Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Výraz blockchain nám zní v uších stejně, jako před pár lety všichni skloňovali (a někteří i časovali) Průmysl 4.0. Je to tedy kouzelné slovíčko jako „abraka dabra“? Co se za ním skrývá? A k čemu je dobré?
Blockchain umí vlastně jenom dvě věci: přidat do databáze hashů další záznam a ověřit, zda se daný hash v databázi již nachází, či ne. Díky svým vlastnostem (uvedeným minule) tak blockchain přináší do digitálního světa jednoduchou možnost, jak prokázat vlastnictví jakékoliv digitální entity. Pro zjednodušení – jakéhokoliv souboru, například dokumentu v PDF. A naopak, umožňuje ověřit, že soubor není identický s originálem, byť by se změnil jediný bit záznamu (či jediný znak v příkladovém PDF). S blockchainem tak lze jednoduše poznat, zda někdo manipuloval s příslušným souborem – smlouvou, diplomem, dodacím listem, záznamem v registru, firmwarem atd.
Druhou přirozenou vlastností je již zmíněné vlastnictví digitálního souboru. U jakéhokoliv autorského díla – ať je jím (vždy v digitalizované podobě!) notový záznam, obraz, báseň, román, text smlouvy, či cokoliv dalšího, lze jednoduše prokázat, kdo měl dílo první k dispozici, tedy prokázat vlastnictví digitálního souboru. Co je důležité: pokud si své dílo chci registrovat, spočtu z něj hash (to počítá systém automaticky, sami nic počítat nemusíte), a ten uložím v blockchainu. Mohu tedy prokázat vlastnictví souboru, aniž bych ho předem komukoliv ukázal. Únik informace není ani teoreticky možný, protože z hashe není možné spočítat jeho předobraz.
Protože hashe jsou uloženy na mnoha počítačích (a v případě ELA blockchainu na mnoha počítačích běžících veřejně u důvěryhodných právnických osob, včetně MPO; jedná se o velmi unikátní vlastnost tohoto konkrétního blockchainu, který se tím stává jedinečným, neboť poskytuje služby distribuované důvěry), není zde žádná centrální autorita, která by mohla systém ovlivnit (zmanipulovat).
Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.
Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.
Ve třetím podcastu nás prof. Smejkal seznámí s faktem, že bezpečnostní opatření nám mohou být uložena zákonem i s tím, že každý subjekt se může vyskytnout z hlediska kybernetické bezpečnosti ve třech stavech: 1. nedotčený KB, 2. opatření provedena, ale neví, zda a jak fungují, 3. trvalý proces fungujícího ISMS (systému řízení bezpečnosti informací). A nejen to…
Určitě jste to zažili taky. Je večer, jasná obloha a vy vidíte, jak měsíc balancuje přesně na špičce věže kostela. Stačí ale malá změna úhlu pohledu a měsíc je jinde. Jaký je váš úhel pohledu na inovace ve strojírenství?
S Miroslavem Trnkou se známe dlouhou dobu – od dob Invexu, kde jeho přednášky v rámci akcí o počítačových virech a ochraně proti nim patřily vždy k těm nejlepším na této akci. Jeho vždy velmi pečlivě připravené příspěvky vedly k zamyšlení o problematice ochrany uživatelů proti napadení počítačů.
Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.
Jiří Hlavenka není pro mnoho lidí neznámou osobností. Jde o člověka, který stál u zrodu vydavatelství i nakladatelství Computer Press a později i u prvního interaktivního webu o počítačích a počítačových technologiích, kde se neznalci mnohdy dozvěděli i odpověď na svou otázku. Jiří Hlavenka se ale v současné době věnuje investování do projektů, které mají smysl, a tak jeho jméno figuruje především u webu Kiwi.com, který vám najde - třeba i na poslední chvíli - nejlepší a nejlevnější letecké spojení kamkoli. Někdy může let po více "mezidestinacích" sice trvat déle, ale vždy se můžete spolehnout na to, že doletíte tam, kam jste si vysnili nebo kam potřebujete dolétnout.
V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.
Uplatnenie digitalizácie vo výrobe predstavuje revolučnú zmenu. Táto zmena má paradigmatický charakter, pretože sprístupňuje dáta z výroby všetkým výrobným prvkom, čo umožňuje uplatnenie nových systémov riadenia výroby v reálnom čase.
V sérii minulých článků jsem se snažil vysvětlit, co to blockchain je, jaké má vlastnosti, jak se chová. Největší využití blockchainu v průmyslu - a nejen v něm - očekáváme u digitálně rozvinutých firem, u těch, které se adaptují ve smyslu Průmyslu 4.0.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou