Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů

Rittal začíná být vnímán jako dodavatel kompletního řešení pro firmy zabývající se výrobou silových a řídících rozváděčů. Spojením produktů, dále automatizačních strojů / poloautomatů firmy Rittal a softwaru/aplikací firmy EPLAN vzniká ideální prostředí pro realizaci výroby rozváděčů v duchu Průmyslu 4.0.

I v České republice se začíná v oboru výroby rozváděčů hovořit o zvyšování efektivity, rychlosti a kvality. Řada zákazníků si uvědomuje důležitost inovací a využívání moderních technologií. Jsou zároveň připraveni investovat do svých výrobních procesů a držet tak krok s těmi největšími výrobci a dodavateli rozváděčů v Evropě.

Virtuální dvojče

Předpokladem pro opravdové zvyšování efektivity, rychlosti a kvality jsou v zásadě tři věci, nebo řekněme tři pilíře. Prvním pilířem jsou správná výrobní data v odpovídající kvalitě. Rittal a Eplan společně dlouhodobě nabízejí produkty a software, pomocí něhož je zákazník schopen svoje elektrické zařízení projektovat a konstruovat ve 3D. V ideálním případě si zákazník v podstatě vytvoří tzv. virtuální dvojče svého zařízení.

Virtuální rozváděč ve 3D

Skříňový rozváděč a jeho vybavení

Druhým pilířem jsou samotné produkty, jako skříňový rozváděč, vnitřní výbava rozváděče, přípojnice, klimatizace. Z těchto produktů jednoho výrobce lze skládat zařízení bez složitého mechanického přizpůsobování, neboť jednotlivé komponenty jsou zkonstruovány jako stavebnice. Také pozdější dokazování bezpečnosti elektrického zařízení je v takovém případě mnohem snadnější, jelikož celou řadu tzv. ověřování už provedl původní výrobce, tedy Rittal. Tím se opět šetří čas a zvyšuje kvalita.


Stavebnice rozváděče VX25

 

Automatizace výroby

Posledním důležitým pilířem je určitý stupeň automatizace výroby. Rittal a Eplan společně již několik let představují a nabízejí celou řadu strojů, poloautomatů, nástrojů a chytrých aplikací přímo pro výrobu. Pro mechanické zpracování plechových skříní, tzn. otvorů, výřezů a závitů, jsou k dispozici frézovací nebo laserová centra Perforex BC, LC. Využitím dat z virtuálního 3D modelu elektrického zařízení vytvořeného v Eplan Pro Panel odpadá programování stroje – vrtací a frézovací šablony lze načíst přímo ze softwaru, ve kterém byl vytvořen virtuální model. Tím se vyhneme složitému manuálnímu rozměřování otvorů na montážní desce. Podobným způsobem můžeme využít data také u přířezového centra Secarex AC 18, tedy při krácení kabelových kanálů a DIN lišt.


Automat Wire Terminal pro zkracování, ukončování a popis vodičů

Na veletrhu SPS IPC 2018 v Norimberku Rittal představil vedle poloautomatů pro ukončování vodičů nový automat Wire Terminal WT. Tento automat umí zkracovat, ukončovat a popisovat vodiče bez manuálního zásahu. A opět se zde nabízí efektivní a chytré využití dat z virtuálního modelu elektrického zařízení. Díky němu jsou načteny do automatu všechny potřebné údaje – počty vodičů, barvy, délky, popisy a ukončení. To vše bez složitého programování stroje.


Příklad zvyšování efektivity při výrobě typického řídicího rozváděče.


Engineering a správná kvalita výrobních dat budou hrát rozhodující roli při zvyšování efektivity při výrobě řídicích a distribučních rozváděčů.

Rittal Czech

Hana Reviľáková

revilakova.h@rittal.cz

www.rittal.cz
 

Další články

Průmysl 4.0
Automatizace, regulace
Elektrotechnika a regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: