Témata
Reklama

Každé dva roky se v čínském Pekingu koná největší veletrh asijského regionu China International Machine Tool (CIMT), který se po boku akcí EMO (Hannover/Miláno), Jimtof (Tokyo) a IMTS (Chicago) řadí mezi největší světovou čtyřku veletrhů zaměřených na obráběcí stroje, nástroje a příslušenství. Letos se konal od pondělí 22. do soboty 27. dubna 2013.

Tento článek je součástí seriálu:
Světové veletrhy obráběcí techniky
Díly
Roman Dvořák

Je absolventem oboru Strojírenská technologie Fakulty strojní ČVUT v Praze, kde nakonec nedostudoval kombinovanou formu doktorského studia (...). V roce 1997 nastoupil do vydavatelství Vogel Publishing na post odborného redaktora vznikajícího strojírenského titulu MM Průmyslové spektrum. V roce 1999 přijal nabídku od německého vlastníka outsourcingovat titul do vlastního vydavatelství. 

Pekingské výstaviště China International Exhibition Centre se nachází na strategickém místě, v blízkosti mezinárodního letiště a obklopeno mnoha hotely, což s sebou přináší s ohledem na celodenní pekingskou dopravní špičku, kdy překonat vzdálenost 10 km trvá 50 minut, celou řadu logistických výhod jak pro vystavovatele, tak pro návštěvníky především.

Veletrh organizuje čínská asociace CMTBA – ChinaMachineTool&ToolBuilders’ Association. Letošního ročníku se účastnilo na ploše 75 tisíc metrů čtverečních 1 538 vystavovatelů ze 13 regionů a zemí světa. Během šesti dnů akci navštívilo na 130 tis. návštěvníků (jde o neoficiální údaje).

Reklama
Reklama
Jeden ze vchodů na pekingské výstaviště vítá návštěvníkyza doprovodu dechové hudby.

Veletrhy pro čínské obráběče

V sudé roky je pořádán veletrh Cimes v Šanghaji, který však nedosahuje takového věhlasu jako zmíněný CIMT. V obou případech, resp. obecně u všech konaných veletrhů, se díky obrovské rozloze Číny jedná vždy o regionální veletrhy, i když statistickými údaji jsou rovny velikostem světových akcí. V Číně se přitom obdobných regionálních specializovaných výstav koná každý rok velký počet. Novinkou v komoditě výrobních strojů je pak „čínské EMO“, které hodlá evropská asociace Cecimo pořádat v Šanghaji. První ročník by se měl konat v polovině července (!) v Shanghai New International Expo Centre. Pořadatelé očekávají účast na 1 200 vystavovatelů na ploše 50 tis. m2 a odhadují zájem 50 tisíc návštěvníků. Tato asociace Cecimo pořádá i veletrh AMB v Nanjingu, známý evropským návštěvníkům ze Stuttgartu. Letos v říjnu jde o již třetí ročník. Poslední, konaný v loňském říjnu, prezentoval 156 vystavovatelů na 12 tis. metrech a návštěvností přes 8 000 odborníků. Tedy i na evropské poměry akce menšího charakteru.

Přístup čínských vystavovatelů

Novináři jezdí na zahraniční veletrhy především kvůli tamním výrobcům a jejich produkci, o zaoceánských akcích to platí dvojnásob. Číňané mě překvapili neuvěřitelnou ochotou. Když se dozvěděli, že jsem novinář z Evropy a hodlám následně psát o čínské produkci, vycházeli mi maximálně vstříc. A tak mi nic, o co jsem měl zájem, nezůstalo utajeno. Vystavovatelé velice rádi předvedou, co je schováno pod krytováním strojů. Fotit je možné do nejmenších detailů. Na moje překvapení reagovali tím, že se nemají se za co stydět. Chtějí ukázat, že „střev“ stroje jsou z těch nejlepších komponent. A opravdu tomu tak je. Před osmi až deseti lety byla čínská produkce velice podprůměrná vzhledem ke světovému standardu. A dnes i ti největší skeptici mění své názory, i když tvrdí, že na veletrzích přestavují to TOP, kdežto realita běžné výroby je stále jiná. Čínská produkce, alespoň ta, jež byla ke zhlédnutí na CIMT 2013, je srovnatelná se světovou vyšší úrovní. Jak co se týče dosahovaných parametrů, tak i konstrukčně – stroje jsou sestaveny z kvalitních čínských odlitků, osazeny komponenty světových značek, krytovány moderním a účelným designem, který vídáme u takových klas, jako je Mazak či DMG.

Národní expozice

Stále častěji se na světových výstavách setkáváme s tříděním expozic podle jednotlivých zemí, a nikoliv nomenklaturně.Ani pekingské výstaviště nebylo výjimkou. Národní expozice byly pod společným labelem rozmístěny v jednotlivých pavilonech. Některé ve shodné grafice (Itálie, Švýcarsko, Německo), jiné pouze sdružením výrobců z jedné destinace (Japonsko, Tchaj-wan).

Pravděpodobně největší plochu, přičteme-li k tomu obrovskou expozici DMG/MoriSeiki s třiatřiceti exponáty na ploše 1 800 metrů (kterou však lze i připočíst k německé národní expozici), představovala japonská expozice Japan Zone. Japonští výrobci jsou také největšími dovozci na čínský trh. Jsou společně s Koreou v zóně volného obchodu, což k usnadnění exportu bezesporu napomáhá. Japonská ekonomika má však za sebou špatný loňský rok 2012, kdy poprvé po třech letech došlo k poklesu ekonomiky. Co se týče letošního roku, podle slov prezidenta japonské asociace JMTBA lze ve druhé polovině očekávat obrat k lepšímu. Statistiky objednávek v komoditě obráběcích strojů za první letošní kvartál poklesly o 23 %. Za tento stav může především snížení výroby v sektoru automobilového a leteckého průmyslu. Do Japonska se dováží minimum strojů, proto tyto propady komplet na svých bedrech pociťují domácí výrobci, a tak se musejí s touto skutečností vyrovnávat vyšší exportní aktivitou. A ta opravdu stále kontinuálně roste, nejvíce se vyváží do Asie – přes 67 % produkce. Též japonští výrobci zakládají své výrobní závody na čínském území. MoriSeiki v provincii Tianjin letos v říjnu otevře výrobní prostory o rozloze 90 tisíc metrů čtverečních pro výrobu horizontálních obráběcích center NHC 4000 a NHC 5000. Je zvláštní, že v tomto případě jde o projekt firmy MoriSeiki, nikoliv společného sdružení DMG/MoriSeiki. Německý partner má „svůj“ čínský výrobní závod již od roku 2002 v Šanghaji, kde vyrábějípětiosá frézovací centra DMU 50 a jejich roční produkce by měla vzrůst na 4 000 kusů.

Dr. Kapitza a Dr. Mori vstřebávají atmosféru veletrhu a jejich expozice. První společná účast DMG/MoriSeiki v tomto regionu. Čína zůstala posledním teritoriem, kde doposud vystupoval každý za sebe. O to větší a razantní je společný útok na zdejší trh. Jejich expozicebyla největší a zaujala neskutečných 1 800 metrů čtverečních se 33 exponáty – osm z nich mělo asijskou premiéru, šest pak čínskou.

Jako menší sestrasi musela připadat společnost YamazakiMazak, která doposud mívala s tímto kolosem srovnatelné expozice, ale zde se stala „běžným” vystavovatelem. Včetně grafického layoutu expozice, která je staršího ražení a nekoresponduje s designem, jakým se Mazak nyní na světových veletrzích prezentuje (Jimtof, EMO či IMTS). Zajímavostí expozice bylo plně funkční obráběcí centrum s paletovou výrobní buňkou prezentující nepřetržité obrábění bloků motorů. Dalším větším exponátem pro čínské výrobní potřeby bylo obráběcí centrum Megaturn Nexus 1600 M. YamazakiMazak má od roku 2 000 zde v Číně v provincii Ningxia výrobní závod na CNC soustruhy a obráběcí centra. Tato část Číny patří prý k těm nejchudším, a tudíž zde docilují velice nízkých nákladů, takže mohou konečnou cenou strojů konkurovat čínským výrobkům vyšší třídy.

Japonští výrobci patří k největším dovozcům obráběcích strojů na čínský trh. Jejich expozice tento fakt jenom dokládá. A skutečnost, že patří do zóny volného obchodu, jejich úspěchy deklaruje.

Třetí největší japonský výrobce Okuma se pak na CIMT prezentoval celkem šesti stroji, z nichž nepřehlédnutelné bylo portálové obráběcí centrum MCR-BIII či soustružnické centrum Multus B 400. Obráběcí centra Okuma bylo též možno zhlédnout v expozici společnosti Beijing No. 1 MachineTool Plant (BYJC), tzv. „Pekingské jedničky“ (mj. vlastník značky WaldrichCobourg), kde jsou pod značkou BYJC-Okuma v licenci pro místní trh vyráběna. Další z velké japonské čtyřky, společnost Makino, letošní prezentaci zaměřila především na formařinu a tomu odpovídá i skladba exponátů.

Velikost expozic kopíruje statistické údaje dovozu strojů na čínský trh. Německo je druhým v pořadí. Zde se firmy prezentovaly pod známým logemMade in Germany, což u čínského zákazníka stále hraje určitý prim při volbě. Mnoho německých firem má své společné joint venture s čínským partnerem, a proto se zde prezentovaly jako čínské subjekty v samostatných expozicích mezi „svými“.

Německé produkty mají u čínských zákazníků status té nejvyšší důvěry.

Bezprostředně s německou expozicí sousedila švýcarská. Ta vedle pravděpodobně největšího počtu prezentovaných strojů a komponent patřila společně svým grafickým ztvárněním k těm asi nejpovedenějším. Rozloha činila přes na 2 800 metrů čtverečních.

Itálie. Po Německu patří ke druhému největšímu evropskému importéru na čínský trh. Za vysokými finančními objemy především stojí velké obráběcí stroje, jako např. Pama či PietroCarnaghi. Avšak z pochopitelných důvodů pouze první zmíněná zde svůj exponát „menší“ velikosti měla, ostatní pouze vizualizace. Italská expozice se pak skládala z velkého množství menších kójí.

Díky současným ekonomickým problémům Itálie se veškeré naděje zdejších výrobců upírají na export. Čína je v této chvíli velkou záchranou a Itálie je třetím největším exportérem na zdejší trh.

Americké společné účasti na CIMT vévodily při vstupu do první haly západního křídla výstaviště expozice firem Haas Automation, Hardinge a Glearson. Z protilehlé strany pakKennametal, Milltronics, Hurco a Parlec. Silná aktivita byla věnována prezentaci stěžejní výstavy na americkém kontinentu IMTS 2014, a dokonce již i ročníku 2016. Americký trh je nejžádanější pro čínské exportéry. Opačně to bohužel říci nelze, Amerika je v pořadí až pátý importér na čínský trh.

Česká expozice měla společně se samostatným stánkem PrametChinarozlohu 525 metrů, jež patřila k největším v novodobé historii, kdy se zde tato komodita prezentuje. Podrobnější informace o aktivitách českých firem na čínském trhu přináší samostatný článek.

Každý den přímo z návštěvy veletrhu CIMT autor připravoval aktuální vstupy na zpravodajský portál www.mmspetrum.com do rubriky Očima redakce.

Roman Dvořák

Peking, Čína

roman.dvorak@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 130655
Datum: 04. 06. 2013
Rubrika: Servis / Zajímavosti
Seriál
Firmy
Související články
Úspech českých studentů v soutěži Electrolux DEsign Laboratory

Celosvětová designérská soutěž Electrolux Design Laboratory zve pravidelně studenty a absolventy oboru průmyslový design z celého světa, aby přihlásili své inovativní nápady. Letos se pětice českých studentů objevila mezi stovkou nejlepších návrhů.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Související články
CIMT je v Číně, Čína je na CIMTu

Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
TOSmeet & TOSday 2018

Zákaznický den ve firmě TOS Varnsdorf tradičně patří k vyvrcholení půlročního maratonu open houses, které pořádají téměř všechny výrobní a obchodní společnosti v komoditě obráběcích strojů pro své zákazníky a obchodní partnery. Zejména u výrobních firem je neopakovatelnou příležitostí zavítat do jejich provozů, zhlédnout zdejší technologické možnosti, být přímo od zdroje informovaný o žhavých novinkách a technologických řešeních, a v neposlední řadě pak potkat a pohovořit se známými lidmi.

EMO zrcadlem pokroku a inovací

Při příležitosti prezentace veletrhu EMO 2017 Hannover před evropskou novinářskou obcí se uskutečnilo i pražské zastavení. Zastoupení Deutsche Messe pro ČR zorganizovalo tiskovou konferenci, které se vedle generálního ředitele EMO Hannover Christopha Millera účastnil i tiskový mluvčí hannoverského veletržního komplexu Hartwig von Sass spolu s ředitelem českého svazu SST Ing. Paclíkem a předsedou Společnosti pro obráběcí stroje doktorem Smolíkem.

Technologie soustružení na CIMT 2015

Na veletrhu CIMT bylo možné vidět různé typy a velikosti výrobních zařízení. V tomto článku se budeme věnovat strojům provádějícím primárně soustružnické operace. Svislé soustruhy a svislá obráběcí centra na rotační součástky jsou v Číně, ale i v Indii, specifickou skupinou. Z hlediska výroby lze konstatovat, že je vyrábí každá firma mající ve výrobním programu více než dva typy obráběcích strojů. Samozřejmě vedle těchto existují firmy, které se na svislé soustruhy specializují.

EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

Inteligence ve výrobě, EMO Hannover 2013

Přední světový veletrh zpracování kovů EMO Hannover 2013 se tentokráte uskuteční od 16. do 21. září 2013. Od jeho prvního konání v roce 1975 bezesporu plynule rozvíjí a upevňuje svůj věhlas největšího a nejvýznamnějšího světového inovačního fóra zpracování kovů. Letos je očekáváno opět na 140 tisíc návštěvníků, jenž přivítají expozice 2 000 firem na čisté ploše 180 tisíc metrů čtverečních. Hlavním letošním tématem je inteligentní výroba.

Vodorovné vyvrtávačky v praxi, Zastavení čtvrté

Zkušenosti zákazníků jsou nejcennějším podnětem, kterých se dodavateli-výrobci dostává. Nezkreslené reference na zkušenosti z provozu a servisu pak přináší objektivními informace pro další potenciální zákazníky. Kdo jiný by měl tedy o kvalitě firmy vědět více než ten, kdo její produkty vyzkoušel? To je cesta k publikované formě článků, kterou MM Průmyslové spektrum na trhu českých technických periodik zastává. Navštěvovat uživatele produktů a nechat je vyprávět o zkušenostech, které mají s jejich používáním, s komunikací s dodavatelem, se spokojeností s jeho službami. Pak získáme skutečnou referenci, z níž si lze udělat určitou referenci.

Komodita Machine Tool je japonskou jistotou. Jak dlouho?

Japonsko. U Evropana tato destinace stále vyvolává pocit neznáma a určitého tajemna. Je to země kruté historie ovlivněné přímo i nepřímo lidskými rozhodnutími, jenž zanechaly v celé řadě generací znatelný šrám projevující se uzavřeností a prvotní osobní nedůvěřivostí a i určité váhavosti projevující se například z obavy ze sdělení negativního názoru spoluřečníkovi, aby se případně necítil uražen. V komunitě Japonců jste pokaždé udivováni obrovskou vzájemnou úctou a respektem. Budiž jejich chování vzorem pro ostatní národy.

Nové stroje pro záchranu Lipníka

Ve Strojtosu Lipník jsem byl naposledy před sedmi/osmi lety, kdy jeho výrobní kapacity plnily jak obráběcí centra, tak i konzolové a ložové frézky. Následující situace na evropském trhu, kam převážně směřovala jejich produkce, hrála jednoznačně proti jejich strategii. Trh více a více zaplavovaly konkurenční levné produkty asijské výroby a sílící hospodářská krize srazila Strojtos doslova na kolena. Od té doby jsme o firmě slýchali jen pesimistické zprávy o jejím postupném úpadku a rostoucích dluzích a vyškrtli jsme si ji tak ze seznamu relevantních firem.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Vůně oleje, perleťové barvy a burácení dvouválce

Orange County Choppers (OCC) je velmi populární americký televizní pořad (u nás pod názvem Americký chopper) o rodinném podniku, který navrhuje a staví exotické, zakázkově vyráběné motocykly charakteristické blyštivým chromem, velmi dlouhými vidlicemi a šestimístnými cenovkami. V pozadí této dramatické reality show, nepostrádající rodinné rozepře a problémy plynoucí z krátkých dodacích lhůt, stojí jiní neopěvovaní hrdinové: několik obráběcích strojů Haas, které hrají vedlejší role a které hluční protagonisté obvykle nazývají zkráceně jako "CNCéčka".

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit