Témata
Reklama

Coal-Gen v Praze

Ve dnech 15.-17. února se v Pražském kongresovém centru mezinárodní konference a výstava Coal-Gen Europe 2011, která je prestižní celoevropskou akcí zaměřenou na moderní technologie výroby elektrické energie z uhlí.

K hlavním bodům programu patřila témata jako zachycování a ukládání CO2 (CCS), zvyšování efektivity výroby elektrické energie, technologie parních elektráren, Oxy Fuel a IGCC technologie, spalování biomasy aj. Doprovodné výstavy se zúčastnily významné podniky z oblasti energetiky jako GE Energy, Doosan Power Systems, Siemens AG a řada dalších. Podrobnější informace lze nalézt na www.coal-gen-europe.com. O tématech konference jsme si povídali se P. Mazzou, zástupcem společnosti GE Energy, která je jedním z nejvýznamnějších partnerů konference. 

Reklama
Reklama
Reklama
Obr. 1. Pierpaolo Mazza

Pierpaolo Mazza je regionální generální ředitel GE Energy pro střední a východní Evropu, Rusko a SNS. Má na starosti široké portfolio produktů v oblasti výroby elektrické energie, jako jsou plynové turbíny od 40 do 500 MW, parní turbíny od 200 do 1 000 MW nebo aeroderivační plynové turbíny, které se využívají pro pokrytí výroby elektrické energie ve špičkách. Pierpaolo Mazza vede tým account manažerů, kteří jsou strategicky rozmístěni v zemích regionu tak, aby pomáhali rozšiřovat množství instalovaných produktů GE.

MM: Jaké jsou perspektivy výroby elektrické energie z uhlí?

P. Mazza: Uhlí je v současné době nejdostupnějším a nejlevnějším zdrojem energie, je však třeba zajistit jeho efektivní využití. Konference Coal-Gen se účastníme proto, abychom představili technologie, které toto efektivní využití umožňují.

MM: Jakým poměrem se na výrobě elektrické energie podílejí uhelné elektrárny a jak se tento poměr bude vyvíjet v dlouhodobé perspektivě?

P. Mazza: Elektřina z uhlí v současné době představuje asi 40 % z celosvětově vyrobené elektrické energie, cíle Evropské unie počítají s 30 %. V České republice pochází z uhlí 54 % vyrobené elektrické energie. Jak se budou věci vyvíjet v budoucnu, je samozřejmě těžké předvídat, ale naším cílem je, aby tato energie byla využita co nejlépe. Pokud bude možné uhlí zpracovávat ekologičtěji a s vyšší efektivitou, potom můžeme předpokládat, že i energie pocházející z uhlí bude mít větší podíl na celkovém množství. Toho bychom rádi dosáhli a myslím si, že naše technologie tomu může napomoci.

MM: Jaké technologie GE ke zvýšení efektivity nabízí?

P. Mazza: GE nabízí v tomto směru široké spektrum produktů (například různé typy turbín), jež procházejí neustálým vývojem a zdokonalováním, které se týká nejen lepšího využití paliva, ale i snižování emisí. Snažíme se přitom o vytváření flexibilních technologií, které budou odpovídat různým typům požadavků.

MM: Jedním z témat konference Coal-Gen jsou emise CO2. Jaké legislativní požadavky v tomto směru bude třeba splňovat?

P. Mazza: V současné době ohledně emisí CO2 neexistuje dostatečný legislativní rámec. Legislativu by bylo třeba upřesnit, aby v této oblasti mohl nastat větší vývoj.

MM: Jaký je váš názor na technologie CCS a kterou z nich považujete za nejperspektivnější?

P. Mazza: Společnost GE není expertem na technologie CCS (Carbon Capture & Storage), které se zachycováním a uskladňováním CO2 zabývají, v tomto směru byla před třemi lety navázána spolupráce s firmou Schlumberger Carbon Services. Technologie CCS však úzce souvisejí s technologiemi IGCC (Integrated Gasification Combined Cycle), kdy je nejprve uhlí zplynováno a tento plyn pohání plynové turbíny ve výkonných systémech kombinovaného (plynového a parního) cyklu. Technologie IGCC umožňuje ve srovnání se spalováním běžného uhelného prášku výrazné snížení emisí: oxidů síry až o 75 %, oxidů dusíku o 33 %, sazí o 40 % a také rtuti o 90 %. Současně se asi o třetinu snižuje spotřeba vody. Elektrárny na principu IGCC bude možné stavět již se zavedeným systémem CCS nebo jej bude možné nainstalovat dodatečně, jakmile bude v tomto ohledu zajištěna jasná politika a regulační rámec. Zde na technologii IGCC od GE naváže systém uskladnění CO2 zajišťovaný Schlumbergerem.

MM: Jaký význam má využití obnovitelných zdrojů energie?

P. Mazza: Věříme, že spektrum musí být vyvážené. Není dobré zaměřit se jen na jednu technologii nebo jeden typ energie. Je třeba využívat všechny dostupné zdroje, které se nabízejí, ať je to zmíněné uhlí, které se dá doplnit dalšími zdroji, jako je plyn, vítr, vodní a solární energie. Vždy je zdravější a bezpečnější spoléhat na více zdrojů. V této souvislosti bych ještě zmínil, že v našem portfoliu je také plynový motor Jenbacher, který lze provozovat na bioplyn nebo jiné vedlejší plynné produkty vznikající při různých technologických procesech, například při výrobě oceli. Takovéto využití odpadních plynů například pro výrobu elektrické energie může být rovněž velmi ekologické.

MM: S jakými největšími překážkami se při zavádění nových technologií setkáváte?

P. Mazza: Většina problémů s inovacemi se týká financí. Můžeme mít skvělé nápady, ale pokud nejsou z ekonomického hlediska dobře proveditelné, nemůžeme je pak realizovat. Při realizaci inovací tedy musíme respektovat ekonomický rámec.

MM: Jak vám v tomto směru může pomoci konference Coal-Gen?

P. Mazza: Cílem konference je představit inovace a ukázat, že jde o prověřené technologie, které byly odzkoušeny, které fungují, a také to, že mnohé z těchto technologií mohou být velmi flexibilní. Je třeba, aby se o tom účastníci dozvěděli.

MM: Děkuji za rozhovor.

Pavel Marek

pavel.marek@mmspektrum.com

Reklama
Vydání #3
Kód článku: 110325
Datum: 16. 03. 2011
Rubrika: Trendy / Elektrotechnika a elektronika
Autor:
Firmy
Související články
Průmyslové využití nejvýkonnějších laserů

Již několik desetiletí jsme svědky postupného nabývání významu a upevňování pozice laserů nejen v průmyslových provozech, ale i ve zdravotnictví, metrologii a mnoha dalších oblastech. Na stránkách tohoto vydání je uvedeno hned několik možností jejich využití, všechny jsou však velmi vzdálené možnostem laserů vyvíjených v centru HiLASE. V Dolních Břežanech u Prahy totiž vyvíjejí „superlasery“.

Měření energie je důležité ve všech oborech

Spotřeba a ve velké míře i kvalita energií je v poslední době stále více sledovanou veličinou. Měřicími systémy od přehledových měřičů spotřeby až po systémy, kde je měření, zobrazování, ukládání a grafické prezentování veličin integrováno do větších systémů lze získávat přehled o spotřebě kdykoli je to potřeba.

Monitorování energie

S rostoucími cenami energií a s tresty za nesplnění cílů Kjótského protokolu nelze ignorovat nutnost zlepšovat energetickou efektivitu. První krok k šetření energií představuje zjištění přesných informací o tom, kdy a kde ji spotřebováváme. Proto je klíčovým prvkem efektivního řešení vyspělé měření spotřeby energie. Systém APROL EnMon nabízí nepřetržité monitorování spotřeby energie v podobě samostatné jednotky nebo integrované součásti systému řízení procesů.

Související články
Od vzdělávání přes úspory až po virtuální realitu

Společnost Siemens se zúčastnila všech dosud konaných ročníků Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně a tradice pokračuje i v letošním roce, kdy hlavním tématem expozice je časová a energetická efektivita v rámci celého životního cyklu stroje - od jeho návrhu až k výrobě. Že je ochrana životního prostředí pro Siemens téma číslo jedna, podpoří i divácky atraktivní část expozice, ve které se představí nový model elektromobilu BMW i3, který je od jara letošního roku součástí vozového parku společnosti Siemens.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak ušetřit za energie: Využijte odpadní teplo

Řada průmyslových provozů využívá různé technologie, při nichž vzniká velké množství odpadního tepla. Tato draze získaná energie často uniká bez užitku, například ve formě odvodu horkých spalin komínem. Na druhé straně teplo potřebujeme na ohřívání vody nebo na vytápění. K tomu, abychom unikající teplo zadrželi a využili je tam, kde je ho potřeba, slouží technologie zpětného získávání neboli rekuperace tepelné energie.

MM Podcast: Glosa - Tschüss Kernenergie

Zelené Německo nás intenzivnějším spalováním uhlí, substituujícím bezjadernou výrobu elektřiny pro uspokojení rostoucích direktivně nastavených požadavků na provoz elektromobilů, může v následujícím období dostihnout, a přiblížit se tak naší produkci 500 gramů emisí CO2 na jednu spotřebovanou kWh, tedy např. 20násobku objemu produkce Švédska, které naopak svoji energetickou koncepci zaměřuje na jádro.

Energetická náročnost obráběcích strojů, část 2: Vliv výrobních strojů

Globální oteplování se stalo velmi diskutovaným tématem. I když bylo provedeno mnoho vědeckých studií a napsáno neméně vědeckých článků, dosud se odborná komunita nesjednotila v celkovém názoru na globální změny klimatu. Navíc zde hrají roli politika a byznysové zájmy, a tak je velmi obtížné se ve všech, často protichůdných, informacích vyznat.

MM Podcast: Glosa - Made in Germany: Richtig oder falsch?

Proč stále není slyšet o problémech průmyslových firem, do kterých se kvůli souběhu všech krizí dostaly? Obecně, ať se jedná o jedince, či instituci, vždy máme obavy přiznat určité potíže. V momentu, kdy majitel firmy či management pustí do éteru první negativní zprávu, přestane být podnik důvěryhodný pro zákazníky, banky a zaměstnance, jak současné, tak i potenciální. Proto to všichni zatím drží pod pokličkou a vyčkávají do doby, kdy situace již bude neudržitelná či na stav upozorní okolí.

Současné ceny energií jsou pro firmy likvidační

Pavel Janeček působí v energetice celý svůj profesní život. S redakcí MM Průmyslového spektra se podělil o své dlouholeté zkušenosti z plynárenského byznysu a o názory na řešení energetické krize v České republice. Navrhuje konkrétní východiska a apeluje na rychlé jednání české vlády.

MM Podcast: Glosa - Tanec na Titaniku ve dvojitém svetru

Podnikatelé potřebují mít možnost predikovat své náklady. Trh se nechová přirozeně, nepohybujeme se v tržním hospodářství, ale v ekonomice ovlivněné válkou a spekulanty. Nic nemá svoji logiku. V létě, kdy byly obnovitelné zdroje na maximálním výkonu, byla spotová cena elektřiny na burze nejvyšší. Na všem v obrovské míře profitují obchodníci, často mimoevropští. Různé podpůrné substituce, které stojí stát obrovské finanční zdroje, se v důsledku rozplynou jako pára nad hrncem. Vzpomeňme na letní politicky pompézní snížení spotřební daně u PHM o necelé dvě koruny na litr, které jsme ve finále ani nezaregistrovali, protože bylo okamžitě přehlušeno nárůstem ceny ropy a marží prodejců.

MM Podcast: Glosa - Hra o energii o třech dějstvích

Mysleme na to, že Evropa je nyní blíže okamžiku bodu zvratu, protože již několik let trvající trend postupného poklesu konkurenceschopnosti tohoto regionu se dostane do ještě strmější trajektorie. Toto obrovské riziko zde reálně hrozí, a pokud na něj nebudeme reagovat a věnovat se jeho řešení, hrozí nám obrovské sociální problémy, které jsme zde za posledních několik desetiletí neřešili. A válka na Ukrajině, která není jeho prvotní příčinou, tento trend dále eskaluje.

MM Podcast: Glosa - Green Deal je mrtev, ať žije Green Deal!

V rámci tzv. Zelené dohody přijala Evropská komise návrhy na uzpůsobení své politiky v otázkách klimatu, energetiky, dopravy a zdanění, tak aby se státy mohly podílet na snižování emisí skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % ve srovnání s rokem 1990. Komise plánovala do roku 2050 vytvořit z Evropy první klimaticky neutrální kontinent. Vše ale bylo postaveno na dodávkách ruského plynu. S ohledem na eskalaci studené války a nestabilitu dodávek ropy a zemního plynu na Green Deal ve stávající podobě zapomeňme. Vracíme se k pálení uhlí, mazutu a kdoví čeho ještě...

Inženýrská akademie ČR - Energie pro udržitelný život

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti mohou být pro naše čtenáře zvlášť zajímavé.

Střídavě stejnosměrné názory na elektromobilitu, 3. díl: Energetický mix České republiky

V minulém díle jsme upozornili na tu skutečnost, že elektromobily lze za vozidla s nízkými anebo nulovými emisemi skleníkových plynů považovat pouze podmíněně a že jednou z takových podmínek je energetický mix dané země. To jsme ilustrovali na rozdílných emisích bateriových elektrických automobilů mezi Řeckem (155,3 g CO2/km) a Švédskem (4,1 g CO2/km). V tomto díle se zaměříme právě na energetický mix, jak všeobecně, tak v souvislosti s očekávaným postupným přechodem na elektromobilitu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit