Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Využití rozšířené reality v průmyslu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Využití rozšířené reality v průmyslu

Augmeted Reality (AR) neboli rozšířená realita je označení používané pro reálný obraz světa doplněný počítačem vytvořenými objekty, v našem případě jde tedy o propojení digitálních informací se skutečným světem strojů.

Technologie Augmented Reality představuje velký pokrok v odvětví průmyslové výroby a novou interakci člověka a stroje. Prima Power aplikuje rozšířenou realitu v oblasti činností jako je údržba a školení, prodej a vzdálená pomoc pro techniky, zákazníky a podpora instalací.

Aplikace pro údržbu

Rozšířenou realitu využívá služba vizuální údržby (Visual Maintenace) pomocí Augmented Reality Vieweru nebo zařízení HUD (HeadUpDisplay) v Industry 4.0 perspective. Tato aplikace se využívá hlavně pro školení a pro účely údržby. Přímá vizualizace instrukcí v Augmented Reality Vieweru umožňuje provedení správných technických postupů.


Další zajímavou možností využití je prezentace 3D layoutů v měřítku 1:1 přímo ve výrobních závodech, což výrazně napomáhá při plánování logistiky.

Vzdálená asistence

Se službou AR Remote Asistance je pomocí smartphonu možné provádět diagnostiku a využívá se i při instalaci strojů. Snižuje komunikační bariéry, množství chyb, zkracuje časy intervence, je bezpečná a ergonomická i v malých tmavých prostorách. Umožnuje kontrolu kritických situací a diagnostiku problému v reálném čase. Vzdálený expert zakreslí a indikuje přesný bod, kde je třeba provést intervenci, tuto indikaci provedenou vzdáleným expertem vidí technik v závodě v reálném čase na obrazovce.


Pomocí rozšířené reality lze předcházet závadám. V případě, že k nějaké neočekávané závadě dojde technik může pomocí rozšířené reality na dálku problém vyřešit. (Zdroj: Prima Power)


Něco navíc: Video, které si můžete přehrát po načtení přiloženého QR kódu, přiblíží možnosti využití rozšířené reality nejen pro údržbu. 

Hana Sedloňová

Prima Power

Další články

Průmysl 4.0
3D technologie
Informační technologie/E-business
Automatizace, regulace
Technologie spojování/ dělení materiálů
Technologie tváření, slévárenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: