Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Yamazaki Mazak na MSV: pro oči i uši
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Yamazaki Mazak na MSV: pro oči i uši

Již 100 let od svého založení oslaví v příštím roce nadnárodní strojírenský gigant – společnost Yamazaki Mazak. Prvním krokem oslav významného výročí byla již expozice firmy Mazak na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Kromě stánku o rozloze 306 m2 a všech zajímavých strojů, které zde bylo možno spatřit, připravila společnost Mazak pro návštěvníky také třídenní sérii workshopů s osobnostmi české vědy a českého průmyslu. Workshopy moderoval Ing. Roman Dvořák, šéfredaktor MM Průmyslového spektra, které se také stalo mediálním partnerem akcí.

První workshop s názvem Nové technologie v průmyslové výrobě se odehrál v úterý 2. října. Jeho hosty byli Ing. Petr Kolář, Ph.D., Vedoucí ústavu výrobních strojů a zařízení Fakulty strojní ČVUT v Praze a Mgr. Petr Šimáček, Vedoucí Výzkumného centra pro strojírenskou výrobní techniku a technologii Yamazaki Mazak.

Hosté hovořili zejména na téma vlivu konstrukce strojů na moderní technologie. To dokonale korespondovalo s expozicí společnosti Yamazaki Mazak, která patří mezi tři nejinovativnější firmy v oboru Machine Tool. V rámci svého vystoupení odpovídali například na otázky, které trendy v konstrukci v oboru obráběcích strojů jsou nyní TOP, jaké je postavení českých výrobců na trhu či zda vlastnosti výrobku nejvíce ovlivňuje trh, zákazník, nebo konstruktér. A jak se vzájemně ovlivňují moderní výrobní technologie a konstrukce strojů. Řeč přišla i na customizovaná řešení či multifunkční stroje. Dalším velmi zajímavým tématem prvního dne byla tři „i“ – využití inspirace, invence a intuice při konstrukčních návrzích.


Kromě zajímavých strojů, které bylo v rámci expozice na MSV možno spatřit, připravila společnost Mazak pro návštěvníky také třídenní sérii workshopů s osobnostmi české vědy a českého průmyslu.

Pod názvem Aspekty zavádění principů Průmysl 4.0 v podmínkách českých firem proběhl ve středu 3. října druhý z workshopů. Jeho hosty byli Ing. Oldřich Paclík, CSc., ředitel svazu SST, Ing. Jiří Holoubek, prezident Elektrotechnické asociace ČR a opět Mgr. Petr Šimáček z Yamazaki Mazak. Důvodem účasti právě těchto dvou osobností byl především fakt že, jak řekl Roman Dvořák, „...obor obráběcích strojů má u nás díky své historii silné postavení, a dokáže tak být pevným a edukativním partnerem pro začínající firmy.“

Ing. Jiří Holoubek v té souvislosti poznamenal, že na Průmysl 4.0 jsou připraveny i firmy mimo oblast strojírenské výroby. V rámci diskuze padla i odvážná myšlenka, že Průmysl 4.0 má celou řadu definic a vědeckých popisů, ve kterých se ztrácí sami akademici. Chtějí tak vytvářet revoluci v evolučním prostředí.

Prof. Martin Hartl, ředitel Ústavu konstruování FSI VUT v Brně, a Pavel Sobotka, ředitel Frentech Aerospace, Brno, byli 4. října hosty závěrečného ze tří workshopů, s názvem Absolventi technických oborů – představy zaměstnavatelů, možnosti škol. Diskutovali například témata, jako jsou požadavky na absolventy technických oborů – přání vs. realita nebo kde lze najít „Achillovy paty“ v našem systému vzdělávání, integrace praktiků do výuk, celoživotní vzdělávání pedagogů a mnohé další. Z workshopu vyplynul mimo jiné i fakt, že často kritizovaným nedostatkem absolventů je absence tzv. měkkých dovedností.


Něco navíc...

Video z Fóra Yamazaki Mazak, které proběhlo v rámci letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu

 


...A NOVINKY NA VELERHU EUROBLECH

Dalším významným veletrhem, kterého se rok před svými 100. narozeninami společnost Yamazaki Mazak zúčastnila, byl hannoverský EuroBLECH 2018. Přivezla sem pět nejmodernějších laserových center a dvě řešení automatizace.

Zlatým hřebem expozice byl nový Optiplex 3015 DDL (Direct Diode Laser) s výkonem 6 kW, velmi rychlý a přesný stroj, který provozovateli nabízí skokovou změnu ve výkonu pálení. Stroj je vybaven výkonným 6kW DDL rezonátorem, ideálním pro řezání středního a tlustého plechu. Rezonátor, nejvyspělejší svého druhu, umožňuje rychlé řezání nerezové oceli a hliníku a je o 15 % rychlejší než jeho 6kW Fiber ekvivalent.

Na stánku byly k vidění též 10kW a 8kW verze laseru Optiplex Fiber III. 8kW varianta pak ve spojení s automatickým zakladačem Mazak Smart Cell vyvinutým k doplnění mazackého laserového portfolia.

„Naším tématem v tomto roce je rychlost, konkrétně nová technologie, jako je Optiplex DDL,“ říká Gaetano Lo Guzzo
.

Gaetano Lo Guzzo, ředitel evropského laserového prodeje ve společnosti Yamazaki Mazak, uvedl: „EuroBLECH je přední laserový veletrh v Evropě a jsme hrdí na to, že do Hannoveru přivážíme vynikající škálu nových strojů a zařízení. Naším tématem v tomto roce je rychlost, konkrétně nová technologie, jako je Optiplex DDL s výkonným 6kW rezonátorem a schopnost kombinovat technologii laserového řezání s automatizačními řešeními a poskytovat integrované řezné a strojní řešení. 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: