Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Dodávky do energetického průmyslu zastavit nemohou

Dodávky do energetického průmyslu zastavit nemohou


14.04.2020

Kvůli pandemii koronaviru řada továren dočasně zavírá nebo výrazně omezuje výrobu. Výjimku představuje energetické strojírenství, které musí i kvůli zajištění dodávek energie pracovat dál a které by bylo potřebné udržet i v případě, že by muselo dojít ke zpřísnění opatření proti šíření koronaviru.


Obr. 1. I v době krize je nutné zajistit kromě jiného provoz elektráren, ale aby mohly dlouhodobě fungovat a vyrábět elektřinu, musí být prováděna i jejich nezbytná údržba, která se neobejde bez náhradních dílů.

I v době krize je nutné zajistit kromě jiného provoz elektráren, ale aby mohly dlouhodobě fungovat a vyrábět elektřinu, musí být prováděna i jejich nezbytná údržba, která se neobejde bez náhradních dílů. Určitou omezenou dobu to jsou schopny pokrýt náhradními díly ze skladů, ale dále se bez skupiny svých dodavatelů dost dobře neobejdou.

V případě některých typů kabelů, spojek, průchodek a opravných setů je Kabelovna Kabex exkluzivním dodavatelem českých a slovenských jaderných elektráren. U některých produktů existuje více možných dodavatelů, ale například pro naše průchodky použité v elektrárnách dodáváme náhradní díly jen my,“ vysvětluje statutární ředitel Kabelovny Kabex Anton Slobodin.

Aby energetika mohla fungovat dlouhodobě, tak musí fungovat i celý řetěz subdodavatelů kabelů, generátorů, čerpadel, potrubí a příslušných náhradních dílů. I kdyby se tedy měly ve velkém dočasně zavírat firmy, je na místě uvažovat, že kromě samotných elektráren musí běžet i další výrobní podniky.


Obr. 2. Pro zachování chodu výroby a zároveň zabránění šíření nového koronaviru firma zavedla několik opatření.

Energetický průmysl oproti jiným odvětvím zatím stále funguje. Je totiž méně citlivý na aktuální výkyvy trhu a není závislý na dodávkách pro běžné občany, ale vyrábí v rámci dlouhodobých projektů pro velké společnosti. To potvrzuje i Kabelovna Kabex z Holýšova, která nikterak neomezuje kapacitu výroby. Kromě jiného tato firma dodává do energetiky, kabely a hermetické průchodky od této firmy používá řada českých elektráren, včetně jaderných.

Pro zachování chodu výroby a zároveň zabránění šíření nového koronaviru firma zavedla několik opatření. Měří zaměstnancům teplotu, směny od sebe oddělili půlhodinou, pečlivě dezinfikují části strojů, kterých se zaměstnanci často dotýkají, a přizpůsobené je tomuto stavu také stravování a další společné prostory.

Nemůžeme se pochlubit nějakými úžasnými opatřeními. Na některých linkách je to pro nás komplikované, například při extruzi, během které se nanáší na jádra kabelů izolace, nemůžeme zastavit výrobní linku, v klidu ji vydezinfikovat a po půlhodině zase rozjet. To prostě není technologicky možné. Vyrábíme dál a pro své pracovníky se snažíme udělat maximum, abychom je ochránili,“ komentuje zavedená opatření Slobodin.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy Essential Communication.Nomenklatura

Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: