Český průmysl si před příchodem čtvrtého kvartálu nemohl přát lepší zprávu: ekonomika roste, a dokonce nejrychleji v Evropě. Hrubý domácí produkt vyskočil ve 2. čtvrtletí o 4,4 procenta a jeho růst za celý letošní rok přesáhne podle analytiků čtyřprocentní hranici. To tady dlouho nebylo. Analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda se dokonce domnívá, že česká ekonomika má našlápnuto stát se letos nejúspěšnějším evropským hospodářstvím.
Tahounem růstu je v ČR tradičně průmysl, který má před sebou svůj nejvýznamnější svátek: Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Ten se letos koná od 14. do 18. září a vystavovatelé jsou připraveni vytěžit z tušeného ekonomického boomu maximum.
Když se exponát nevejde
Fermat, významný výrobce obráběcích strojů, představí na MSV nejvýkonnější deskovou vyvrtávačku ze své produkce, model WRF 160 Heavy s výsuvem 1 600 mm. Vystavit takový exponát však není jen tak. „Stroj má skutečně gigantické rozměry – například jen pojezd v ose Y činí osm metrů! Proto nebude vyvrtávačka vystavována přímo na našem stánku, ale v nedaleké výrobní hale v brněnských Tuřanech,“ přibližuje obchodní ředitel Fermatu Jan Ferenc logistické komplikace spojené s prezentací těžkotonážní obráběcí techniky. Zájemci se budou moci podívat do výroby – vzdálené jen 10 minut od výstaviště – kdykoliv během celého veletrhu.
Působnost Fermatu přesahuje hranice evropského kontinentu – a to nejen z pohledu dodávek, ale i výroby. Nejbližší plány firmy s centrálou v Brně jsou zaměřeny na rozvoj americké pobočky. Fermat totiž letos realizoval akvizici americké firmy Lucas Precision, bývalého tradičního výrobce vodorovných vyvrtávaček, který v 90. letech ukončil výrobu kvůli ekonomické krizi. „V současné době se dokončuje prototyp stolové vyvrtávačky Lucas 5 pro americký trh,“ říká Ferenc. Na veletrh i na prohlídku expozic ostatních vystavovatelů si ale čas udělá. „Brněnský veletrh vnímáme jako příležitost k nalezení nových obchodních příležitostí, ale i přátelská setkání a diskuse s klienty a kolegy z oboru,“ říká.
Roboty spolupracující s lidmi
Jako dobrou příležitost k setkávání se zákazníky vnímá MSV rovněž Jan Tlučhoř z liberecké firmy Exactec. Exactec je výrobcem jednoúčelových strojů, robotických pracovišť a dodavatelem komponentů pro automatizaci a robotizaci. V Brně představí mimo jiné robot UR3 pro drobnou výrobu a montáž.
Stroj s operačním rádiem 500 mm a nosností 3 kg se uplatní zejména v elektrotechnice, výrobě přístrojů a podobných aplikacích. „Jedná o další robot od dánské firmy Universal robots, která je výrobcem robotů splňujících normy na spolupráci s lidmi,“ přibližuje Tlučhoř, který se v Exactecu stará o obchod a technickou podporu.
Kalibrují u reaktoru
Co se vyrobí, je potřeba také zkontrolovat. Na českém trhu působí řada společností zacílených na měření a kontrolu jakosti. Jejich vybavení a odbornou kompetenci lze v některých případech srovnávat i s Českým metrologickým institutem. Například počítačový tomograf Werth, který provozuje v uherskobrodském Centru počítačové tomografie společnost Prima Bilavčík, je nejvyspělejším zařízením svého druhu v České republice. „V některých oblastech jsme lepší než ČMI,“ říká hrdě majitel firmy Petr Bilavčík.
Jeho firma je tradičním dodavatelem přístrojů pro měření geometrických veličin, ale v posledních letech se stále více zaměřuje i na služby kalibrací a zákaznického měření. „Získali jsme například prestižní zakázku na komplexní zajištění metrologických služeb v jaderné elektrárně Mochovce a stále nám přibývají zájemci o školení v naší akademii,“ přibližuje pan Bilavčík záběr své firmy.
Nejmodernější i tradiční měřicí přístroje
Na MSV jeho společnost představí nejmodernější i tradiční měřicí přístroje, ať už jde o přístroje pro 3D dokumentaci od amerického výrobce Faro, multisenzorové souřadnicové měřicí stroje Werth, nebo vynikající konturograf Optacom, který dokáže měřit i kruhovitost a dokonce má i zabudované normy pro kalibraci závitových měřidel.
Uherskobrodský podnikatel vnímá strojírenský veletrh jako jistý indikátor stavu české ekonomiky. Množství návštěvníků na stánku firmy Prima Bilavčík a jejich zájem o jednotlivé produkty v minulosti prý zpravidla dobře naznačoval, jak se firmě povede v následujícím období. „Jsem opatrný optimista. Vzhledem k pozitivním zprávám o vývoji české ekonomiky věřím, že letos bychom si mohli z Brna přivézt nejvíce poptávek za posledních sedm osm let,“ říká.
Jiří Červenka