Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Co je to blockchain?
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Co je to blockchain?

Výraz blockchain nám zní v uších stejně, jako před pár lety všichni skloňovali (a někteří i časovali) Průmysl 4.0. Je to tedy kouzelné slovíčko jako „abraka dabra“? Co se za ním skrývá? A k čemu je dobré?

Na začátek si dovolím trochu základního vysvětlení, ať máme jistotu, že si spolu rozumíme. Blockchain je síť počítačů, na nichž je uloženo to samé. Těch počítačů je mnoho, jsou to fyzické i virtuální servery a jsou, v ideálním případě, rozmístěny po celém světě nebo i mimo něj. To je z důvodu zabezpečení informace: pokud je v jedné oblasti (zemi) vypnuta elektřina, internet, nastoupí diktátorský režim nebo třeba dopadne asteroid, informace uložená v blockchainu „přežije“ v jiné části světa. To, co je v blockchainu uloženo, se tak stává v podstatě nezničitelné (a nespekulujme prosím o konci světa).

A co je v blockchainu uloženo? V blockchainu jsou uloženy speciální kódy, tzv. hashe, které vzniknou výpočtem z elektronického dokumentu. Hash má několik dobrých vlastností: z různých dokumentů jsou vypočteny vždy různé hashe. Z hashe není možné zpětně dopočítat, z jakého dokumentu vznikl. Počkat – takže máme síť počítačů, na které jsou multiplikativně uloženy hashe, ze kterých nejde nic dopočítat? Ano, je to tak. Hashe jsou v blockchainu ukládány chronologicky, a navíc ještě obsahují časové razítko. Tušíte už kam mířím? Tak to v příštím díle našeho okénka.

Jan Prokš, ELA Blockchain Services


To, co je uloženo v blockchainu, se stává v podstatě nezničitelným...

Další články

Průmysl 4.0
Management a řízení
Informační technologie/E-business

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: