Témata
Reklama

Intertool 2014 spojen s automatizací procesů

Tradiční vídeňský veletrh Intertool, letos pořádaný od 6. do 9. května, získal spojením se Smart Automation Austria na dynamice a bezesporu i zájmu návštěvníků.

Tento článek je součástí seriálu:
Světové veletrhy obráběcí techniky
Díly

Strojírenská výroba v podání veletrhu Intertool se zaměřením především na obráběcí stroje a nástroje, přesné měření a strojírenskou logistiku, je dnes už natolik spjata s automatizací procesů, že spojení obou dříve samostatných veletrhů mělo svou logiku a exponáty obou částí se tu i vzájemně prolínaly. Celkem se veletrhu zúčastnilo 488 vystavovatelů. Česká republika tu měla čtyři zástupce – firmy Bomar, s. r. o., s programem průmyslových pásových a kotoučových pil, GSP – High Tech Saws, s. r. o., se speciálními pilovými kotouči, kotoučovými pilami a kotoučovými noži, HaS Lanškroun, s. r. o., s výrobou čipových rezistorů a Jirka a spol., s. r. o., s digitální měřicí technikou. Taková účast je jistě dobrým počinem, ale vzhledem k tematice veletrhu by stálo za úvahu prezentovat se tu více i českým výrobcům obráběcích strojů. Obě země mají mnoho společného, hospodářský růst Rakouska se odhaduje pro letošní rok na 1,7 %, ale vzájemný obchod představuje oboustranně jen 3,7 %, jak na celkovém exportu Rakouska, tak i České republiky.

Reklama
Reklama
Vídeňské výstaviště v době konání veletrhu Intertool 2014 a Smart Automation Austria

Uživatelské prostředí pro zjednodušení a urychlení procesu

Pokud už jsme vyzvali k účasti na veletrhu české výrobce obráběček, podívejme se alespoň na jednom příkladu, s čím přišla na veletrh firma DMG Mori Seiki, která je na veletrhu Intertool tradičně největším vystavovatelem. Po světové premiéře vertikálních obráběcích center třetí generace DMC 850 V a 1150 V se v její expozici objevila celá desítka obráběcích center s komerčním zaměřením, kde u tří z nich už bylo možné využít nového uživatelského prostředí Celos - uživatelského prostředí pro zjednodušení a urychlení procesu od myšlenky až k hotovému provedení s dialogem přes dotykový displej. Jeho zaváděním se uživateli poskytuje i možnost jednotné správy, dokumentace a vizualizace zakázek a průběhu procesů. Celos je kompatibilní se systémy PPS a ERP a lze ho propojit s produkty CAD/CAM. Přitom ale zůstává otevřený pro budoucí rozšíření aplikací.

K úkolům DMG Mori Seiki patřilo seznámit veřejnost i s uživatelským prostředím Celos

„Smart“ technologie pro dálkovou kontrolu výrobního procesu

Jiným pravidelným vystavovatelem na veletrhu je např. i rakouské zastoupení firmy Trumpf s programem tvářecích strojů a laserové techniky. Její expozici vévodila třímetrová ohýbačka plechu TruBend 3100 se silou 100 t. „Smart“ technologie, ostatně užívané v určité podobě u řízení každého svého systému, tu Trumpf předvedl i prostřednictvím atraktivního mobilního „iPadu“, užívaného pro dálkovou kontrolu výrobního procesu, např. u laserových řezacích strojů. Způsob vyžaduje u mobilu využití programu MobileControl App. Tablet iPadu tak doplňuje standardní ovládací panel stroje a vedle dálkové kontroly procesu dovoluje jeho uživateli i zásahy do řízení stroje, včetně změny výrobního programu. Svůj význam má taková kontrola navíc při obsluze vícero zařízení v blízkém okolí, kdy dává možnost sledování procesů z libovolného místa provozu.

Trumph využívá systém iPadu i k dálkovému řízení několika laserových pracovišť.

Zdůraznění průmyslové automatizace přivedlo na veletrh i většinu výrobců průmyslových robotů a komponentů. Novinky ve svém letošním programu tu představily např. Fanuc, KUKA, Yaskawa Motoman, Mitsubishi Electric, ABB, Stäubli nebo Denso a obdobně se prezentovali i výrobci systémů pro průmyslové zpracování obrazu a senzorové techniky. Trend ve vývoji průmyslových robotů, který vede k větší flexibilitě a modulové stavbě, se odrazil na nabídce i jednotlivých komponentů.

Nový lehký šestiosý robot Stäubli TX 90 s hlavou robotu osazenou dvěma chapadly

Inovace uchopovacích prvků

Expozice známé firmy Schunk se do současného trendu vývoje průmyslových robotů strefila hned od počátku svého vstupu do tohoto oboru – jak v lehkých robotech, tak i v modulech jejich mechanismů. Na veletrhu představila inovaci i u úchopových prvků. Z původních, především pneumatických systémů se tu vlivem mechatroniky stále více prosazují systémy s elektrickým ovládáním. Tím není řečeno, že by se pneumatické zatracovaly. Oba tyto systémy mají své přednosti a svá uplatnění. Systémy s elektrickým ovládáním chapadla dosahují větší přesnosti, citlivosti uchopení, dávají možnost nastavit rozevření čelistí a velikost síly a nezanedbatelné u nich nejsou ani nižší provozní náklady a čistší provoz. Ale pro jejich větší hmotnost a menší sílu uchopení je Schunk zavádí zatím spíše pro menší a citlivější typy chapadel. Při přechodu na odlišné médium vychází Schunk vstříc dosavadním uživatelům zachováním funkce dosavadní senzorické výbavy.
Schunk na veletrhu představil i vývoj speciálních chapadel pro humanoidní roboty v provedení ruky se třemi a pěti prsty a dvaceti stupni volnosti. Přesto, že jsou chapadla už teď dostatečně spolehlivá a citlivá pro uchopení objektu, ubírá se další vývoj jejich dotykových plošek k aplikaci i takových senzorů, které posunou citlivost uchopení až na úroveň lidské ruky.

Kloubové mechanismy od mbo Osswald mohou být už od průměru čepu 4 mm.

Kloubové mechanismy

Pro konstruktéry pohybových mechanismů byla jistě zajímavá nabídka mechanických úhlových kloubových systémů od mbo Osswald. I tato firma má už svou tradici v přesné výrobě jemných dílů, kterou rozšiřuje o provedení kloubových mechanismů, jednotlivých kloubů i doplňků pro jejich kompletaci. Ke standardnímu převodu z lineárního pohybu na pohyb pod úhlem tu patří dvě základní varianty – vidlicové a kulové systémy, přičemž vedle kvality je tu rozhodující i flexibilita nabídky. K tomu má trvale Osswald k dispozici více než 12 tisíc komponentů v provedení z korozně odolné oceli, oceli s odolností vůči mořské vodě, oceli se zaručenou pevností i při vyšších teplotách a vysokopevné a duplexní oceli v rozsahu průměru čepu 4 až 65 mm při celkové délce až 650 mm.

Tyto profily s přesností na µm vyhodnotil a zobrazil profilový projektor MI Keyence už za 2 s.

Školení reprezentativní průvodci

A na závěr ještě malá poznámka k organizaci veletrhu a zvláštnosti, která se jinde tak výrazně neprojevuje. Vídeňské veletrhy svým rozsahem a architekturou výstavních pavilonů přímo vybízejí vystavovatele k upoutání pozornosti návštěvníka hned po jeho vstupu do areálu. Zřejmě si je toho dobře vědom i pořadatel veletrhů Reed Exhibitions Messe Wien. Dobře a hlavně aktivně tu fungovala služba komunikativních hostesek s reprezentativním vystupováním, ale i s dobře nastudovanou problematikou. Tato služba se vyplatila např. i společnosti Keyence Corp. s působností v oblasti senzorů a měřicích mikroskopů, kde co exponát nebo skupina exponátů, tam i úvodní zaškolený průvodce. Můžeme si to předvést mezi jiným i u digitálního měřicího mikroskopického profilprojektoru modelové řady IM s rozsahem 100 mm, který v tomto směru představuje obrovský skok kupředu. Konvenční profilový projektor potřebuje 300 s nebo i více na zhodnocení třeba jen 10 parametrů. Mikroskopický IM vyhodnotí a zobrazí až 99 parametrů během 5 s či ještě v kratší době. Údaje se získávají pomocí systému založeného na stejné optické technologii, jakou poskytují digitální mikroskopy s nejvyšším rozlišením. Měřené hodnoty jsou v µm, snímače obrazu typu CMOS. Výhodou přístroje je i jednoduchost základního ovládání. To ale neznamená, že by přístroj neměl ještě jiná kombinovaná využití. Program mu umožňuje celou řadu analytických a grafických prací, zpracování dat a propojení s výpočetní technikou v sítích LAN.

A stručné zhodnocení veletrhu na závěr z úst Matthiase Limbecka, generálního ředitele pořadatele veletrhu Reed Exhibitions, po vysoké účasti vystavovatelů i návštěvníků: „Je to znovuzrození klasiky mezi veletrhy.“ Z odezvy na veletrh a jeho praktickou stránku lze tomu jen dát za pravdu.

Jiří Šmíd

iia.smid@gmail.com

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 140621
Datum: 11. 06. 2014
Rubrika: Servis / Veletrhy a výstavy
Autor:
Seriál
Firmy
Související články
MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Ohlédnutí za MSV 2018

Jubilejní strojírenský veletrh v Brně se i letos nesl ve znamení inovací, technických i technologických novinek (často také světových premiér), ale hlavně v duchu oslav stého výročí založení Československé republiky, takže se také vzpomínalo na historické úspěchy v technice v expozici 100RIES. A není tedy divu, že partnerskou zemí bylo letos Slovensko. Na následujících řádcích přinášíme malé ohlédnutí za veletrhem, kde připomeneme některé exponáty, které v očích naší redakce za zmínku a vzpomínku stojí.

Evropskou veletržní sezónu 2019 opět zahájí Lipsko

Lipské průmyslové veletrhy Intec a Z otevřou brány výstaviště pro svůj další ročník již ve dnech 5. až 8. února 2019. Výhodný termín konání hned na začátku roku znamená pro vystavovatele a návštěvníky z České republiky ty nejlepší předpoklady pro navázání či prohloubení obchodních kontaktů na mezinárodní strojírenské a subdodavatelské scéně.

Související články
EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Měřicí technologie pro Průmysl 4.0 v Nitře

Průmysl 4.0 závisí na propojení systémů schopných spolu komunikovat, schopných získávat, vyhodnocovat a sdílet data a na takto zpracované informace reagovat v reálném čase. Údaje z měření jsou nezbytné pro shromažďování informací, které mají být použity při inteligentním rozhodování za účelem zabránit nežádoucím procesním změnám.

Chytré stroje přivádějí továrny k životu

Bezpečné balicí stroje připojené k Ethernetu zvyšují produktivitu, zlepšují flexibilitu, snižují komplexnost konstrukce a řeší problémy pracovníků v provozu.

Silná geometrie s měkkým řezem

Existují prezentace produktů, které je potřeba přečíst si několikrát, než je člověk pochopí. Tato prezentace k nim ovšem nepatří. S-Cut SC-UNI je fréza, jejíž funkční princip lze přes její unikátní provedení, nebo právě proto, velmi snadno vysvětlit. Její břity ve tvaru S a extrémně nestejné dělení potlačující chvění vyvolané procesem obrábění vytvářejí z této frézy vysoce kvalitní nástroj, který v rámci veškerých srovnávacích testů poráží porovnávané frézy.

Logistický průmysl investuje do technologií počítačového vidění

V několika posledních měsících obdržela společnost Cognex Corporation objednávky v celkové výši přes pět milionů dolarů od zákazníků z logistického sektoru. Prvním je velká zásilková společnost a druhým globální maloobchodní společnost.

Novinky značky IMAO pro upínání obrobků

V dnešní době je velká poptávka po efektivní produkci různorodých výrobků v malém objemu a klíčem k vyšší produktivitě je použití přípravků, které lze flexibilně přizpůsobit mnoha různým obrobkům. Upínací prvky ONE-TOUCH se vyrábějí v mnoha různých provedeních, snadno z nich lze vybrat prvky vhodné pro upnutí požadované součásti. Upnutí a odepnutí součásti je jednoduché, bez použití dalšího nářadí a rychlé, zkracuje se čas potřebný pro manipulaci s obrobkem a tím i celkové náklady na výrobu.

Na evropské trhy s finanční podporou

První celoevropsky významná akce v oblasti strojírenství a subdodavatelské branže se v příštím roce koná na lipském výstavišti v termínu 2. až 5. března: veletrhy Intec a Z 2021. Také a možná právě v současných obtížných časech zde čeští vystavovatelé a návštěvníci mohou navázat důležité obchodní kontakty a informovat se o nejnovějších trendech a vývoji v oboru. Vystavovatelé z Česka navíc se státní podporou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit