Témata
Reklama

České firmy zbrojí na MSV v Brně

Výrobní i dodavatelské společnosti předvedou na Mezinárodním strojírenském veletrhu svoje novinky. Letošní ročník nejvýznamnější průmyslové přehlídky ve střední Evropě se bude konat v pozitivní atmosféře – domácí ekonomice se po letech přešlapování opět daří.

Český průmysl si před příchodem čtvrtého kvartálu nemohl přát lepší zprávu: ekonomika roste, a dokonce nejrychleji v Evropě. Hrubý domácí produkt vyskočil ve 2. čtvrtletí o 4,4 procenta a jeho růst za celý letošní rok přesáhne podle analytiků čtyřprocentní hranici. To tady dlouho nebylo. Analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda se dokonce domnívá, že česká ekonomika má našlápnuto stát se letos nejúspěšnějším evropským hospodářstvím.

Tahounem růstu je v ČR tradičně průmysl, který má před sebou svůj nejvýznamnější svátek: Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně. Ten se letos koná od 14. do 18. září a vystavovatelé jsou připraveni vytěžit z tušeného ekonomického boomu maximum.

Když se exponát nevejde

Fermat, významný výrobce obráběcích strojů, představí na MSV nejvýkonnější deskovou vyvrtávačku ze své produkce, model WRF 160 Heavy s výsuvem 1 600 mm. Vystavit takový exponát však není jen tak. „Stroj má skutečně gigantické rozměry – například jen pojezd v ose Y činí osm metrů! Proto nebude vyvrtávačka vystavována přímo na našem stánku, ale v nedaleké výrobní hale v brněnských Tuřanech,“ přibližuje obchodní ředitel Fermatu Jan Ferenc logistické komplikace spojené s prezentací těžkotonážní obráběcí techniky. Zájemci se budou moci podívat do výroby – vzdálené jen 10 minut od výstaviště – kdykoliv během celého veletrhu.

Působnost Fermatu přesahuje hranice evropského kontinentu – a to nejen z pohledu dodávek, ale i výroby. Nejbližší plány firmy s centrálou v Brně jsou zaměřeny na rozvoj americké pobočky. Fermat totiž letos realizoval akvizici americké firmy Lucas Precision, bývalého tradičního výrobce vodorovných vyvrtávaček, který v 90. letech ukončil výrobu kvůli ekonomické krizi. „V současné době se dokončuje prototyp stolové vyvrtávačky Lucas 5 pro americký trh,“ říká Ferenc. Na veletrh i na prohlídku expozic ostatních vystavovatelů si ale čas udělá. „Brněnský veletrh vnímáme jako příležitost k nalezení nových obchodních příležitostí, ale i přátelská setkání a diskuse s klienty a kolegy z oboru,“ říká.

Roboty spolupracující s lidmi

Jako dobrou příležitost k setkávání se zákazníky vnímá MSV rovněž Jan Tlučhoř z liberecké firmy Exactec. Exactec je výrobcem jednoúčelových strojů, robotických pracovišť a dodavatelem komponentů pro automatizaci a robotizaci. V Brně představí mimo jiné robot UR3 pro drobnou výrobu a montáž.

Stroj s operačním rádiem 500 mm a nosností 3 kg se uplatní zejména v elektrotechnice, výrobě přístrojů a podobných aplikacích. „Jedná o další robot od dánské firmy Universal robots, která je výrobcem robotů splňujících normy na spolupráci s lidmi,“ přibližuje Tlučhoř, který se v Exactecu stará o obchod a technickou podporu.

Kalibrují u reaktoru

Co se vyrobí, je potřeba také zkontrolovat. Na českém trhu působí řada společností zacílených na měření a kontrolu jakosti. Jejich vybavení a odbornou kompetenci lze v některých případech srovnávat i s Českým metrologickým institutem. Například počítačový tomograf Werth, který provozuje v uherskobrodském Centru počítačové tomografie společnost Prima Bilavčík, je nejvyspělejším zařízením svého druhu v České republice. „V některých oblastech jsme lepší než ČMI,“ říká hrdě majitel firmy Petr Bilavčík.

Jeho firma je tradičním dodavatelem přístrojů pro měření geometrických veličin, ale v posledních letech se stále více zaměřuje i na služby kalibrací a zákaznického měření. „Získali jsme například prestižní zakázku na komplexní zajištění metrologických služeb v jaderné elektrárně Mochovce a stále nám přibývají zájemci o školení v naší akademii,“ přibližuje pan Bilavčík záběr své firmy.

Nejmodernější i tradiční měřicí přístroje

Na MSV jeho společnost představí nejmodernější i tradiční měřicí přístroje, ať už jde o přístroje pro 3D dokumentaci od amerického výrobce Faro, multisenzorové souřadnicové měřicí stroje Werth, nebo vynikající konturograf Optacom, který dokáže měřit i kruhovitost a dokonce má i zabudované normy pro kalibraci závitových měřidel.

Uherskobrodský podnikatel vnímá strojírenský veletrh jako jistý indikátor stavu české ekonomiky. Množství návštěvníků na stánku firmy Prima Bilavčík a jejich zájem o jednotlivé produkty v minulosti prý zpravidla dobře naznačoval, jak se firmě povede v následujícím období. „Jsem opatrný optimista. Vzhledem k pozitivním zprávám o vývoji české ekonomiky věřím, že letos bychom si mohli z Brna přivézt nejvíce poptávek za posledních sedm osm let,“ říká.

Jiří Červenka

Reklama
Reklama
1. Vyvrtávačka WRF 160 Heavy od brněnského Fermatu má výsuv 1 600 mm.
2. Robot UR3 od dánské firmy Universal robots se uplatní například v elektrotechnické výrobě.
3. Werth VideoCheck se dvěma osami Z pro bezkolizní multisenzorové souřadnicové měření v expozici společnosti Prima Bilavčík
4. Faro Focus3D série X – kvalitní nástroj pro měření, 3D dokumentaci a geodetické aplikace – najdete v expozici společnosti Prima Bilavčík.

Prima Bilavčík, umístění na MSV: pavilon F, stánek 10
Marketing@primab.cz
www.merici-pristroje.cz

Reklama
Vydání #10
Kód článku: 151043
Datum: 10. 09. 2015
Rubrika: Trendy / MSV 2015
Autor:
Firmy
Související články
Revoluční linka pro měření kvality

Je to takový český "americký sen". Začínal jako soustružník, dnes Miroslav Dušek vlastní strojírenskou firmu s mnohamilionovým obratem. Láska k poctivému řemeslu se u něj potkává s vynalézavostí, která ho nyní dovedla k vývoji revoluční linky pro měření kvality.

Měřím, měříš, měříme…na obráběcím stroji

V moderních výrobních systémech složených z CNC obráběcích strojů je měření a kontrola nástrojů pro preventivní zajištění kvality nepostradatelná. Změřená data nástrojů nebo změřené hodnoty obrobků jsou potom použity k automatickému výpočtu kompenzačních hodnot v probíhajícím výrobním procesu. Pomocí automatické kompenzace rozměrů nástrojů nebo případnou výměnou nástrojů zůstávají výsledky obrábění stabilní.

Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu automatizace obslužných procesů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.

Tlak na zvyšování produktivity a další faktory související s cenou práce či nedostatkem pracovní síly přiměly mnoho výrobců automatizovat své výrobní procesy. Většina obslužných procesů, jako je upínání, paletizace, kontrola kvality a další úkony (třídění, odvoz, balení), probíhá ve vedlejších časech.


I tyto procesy lze optimalizovat, zefektivnit anebo částečně automatizovat. Jaké produkty, systémy či služby zvyšující efektivitu obslužných výrobních procesů nabízí vaše společnost?

Související články
Názorové fórum odborníků

V tomto vydání MM Průmyslového spektra se věnujeme mimo jiné tématu obráběcích strojů. Proto jsme s anketní otázkou oslovili zástupce výrobců a dovozců v této komoditě.
Čas jsou peníze. Každá minuta prostoje výrobního zařízení je nežádoucí, proto se dnes vedle vysoké produktivity u strojů očekává také jejich vysoká spolehlivost.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Trendy ve světě přesné měřicí techniky

Požadavky kladené na kontrolu kvality se rok od roku stále zvyšují. S tímto trendem se musejí vypořádat všichni výrobci měřicí techniky. Shodně je tomu i u firmy Mitutoyo, která se snaží šíří svého sortimentu maximálně vyhovět požadavkům pro dílenskou kontrolu, měrové laboratoře i procesní kontrolu, ale zároveň neopomíjí současný trend - Průmysl 4.0 a IoT - požadavek na inteligentní komunikativní měřidla a přístroje.

Analýza ozubení rychlostí světla

Nároky na ozubení v automobilovém, leteckém a kosmickém průmyslu, ale i v oblasti klasických průmyslových převodovek neustále rostou. Jednou z výzev je kromě snížení ztrát způsobených třením v převodovce také zvyšující se požadavek na nehlučnost. To se týká zvláště hybridních vozů a elektromobilů. Je pochopitelné, že u součástek těchto převodovek stále roste důležitost vlastností povrchu při kluzném a valivém tření. Jednou z hlavních součástí převodovky jsou ozubená kola.

Cena MM Award na EMO

Ocenění MM Award od našich německých kolegů z časopisu MM MaschinenMarkt je specialitou veletrhů pořádaných nejen v Evropě, ale po celém světě. Nejinak tomu bylo i na letošním hannoverském EMO, kde proběhlo slavnostní předání exponátům, které odbornou porotu zaujaly. Ceny jsou udělovány ve spolupráci se svazem VDW. Protože se jedná o jediné oficiální ceny udělované na veletrhu EMO a značky MM, VDW a EMO jsou dobře známé v oboru výrobní techniky, věnujeme jim svoji pozornost v retrospektivě veletrhu.

Partnerství ve strojírenství

Jak v osobní, tak i v obchodní sféře našeho života dochází k naplnění partnerského vztahu v okamžiku, kdy je zpečetěn určitou formou a dojde k dohodě mezi oběma stranami. Jedinec totiž těžko dosahuje svých cílů, pokud je nerealizuje ve vzájemné spolupráci. V byznys sféře pak výsledek ocení zákazník, který obdrží služby v globálním pojetí, jež mu přinesou ve firemním procesu celou řadu výhod a v důsledku tak zvýší jeho konkurenceschopnost. A takto efektivní je například spolupráce firmy WNT a jejích čtyř partnerů.

Pokročilé měření obrobků v obráběcím stroji

Zvyšování efektivity a přesnosti výroby patří mezi hlavní směry v oblasti výrobních strojů. Vysoké požadavky na přesnost si vynucují důkladnou kontrolu rozměrů vyráběných dílců na souřadnicových měřicích strojích (CMM). To je zejména u velkých a těžkých dílců spojeno s velkými časovými prodlevami nutnými pro jejich manipulaci a ustavení na obráběcím stroji (OS) a CMM. Z tohoto důvodu byl vyvinut systém inprocesního měření obrobku přímo v obráběcím stroji, který využívá plnohodnotný software pro CMM.

Logistický průmysl investuje do technologií počítačového vidění

V několika posledních měsících obdržela společnost Cognex Corporation objednávky v celkové výši přes pět milionů dolarů od zákazníků z logistického sektoru. Prvním je velká zásilková společnost a druhým globální maloobchodní společnost.

Intertool 2014 spojen s automatizací procesů

Tradiční vídeňský veletrh Intertool, letos pořádaný od 6. do 9. května, získal spojením se Smart Automation Austria na dynamice a bezesporu i zájmu návštěvníků.

EMO Hannover 2013, část 6 - měřicí technika

Hannoverská přehlídka měřidel, měřicích přístrojů a systémů dokumentovala připravenost na řešení požadavků současných výrobních procesů a techniky. Veletrh naznačil i řadu možností dalšího vývoje měřicí techniky. Pojďme se se současným stavem této komodity seznámit podrobněji.

EMO Hannover 2013, část 2 - MM Award Ocenění pro nejlepší exponáty

I v letošním roce proběhlo z iniciativy německých kolegů časopisu MM MaschinenMarkt udílení ocenění exponátům, které jsou něčím zajímavé a zaujaly odbornou porotu. Protože značky MM, VDW a EMO překročily hranice Německa a Evropy, nelze si dovolit přehlížet ocenění, které společně tyto značky zastřešují.

Přehlídka obráběcích strojů na MSV

Výběr strojů pro brněnský strojírenský veletrh odráží každoročně situaci v oboru – letos se nese ve znamení využití příležitosti (pokud jsou objednávky od kompletátora a trvají dotace z EU). Vývoj českých výrobků postupuje pomalým tempem a výrobou dílů nás objednatelé drží v předem plánované oblasti. Tomuto zarámování odpovídá i výběr strojů pro expozice na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit