Témata

Články VUT v Brně

Přínosy smart služeb pro malé a střední podniky

Dnes už mnoho výrobních podniků poskytuje ke svým doprovodným službám (dále DS) i služby, které využívají smart technologie. Tyto služby autorka článku označuje jako "doprovodné služby využívající smart technologie" (dále DSST). Ale proč je výrobci a prodejci poskytují a co jim to přináší?

Zásadní vliv digitální doby na tvorbu učebnic

Na tomto místě vám tradičně přinášíme edukační článek, který poukazuje na trendy a výhledy v daném oboru, jež je nosným tématem aktuálního vydání. V tomto vydání to nebude jinak. Avšak forma je odlišná. Text je totiž tvořen na základě konceptu odborné e-knihy Stavba a provoz CNC obráběcích strojů, která díky své průběžné aktualizaci přináší odraz toho aktuálního, co současný obor výrobních strojů přináší.

Suché elektrolytické leštění

Zdánlivě paradoxní označení se týká zcela výjimečné techniky, která se používá při dokončování velmi lesklého povrchu elektricky vodivých materiálů, přičemž jde nejen o kovové obrobky, ale i o řezné nástroje ze slinutých karbidů. U řezných nástrojů tato technologie redukuje uvolňování pojiva (kobaltu nebo niklu, tzv. cobalt leaching), čímž mj. podporuje soudržnost řezných částic v břitu - to je výhodné například pro navazující povlakovací technologie.

Nová česká školicí platforma pro oblast kybernetické bezpečnosti

Na poptávku po odbornících pro kybernetickou bezpečnost zareagovali vědci z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT VUT). Vyvinuli školící platformu BUTCA, která nabízí trénink a vzdělávání hrou, snadnou ovladatelnost a propojení s reálnými průmyslovými zařízeními. Návštěvníci brněnského veletrhu AMPER se s ní mohou seznámit v pavilonu P, 21. 3., od 11:30 hod., kdy její komerční provoz zahájí rektor VUT za účasti zástupců NÚKIB, Ministerstva vnitra ČR, Policie ČR a Vodafone Czech Republic. O den později přivítá děkan FEKT VUT na stánku studenty SPŠ Třebíč.

Projekt Strojírenská výrobní technika a přesné strojírenství sbližuje výzkumníky

Strojírenský průmysl je nejnáročnější průmyslové odvětví. Vyznačuje se mimořádně velkou pestrostí výrobků a zahrnuje v sobě desítky oborů. Výroba strojů, zařízení a přesných komponentů jsou významným oddílem českého zpracovatelského průmyslu. A právě zde vyvstává potřeba systematického výzkumu, vývoje a inovací, protože zde vznikají složité produkty s vysokým stupněm integrace, mezioborovým přesahem a rychlým cyklem inovací na trhu.

Role technické univerzity v udržitelné společnosti: Doc. Jiří Hlinka, VUT v Brně

Smyslem této série podcastů je představit současnou roli univerzity a hledat její skutečné postavení a poslání ve vztahu k vývoji konkurenceschopnosti tuzemské ekonomiky a společnosti jako takové. Hovoříme s rektory a děkany technických univerzit a fakult o jejich denní operativě, o realizaci dlouhodobé strategie, jejich pohledu na ukotvení vzdělávací instituce ve společnosti a dalších tématech. Tentokráte jsme o rozhovor požádali docenta Jiřího Hlinku, děkana Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Výuka kosmických inženýrů na VUT v Brně

Od příštího akademického roku se bude na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT v Brně vyučovat první studijní program v České republice zaměřený zcela na vesmírný průmysl. Nese název Space Applications a na jeho obsahu se budou spolupodílet Evropská kosmická agentura společně s oborovými firmami.

Kandidát na rektora VUT v Brně

Akademický senát Vysokého učení technického v Brně zvolil v úterý 26. října 2021 kandidáta na funkci rektora pro funkční období od února 2022 do ledna 2026. Vítězem voleb je stávající kvestor univerzity Ladislav Janíček, který působí rovněž jako docent Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT. V dnešní volbě pro něj hlasovalo 24 z celkového počtu 27 senátorů.

Škodí nám umělé světlo?

Je možné rozpoznat míru škodlivosti umělého světla na živé organismy a životní prostředí jako celku? Zatím je to problém, pro který se velmi složitě hledá řešení. Čeští výzkumníci ale od loňského roku vyvíjejí přístroj, s kterým by bylo takové měření možné. Projekt s velmi výrazným celospolečenským dopadem i komerčním potenciálem mají dokončit v průběhu příštího roku. Technologická agentura České republiky (TA ČR) je v tom podporuje finančně, a to částkou téměř deset milionů korun z programu Prostředí pro život.

Nový studentský hub vzniká v Brně

Inteligentním řízením napájení se zabývá společnost Eaton. Ta v srpnu letošního roku oznámila otevření svého nového společného pracoviště Student Hub, které se nachází v areálu Vysokého učení technického v Brně (VUT), jedné z největších technických univerzit ve střední Evropě se silnou reputací v oblastech strojírenství, elektrotechniky, řízení a softwarového inženýrství.

Výzkum pro praxi: Vývoj multifunkční hrotové brusky

Spolupráce s praxí je jedním ze strategických cílů aktivit Ústavu výrobních strojů a zařízení a Výzkumného centra RCMT při FS ČVUT v Praze. Vizi 2030 Fakulty strojní naplňuje RCMT podporou konkurenceschopnosti tuzemských firem. Podněty z praxe jsou motivací výzkumu, jehož výsledky jsou uplatňovány v produktech a službách firem i v modernizaci oborové výuky. Postupně představujeme několik klíčových projektů, které byly ve spolupráci RCMT a konkrétních průmyslových firem v praxi v nedávné době řešeny. Dnes se zaměříme na hrotovou brusku BUD 100, na jejímž vývoji se společně s RCMT podílel také Ústav výrobních strojů, systémů a robotiky, VUT v Brně.