizace Jan Ohřál, jehož podnik tuto platformu vyvinul.

Originalita řešení

Systém propojení zařízení v buňce není nový, ale je výjimečný oproti běžným provozům. To, čím je tedy Výrobní buňka 4.0 skutečně unikátní, je především otevřenost pro připojování nových i současných technologií. Obráběcí stroj i měřicí stanice mají totiž svůj vlastní řídicí systém. Normálně by spolu nemohly komunikovat, ale prostřednictvím integrační platformy ve Výrobní buňce 4.0 to je možné. Navíc jednotné ovládací rozhraní umožňuje spravovat všechna zařízení z jednoho panelu. Právě komunikací mezi zařízeními v této jednotce, ale také konektivitou – umožněným jednoduchým připojením na další výrobní jednotku – Výrobní buňka demonstruje jedny z principů širokého konceptu Průmyslu 4.0.

Společná fotografie zástupců partnerských firem, kteří se na realizaci Výrobní buňky 4.0 v Intemacu podíleli. Samozřejmě se

Prediktivní a procesní diagnostika

Buňka je schopná sledovat technický stav zařízení na základě dat z vibrací a dalších technologických parametrů (teplota, elektrický proud, spotřeba), a tím včas odhalit blížící se poruchu. Vývoj predikce poruchy bude realizován v navazující etapě. Buňka sleduje vibrace a další provozní data stroje během obrábění a podle toho vylepšuje technologický proces. Navíc je schopna efektivně plánovat výrobní kapacity díky sledování vytíženosti zařízení a kvality výrobního procesu. Buňka také umí na základě sesbíraných dat z příkonů přístrojů energeticky vylepšit celý technologický proces.

V poslední době se mluví o pojmech čtvrtá průmyslová revoluce a Průmysl 4.0, které reprezentují chytré továrny. Jedná se o změny, které mají současný vědecko-technický pokrok přenést do výroby, digitalizovat ji a automatizovat. Mnoho podniků si však konkrétní důsledky podobných inovací nedokáže představit v praxi ve vlastní výrobě. Výrobní buňka spojuje zařízení, která jsou dostupná na trhu, a pracuje s nimi inovativně. Podniky tak mají šanci vidět, že pro inovaci výroby nepotřebují jen zcela nová zařízení, ale stačí jim „pouze“ chytře propojit ta stávající. Tím, jak je buňka měnitelná (lze jí přidávat funkce, připojovat do ní další zařízení), může v praxi ukázat rozličné aplikace principů Průmyslu 4.0.

Roman Dvořák, zpracováno podle firemních podkladů

Roman.dvorak@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #7,8
Kód článku: 170747
Datum: 27. 06. 2017
Rubrika: Servis / Reportáž
Autor:
Firmy
Související články
CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Inteligentní výroba obráběcích strojů

Německo-japonská společnost DMG Mori pokračuje v postupném rozvoji svých výrobních závodů po celém světě. Vlastní výroba strojů je též příležitostí, jak prakticky ověřit vlastní řešení pro zajištění potřebné produktivity a přesnosti pomocí inteligentní výroby.

Související články
Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Open House Pfronten

Koncem ledna 2018 se konalo pravidelné setkání uživatelů technologií DMG Mori ve výrobním středisku ve Pfrontenu. Akci již tradičně podpořila pobočka DMG Mori Czech, která svým parnerům zorganizovala možnost prohlídky sídla mateřské firmy v tomto bavorském městečku na úpatí Alp.

Obráběcí stroje pro produkční výrobu

Po sérii článků v minulém vydání se v posledním poohlédnutí po letošním hannoverském veletrhu EMO věnujeme důležité oblasti, a to jednoúčelovým strojům. I v letošním ročníku byla část expozic věnována této komoditě pro produkční výrobu a my se podíváme, co trh zákazníkům nabídl. Proč? Menším dílem proto, že se jim dlouhá léta autor (nejen) profesně věnuje, dílem podstatným proto, že jsou na nich „bytostně“ závislé veškeré obory nejen strojírenské či technické, ale i stavebnictví, telekomunikace, zdravotnictví a další.

Obráběcí centra pro rotační obrobky na EMO 2017

V našem poohlédnutí za přelomovým okamžikem letošní veletržní sezony v oblasti výrobních strojů se zaměříme na zajímavé exponáty z oblasti technologie obrábění rotačních dílů. Obráběcí centra pro tyto obrobky byla umístěna hlavně v hale 13, dále pak 12, 14, 26, 27 a 27. Ve východních halách 4 až 7 byly k nalezení firmy, které tyto stroje svými produkty nějakým způsobem více či méně doplňují.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Liberecký strojírenský inovátor

Výzkumný ústav textilních strojů (VÚTS) byl založen v roce 1951, na akciovou společnost byl transformován v roce 1992. Má dlouholetou tradici ve výzkumu a vývoji textilních strojů. Pro desítky tuzemských i zahraničních firem je partnerem pro výzkum, vývoj, inovace, transfer technologií a průmyslové realizace. V novém areálu v Liberci-Růžodole VÚTS zahájil činnost v roce 2013.

Strojírenské forum 2017: Zaměřeno na Aditivní technologie

První ze tří konferencí letošní série Strojírenského fóra je již minulostí. Konala se poslední květnový den za přítomnosti více než 80 posluchačů a 12 přednášejících na půdě Vysoké školy báňské – TU Ostrava a tématem byly aditivní technologie ve strojírenství. Dopolední blok byl věnován kovovým materiálům, odpolední pak aplikacím nekovových materiálů – plastů a především kompozitů – v moderních konstrukcích. Smyslem akce byla osvěta aktuálních trendů v oblasti aditivních technologií a jejich postavení po boku konvenčních výrobních technologií, především obrábění a slévání.

Roztažená křídla čínského draka

Opět po dvou letech se v Pekingu konal jeden z největších světových veletrhů obráběcích a tvářecích strojů a technologií CIMT (China International Machine Tool), který lze velikostně přirovnat k hannoverskému EMO a který rozlohou a počtem návštěvníků zdaleka předčí jeho milánské zastavení, tokijský Jimtof či chicagský IMTS. Celá světová liga (i ti, kteří třeba na EMO nevystavují) se zde prezentuje po boku domácích producentů oboru obráběcí stroje, nástroje a příslušenství. Letos se termín konání kryl s velikonočním týdnem a křesťanský svět musel tento fakt přijmout.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit