Témata

Team Cutting Tools se představí na EMO i MSV

Návštěvníci veletrhu EMO a MSV jistě zaznamenají, že ve skupině Ceratizit Group se pořád něco děje. Společnost Ceratizit pro zákazníky a obchodní partnery připravila spoustu novinek. Nedávno vytvořený Team Cutting Tools nabídne ještě komplexnější a kompletnější řešení v rámci třískového obrábění, která uspokojí potřeby všech zákazníků. Avšak nejen to je dostatečným důvodem pro návštěvu stánku společnosti na veletrhu v Hannoveru i v Brně – navíc zde bude k vidění řada působivých inovací i uvedení nových produktů na trh.

Tento článek je součástí seriálu:
Světové veletrhy obráběcí techniky
Díly

Ceratizit Cutting Solutions má silné portfolio řezných nástrojů, příslušenství a technologických řešení od významných značek Ceratizit, Komet, WNT a Klenk, které dohromady tvoří jeden kompaktní tým Team Cutting Tools by Ceratizit, spadající do koncernu Ceratizit Group. Tím má sektor obrábění skutečného kompletního dodavatele, který je připraven pro široké spektrum zákazníků. Tyto čtyři světoznámé značky se zaměřují na to, co umějí nejlépe. Jedná se o řezné nástroje především ze slinutého karbidu, mezi které patří např. vyměnitelné břitové destičky pro soustružení, frézování, vrtání apod, monolitní vrtáky, frézy a mnoho dalších nástrojů a příslušenství potřebných pro technologii třískového obrábění od automobilového průmyslu až po letectví a kosmonautiku. Tyto vysoce specializované produktové značky nabízejí systémové řešení vedoucí k optimalizaci a efektivitě obráběcích procesů. Team Cutting Tools je schopný dodat perfektní řešení pro všechny požadavky na obrábění. Prostřednictvím nového katalogu, který byl vydán v červenci, je k dispozici až 100 000 položek. Zákazníci mohou také navštívit nový on-line shop, kde si mohou prohlédnout celý sortiment a získat přístup ke kompletnímu programu skupiny Ceratizit Group.

Jako technologický leader je skupina Ceratizit a Team Cutting Tools komlexním dodavatelem pro všechny sektory obrábění. Díky svým zkušenostem a znalostem je pro zákazníky nejen obchodním partnerem, ale zároveň odborným a technickým poradcem.

Expertní řešení pro jednotlivé sektory

Team Cutting Tools také nabízí řešení pro specializovaná odvětví. Návštěvníci EMO v Hannoveru mohou vidět zkušenosti z těchto oborů přímo z první ruky. Interaktivní prezentační prostory jsou perfektní příležitostí pro ukázku základních dovedností v automobilovém průmyslu, letectví, energetice a těžkém obrábění. Jednou ze žhavých novinek, která bude mít svoji premiéru na veletrhu EMO, jsou aditivní výrobní nástroje pro obrábění E-motorů.

FreeTurn – budoucnost obrábění

Veletrh by nebyl veletrhem bez ukázky inovací. Nástroj FreeTurn z dílny Ceratizit již získal několik ocenění a bude nepochybně patřit mezi uchazeče o cenu pro nejinovativnější produkty i na EMO v Hannoveru a MSV v Brně. O novém revolučním procesu obrábění se diskutuje již od uvedení tohoto produktu na trh. K nástroji FreeTurn se váže nová metoda obrábění HDT (High Dynamic Turning), která plně využívá potenciálu moderních strojů a nabízí vysoce výkonné soustružení. Sotva najdete odborný technický časopis, portál, který by se o nástroji FreeTurn a HDT technologii již nezmínil. Prezentace v médiích, na odborných seminářích či přímo v inovačních centrech skupiny Ceratizit způsobila, že uživatelé již netrpělivě čekají na oficiální spuštění prodeje tohoto nástroje. A není divu, protože tento nový způsob soustružení nabízí obráběcím společnostem obrovský potenciál. Vhodnými stroji jsou soustružnická centra vybavená frézovacím vřetenem – stroje Turn-Mill, anebo víceúčelová centra – Multitask stroje. Tyto stroje s příslušným operačním systémem nabízejí 100% zúročení uvedeného potenciálu. Nástroj FreeTurn využívá volné 360° rotace frézovacího vřetena, což dovoluje nastavit libovolnou polohu břitu a optimalizovat úhel nastavení vzhledem k obrobku. Hlavní předností v porovnání s konvenčním soustružením je, že pro kompletní obrobení dílu si vystačíte s jedním nástrojem a nahradíte tak až čtyři soustružnické nástroje. Z toho logicky vyplývá úspora v nákladech na nástroje a výrazné snížení výrobního času. K výčtu mnoha dalších výhod patří i vyšší posuvy díky nižším řezným silám, které pozitivně ovlivňují i životnost nástroje.

Čtyři odborníci, nespočet aplikací, jeden sortiment – to je nový katalog skupiny Ceratizit Group, plný nástrojů na třískové obrábění. Katalog obsahuje více než 60 000 nástrojů značek Cutting Solutions by Ceratizit, Komet, WNT a Klenk. Potud teorie, která zní vskutku dobře, ale funguje to tak ve skutečnosti i v praxi? Team Cutting Tools poskytne odpověď živou demonstrací na obráběcím centru ve stánku Ceratizit. Návštěvníci EMO také uvidí odhalení první standardní řady nástrojů FreeTurn a technologie HDT.
První testy nástroje FreeTurn předčily očekávání a potvrdily dobrou práci vývojářů Ceratizit. Na vlastní oči se o tom na veletrhu EMO můžete přesvědčit na stánku společnosti, kde uvidíte živé ukázky nástroje FreeTurn na obráběcím centru.

Připraveni na Průmysl 4.0

Ceratizit nastavuje i směr pro budoucnost digitalizace v oblasti obrábění. Hlavním nástrojem pro tuto oblast je monitorovací a asistenční systém ToolScope z výrobní dílny Komet. Systém kontinuálně přenáší signály vázané na krouticí moment stroje během výrobního procesu. Tyto informace jsou vizualizovány a použity k monitorování a dohledu nad řízením stroje. K zobrazení stavu nástroje a stroje se pak používají speciální patentované statistické kontrolní procesy. To umožňuje nejen provádět cílené monitorování řezného procesu, hlídání opotřebení a lomů, přizpůsobování a optimalizování řezných dat, ale také výrazně napomáhá eliminovat výrobní chyby.

Návštěvníci se na stánku také dozvědí o přednostech nového rotačního nástrojového držáku Spike se zabudovaným senzorickým měřením, které detektuje chování nástroje na základě silového zatížení. Dalším prvkem z oblasti digitalizace je systém One Identity, který slouží ke snadné identifikaci nástrojů s napojením na topmanagement.

Servis²

Ceratizit představí nejen svoje nástroje, nástrojové systémy, digitalizační řešení a inovace, ale také nabídku svých služeb, které hrají klíčovou roli ve vztahu se zákazníkem. Kromě dodávky skladových nástrojů do druhého dne, technologických zkušeností a poradenství, vypracování a realizace projektů, technických školení, nabízí společnost řadu dalších služeb zaměřených na zákazníka. O všech těchto faktech a přednostech se mohou návštěvníci přesvědčit a více se dozvědět přímo v našich stáncích v Hannoveru a v Brně.

ToolScope trvale ukládá signály generované strojem během výrobního procesu. Tyto informace jsou vizualizovány a použity k monitorování a dohledu nad řízením stroje. To umožňuje nepřetržitou kontrolu nad nástrojem a řezným procesem. Uživatelé tak získají vyšší procesní bezpečnost a úsporu ve výrobních nákladech.Nezapomeňte zahrnout návštěvu u Ceratizitu, specialisty na výrobky ze slinutého karbidu, do svého veletržního seznamu návštěv – rádi vás provedeme světem obrábění a inovacemi z našeho programu. Celý náš Team Cutting Tools vás rád uvítá a ochotně se vám vše vysvětlí a poradí.

Ceratizit Česká republika

Ing. Jan Gryč

jan.gryc@ceratizit.com

Vydání #9
Kód článku: 190912
Datum: 11. 09. 2019
Rubrika: Trendy / EMO/MSV 2019
Autor:
Seriál
Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit