Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> CCMT 2018 China CNC Machine Tool Fair - Zastavení čtvrté

CCMT 2018 China CNC Machine Tool Fair - Zastavení čtvrté


16.04.2018

O své postřehy z veletrhu CCMT 2018 se podělil náš externí spolupracovník doktor Lubomír Novotný, technický specialista firmy Toshulin, která je na zdejším trhu etablovanou společností.  Přijměte pozvání k pohledu na čínský trh jeho očima.

Dostali jsme se k závěru veletrhu CCM2018. Čtvrtek bylo na výstavišti ještě rušno, pátek by mohl být charakterizován jako „veletržní vyklusávání“. Na české stánky chodili návštěvníci-zákazníci i během závěrečných hodin, zatímco na malých čínských stáncích v západních pavilonech se začínalo intenzivně balit, nebo rovnou osiřely. Prodejci na stáncích velkých čínských firem drželi službu až do poslední minuty, i když bylo nepřehlédnutelné, že i jejich řady prořídly.

V předchozích vstupech zazněla spousta statistik, které ukazují jakých „dimenzí“ dosahuje čínský trh výrobní techniky. Pro „jistotu“ dodávám, že vnitřní trh produktů konečné spotřeby je obrovský a z vlastní zkušenosti vím, že je obtížné si představit, co znamená a jak vypadá hodně lidí (na jednom místě, v jednom městě …). To se musí zažít, so se musí vidět!

Za „B“, Čína se stala výrobní základnou pro (celý) svět. Prostředky, které díky tomu plynou do země … a bude jích více a více, pokud/dokud obyvatelé Evropy, USA nezmění myšlení, hodnoty, postoje. ALE, máme tady Jižní Ameriku a hlavně Afriku, kde je obrovská populační exploze, která rozhodně nejde ruku v ruce s rozvojem technologií, výroby, školství atp. Jejich závislost na výrobcích z Číny záhy dosáhne rozměrů tzv. západního světa.

Vraťme se ještě do chvíle, kdy byl veletrh v plném proudu. Na prvních třech obrázcích je vidět porovnání počtu firem, které na veletrhu CCMT zastupuje tchajwanská skupina FFG (Fair Friend Group), má nadnárodní působnost a je považována za největšího dodavatele výrobní techniky na světě. Zastupuje 39 výrobců a má 53 výrobních závodů po celém světě. Z Tchajwanu šest, z Číny 13, a 32 firem ze zbytku světa (Koreje, Japonska a především z Itálie a Německa). Na dalších snímcích jsou upoutávky na národní asociace USA a Itálie. Americká asociace AMT zastupuje na CCMT 23 firem, a italská UCIMU rovněž 23. Velké firmy, globální firmy a korporace (samozřejmě ne z oboru obráběcích strojů), jejich fungování je srovnatelné s ekonomikami malých států.Něco málo k italské expozici. Na výstavišti jsou Italy převážně prezentovány stroje pro dva typy diametrálně odlišných výrobků. Stroje, které Italové (Evropa) umí. Jedná se o těžké obráběcí stroje určené pro velké obrobky a na druhou stranu tzv. transferové stroje, pro výrobu malých součástek s výrobním taktem v jednotkách sekund. Typický sofistikovaný transferový stroj (se svislým otočným stolem, 12 pracovními jednotkami atd., jak jej umí BTB, Gnutti a další) z čínské produkce, jsem zaznamenal jeho prezentaci až letos na CCMT.

Největší stánek ze všech vystavovatelů měla firma Fanuc. Stanek byl umístěn hned u vstupu do pavilonu N5. Na dohled bylo například ABB  a další výrobci zaměřující se na automatizaci a robotiku. Místní i zahraniční. Firma Fanuc představila několik obráběcích strojů pohony, řídící systémy ať už v podobě léta známé, tak i novinky. Expozici dominovala výrobně-montážní linka typicky žlutých Fanuc robotů. Délka linky byla v podstatě přes celou délku stánku. Linka začínala výrobními operacemi – lisováním jednotlivých částí robotů, automatizovanou autonomní robotickou montáží až po konečnou automatizovanou rozměrovou a optickou kontrolu úplnosti a vzhledu. Na výstupu byl sklad robotů. Stejně jak robot Fanuc laškoval s návštěvníky při distribuci robotků mezi návštěvníky, rovněž i já až nyní prozradím, že se jednalo o hračky (modely). I když výstupem byla hračka, o hru se rozhodně nejednalo.
Na několika místech bylo na výstavišti vidět spojení zahraničních a domácích sil. Příkladem je německá firma Rottler, o které jsem psal u příležitosti předchozího ročníku CCMT. I letos tato firma na CCMT vystavovala. Tentokrát však upozorním na firmu Priminer, která prezentovala produkty tímto sloganem: „Designed in Germany, Assembled in China“.Nebudu moc přehánět, když odhadnu, že 90% mobilních telefonů je vyrobeno v Číně. Vezmeme-li v úvahu, že jen firma Apple vyrábí v produkční špičce až 500 000 ks iPhomů za den … prostě Číňané masovou výrobu umí. Na obrázku je příklad výstupu ze stroje JDCT600T od firmy Beijing Jingdiao Group, materiál obrobku nerezová ocel. Takovýchto příkladů spojení stroj-výroba mobilu byly na výstavišti desítky.

    
Pohled na typickou „kancelářskou“ Šanghai, z 12. patra, 54 km daleko od letiště Pudong, do centra města nelze dohlédnout. Na konečnou metra, ze zastávky, která je pod budovami na fotografii, je to ještě 12 stanic. Na parkovišti vidím 24 stojanů pro dobíjení elektromobilů.

Lubomír W. Novotný
Šanghai, Čína

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: