Témata
Reklama

Zlaté české ruce pro obráběcí stroje

Významná česká strojírenská společnost Toshulin se začátkem letošního roku rozrostla o další firmy: TOS Kuřim – OS a ČKD Blansko – OS. Tato akvizice přinesla rozšíření nabídky strojů kromě horizontálních obráběcích center také o velká portálová obráběcí centra a svislé soustruhy s velkými průměry upínacích desek od čtyř metrů výše.

Obráběcí stroje vyráběné v Toshulin, TOS Kuřim a ČKD Blansko jsou známé svou robustní konstrukcí, která je předpokladem vysoké produktivity, dlouhodobé přesnosti, životnosti a spolehlivosti. Technici pracující v těchto firmách vkládají do stavby strojů zkušenosti a znalosti, jež byly získány během dlouhých let existence těchto významných značek obráběcích strojů.

Základy, na kterých je možno postavit budoucnost firem, jsou tedy pevné a stabilní. V dnešní době však nelze ustrnout na místě a žít pouze z minulosti. Nutností je stále sledovat nejnovější trendy v oboru a být připraven nabízet moderní řešení, která zákazníci v současné době vyžadují. V minulých letech jsme v oboru obráběcích strojů zaznamenali řadu více či méně revolučních novinek, jež se jevily jako „KO kritérium“ pro další přežití firmy. Tedy, kdo nebude nabízet stroj s lineárními motory, paralelní kinematikou či nebude mít alespoň jednu součást z kompozitu, dozajista na trhu končí. Realita však tyto vlny usměrnila, zmíněné prvky nezmizely, ale používají se jen tam, kde je jejich využití smysluplné a ekonomicky nebo jinak výhodné.

Reklama
Reklama
Reklama

Zvyšování hodnoty a produktivity strojů

Jednou z nejvýznamnějších oblastí, kam míří požadavky zákazníků, a tedy i úsilí vývojářů obráběcích strojů, dlouhodobě, je zvyšování užitné hodnoty a produktivity strojů. Nejinak je tomu i v Kuřimi a Hulíně. Tématem výstavní expozice na letošním MSV v Brně je právě rozšiřování technologických možností strojů. Cílem je nabízet obráběcí stroje, které budou umožňovat realizaci široké palety operací. Tím uživateli snižují náklady na manipulaci s často rozměrnými a těžkými obrobky a s jejich složitým ustavováním a upínáním. Nezřídka je možno přehodnotit záměry investice do pořizování více typů strojů.

Na stánku firem Toshulin, TOS Kuřim a ČKD Blansko se návštěvníci mohou seznámit s aktuálním výrobním programem, který je velmi široký. Naživo je možno vidět několik ukázek frézovacích hlav z produkce TOS Kuřim a Toshulin. Právě hlavy nakonec definují technologické možnosti každého konkrétního stroje. Hlavy se totiž dodávají jako volitelné příslušenství. Dle aplikace a požadavků zákazníka je stroj vybaven řadou hlav, jež mají různý tvar, různé rozměry, jsou určeny pro určité operace a mají různé parametry. Sestava hlav je pak uložena v zásobníku, z něhož jsou automaticky upínány na stroj pomocí standardizovaného rozhraní. Kinematika valné většiny strojů z produkce trojlístku značek Toshulin, TOS Kuřim a ČKD Blansko je taková, že rozhraní pro upnutí hlav je na konci dlouhého štíhlého vřeteníku nebo smykadla. Do tělesa vřeteníku je pak nutné vestavět mechanismus pohonu vřetene, nebo alespoň část tohoto mechanismu. Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem jde o poměrně náročnou konstrukční úlohu. Z hlediska praktického použití pak má vždy uzel pohonu vřetena určitá omezení. Hlavně se jedná o dosažitelnou nejvyšší rychlost rotace vřetena.

Rychlost rotace

Vystavené exponáty ukazují řešení, jak lze podstatným způsobem zvětšit rozsah rychlostí rotace nástrojového vřetena. Příkladem jsou frézovací hlavy s přímým pohonem vřetena. Do výměnných hlav jsou integrovány vřetenové jednotky, které obsahují precizně uložené rychloběžné vřeteno, elektromotor s kapalinovým chlazením, upínač pro automatickou výměnu nástrojů, přívody chlazení řezného procesu, přívody tlakového vzduchu a nezbytnou diagnostiku. Je-li hlava této konstrukce použita na stroji, který současně využívá klasického mechanického pohonu vřeten v jiných hlavách, otevírají se uživateli možnosti realizace operací, které by dříve nebylo možno na těžkém robustním stroji realizovat.

Možnosti obrobení konkrétních tvarů na obrobku jsou primárně dány kinematikou stroje, tj. počtem a tvarem pohybů, které stroj umí řízeně vykonávat. Vystavené frézovací hlavy z dílny TOS Kuřim obsahují kromě uzlu nástrojového vřetena také mechanismus, který umožňuje řízené naklápění tohoto vřetena. Je-li tedy taková hlava upnuta na vřeteník nebo smykadlo, rozšíří základní kinematiku stroje o další řízenou rotační osu, a tím značně zvětší množinu tvarů, které je stroj schopen obrobit.

Hlava VK-C z TOS KUŘIM

Jde o frézovací hlavu s pohonem vřetena odvozeným od mechanismu umístěného ve vřeteníku. Hlava je určena pro těžší frézovací a vrtací operace. Uživatel může plně využívat parametry pohonu s výkonem až 85 kW, krouticím momentem do 3 200 Nm. Rychlost rotace nástroje může být až 2 500 ot/min. Do vřetena je integrován upínač pro automatickou výměnu nástrojů ISO 50. Hlava obsahuje integrovaný pohon pro řízené kontinuální naklápění vřetena, a umožňuje tedy rozšíření kinematiky stroje o další rotační osu.

Vystavovaná hlava je určena pro stroje vybavené nejvýkonnější řadou vřeteníků „C“ z nabídky TOS Kuřim.

Vidlicová hlava typu VK, TOS Kuřim

Hlava VK-E z TOS Kuřim

Druhý exponát představuje možnost komplexního rozšiřování využitelnosti strojů. Hlava opět obsahuje plně řízenou pohybovou osu, která umožňuje kontinuální naklápění vřetena, a rozšiřuje tedy kinematiku stroje o rotační osu. Využití najde tato hlava zejména při operacích, kde jsou vyžadovány vysoké rychlosti rotace nástroje. Nástroj může rotovat rychlostí až 16 000 ot/min. K upnutí řezného nástroje slouží rozhraní HSK-A 63. Nástrojové vřeteno je poháněno přímým pohonem o výkonu 25 kW, pro obrábění lze využít krouticího momentu 87 Nm.

Vidlicová hlava s elektrovřetenem, TOS KUŘIM

Přímá a úhlová hlava z TOSHULIN

Dalšími dvěma exponáty jsou frézovací hlavy určené k použití na svislých soustružnických centrech Powerturn a Eyperturn z produkce Toshulin. Hlavy byly vyvíjeny s cílem nabídnout zákazníkům více flexibility v obrábění jejich obrobků. Obě hlavy jsou vybaveny přímým pohonem vřetena, který umožňuje vrtání a frézování při otáčkách nástroje až 8 000 ot/min. V konstrukci hlav jsou použity extrémně kompaktní vřetenové jednotky, které tím pádem zachovávají výhodu obrábění ve vnitřních dutinách obrobků. Hlavy jsou samozřejmě vybaveny možností automatické výměny řezných nástrojů a vnitřním přívodem chladicí kapaliny.

Přímá hlava, Toshulin
Úhlová hlava, Toshulin

Toshulin neustále investuje do strategického vývoje, a navíc dokáže reagovat na specifické požadavky zákazníků. Kromě vystavovaných exponátů společnost pracuje na vývoji dalších novinek, o čemž se mohou přesvědčit i návštěvníci jubilejního 60. mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, v pavilonu P, na stánku č. 041.

Toshulin, umístění na IMT: pavilon P, stánek 41.

hana.janisova@mmspektrum.com

Reklama
Související články
Téma: technologie pro výrobu forem

Díly, součásti či výrobky, které spatřily světlo světa díky tomu, že byly vylisovány, odlity či vykovány ve formě, jsou doslova všude kolem nás. Forma je zařízení často velmi složité a komplexní a k její výrobě je potřeba řada špičkových technologií. Následující článek představuje některé z nich.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Související články
MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Formárenský veletrh se blíží

Již třetí ročník formárenského veletrhu Moulding Expo v druhé polovině května bude hostit výrobce forem a nástrojů a dodavatelé potřebných technologií ve Stuttgartu. Pořadatelé sezvali novinářskou obec do slovinské Lublaně, kde prozradili několik detailu o blížícím se veletrhu. Součástí tiskové konference byla také návštěva místních nástrojáren a výzkumného centra pro formárenství.

Evropskou veletržní sezónu 2019 opět zahájí Lipsko

Lipské průmyslové veletrhy Intec a Z otevřou brány výstaviště pro svůj další ročník již ve dnech 5. až 8. února 2019. Výhodný termín konání hned na začátku roku znamená pro vystavovatele a návštěvníky z České republiky ty nejlepší předpoklady pro navázání či prohloubení obchodních kontaktů na mezinárodní strojírenské a subdodavatelské scéně.

Nové perspektivy v obrábění titanových draků letounů

Rostoucí využití titanu pro aplikace v leteckém průmyslu je za poslední léta velmi dobře zdokumentováno. Stejně tak se tématem diskuze a zkoumání staly i problémy spojené s efektivním, produktivním a vysoce kvalitním obráběním tohoto oblíbeného materiálu. Každá obrobna chce samozřejmě při frézování titanu optimalizovat výkonnost použité frézy, ale bez vhodných technologií a správného know-how to nemusí být až tak snadné. Díky převratnému objevu se však v současnosti začínají v této oblasti věci měnit.

Přes miliardu obratu v ocelařině

Firma Brück AM ze Zámrsku v loňském roce oslavila jubileum 20 let od doby, kdy byl zahájen provoz v první hale fabriky, která v současné době dává práci 250 lidem z regionu. A co více si mohli akcionáři jako dárek k výročí přát, než nejvyšší výnosy v historii jejich firmy.

Intertool 2014 spojen s automatizací procesů

Tradiční vídeňský veletrh Intertool, letos pořádaný od 6. do 9. května, získal spojením se Smart Automation Austria na dynamice a bezesporu i zájmu návštěvníků.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Automatizace výroby s minimálními personálními nároky

Ať už s možností frézování, nebo soustružení, 4osého, nebo 5osého obrábění, s výměnou palety, či bez ní, s kruhovým zásobníkem palet, věžovými upínacími přípravky pro vícenásobné upínání obrobků, automatizací a progresivním ovládacím panelem, univerzální 5osá obráběcí centra lze flexibilně přizpůsobit a rozšířit pro každou aplikaci.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit