Témata
Reklama

Ohlédnutí za AMB

Mezinárodní veletrh obrábění kovů AMB 2016 se konal na novém stuttgartském výstavišti od 13. do 19. září. Expozice vystavovatelů, mezi nimiž nechyběla snad žádná významnější firma z oboru, zcela zaplnily všech devět výstavních hal s celkovou výstavní plochou kolem 105 200 metrů čtverečních a představily jak obráběcí stroje všeho druhu, tak i nástroje, měřicí stroje či software.

Tento článek je součástí seriálu:
Světové veletrhy obráběcí techniky
Díly
Pavel Marek

Patří mezi klíčové osobnosti časopisu MM Průmyslové spektrum, kde zastává pozici odborného redaktora časopisu. Je absolventem strojní fakulty ČVUT v Praze. Po ukončení studia pracoval v Poldi SONP Kladno v závodě Doprava, poté jako konstruktér a projektant ve společnosti ČKD Lokomotivka. Pro MM Průmyslové spektrum pracuje od roku 1999.

I když AMB je komornější než jednička v oboru EMO a expozice jsou tak pěkně „pohromadě“, důkladně si projít všechny haly během jednoho dne je prakticky nemožné. Letošního ročníku se zúčastnilo 1 469 vystavovatelů z Německa a dalších 33 zemí, především ze Švýcarska, Itálie, Španělska a Rakouska. Výstaviště těží ze své blízkosti mezinárodního letiště a je dobře dostupné i z centra města linkami S-bahnu. Přestože je prakticky úplně nové, v jeho bezprostředním sousedství se dále staví. Poblíž západního vchodu je rozestavěna také 10. výstavní hala, opět v charakteristickém „stuttgartském“ stylu se zavěšenou střechou. Ta by měla přivítat první návštěvníky v roce 2018, kdy tak přibyde dalších 14 600 m2 výstavní plochy.

Reklama
Reklama

Novinky u DMG Mori

Největším vystavovatelem byla společnost DMG Mori, jejíž expozice s 29 vystavenými stroji zaujímala celou čtvrtinu jedné z výstavních hal. Velkou firemní novinkou, která zde byla prezentována, je nová strategie v oblasti základních strojů. Dosavadní řadu Ecoline od 1. září nahradila nová základní řada strojů CLX (univerzální soustruhy) a CMX (frézovací centra). Výhodou pro zákazníka je větší výběr řídicích systémů (Siemens, Heidenhain, Fanuc a Mitsubishi), možnost práce s technologickými cykly (předpřipravené technologie pro typické obráběcí postupy) rozšířené možnosti automatizace aj.

Ukázky technologických cyklů byly prezentovány na stroji DMC 125 FDS duoBlock. Některé z nich jsou již v základním vybavení strojů, jiné jsou volitelné. Jejich přínosem je, že dokážou zkrátit čas programování až o 60 %. K novinkám v této oblasti patří cyklus pro broušení anebo cyklus pro výrobu ozubení novou metodou zvanou skiving. Česky by ji bylo možno charakterizovat jako obrážení za rotace a je možné ji aplikovat na pětiosých frézovacích centrech nebo na soustružnických centrech vybavených frézovací hlavou.

Společnost DMG Mori představila novou koncepci základních strojů CLX/CMX.

Zajímavá byla rovněž ukázka výroby vrtacích hlavic pro zemní vrty hybridní technologií na stroji Lasertec 65 3D. Ukázka zahrnovala laserové navařování práškového materiálu na funkční povrch hlavice. Oproti 3D tiskárně má tento způsob výhodu, že navařování probíhá vlastně na pětiosém centru, kde se obrobek naklání pod navařovací tryskou do ideální polohy. Stavba dílu zároveň probíhá rychleji a může být použit hrubější prášek, který je levnější.

Hybridní multifunkční stroj Mazaku

Také Mazak se pustil do kombinace obráběcí a aditivní technologie a na svém stánku představil kromě jiného hybridní stroj Integrex i-400AM. AM v názvu znamená Additive Manufacturing. Jedná se o velký multifunkční stroj s půdorysnými rozměry přesahujícími čtyři metry, který je vybaven soustružnickým a frézovacím vřetenem a aditivní technologií řízenou v pěti osách. Tato technologie využívá navařovací hlavy a umožňuje spojení různých materiálů v jednom dílu.

Hybridní stroj Integrex i-400AM od Mazaku umí materiál odebírat i přidávat.

Zlatý tygr budil pozornost

Společnost Walter představila nový řezný materiál Tiger·tec Gold, jehož základem je třívrstvý povlak na bázi TiAlN. Pro jeho přípravu byla využita zcela nová technologie nízkotlakého ULP CVD povlakování. Výsledkem je řezný materiál přinášející výrazné zvýšení životnosti, spolehlivosti a řezných parametrů, který si za své vlastnosti vysloužil i ocenění MM Award od našich německých kolegů. Další podrobnosti o řezném materiálu Tiger·tec Gold se dočtete v článku na straně 66.

Walter přišel s novou technologií povlakování a výsledkem je řezný materiál Tiger·tec Gold.

Měření

Z oblasti měřicích přístrojů zmiňme alespoň společnost Zoller, která na AMB představila novou řadu svých seřizovacích přístrojů ve zcela novém designu, a společnost Renishaw, která přistoupila k výrobnímu měření trochu netradičně – její měřicí přístroj Equator 300 je postaven na bázi tripodu.

Další fotografie a zajímavosti z veletrhu najdete v článcích na www.mmspektrum.com v rubrice Očima redakce.

Pavel Marek, Stuttgart

pavel.marek@mmspektrum.com

//www.mmspektrum.com/navsteva/ohlednuti-za-amb-i.html

//www.mmspektrum.com/navsteva/ohlednuti-za-amb-ii.html

Reklama
Seriál
Firmy
Související články
Dny obráběcích strojů, nástrojů, robotů a softwaru

Dny otevřených dveří firmy Grumant se staly tradicí, letos proběhl již 6. ročník. Návštěvníkům byly k dispozici novinky od předních světových výrobců nástrojů a obráběcích strojů. Zajímavá byla také prezentace průmyslového robotu. Zájem zákazníků potvrzuje návštěvnost, která pravidelně stoupá s každým dalším ročníkem, a letos byl zaznamenán její rekordní nárůst.

Další veletržní postřehy z EMO 2019

Z pohledu technika lze veletrh EMO v roce 2019 považovat za zdařilý, protože byl více o invenci, kreativitě, vylepšování stávajícího i hledání nových cest. Na veletrhu bylo možné vysledovat několik řekněme fenoménů, které se objevovaly napříč veletrhem. Přitom bych je přímo nepovažoval za trendy, protože obdobné počiny, technika, software i smýšlení byly (u asijských výrobců) k vidění o šest měsíců dříve na veletrhu obráběcích strojů v Pekingu. Nedávám tímto záminku k mezikontinentální diskusi o tom, kdo trendy určuje. V tomto textu zazní několik dalších veletržních postřehů.

Cena MM Award na EMO 2019

Také v roce 2019 došlo na udílení cen MM Award. Jedná se o oficiální a jediné ceny udělované na veletrhu EMO. Porota i letos vybírala z mnoha přihlášených exponátů, nejen německých výrobců. Do užšího výběru se jich dostalo jen pár, a nakonec bylo rozdáno pět hlavních cen v pěti kategoriích. S prázdnou neodešly ani firmy, jejichž produkty se ocitly na druhém a třetím místě. I v tomto roce došlo k jistému „posunu“ ve vnímání obsahu jednotlivých kategorií, a tedy i oceněných produktů. Pojďme se podívat na vítězné exponáty podívat jednotlivě. Je to lehký nástin toho, jak EMO vidí němečtí kolegové.

Související články
Vlastní zkušenost je nejlepší argument

Člověk je od přírody tvor nedůvěřivý – má-li být přesvědčen, potřebuje slyšet pádné argumenty, kterým neuvěří, dokud je na vlastní oči neuvidí. Společnost Hermle prezentuje sedm argumentů, jimiž představuje přednosti obráběcích center špičkové kvality. V průběhu partnerských dnů ve společnosti Atek v Moravské Třebové současným a zejména stávajícím zákazníkům předvedli zástupci společnosti Hermle oněch sedm argumentů včetně demonstrace v podobě praktické ukázky trochoidního obrábění na pětiosém obráběcím centru Hermle C 42 U. K ukázce obrábění byly využity řezné nástroje Fraisa, jež na český a slovenský trh dodává partnerská společnost Semaco tools and software.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Úspěšné dny otevřených dveří

Ve druhý dubnový týden 2019 pozvala společnost Grob-Werke hosty na letošní první firemní výstavu do svého sídla v Mindelheimu. Přibližně 400 pozvaných zákazníků a hostů kvitovalo inovativní produkty, praktické ukázky, odborné přednášky a zajímavé komentované prohlídky firmy.

Automatizace od kusu po velké série

Ve společnosti Misan v Lysé nad Labem se pravidelně konají odborné semináře, které již po léta mají ustálený a účastníky kvitovaný scénář. Jedná se vždy o tematicky zaměřenou, třídenní akci - dva dny pro odbornou veřejnost, třetí den pak pro školy. Důležitým faktem z hlediska návštěvnického poznání a edukace je skutečnost, že se na obsahové náplni společně s firmou Misan podílí vždy jeden z jejich spolupracujících partnerů, především z řad výrobců a dodavatelů řezných nástrojů. Dopoledne přednášky, odpoledne ukázky na strojích. Nejinak tomu bylo i poslední květnový týden.

CIMT Peking, Část 2. Win Together

Podtitul veletrhu CIMT 2019 byl: 融合共赢 智造未来. Musíte uznat, že motto veletrhu je v této pro nás exotické podobě zahaleno značným tajemstvím. Dáte-li větu do automatického překladače, výsledná myšlenka zní: fúze a výhra. Jednoduchá slova, divný obsah - tento způsob nalezení významu věty opravdu není žádná výhra. Proto se o nápravu "ztráty v překladu" pokusíme v druhém vstupu z veletrhu, ve kterém se tentokrát podíváme i za technikou.

Automatizované výrobní buňky si navrhl sám

Ing. Zdeněk Krátký začal s výrobou nástrojů už téměř před dvaceti lety. Dnes vlastními nástroji vyrábí díly na zakázku. Zajímavé na tomto příběhu je zejména to, že zakázky rostou tak rychle, že si jen za poslední dva roky pořídil pět strojů Fanuc Robodrill. Uvnitř každého stroje se podle vlastního návrhu nachází robot, který obstarává výměnu přípravků s obrobky. Uchopovací a upínací techniku zabezpečil dlouholetý partner, společnost Schunk.

Fajnová práce

Na konci této cesty mě čekalo překvapení. Procházel jsem obyčejnou ulicí v kolínském Zálabí a zastavil se u posledního domu. Vrata byla pootevřená, ale raději jsem se rozhlížel po zvonku. Než jsem ale stihl zazvonit, vítal mě usmívající se muž a zval mě dál. Ve dvoře domu stála dílna. Uvnitř mi přišla mnohem prostornější, než zvenku vypadala.

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Symposium brousicích strojů a technologií

Již čtvrté symposium v historii skupiny United Grinding (UG), která sdružuje osm výrobců přesných brousicích strojů, se uskutečnilo začátkem května ve švýcarském Thunu. Akce se konala na 4 000 m2 plochy výstaviště Thun-Expo a hostila 1 500 návštěvníků z celého světa po tři dny. Šestnáct vystavených strojů bylo detailně zájemcům představeno specialisty z UG ve čtyřech světových jazycích a akci doprovázel bohatý program. Tento článek si klade za cíl nastínit atmosféru symposia a představit některé z prezentovaných novinek.

Obráběcí stroje i formule

Ve středu 15. května se předváděcí hala firmy Teximp v pražských Horních Počernicích otevřela odborné veřejnosti. Téměř přesně po roce se zde opět konal výroční „Open House“ – výstava CNC strojů, automatizace a technologií.

Když brousit je skutečné umění

Psal se rok 1993, když se dva kolegové elektrikáři, Ing. Jan Hlinka a Ing. Václav Požárek, rozhodli, že již nezůstanou ve firmě, která se po sametové revoluci přeorientovala na výrobu zbraní. V Radošovicích u Strakonic poté založili firmu vlastní. Nazvali ji HiPo.

Slinutý karbid z českých rukou

Když v létě roku 2011 Ing. Pavel Straka založil v Hulíně s podporou několika blízkých lidí dnes velmi úspěšnou, inovativní firmu Pilana Karbid, netušil, co jej v nejbližších letech čeká. Například 15hodinové pracovní dny, boj s lidskou neférovostí či s nedostatkem financí. Všechny překážky však překonal a dnes je jednatelem rodinné firmy s 45 zaměstnanci, která se může pochlubit lecčíms, co jiné firmy nemají nebo nedokážou...

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit