Témata
Reklama

Výstava technických exponátů v centru Eurazio

19. 09. 2019

Včera byla v centru Eurazio v Modleticích u Prahy, v rámci oslav 10. výročí firmy 4ISP na trhu, zahájena výstava pod názvem Technologická evoluce z nadhledu. Potrvá zde minimálně jeden rok a stane se tak jednou z akcí pro zákazníky, technické školy i všechny zájemce o moderní technologie. Výstavu společnost 4ISP pořádá ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně, které se stalo jejím patronem. Oba subjekty v rámci jejího konání poukazují na bleskový vývoj přístrojů ve světě techniky. K vidění zde budou nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu, část výstavy je věnována fenoménu Igráček. Ta je určená nejmenším návštěvníkům. Výstava bude přístupná nejenom široké veřejnosti či školám, ale i zákazníkům, kteří navštíví některý z dní otevřených dveří na začátku prosince a v únoru příštího roku. V těchto dnech nabídne 4ISP novinky ze svého portfolia. Dále představí exponáty předchůdců CNC strojů a výtvory studentů. Také v jubilejní roce podpoří 4ISP studentský projekt ČVUT Formule, nově se zaměří i na podporu učňovských technických oborů. S těmi navázala firma spolupráci a jejich práci bude prezentovat v rámci dní otevřených dveří. Cílem bude kontakt studentů s reálným podnikáním a kontakt s konkrétními firmami, do kterých možná jednou nastoupí nebo založí své.

Exponáty výstavy Technologická evoluce z nadhledu jsou umístěny v centru Eurazio mezi výrobními stroji. „Nápad poskytnout naše prostory pro využití výstavy technického rázu se nám velice líbil. Přístup i nápaditost Technického muzea v Brně je nám pak blízká. Využití výstavy bude nejenom praktické, pokud někdo dorazí na předváděcí akce našich strojů s dětmi, tak poučné. Dveře budou otevřeny všem, školám i zájemcům o techniku. Od počátku založení firmy nám jde o kontinuální seznamování zájemců s novými technologickými trendy. A pokud říkáme, že naše technologie jsou moderní, rádi poukážeme na historii. Aby bylo srovnání s tím, co bylo moderní ještě před jen několika málo lety,“ uvádí Petr Tůma, CEO a jednatel společnosti 4ISP.
Pro nejmenší je určená část výstavy s názvem Fenomén Igráček.„Výstava představuje nejběžněji dostupné počítače 80. let v Československu,“ uvádí Ing. Jaroslav Pipota, vedoucí oddělení správy sbírek a informací z Technického muzea v Brně.

„Na výstavě jsou zastoupeny počítače Československé výroby, například počítač IQ 151 z roku 1985, nebo počítač PMD 85-2, za zmínku stojí také počítač Didaktik M z roku 1990- jedná se o jeden z mnoha klonů západního počítače ZX Spectrum z roku 1982- oba počítače jsou vzájemně kompatibilní. Počítače západní provenience zastupuje například počítač SHARP MZ-811 z roku 1985, jedná se o jediný západní počítač, který bylo možné v Československu oficiálně zakoupit mimo Tuzex. Jeho kupní cena byla stanovena na 6 600,-Kč. Nebo také populární ZX Spectrum tzv. „gumák“ z roku 1982. Výstava je také interaktivní, návštěvníci si mohou zahrát dobové hry jako je například Super Mario Bros., Tetris, atd. na retro konzoli Nintendo Entertainment System (zkráceně NES). Z dnešního pohledu nebyl výkon počítačů této éry nijak oslnivý. Například procesor Tesla MHB8080A osazený v počítači IQ151 měl pracovní frekvenci pouhé 2 MHz. Lépe na tom byl Sharrp MZ-811, který byl osazen procesorem Z80A o taktu 3,5 MHz. Některé počítače Československé výroby měly například problém s chlazením. Počítač IQ 151 po hodině práce byl tak horký, že se na jeho krytu nedala udržet ruka,“ dodává Jaroslav Pipota.

Tiskové konference se účastnila Dagmar Smrčinová (marketingová ředitelka 4ISP), Petr Tůma (jednatel společnosti 4ISP), Johnny Zhang (zástupce společnosti Raycus) a ředitel brněnského technického muzea Ing. Ivo Štěpánek (zleva, uprostřed tlumočník pana Zhanga).4ISP tak poděkuje všem, se kterými spolupracuje. Výsledky startu letošního roku patří vůbec k nejlepším v počtu prodaných a nainstalovaných průmyslových strojů. Od počátku roku firma prodala již 13 vláknových laserů, 45 CO

2 laserů a 15 frézek. Do svého portfolia zařadila i nejrychlejší 3D tiskárnu na světě - Uniz. Těšit se na oslavy pak mohou zejména zákazníci společnosti 4ISP, kteří budou mít k této příležitosti možnost využít výhodnou nabídku seřízení všech laserových strojů, které si od společnosti 4ISP pořídili. Celkem se jedná o zhruba 860 zákazníků, z nichž 57 vlastní vysokovýkonostní laserová zařízení.
Na tiskové konferenci jednatel společnosti Petr Tůma také prozradil, že v těchto dnech firma uzavírá důležitý kontrakt se společností Raycus, jedním z předních světových výrobců vláknových laserových zdrojů, pro evropské zastoupení v oblasti prodejů a servisů. Doba oprav se tak v budoucnu zkrátí z 25 dní na tři.

Zástupci 4ISP také během prohlídky showroomu Eurazio prozradili, že se společnost nově zabývá také problematikou automatizace. První robotické pracoviště s robotem GSK, který bude zakládat polotovar do stroje, bude představeno na MSV 2019 v Brně. -EB-
Firmy
Související články
Fórum výrobních manažerů

Podělte se s našimi čtenáři o něco pozitivního, co vám v tomto roce udělalo velkou radost a pomohlo alespoň na chvíli zapomenout na denní problémy, které současná doba přináší. Co nám všem přejete do roku 2023?

Ve zdravém těle zdravý duch

Ředitel Ústavu leteckého zdravotnictví MUDr. Petr Chmátal, Ph.D. MBA nám v následujícím rozhovoru řekl, že pokud si odmyslíme genetickou výbavu, kterou nemůžeme ovlivnit, tak v blízké budoucnosti z hlediska zdravotního stavu budou mít "darwinovskou" výhodu určitě ti jedinci, kteří si dokáží zachovat jednotu těla a ducha. Přežijí ti, kteří si svým snažením dokáží udržet racionální smýšlení a správnou péči o tělesnou schránku. První krok je však vždy na naší straně a tak věříme, že výběr diskutovaných témat vám přinese zajímavá poznání a možná i doporučení, která si vezmeme k srdci.

Deset zastaveni s JK: Život s Bohem

Série 10 rozhovorů s legendou inovační sféry Janem Košturiakem je retrospektivou dílčích milníků, které jej na jeho osobní a profesní cestě potkaly a umožnily mu realizovat jeho sny, touhy a přání. Nahlížejme postupně do minulosti a hledejme společně okamžiky, které vytvářely Jánovu budoucnost a umožňovaly mu vidět za horizont zřetelněji než nám ostatním.

Související články
Odešel jeden ze tří mušketýrů

Život hraje mnohdy podivnou a pro současníky nepochopitelnou hru. Letos oslavil 80 let jeden z tvůrců brněnské konstrukční školy se zaměřením na průmyslové roboty prof. Ing. Zdeněk Kolíbal, CSc.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Zdraví a stroje

Nové technologie prodlužují průměrný i maximální věk člověka a zvyšují jeho schopnosti. Jejich použití je přitom v podstatě oborově neomezené a neexistuje snad oblast výzkumu, která by se nějakým způsobem nepromítla do vývoje pro medicínu – od elektroniky až po strojírenství.

USA: Sázka na stabilní trh

Spojené státy americké se řadí mezi největší vývozce na světě. Pro naše firmy představuje nejúspěšnější exportní destinaci z mimoevropských trhů. Za poslední období dochází k postupnému nárůstu našeho exportu, v roce 2019 poprvé v historii přesáhl 100 mld. Na trh USA vyvážíme zboží s nejvyšší inovační hodnotou, jako jsou např. letecké motory, zdravotnická zařízení či mikroskopy. Tyto komodity by se nyní mohly rozšířit o další sektory, jako například výrobní stroje pro high-tech výrobu.

Přeceňujeme, nebo nedoceňujeme automatizaci?

Ať už se jedná o jakýkoli proces ve firmě nebo provozovně, má se často za to, že automatizace je tím zázračným nástrojem, který přinese efektivitu do jakékoli činnosti a jistě zajistí prosperitu a rozvoj firmy. Ano i ne, automatizace má své zastánce, ale i odpůrce, a argumenty obou táborů jsou podnětné.

Deset zastavení s JK: Pomalu dojdeš dále

Série 10 rozhovorů s legendou inovační sféry Janem Košturiakem je retrospektivou dílčích milníků, které jej na jeho osobní a profesní cestě potkaly a umožnily mu realizovat jeho sny, touhy a přání. Nahlížejme postupně do minulosti a hledejme společně okamžiky, které vytvářely Jánovu budoucnost a umožňovaly mu vidět za horizont zřetelněji než nám ostatním.

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

Deset zastavení s JK: 3P - Pozoruj/Pochop/Podnikej

Série 10 rozhovorů s legendou inovační sféry Jánem Košturiakem je retrospektivou dílčích milníků, které jej na jeho osobní a profesní cestě potkaly a umožnily mu realizovat jeho sny, touhy a přání. Nahlížejme postupně do minulosti a hledejme společně okamžiky, které vytvářely Jánovu budoucnost a umožňovaly mu vidět za horizont zřetelněji než nám ostatním.

MM Podcast: Glosa - Tanec na Titaniku ve dvojitém svetru

Podnikatelé potřebují mít možnost predikovat své náklady. Trh se nechová přirozeně, nepohybujeme se v tržním hospodářství, ale v ekonomice ovlivněné válkou a spekulanty. Nic nemá svoji logiku. V létě, kdy byly obnovitelné zdroje na maximálním výkonu, byla spotová cena elektřiny na burze nejvyšší. Na všem v obrovské míře profitují obchodníci, často mimoevropští. Různé podpůrné substituce, které stojí stát obrovské finanční zdroje, se v důsledku rozplynou jako pára nad hrncem. Vzpomeňme na letní politicky pompézní snížení spotřební daně u PHM o necelé dvě koruny na litr, které jsme ve finále ani nezaregistrovali, protože bylo okamžitě přehlušeno nárůstem ceny ropy a marží prodejců.

Jsem optimista, letos se přikláním k mírnému růstu

Evropa, včetně České republiky, se potýká s ekonomickými problémy. České firmy a domácnosti bojují s téměř 20% inflací, vysokými cenami energií a zdražování nemá konce. Růst hrubého domácího produktu má na letošní i příští rok klesající tendenci a oživení se jeví v nedohlednu. Přesto, ekonom Petr Zahradník hlubokou recesi v 2. pololetí 2022 neočekává. Doufá, že na konci roku budeme aspoň mírně růst, a máme příležitosti se z recese proinvestovat.

Inovace: Změna úhlu pohledu

Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit