Témata
Reklama

Vědecký Oscar putoval letos do Česka

Cenu za nejlepší příspěvek na prestižní konferenci konferenci CVPR, která se konala na konci června v New Orleans, získal příspěvek „Learning to Solve Hard Minimal Problems“ (Učíme se řešit těžké minimální problémy) spoluautorů Petra Hrubého (ETH Zurich), Timothyho Duffa (University of Washington), Antona Leykina (Georgia Institute of Technology) a Tomáše Pajdly (CIIRC ČVUT).

Reklama
Reklama
Reklama

CVPR je vedle ICCV a ECCV jednou z nejprestižnějších vědeckých konferencí v oboru počítačového vidění. Dá se říci, že získání hlavní ceny na této konferenci se ve vědeckém světě rovná získání filmového Oscara. Tomáš Pajdla, který působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) ČVUT, je čtvrtým nejlepším českým informatikem podle Žebříčku Research.com.

Zmíněná konference IEEE/CVF CVPR 2022 (Conference on Computer Vision and Pattern Recognition) se řadí mezi prvotřídní vědecké události. Celková akceptace přihlášených příspěvků je 25 procent a oceněný příspěvek „Learning to Solve Hard Minimal Problems“ byl vybrán jako nejlepší renomovanou vědeckou komisí mezi více než 8000 přihlášenými příspěvky.

CVPR je vedle ICCV a ECCV jednou z nejprestižnějších vědeckých konferencí v oboru počítačového vidění. Dá se říci, že získání hlavní ceny na této konferenci se ve vědeckém světě rovná získání filmového Oscara. (Zdroj: ČVUT)

Využití strojového učení

Příspěvek, který se letos stal vítězem konference, představuje přístup k řešení těžkých geometrických optimalizačních problémů v rámci RANSAC. Hlavní myšlenka spočívá v použití metod strojového učení pro zrychlení výpočtu řešení soustav polynomiálních rovnic a její efektivní implementaci v oblasti minimálních problémů v počítačovém vidění. Počítačové vidění ve svých aplikacích nalézáme všude kolem nás, kde je potřeba rozpoznávat trojdimenzionální svět pomocí obrazu, tedy například v online mapách, chytrých telefonech nebo u autonomního řízení.

„To, že se nám podařilo získat hlavní cenu na konferenci, jako je CVPR, mezi několika tisíci kvalitních vědeckých prací, beru jako velký úspěch. Za sebe vnímám jako podstatné, že se moje domovská instituce CIIRC ČVUT snaží dlouhodobě vytvářet podmínky pro vědeckou práci světové úrovně. Zásadní bylo, že se nám v CIIRCu podařilo získat financování základního výzkumu projektem OPVV IMPACT, který vede Dr. Josef Šivic. Projekt IMPACT nám umožnil se skutečně soustředit na základní výzkum. Také bych rád poděkoval Zuzaně Kúkelové z FEL ČVUT za cenné připomínky, které úspěchu na CVPR 2022 napomohly,” říká doc. Tomáš Pajdla.

Nejlepší čeští vědci

„Tomáš Pajdla společně s kolegy Josefem Šivicem, Torstenem Sattlerem a Josefem Urbanem patří mezi nejlepší české vědce (všichni jsou mezi českou top 15 v oblasti počítačových věd) a i díky nim se Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky Českého vysokého učení technického řadí mezi špičková vědecká pracoviště v oblasti počítačových věd a počítačového vidění, a to i ve světovém měřítku,” doplňuje vědecký ředitel CIIRC ČVUT prof. Vladimír Mařík.

Příspěvek, který se letos stal vítězem konference, představuje přístup k řešení těžkých geometrických optimalizačních problémů v rámci RANSAC. (Zdroj: ČVUT)

_______________________________________________________________________

Zdroj: Tisková zpráva ČVUT. Zpracováno redakcí.

Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Související články
Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Technologické trendy 2021 #7 Restart digitálního pracoviště

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu je i letos. Dnes se zabýváme sedmým trenden, který je věnovaný přerodu digitálního pracoviště. 

Technologické trendy 2021 #6 Zero Trust

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. V pořadí již šestý trend se zabývá tzv. Zero Trust, tedy nulové důvěře, a to k čemukoliv. 

Technologické trendy 2021 #5 Revoluce strojových dat

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na pátý trend, který se týká problematiky správa strojových dat.

Technologické trendy 2021 #3 Transformace dodavatelských řetězců

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme se dnes zaměřit na třetí trend, který práve nyní v době pandemie koronaviru hraje jednu z klíčovích rolí a to transformace dodavatelských řetězců.

Technologické trendy 2021 #2 Revitalizace core systémů

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme tentokráte nahlédnout do druhého trendu a to Revitalizace core systémů.

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Technologické trendy 2021 #1 Vliv technologií na obchodní strategie

Transformace stávajících technologií a vznik nových je tak rozsáhlý a rychlý, že ten, kdo chce držet krok a sledovat veškeré změny, se stává v podstatě celoživotním lovcem nových objevů a poznání. Technologický pokrok jde ruku v ruce s růstem ekonomickým a v některých případech stojí za průlomovými změnami. Společnost Deloitte každoročně připravuje studii Deloitte Tech Trends. Nejinak tomu i letos. Pojďme postupně nahlédnout na vybrané trendy 2021.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit