Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Automatica 2018

Automatica 2018


28.06.2018

Minulý týden, od 19. do 22. června, proběhl na výstavišti v Mnichově veletrh Automatica, který v šesti ze zdejších výstavních hal nabídl přehlídku řešení z oblasti automatizace a digitalizace. Hlavní slovo ale patřilo výrobcům průmyslových robotů. Robotů zde bylo k vidění nepočítaně, ať už klasických v mnoha provedeních, od nejmenších až po rekordmany v těžké váze, superrychlých SCARA robotů, tak i kolaborativních, mobilních i zcela nekonvenčních. Významní dodavatelé robotů a automatizačních řešení též předvedli v praxi ukázky koncepčních řešení digitální výroby budoucnosti.

 Brána do světa robotů...

 Společnost Universal Robot představila na Automatice novou řadu kobotů nazvanou e-Series.

 Show s jedním jaguárem a mnoha kolaborativními roboty na stánku firmy Doosan

 Pro čtyřnohý mobilní robot ANYmal od firmy ANYbotics nejsou překážkou ani schody, ani neschůdný terén.

 Společnost Mobile Industrial Robots představila mobilní robot MiR 500, který hravě zvládne přepravu klasických europalet.

 Obléknete-li si tento slušivý exoskelet MATE z nejnovější nabídky firmy Comau, fyzicky namáhavá práce se pro vás stane hračkou.

 Společnost Blumenbecker Prag představila na svém stánku aplikaci pro bin-picking - výběr náhodně orientovaných dílů robotem s využitím strojového vidění.

Dalším vystavovatelem z ČR byla firma DEL, která nabízí dodávky automatizačních řešení na klíč.

Dosti vysoké bylo zastoupení kolaborativních robotů mezi exponáty, které bylo řádově vyšší než lze vidět ve stávající průmyslové praxi. Návštěvníci tak mohou přemítat, jaký potenciál uplatnění kolaborativní robotika vlastně nabízí. Zatímco lídr a tvůrce konceptu v oblasti kolaborativní robotiky, firma Universal Robots, se chlubí ročním nárůstem prodejů převyšujícím 100 % a svou budoucnost vidí v růžových barvách, zástupci tradičních robotářských firem se vyjadřují o poznání střízlivěji. Připomínají, že zastoupení kolaborativních robotů v průmyslu je a pro nejbližší dobu nejspíš i zůstane v jednotkách procent a argumentují řádově vyššími rychlostmi a produktivitou dosahovaných tradičními roboty. Leč samy se možnostmi těsnější spolupráce člověka a robota vážně zabývají a nezřídka nabízejí v této oblasti své vlastní konstrukce. Nesporný je také trend směřující k jednoduchému a intuitivnímu programování robotů běžnými uživateli.

 LBR iisy je zástupcem nové generace mobilních robotů firmy KUKA.

 Ukázková spolupráce tradičních a kolaborativních robotů na výrobní lince firmy KUKA

 Kolaborativní robot KUKA na robotickém vozíku ve funkci asistenta nabíjení pro koncepční automatický elektromobil Sedric od VW

Společnost Stäubli představila své novinky v rámci celého konceptu chytré továrny.

 Kolaborativní robot Stäubli TX2 touch s "kůží" citlivou na dotek

Mobilní robotický vozík Stäubli s výškou pracovního stolu doveze díl na montážní pracoviště a ještě může s sebou přivézt i kolaborativního pmocníka.

 Společnost Schunck představila široký sortiment nejrůznějších uchopovačů pro kolaborativní i klasické roboty.

 Díky novince firmy igus je robot dostupný pro skutečně každou firmu.

 A nakonec zmíněný rekordman v těžké váze - robot Fanuc M2000iA a ještě k tomu na mobilní platformě

Pořadatel, veletržní společnost Messe München, je s průběhem veletrhu velmi spokojen. Závěrečná zpráva uvádí účast 46 000 návštěvníků a 890 vystavovatelů, což je v obou případech oproti minulému ročníku nárůst o 7 %. 20 % návštěvníků přijelo ze zahraničí a na výstavišti bylo možné poměrně často slyšet i češtinu. To je zásluha jednak českého zastoupení Messe München, společnosti Expo-Consult+Service, která zprostředkovala účast více než tisícovky návštěvníků a dvou vystavovatelů z ČR, tak i českých zastoupení významných vystavovatelů, které na veletrh pozvaly další stovky svých zákazníků. A tak snad jediné, nad čím by se mohly Messe München zamyslet, je věc na první pohled s tématem veletrhu nesouvisející, leč svůj význam má – značně úzký sortiment nabízeného občerstvení, z něhož by navíc všichni výživoví poradci v mžiku zezelenali, jakož i superdlouhé fronty před stánky, jaké by mohly závidět i někdejší tuzemské masny za socíku. I veletrh Automatica ještě nějakou dobu budou navštěvovat lidé, a ne roboty. Další příležitost k tomu budou mít za dva roky, od 16. do 19. června 2020.
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: