Témata
Reklama

Vzdělávání v oblasti hydrauliky a pneumatiky

19. 12. 2006

Společnost Parker Hannifin dne 14. září 2006 společně se svým distributorem firmou Chvalis otevřela v Hošťce vzdělávací centrum hydrauliky a pneumatiky. To byl také jeden z důvodů, proč jsme si o vzdělávání v těchto oborech popovídali s Michalem Grundfestem, ředitelem obchodní a servisní pobočky společnosti Parker Hannifin pro Českou republiku a Slovensko.

MM:

Pane řediteli, co vás vlastně vedlo k otevření školicího centra?

M. Grundfest:

MM:

Pro koho je nové vzdělávací centrum určeno?

M. Grundfest:
Reklama
Reklama
Reklama

MM:

Vyučujete obecnou teorii hydrauliky nebo se při výuce specializujete na svoje výrobky?

M. Grundfest: Učíme obojí, v první řadě se musíme věnovat hydraulice obecně. Nejprve je nutné vyškolit lidi k tomu, aby věděli, o čem ta hydraulika nebo pneumatika je, potom je teprve můžeme školit v oblasti vlastních produktů.

MM:

Zmínil jste špatnou situaci ve školství. Jde o české specifikum nebo je to podobné i jinde v Evropě?

M. Grundfest: Já bych to nechtěl stavět do polohy špatné situace ve školství, spíše si myslím, že šíře investic přicházejících do ČR je takové povahy, že technické školství vystavuje enormnímu zájmu o množství odborníků ve strojírenství, elektromechanice a elektrotechnice. A na začátku 90. let došlo k tomu, že velké množství studentů se hlásilo na obory týkající se ekonomie, práv, případně počítačové techniky, a klasické strojírenské obory zůstaly na okraji zájmu, takže dnešní dobří strojaři mají tak kolem 50 let a prakticky zde chybí celá střední generace. Paralelně s tím sem ovšem přicházejí investice, které naopak tyto obory vyžadují, a tak vznikl velký převis poptávky, který vysoké školy nebyly schopny uspokojit. To vyvolalo aktivity privátních firem, jako je Parker, aby si svůj trh zákazníků školily samy.Na druhou stranu, když se půjdete podívat u nás na nějakou vysokou školu, máte dojem, že se ocitáte v trochu jiném světě. Rozdíl mezi privátní sférou a školstvím je ohromný, jak ve vybavení, tak v přístupu. Samozřejmě je tam řada profesorů či docentů, kteří jsou velmi dobří. Školství ale strádá nedostatkem prostředků, které chybí ve dvou směrech - jednak ve vybavení učeben a laboratoří, ale hlavně v tom, že vysoké školy si nemohou dovolit zaměstnávat špičky. A to, řekl bych, je mnohem horší, než když chybí materiální vybavení.

K názorným pomůckám pro výuku patří řezy hydraulických prvků.

MM:

Projekt školicího centra podpořila i Evropská unie a agentura CzechInvest. Můžete k tomu říci něco bližšího, například o jaké programy šlo nebo co bylo na projektu mimořádného, co rozhodlo o přidělení dotace?

M. Grundfest:

MM:

Mluvil jste o poskytnutí know-how...

M. Grundfest: Pro malou firmu je obtížné výukové materiály vůbec dát dohromady. Už jen dokumentace se tvoří léta nebo desítky let. To je, myslím, hlavní vklad Parkeru do té spolupráce. Dále jsme pro Chvalis vytrénovali certifikované školitele. Kromě toho máme dobře vyprojektované školicí standy, což jsou nástroje, na kterých studenti pracují a získávají praktické dovednosti, a pro výrobu těchto standů jsme firmě Chvalis poskytli potřebné konstrukční podklady. Pro zajímavost - k dispozici jsou také řezy, například čerpadla. Přitom řez je několikanásobně dražší než samotný díl, neboť provedení vlastního řezu je velmi drahé.

MM:

Jakým způsobem školení probíhají?

M. Grundfest: Školení je připraveno několik typů v závislosti na úrovni studentů. Základním typem školení jsou základy tekutinových mechanismů, potom existují další typy školení, jako průmyslová hydraulika, mobilní hydraulika, pneumatické technologie atd. Těch školení včetně dokumentace je několik desítek. S firmou Chvalis jsme dali dohromady 6 nebo 7 programů na různém stupni. Tyto kurzy jsou všeobecné, tzn. že se na ně může přihlásit jakýkoliv student nebo zákazník. Pak jsou školení zákaznická, určená pro uživatele hydrauliky nebo konstruktéry strojů, příslušná firma si může domluvit školení přímo na míru. Takové školení pak může rovnou navazovat na znalosti jejích zaměstnanců nebo může být zaměřeno určitým směrem. Velké téma představuje rovněž údržba hydraulických systémů, zejména v podnicích, které do těchto technologií hodně investovaly. Jako příklad mohu uvést firmu KIA, která postavila na Slovensku automobilku se závody pro výrobu motorů, výrobu karoserií a montáž. Instalovaná báze pneumatiky, hydrauliky a elektromechaniky je zde ohromná a samozřejmě není myslitelné, aby tyto stroje měly jakýkoliv výpadek, takže otázka školení je pro automobilku naprosto klíčová. Dosud jsme pro ni vyškolili 80 zaměstnanců a nejde o školení o produktech firmy Parker, ale o hydraulice, o hydraulických prvcích a systémech, fyzikálních zákonech atd. Stejně tak probíhají školení věnovaná pneumatice a dalším oborům. Výukový program je však přitom, a to je pro tohoto zákazníka důležité, stále úzce zaměřen na oblast údržby. Tedy i školení na míru tohoto typu jsme schopni poskytnout.

Hydraulický trenažér ve školicím centru

MM:

Jak probíhá spolupráce s oblastí školství?

M. Grundfest:

MM:

Připravujete výstavbu dalších školicích středisek?

M. Grundfest:

MM:

Získá absolvent školení nějaký certifikát?

M. Grundfest:

MM:

Děkuji za rozhovor.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

Reklama
Související články
Modulárne mikrofabriky a modulárne roboty

V sieti Inovato vzniklo medzinárodné zoskupenie, ktoré vyvíja koncept modulárnej mikrofabriky. Mikrofabrika je malé až stredne veľké, vysoko automatizované a technologicky vyspelé výrobné zoskupenie so širokou škálou procesných možností. Mikrofabrika vyžaduje menej energie, menej materiálu a malú pracovnú silu, a to vďaka high-tech automatizovaným procesom.

O čem je toolmanagement?

Jednoho pošmourného listopadového dne jsem se vydal do Plzně, abych si popovídal s panem Oldříchem Bosmanem, jednatelem a zakladatelem společnosti BTS Technik.

Moje osobní spotřeba je menší než leckterého mého zaměstnance

Kvido Štěpánek založil před 30 lety prosperující společnost. Dnes je její majetek odhadován na dvě miliardy korun. Za dobu své existence věnoval na dobročinnost více než 100 milionů korun. Tento nenápadný a skromný člověk inspiroval naši redakci, která ho požádala, aby se s ní podělil o své názory na filantropii, životní hodnoty a tradici dobročinnosti v Čechách.

Související články
Jako by byli přímo u stroje

Zlatá medaile udělená exponátu na MSV v Brně patří k neprestižnějším technologickým oceněním. Letos se jejím nositelem v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. stal tým z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky (ÚVSSR) Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ocenění bylo konkrétně uděleno za inovativní využití neuronových sítí při konfiguraci řízení obráběcích strojů s využitím virtuální reality.
MM Půmyslové spektrum mělo možnost vidět působivou demonstraci řešení v činnosti v rámci expozice na MSV a současně se o něm dozvědět mnoho zajímavého od jeho tvůrců Ing. Michal Holuba, Ph.D., a Ing. Jana Vetišky, Ph.D.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Inovace pro cestu do oblak

Vrtulník – stroj, který obdivujeme v nejnapínavějších scénách akčních filmů, ale který především hraje často klíčovou roli ve skutečném životě. Ať už jde o záchranu životů, nebo o dopadení nebezpečných zločinců. MM Průmyslové spektrum mělo možnost na vlastní oči vidět místo, kde se tyto dokonalé stroje dokončují a také v případě potřeby opravují – prostory společnosti Bell Textron Prague na pražské Ruzyni. Zde jsme též měli možnost mluvit s panem Stanislavem Štefanovem, manažerem prodeje civilních vrtulníků.

Více propojujme vysoké školy s praxí

Profesor Jaroslav Kopáček patří zcela bez pochyb mezi nestory oboru hydrauliky a pneumatiky v naší zemi ve druhé polovině 20. století, a proto mu byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně udělena po zásluze Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činy. Při příležitosti ocenění práce pana profesora jsme připravili malý medailonek tohoto skromného a entuziastického člověka. Pan profesor nám při této příležitosti sdělil i několik svých zajímavých postřehů.

Prostor pro laserovou automatizace je stále obrovský

Česká společnost Lascam systems se zabývá zejména dodávkami laserových zařízení pro obrábění kovů a plastů. Byla včas u rozvoje moderních laserových technologií a dnes pomáhá firmám s integrací laserových aplikací do výrobních procesů. Podle slov obchodního ředitele společnosti Karola Flimela se považují spíše za dodavatele řešení než distributora jednotlivých zařízení a za největší výzvu považují složité inovativní projekty, které přinášejí nový způsob výroby.

Z manažera vlastníkem

V době recese koupila Olga Kupec od německého majitele slévárenský provoz a už více než 10 let jede její firma na plné obrátky. Tato přemýšlivá a empatická dáma dokázala svým přístupem ke klientům a kolegům vybudovat v českoněmeckém pohraničí prosperující firmu, která nemá nouzi, ani o zakázky, ani o zaměstnance.

České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Chceme se přiblížit průmyslové sféře, říká rektor Tomáš Zima

Před rokem založila nejstarší česká univerzita společnost Charles University Innovations Prague, s. r. o. Šlo o první počin, který se uskutečnil na české univerzitní půdě. O zkušenostech a prvním úspěchu z univerzitního podnikání jsme si povídali s rektorem Univerzity Karlovy profesorem Tomášem Zimou.

Když čistí profesionálové

Čisté prostředí není důležité jen doma či ve venkovním světě kolem nás. Stejně podstatné je i tam, kde pracujeme. Nástroje a řešení pro nejrůznější typy úklidu a čištění přináší do našich životů společnost Kärcher. Není však pouze dodavatelem produktů pro domácnost, jak se možná laická veřejnost domnívá, ale nabízí i širokou paletu produktů a řešení pro profesionální, zejména průmyslový sektor. Na podrobnosti jsme se zeptali Michala Kettnera, Head of Dealers channel and ES department.

Bez základních etiketních dovedností není byznys úspěšný, říká Ladislav Špaček

Ladislav Špaček je respektovaný odborník a dlouholetý propagátor etikety a protokolu. Je rád, že většina českých podnikatelů odložila fialová saka a bílé ponožky a že význam etikety v tuzemských firmách roste. V rozhovoru pro naši redakci také upozorňuje na některá zásadní faux pas, na to, že už nikdy nemáme šanci udělat první dojem a že etiketa není jen o oblečení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit