Témata
Reklama

Automechanika rok od roku nabývá na důležitosti jako platforma pro inovace, řešení a trendy orientované na budoucnost. Letos představí světu poprodejní služby pod heslem Servis a mobilita budoucnosti. Jedním z nejzajímavějších exponátů bude první nákladní vůz vyrobený jen na elektrický pohon, který uveze o 30 procent více než standardní nákladní auto na dieselový pohon.

Od 13. do 17. září otevře veletrh Automechanika Frankfurt své brány všem subjektům v automobilovém průmyslu. „Návštěvníci se mohou těšit na velmi široké spektrum produktů a služeb, jež jim poskytne bezkonkurenční přehled o vývoji na celosvětových trzích,“ říká Olaf Musshoff, ředitel veletrhu Automechanika Frankfurt. Na letošním veletrhu potkáte renomované dodavatele a výrobce zařízení, náhradních dílů, příslušenství, řízení a služeb. Chybět nebudou firmy jako Bosch, Brembo, Continental, Christ, Denso, Hella, Istobal, KAW Kiehl, Maha, Mahle, Schaeffler, Wabco, ZF a další. Zhruba 25 procent vystavovatelů bude prezentovat produkty a služby pro sektor nákladních vozidel.

Reklama
Reklama

Tomorrow′s Service & Mobility

Jedním z nejzajímavějších míst bude expozice „Tomorrow′s Service & Mobility“ (Servis & Mobilita budoucnosti) ve Festhalle, která bude určitým hotspotem pro inovace a futuristická řešení v automobilovém průmyslu. Zde bude také společnost Eucon prezentovat svůj Aftermarket Ingelligence Suite – plně integrovaný nástroj pro analýzu cen náhradních dílů. Pozornosti návštěvníků by neměl ujít první nákladní vůz vyrobený pouze na elektrický pohon od firmy Orten Electric Trucks. Další zajímavostí a příkladem inovačního potenciálu je inovativní prototyp „pokročilého městského vozu“ (Advanced Urban Vehicle) firmy ZF Friedrichshafen. Ve spolupráci se ZF TRW vyvinuli přední světoví bezpečnostní specialisté elektrický posilovač řízení, volant, senzory a zadní kameru.

Ocenění Automechanika Innovation

Inovativní produkty ze všech segmentů, které byly oceněny, budou vystaveny v prostorách Festhalle ve speciální expozici. Toto prestižní ocenění je udělováno v devíti kategoriích nezávislou porotou odborníků již od roku 1996. Letos přibyla nová, desátá kategorie s názvem Green Award, kterou si odnese výrobek hodnocený jako nejudržitelnější.

Z doprovodných programů veletrhu Automechanika Frankfurt jmenujme např. prezentační platformu mladých inovativních a kreativních firem a průkopníků. Mladí profesionálové a všichni, kdo by rádi využili svého vysokého potenciálu v novém zaměstnání, jistě ocení Job & Career – platformu nabízející kontakty s budoucími zaměstnavateli. Návštěvníci zaměření na mobilitu a její potenciál v budoucnosti se mohou přihlásit k testovacím jízdám různých elektrických vozů na zvláštním okruhu ve venkovních prostorách výstaviště.

Stejně jako v minulosti bude letošní veletrh zaměřen na základní i pokročilé školení a vzdělávání. Akce jsou určeny především pro zaměstnance autodílen a jejich majitele. Nabídka volně přístupných certifikovaných workshopů a školení, z nichž některé budou i v angličtině, bude v tomto roce rozšířena.

Pro návštěvníky dílenské části veletrhu je připravena soutěž Mechanic Games, která se bude konat ve dnech 16. a 17. září ve venkovním prostoru Agora. Účastníci se budou moci utkat v mnoha zajímavých disciplínách a získat cenné body, které pak promění za hodnotnou cenu. Jednotlivé disciplíny dozorují a organizují firmy Borg Warner, Robert Bosch, Delphi Deutschland, Elring Klinger, Hella, Mahle Aftermarket a NGK Spark Plug Europe. Na nejúspěšnějšího mužského soutěžícího, nejúspěšnější ženu v soutěži a nejlepší tým maximálně tří účastníků čeká odměna 250 eur.

Více na www.automechanika.messefrankfurt.com.

Tereza Zelenková

Reklama
Související články
Veletržní válka světů

Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.

Perspektivy čínského draka

Již několik let vám pravidelně v tomto čase přinášíme reportáže ze dvou klíčových strojírenských veletrhů celého asijského kontinentu, které jsou určitým barometrem srovnání postupného vývoje čínských výrobců obráběcích strojů a komponent, ale i pohledem na zvolené marketingové strategie nadnárodních společností při jejich penetraci na zdejší čínský trh – největší a nejprogresivněji rostoucí na světě. V lichých letech se v Pekingu v dubnu koná veletrh CIMT (China International Machine Tool Show), v sudých přibližně ve shodné době pak v Šanghaji veletrh CCMT (China CNC Machine Tool Fair). Aktuální postřehy z každého dne veletrhu jsme přinášeli prostřednictvím redakčního portálu mmspekturm.com a sociální sítě facebook, s tradičním komplexnějším pohledem na veletrh a čínský komoditní trh jako takový přicházíme nyní.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Související články
Odstraňování otřepů elektrotechnickým obráběním

Po dlouholetých zkušenostech s odjehlováním přivedl Imtos na český a slovenský trh společnost stoba Sondermaschinen – specialistu na definované a bleskurychlé odstraňování otřepů technologií ECM.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Pod dvou letech opět na EMO do Hannoveru

Od 16. do 21. září 2019 se uskuteční 22. ročník největšího světového veletrhu zpracování kovů EMO. Megaakce se koná opět v Německu, které je po Číně a USA třetím největším trhem obráběcích strojů na světě. Veletrhu se účastní téměř 2 100 vystavovatelů ze 47 zemí světa. Z České republiky se očekává účast 28 firem na ploše necelých 1 700 m2. Na minulý veletrh v roce 2017 přijelo do Hannoveru z České republiky přes 2 200 odborníků.

Fórum děkanů strojních fakult

Uveďte prosím stěžejní exponát, který bude vaše fakulta na MSV v Brně prezentovat a proč se škola rozhodla právě pro něj?

V čele high-tech továrny

Ivan Slimák je vedoucím závodu Škoda Auto ve Vrchlabí. člověk, který místo já většinou říká my je ve vedení závodu od roku 2011 a dá se říci, že mu dal novou tvář. Do té doby se zde montovaly Škodovky, známé jsou 1203, 105, 120, Favorit, Octavia, Roomster a další. Rozhodnutím koncernu Volkswagen se zde od roku 2011 nastartoval nový projekt a v roce 2012 sériová výroba automatických převodovek DSG (Direct Shift Gearbox).

Praktický výzkum nám dělá svět lepším

Prof. Ing. Milan Gregor, PhD. se narodil v Prievidzi a dětství prožil v Necpaloch. Zde u příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky byl v roce 2015 oceněn Cenou primátorky Prievidzy za mimořádné zásluhy v rozvoji hospodářství, vědy a techniky a šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí.

Z garáže až na vrchol v PVD technologii povlakování

Pavel Holubář je ředitelem průmyslové společnosti SHM. Tato zkratka značí Super Hard Materials, a to je přesně to, o co tu jde. Zjednodušeně řečeno jde principiálně o fyzikální metody nanášení tenkých vrstev na nástroje, kdy nanesená několikamikronová vrstva dává materiálu zcela jiné mechanické vlastnosti. Především podstatně prodlužuje jeho životnost. Jaká byla 25 let trvající cesta až na samotný vrchol, kdy technologie firmy SHM jsou v současné době rozesety ve 35 zemích světa? O tom – a nejen o tom – jsme si s Pavlem Holubářem povídali.

Z Prahy do Brna na jedno nabití

V našem nepravidelném seriálu představujeme automobily, které by podle našeho názoru mohly být užitečné jak pro firmy, tak pro jednotlivce či vzdělávací zařízení. Tentokrát jsme se zaměřili na elektromobil Kia Soul EV.

Štěstí musíte jít naproti, negativní zkušenost vás nesmí zlomit

Když většina českých studentů po roce 1989 odcházela studovat do Ameriky nebo na Západ, Kateřina Haring byla v té době jediná studentka, která se rozhodla studovat v Rusku. Na znalosti ruského prostředí a mentality si postavila byznys. Dnes její společnost Dynamic Group staví expozice po celém světě. V roce 2016 byla zvolena prezidentkou nejstarší asociace podnikatelek v České republice.

Cíle a píle jsou tím, co mě žene stále kupředu

Martin Šula, majitel společnosti MSR Engines, založené roku 2004, vyrábí motorizovaná surfovací prkna JetSurf. Zajímavé na tomto projektu je, že úplně všechno vzniká v Brně – Střelice, kam se firma nastěhovala před dvěma lety. Tak se podařilo zvýšit plánovanou kapacitu na 1 500 výrobků ročně. Ale hned první rok zde vyrobili 1 200 surfovacích prken. Firma už ale přistavěla další objekty a hodlá se rozšiřovat i nadále.

Strojírenské fórum 2018: Zaměřeno na nové technologie a materiály

Příběh pátého ročníku Strojírenského fóra se začal psát 10. května 2018 na půdě Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně konferencí na téma moderní výrobní technologie a materiály s důrazem na aditivní výrobu z velké části kovových materiálů a na inovativní aplikace kompozitních materiálů. Na sto účastníků z řad výrobní a akademické sféry vyslechlo na 13 přednášek a následně v pozdních odpoledních hodinách se větší část z nich odebrala na exkurzi po šesti VaV pracovišťích zaměřených na nové technologie. Plný den poznání a nových setkání. Pojďme se k němu vrátit fotoreportáží.

Spjato s regiónem, otevřeno pro celý svět

Aktuálním tématem současné doby jsou diskuze o lokálních ekonomikách, jejich vlivu na inovační potenciál, vytváření firemní kultury a rozvoj podnikatelského prostředí. Jejím velkým zastáncem a propagátorem je profesor Milan Zelený. Učíme se od Baťů a jejich metody bychom měli s potřebnou modifikací upravovat pro naši dobu. Nedávno jsem měl možnost navštívit německého výrobce obráběcích strojů, společnost Hermle, která mojí optikou pohledu splňuje znaky lokální výroby s globální působností. Na každém kroku to bylo znát.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit