Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Tungaloy International Seminar 2012, Den třetí

Tungaloy International Seminar 2012, Den třetí


19.05.2012

Čtvrteční ráno v Tokiu má mnoho svých pozitiv. První je "pozdější" čas vstávání, neboť dnešní program začíná v 8.15, kdy bychom měli autobusem odjet do logistického centra firmy Tungaloy na kraji Tokia. Záměrně uvádím měli... Další ranní pozitiva lze spatřovat v klidné noci bez sebemenších záchvěvů země. Přesto, že i Tokio bývá často menšími zemětřeseními postihováno, pro dnešek máme štěstí.
I naše chuťové pohárky měly šanci okusit široké spektrum japonských pochutin. Včerejší večeři by básník označil sonátou pro jedny housle a dnešní snídaně se odehrávala v podobném stylu. Lidská fantazie je bez limitu a zdejší kuchaři to dávají jasně najevo...

Ve stanovený čas tedy téměř všichni čekáme před hotelem a nastupujeme do svých autobusů. My s indy a s australany do "dvojky" a poláci a skandinávci do "jedničky". Naše posádka je dnes komplet, ale z druhého autobusu opakovaně zástupci obou krajin vbíhají do hotelu a postupně se vrací z ještě rozespalými člený svých týmů, to vše trvá dobrých třicet minut. Zaspání není zaviněno časovým posunem, ale... No comment. Polská nedisciplinovanost a skandinávská prohibice dnes vzaly za své (...).

Asi po hodině cesty v pověstných tokijských několikapatrových nadjezdech přijíždíme do části Tsurumi-Yokohama, do logistického centra firmy Tungaloy, kde se sbíhá výroba ze všech závodů, které v japonsku mají. Každý den v 7 hodin ráno je uzávěrka objednávek na daný den a zboží se třídí celkem do třech barevně oddělených přepravek, v nichž zboží je určeno jako skladové, dále pak pro japonské zákazníky a třetí část pak odchází do světa. Pro Evropu je cílové místo v Bruselu, kam směřuje zboží 3x do týdne. Zboží, jenž zůstává naskladněno v Yokohamě je uloženo celkem ve čtyřech karuselových zásobnicích s kapacitami po pěti tisících přepravek. Veškerý přehled o produktech je realizován pomocí RIF kodů, od distribuce z výroby, přes veškeré sklady až k zákazníkovi. Z Bruselu je pak odesíláno zboží do brněnského zastoupení Tungaloye. Přeprava z Tokia do Bruselu trvá přibližné dva dny, pak následuje zdlouhavý proces proclívání a následně do Brna zásilka opět odchází cca dva dny. V současné době je v bruselském prostoru naskladněno na 80 % standardní produkce.
Plánované navýšení produkce Tungaloye do roku 2015 o 50% by prý yokohamské pracoviště mělo bez problému zvládnout, samozřejmě s rozšířením třídicích pracovišť.

 

Logistické centrum firmy Tungaloy v tokijské části části Tsurumi-Yokohama. Zde se sbíhá výroba ze všech japonských fabrik a následně je distribuována světovému a japonskému, ale i část zde zůstává jako skladová položka.

 

Návštěvou tohoto centra odborná část této cesty končí. Odpoledne je věnováno návštěvě známého chrámového místa Asakusu a následně pak již světských záležitostí - možnosti nákupu elektroniky v pověstné obchodní části Akiba o rozloze menšího českého města, kde jsou umístěny stovky vícepatrových obchodních domů, v převážné míře s elektronickým zbožím, ale i dalších komodit. Ceny v regulérních obchodech elektroniky jsou však srovnatelné s těmi u nás a to bez daně. Připočteme-li k tomu clo, již se vyplatí zboží koupit u nás.

Asakusa - komplex budhistických chrámů. Stává se nejen turistickou atrakcí, ale především poutním místem japonců. Především zde potáváte školní výpravy striktně se pohybujících v dívčích a chlapeckých skupinách, samozřejmě odděných do svých uniforem. Všude se dostává komerce a tak i zde můžete v rozsáhlých uličkách tržnic nakoupit celé spektrum od hodnotných až po kýčovité suvenýry. 

Zajímavý pohled na Toky Sky Tree z Asakusi. První obrázek s jeřáby okolo spodního prstence je z konce října roku 2010, kdy jsem zde byl naposledy a druhý nyní za 1,5 roku z května 2012. Neuvěřitelné!

Tokyo Sky Tree (Tókjó Sukai Curí), česky Tokijský nebeský strom, je telekomunikační věž v Tokiu. Po dokončení 29. února 2012 je vysoká 634 metrů a stala se tak nejvyšší věží svého druhu a druhou nejvyšší stavbou na světě po dubajském mrakodrapu Burdž Chalífa. Je též nejvyšší stavbou v Japonsku. Tokio potřebovalo novou telekomunikační věž zejména kvůli nedostatečné výšce současné Tokijské věže (333 m), kterou obklopují výškové budovy, takže nešíří signál v dostatečném rozsahu a kvalitě.

Japonsko je velmocí elektroniky. Proč nemít své město ve městě, kde jsou stovky obchodních domů nabízející rozmanité zboží této komodity.

 

Tolik závěrem k několika vstupům, jimiž jsem chtěl výpravnou formou popsat cestu, která byla organizována firmou Tungaloy za účelem návštěvy jejich nových výrobních prostor a představení celé řady novinek, jenž uvedli, či postupně uvedou na trh. Je před námi celá řada specializovaných veletrhů na technologii obrábění (IMTS Chicago, AMB Stuttgart, IMT Brno či Jimtof Tokyo), kde budou technické veřejnosti představovány.

Technicky laděnou reportáž z této cesty čtenáři MM Průmyslového spektra naleznou v některém z příštích vydání.

 

Roman Dvořák

Tokio, Japonsko

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: