Témata
Reklama

Inauguration, TaeguTec Plant 2: Den třetí

05. 04. 2012

Jak jsem včera avizoval, dnes se z nás stávají turisté a my vyrážíme do demilitarizační zóny DMZ, jenž představuje prostor dlouhý cca 120 km a oddělující severni část Koree od té jižní. Tento stav trvá již přes 60 let a pravděpodobně tomu tak bude i nadále. I když dle nostalgicky znějících slov naší průvodkyně v starší generaci je celá řada obyvatel jižní části, především těch 60+, co stále v severní komunistické časti mají své příbuzné a rádi by se s nimi setkali. Mlada generace to již neřeší. Ta především studuje angličtinu, aby našla uplatnění buď doma v byznyse, či v Australii, v USA či na Filipínách- to jsou destinace, kam především buď již na studia, či poté vyrážejí.

Zpět ale k našemu výletu. Nikdo z nás netušil, co přijde. V 7.50 sraz v lobby hotelu Intercontinental a společně s kolegy z Německa a Francie vyrážíme za dobrodružstvim. Podél řeky míjíme obchodní část města plně administrativních mrakodrapu.

Kousek za Soulem směrem na sever již začínáme tušit, ze se vydáváme do míst, kam se mnoho "běžných" lidí nedostane. Dálnice se postupně z víceproudé mění v jeden pruh horší kvality a řeka v této části tvořiící hranici a vtekajici do jižní části je obehnána ostnatými dráty a straznými budkami. Člověku při pohledu na to celkem trne. Uvědomuji si, jak rychle naší realitu starou 20 let zapomínáme.

Cca po hodině cesty přijíždíme do začátku zóny DMZ, která se o víkendech stává určitou turistickou atrakci a cílem výletu jihokorejců. Vedle celé řady zábavních atrakcí, jake známe např. z Matějské pouti, jsou zde místa, která připomínají radikalní vojenský zásah před 60ti lety.

Demilitarizační zóna DMZ, která odděluje severní od jižní části. Jedná se o 120 km dlouhou hranici, oddělujiící od západu na východ na každou stranu cca 2 km pás zakončený plotem s ostnatým drátem. Každý si ze sve strany hlída to "své". Dříve se mohlo dostat bliže k této zóně, ale bohužel před dvěma lety jedna turistka neposlechla výzev vojenské ochrany a přiblížila se z jižní strany blíže k dělící řece, než bylo dovoleno a byla bohužel zastřelena.... Od té doby je zakázaný pruh širši. Tato informace nám moc nepřidá...Na fotografii je vidět Most svobody, po kterém stále jezdí vlak z jedné země do druhé.
Stužky umisťované na ostnatém plotě symbolizují svobodu.
Lokomotiva, která před 60ti lety převážela uprchlíky ze severní části byla armadou nemilosrdně rozstřílena.

Vzpominkové místo na události před 60ti lety nenechávají nikoho na pochybách, jaká realita tehdy panovala a co vše s sebou nasledující roky přinesly. Sedáme zpět do autobusu a vydáváme se dovnitř chráněné zóny.

Opouštíme jižní část Koree a vstupujeme do DMZ zóny, kde panuji ta nejvyšší bezpečnostní pravidla. Neopouštět skupinu a respektovat všechna nařízení zejmena ta, tykající se focení jakýchkoliv míst, která jsou značena. A to jsou téměř všechna, zejména ta s výhledem směrem na KLDR

Severní Korejce během celé doby až do součastnosti stále neopouští touha dostat se do jižní části. Až do roku 1990 byly prokopány, resp. objeveny celkem 4 tunely, jimiž prchali do jižní části, než byli severními soudruhy objeveny. Jedná se o ražené tunely, občas i ve skále, délky několika kilometrů a ve značné hloubce. Tunel No. 3 je pro zájemce zpřístupněn, resp. jeho malá část až po tzv. revizní dělící prostor, kde bylo kontrolováno, kdo do jižní části vstupuje. Veškeré fotoaparáty a mobilní telefony jsme museli zanechat u vstupu, nasadili jsme helmy a vyrazili do hlubokého podzemí. Samotný průchod tunelem, cca 1,60 metru vysokým byl pro mě, s téměř s dvěma metry výšky, doslova utrpením.

Po výstupu na povrch opět usedáme do autobusu a přesouváme se na nejvyšší bod zdejšího okolí, odkud je výhled na severní část uzemí. Je zde pro tento účel vybudována betonová rampa s umistěnými dalekohledy. Přesto, že byla mlha, používání dalekohledu bylo zablokovano.... Když jsem si potajmu údolí pokryté mlhou vyfotil, okamžitě po mě vyběhl přítomný střežící voják a byl jsem nucen z iPhonu záběry vymazat. Naštěstí že tak, tvářil se velmi nekompromisně a já měl obavy, že o zařízení přijdu.

Jediné, co bylo možné před vstupem na vyhlídku na severní část vyfotit a co mi po zásahu vojáka zůstalo. Nápis je jasný a nepřipoštějícíc žádný kompromis, stejně jako poslední stritní komunistický režim, který je v této chvíli od nás teměř na dosah.

Naše finální zastavení na této ceste do DMZ zóny je ve vlakové stanici, která je poslední před vjezdem vlaku do KLDR. Vedle moderní vlakové haly, kam o víkendech přijíždějí jihokorejské rodiny, aby se odtud vydali kyvadlovými spoji do zpřístupněných míst, se zde nacházejí velké haly z dob, kdy ještě existovala přímá výměna zboží mezi jižní a severní Koreou (nyní to je realizováno skrze Čínu). Po shlédnutí haly nasedáme zpět do autobusu a vracíme se do jižní části. Průjezd hranice je ve znamení pouhe vizuální kontroly a zjištění skutečného počtu. Pasy nejsou vyžadovány....

Vracíme se zpět do vnitrozemí do města Soul na prohlídky turisticky "profláklých" míst, která jsou bezesporu popisována na stovkách www stránek.

Tím končí oficiální část naší cesty, která se konala při příležitosti slavnostního otevření nových výrobních prostor výrobce řezných nástroju TaeguTec ve městě Daegu. Když Warren Buffet se svojí investiční skupinou Berkshire Hathaway v roce 1998 koupil zdejší výrobu, bezpochyby odhadoval, jaký boom se bude v tomto teritoriu odehrávat. Korejci jsou velmi snaživí a cilevědomí. Jak jsem se od nich dozvíal, je pro ně čest pracovat pro amerického investora. Loajalita je zde s velkým L a to žádná přetvářka není. Korejci jsou upřimní, dokáží se však na rozdíl od Japonců odreagovat, být více otevření a komunikativní. Možná i proto, že Japonsko je pro ně velkým cílem, chtějí si vnitřně splatit určitou křivdu, která jim byla historicky tímto národem provedena. Hodně v sobě korejskou hrdost a citění navzájem podporují. V TV je dokonce jeden kanál, který neustále dokola formou hudebních klipů pěveckých hvězd a debat VIP osobností (s anglickými titulky) neustále dokola podporuje hrdost na svoji zemi a uspěchy, kterých dosahuje. Samsung či Hyundai a Kia mluví za své. Jiná auta a smartphony zde téměř neuvidíte. Taková je jižní Korea. Hrdá a cilevědomá.

Roman Dvorak
Soul, Korea

Soul je bezesporu moderním městem se všemi atributy, které musí obsahovat - mrakodrapy, reklamy, hluk, spěch, smog....
Proč vymýšlet něco jiného a nepoužít to, co je osvědčené. Jeden z mnoha okopírování světových standardů. Toto je pivnice s názvem OctoberFest s vlastním vařením piva uskladněného v nerezových tancích. Obsluha mluví německy, podavají se tanková piva, včetně Radlera, pečená kolena, bílé klobásy se zelím....Jen němečtí kolegové to komentovali s určitým opovržením a despektem.... Není se čemu divit :-))

Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

MM Glosa: Sem se mi dívejte

Filmový a televizní dabing byl naší pýchou. František Filipovský nechť je toho důkazem. Úspěch rolí legendárního francouzského herce Louis de Funès, jehož vlastní hlas nikterak neupoutá, je z velké části právě dán mistrovským dabingem. Osobně bych se s ohledem na výuku jazyků tohoto pomyslného dabingového prvenství klidně vzdal a jménem Husákovy generace ho vyměnil za možnost zhlédnout černobílé upozornění ČST například před legendárním seriálem Profesionálové, že: „Pořad je v původním znění s titulky“, a agenty z CI5 slyšet v originále, a dostávat tak pod kůži hovorové fráze a výslovnost.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Související články
Plzeňské setkání strojařů

Katedra technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni letos uspořádala již devátý ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň. V porovnání s minulým ročníkem zaznamenala podstatně větší návštěvnost – čítala téměř dvě stě účastníků a uskutečnilo se bezmála šedesát prezentací. Náš časopis na konferenci figuroval jako mediální partner akce.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
MM Glosa: Eine große Katastrophe

V Německu to stále vře. Vedle obav z politických iniciativ a churavějící ekonomiky řeší naši západní sousedé i otázky rasismu. Skupina vědců, jejichž úkolem bylo zkoumat, jak kdysi dávno žili dinosauři, se raději zabývá otázkou, zda jména dinosaurů odpovídají dnešnímu duchu doby. Zatímco dinosauři kdysi obývali Zemi bez zájmu o politickou korektnost, jejich jména jsou nyní předmětem vášnivých debat, zdali nejsou rasistická nebo sexistická…

Kristova léta

Ke svému závěru se nachýlil rok, ve kterém stále rezonovaly všechny krize, které si Evropa nashromáždila za předchozí období. Některé státy se jejich důsledky popraly celkem se ctí, jako například Polsko, další se vrátily do předcovidové úrovně a bohužel Česká republika jako jediná stále lapá po dechu. Proč? Co je důvodem?

Je nutné stanovit diagnózu a následně zvolit léčbu

Bohdan Wojnar vždy razil zásadu, že je třeba si všechno řádně odpracovat a každý den zkusit udělat něco navíc. Nikdy se nebránil novým věcem, trpělivě se je učil a s potřebnou dávkou štěstí se pak dostával k zajímavým pracovním příležitostem. Během čtyřiceti profesních let ušel cestu od chemického inženýra, přes dlouhou kariérou ve Volkswagenu Slovakia ve financích a controllingu až po člena představenstva za oblast HR ve Škoda Auto. Toto je dle jeho slov výhodou velkého koncernu, kdy nemusíte zůstat na jednom místě, u jednoho oboru a v jedné zemi. Tyto zkušenosti mu poskytly velký profesní přehled, ze kterého vycházejí témata aktuálního otevíracího rozhovoru MM Průmyslového spektra.

Je něco shnilého ve státě dánském

Historička ekonomie Antonie Doležalová tvrdí, že to, co prožíváme, je příležitostí. Čas prý ukáže, jestli bude promarněná, nebo využitá. My Češi jsme byli obdivováni pro svůj podnikatelský zápal. Jak jsme pilní a pracovití. Jak jsme jednotní a soudržní. Jak umíme odhodit své osobní zájmy ve prospěch celku. Jak jsme kulturní a vzdělaní. Jaká je ale současná realita?

MM Podcast: Glosa - Nároková ekonomika

Aplikovaný výzkum musí ekonomiku primárně posouvat k vyšší přidané hodnotě. Je však třeba stávající přístup hodnocení změnit optikou dlouhodobé efektivity a rentability investovaných prostředků, a to jak účelově, tak do místa určení. Mám tím na mysli například tvorbu dopravní, energetické či digitální infrastruktury nebo transformaci hospodářství na nízkouhlíkové. Bez dotací se totiž firmy na zelenou ekonomiku nepřetransformují.

Krize jako cesta k žádoucí změně

Hlavním životním mottem Ing. Vlastislava Břízy, majitele a generálního ředitele společnosti Koh-i-noor, je tvrzení, že kdo je připraven, není zaskočen. Společný rozhovor probíhal v intencích této jeho celoživotní strategie.

MM Podcast: Glosa - Sedmnáctá země spolková na kolečkách

Problémy koncernové automobilky jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace emisního skandálu DieselGate, změny trhu a návyků spotřebitelů, inflace a neschopnosti na to všechno pružně reagovat je pro VW smrticí koktejl. Může jí dokonce hrozit osud finské Nokie či amerického Kodaku, které před lety nedokázaly zachytit nastupující disruptivní změny a se svým ikonickým byznysem skončily. Jak zásadní problém by podobný osud znamenal pro Německo, potažmo celou subdodavatelskou Evropu, se můžeme jen domýšlet.

Fórum výrobních manažerů

Jaké zkušenosti máte s produktovými/subdodavatelskými dodávkami do obranného průmyslu? Jak bylo náročné se do tohoto sektoru dostat? Jedná se o oblast, která je pro vás v současné době důležitá nejen v rámci vaší výrobní diverzifikace, ale i případných státních garancí?

Kvalitní subdodavatelé se nemusí bát o zakázky

Energetická krize a válka na Ukrajině zasáhla především evropskou ekonomiku. Hospodářské kormidlo se den ze dne otočilo a jednotlivé státy začaly posilovat svoji obranyschopnost. Průmysl je více soustředěn na oblast obranného a bezpečnostního charakteru, a subdodavatelé tak mají šanci svůj byznys diverzifikovat. Co se podařilo a co by mohlo být lepší, v tomto zajímavém segmentu podnikání, jsme diskutovali s prezidentem Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřím Hynkem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit