Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> EMO Hannover briefly

EMO Hannover briefly


21.09.2013

Je sobota 21. září 2013 a EMO má za sebou další ročník, který se po dvou letech konal opět v Hannoveru. Jaký byl? Samozřejmě jako vždy tím největším, co lze ve světě obráběcích strojů vidět na jednom místě. A nikdo vlastně ani nečekal nic jiného – dva tisíce sto vystavovatelů a na sto padesát tisíc návštěvníků je zde standardem. Prostě jsme si zvykli, že EMO pod taktovkou svazu VDW je synonymem všech superlativů a nemusí to být vždy jen v době konjunktury.

Dnešním dnem začínají najíždět kamiony, aby odvezly veškeré exponáty a rozebrané expozice. Bude to trvat několik týdnů, stejně jako když se expozice stavěly. Nepředstavitelná logistika -  všemi branami hannoverského výstaviště v následujícím období přijede, na vnějších a vnitřních plochách zaparkuje a zase brány opustí na 7 400 kamionů (pokud je postavíme jeden za druhým, vytvořily by frontu dlouhou 140 kilometrů (!), odvezou na 47 tisíc tun exponátů a výstavního materiálu. Neuvěřitelné.

Návštěvníci a vystavovatelé si ve svých žaludcích odnesli na 200 tisíc nealko nápojů, 100 tisíc kafí, 50 tisíc litrů piva a na dvě tuny ryb a devět tun masa. Slušná spotřeba:-).

Pojďme komentovanými příběhy nahlédnout na zajímavé momenty a místa. V následujících vydáních MM Průmyslového spektra pak budeme tradičně postupně přinášet tematické pohledy na prezentované novinky.


Lze dodat veletrhu ještě vyšší prestiž a důstojnost, než když ho velmi fundovaným projevem zahájí prezident? Joachim Gauck mluvil o jasné podpoře strojírenství, která musí patřit mezi hlavní priority koncepce státu – proexportní politika, podpora podnikání, výchova mladé generace. Jak víme, v Německu na rozdíl od nás nejde o pouhé plané řeči, zde se jedná o konkrétními činy, jejichž dopad je mimo jiné patrný na stáncích německých vystavovatelů.

 
Mezi návštěvou expozice DMG Mori Seiki a jejich tiskové konference platí rovnítko. Pokud návštěvník EMO nezavítá do jejich expozice, jako by na veletrhu nebyl. Pokud se technický novinář nezúčastní tiskové konference, není schopen dát si dohromady alespoň elementární souvislosti a zákonitosti oboru. Z úst doktorů Kapitze a Moriho se dozvídáte to podstatné, co hýbe světem inovací a obchodních strategií výrobců obráběcích strojů a udává směr ostatním.  

 
Skupina Sandvik historicky patří mezi největší výrobce obráběcích nástrojů. Poslední akvizicí skupiny Seco v loňském roce svoji pozici ještě více upevnila. Značky Coromant, Seco, Walter, Prototyp, Pramet, Safety, Impero a další jsou lídry na trhu. Prezident Sandvik Coromant Klas Forsström byl během svého dopoledního vystoupení na tiskové konferenci velice tajemný, obdržené tiskové informace v podobě QR kódu, aktivního po 14. hodině, mluví za své. K velkému odhalení došlo až v tuto hodinu v expozici.

 
Haas Automation je synonymum tzv. amerického snu. Gene Haas před třiceti lety zakládal společnost na výrobu automatické indexovací hlavy, v roce 1987 pak začala společnost vyvíjet své první vertikální obráběcí centrum. Od zavedení koncepce zaměření na zákazníka dnes najdeme po celém světě tisíce provozů používajících výhradně stroje značky Haas. Rok 2012 byl nejúspěšnějším v celé její historii, příjmy přesáhly 967milionů USD z prodeje celkem 13 000 strojů vyrobených pouze na jednom místě na světě – v kalifornském Oxnardu.

 
I takto lze poutat pozornost kolemjdoucího návštěvníka veletrhu. Izraelská společnost Iscar je lídrem skupiny IMC Group, kterou v roce 1952 zakládal Stef Wertheimer (*1926), který byl i osobně na EMO přítomen. Svůj zbylý podíl 20 % v IMC Group za dvě miliardy dolarů prodal letos na jaře investiční skupině Warrena Buffetta, amerického miliardáře a nejbohatšího muže planety, jenž mj. vlastní akcie Coca-Coly, American Express či Wells Fargo. Většinu svých akcií postupně věnuje nadaci rodiny Gatesových (Microsoft).

 
Značka MM byla vidět na EMO doslova na každém kroku. Naše mateřská redakce se vedle realizace veletržních novin EMO Daily, které jsou v denním nákladu 35 tisíc výtisků distribuovány nejen na výstavišti, ale i na nádražích a letištích v celém Německu, podílí také na udílení cen MM Awards nejlepším exponátům, kterých bylo v letošním roce uděleno třináct. Za tím vším a mnohým dalším stojí Ken Fouhy – to on z MaschinenMarktu vytvořil na německém trhu nejčtenější titul, který společně se všemi mezinárodními redakcemi představuje pokrytí šesti miliony výtisky ročně napříč celým světem. Kenova mise u nás po třinácti letech bohužel končí.  

 Mezi oceněnými MM Awards byli mimo jiné i firmy Walter a Blum. V expozicích jsme zastihli i české zástupce obou firem, jenž nám před exponáty zapózovali. Ing. Kryl z Walter CZ a za Blum Novotest ing. Štoll.

 
Ještě jednou DMG /Mori Seiki, tentokráte pohledem do jejich obrovské  expozice jíž opět patřila hala č. 2. Celkem 95 exponátů, 18 světových premiér, 15 strojů v novém společném designu DMG Mori Seiki a hlavní bod letošní prezentace – výrobní systém Celos s podtitulkem od nápadu k finálnímu produktu. Vedle makety Celosu pózuje můj kolega Pavel Růžička.

 


Loučíme se s pohledem do expozic několika českých vystavovatelů.


Další ročník výstavy EMO se koná v Miláně, konkrétně v termínu od 5. do 10. října 2015. EMO Miláno 2015 se ponese ve znamení výzvy budoucnosti, konkrétně pod mottem Let´s build the future. Bezesporu již u italského sdružení Ucimu, pořadatele tohoto ročníku EMO, dávno započaly přípravy na tuto prestižní akci.

Roman Dvořák

roman.dvorak@mmspektrum.com

Hannover, Německo

Foto autor

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: