Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Digitální transformace právě teď
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Digitální transformace právě teď

V posledním dubnovém týdnu se v německém Hannoveru uskutečnil další ročník světově významného průmyslového veletrhu Hannover Messe 2018. Motto letošního ročníku „Integrated Industry – Connect & Collaborate“ skrývá témata jako strojové učení, umělá inteligence, průmyslové IT platformy nebo např. používání robotů a autonomních systémů ve výrobě. Také společnost Siemens na svém stánku představovala řešení pro výše popsaná témata pod sloganem „Digital Enterprise – Implement now!“.

Koncept „digitálního podniku“ prezentovala společnost Siemens na hannoverském veletrhu již loni. Dodatek „Implement now!“ jako by naznačoval, že právě nyní je ta nejvhodnější chvíle na digitální transformaci výrobních podniků a že už by výrobci neměli dále otálet s využíváním výhod, jež tato řešení přinášejí – flexibilitu, rychlost, efektivitu i kvalitu – a umožňují tak zlepšovat konkurenční postavení díky individuálním digitálním řešením.


Na rozloze 4 200 m2 pořádala společnost Siemens v rámci veletrhu Hannover Messe 2018 pravidelné komentové prohlídky.

Siemens přetváří vizi Průmyslu 4.0 na realitu

Na stánku o rozloze neuvěřitelných 4 200 m2 byla návštěvníkům demonstrována řešení systémů pro inteligentní energetický management, pro individualizovanou výrobu i pro průmyslovou výrobu, s využitím inovativních technologií v oblasti automatizace a pohonů. Důraz byl přitom kladen na další rozšíření škály nabídek pro digitální podnik. To zahrnuje řešení pro digitální dvojčata, která jsou dnes používána k vytvoření holistického virtuálního modelu celého hodnotového řetězce, celosvětově rozšířené portfolio pro automatizaci společnosti Siemens, stejně jako otevřený operační systém IoT MindSphere na bázi cloudu. Připojení do MindSphere je základním aspektem pro nové obchodní modely založené na zpracování dat nejen z výroby. MindSphere umožňuje s těmito daty dále nakládat pomocí aplikací a pokročilých analytických funkcí, které také běží v cloudu. Velká část těchto aplikací míří např. na optimalizaci správy, provozu a údržby zařízení, ze kterých jsou sbírána.Příležitost objevit jedinečnou atmosféru otevřeného operačního systému IoT založeného na cloudových technologiích měli návštěvníci veletrhu přímo na stánku společnosti Siemens v salonku MindSphere. Mohli si vyzkoušet MindApps a zapojit se do diskuze s experty společnosti Siemens o vývoji a používání aplikací. Nová verze MindSphere 3.0 výrazně rozšiřuje možnosti využití analytických nástrojů k predikci trendů a detekci anomálií či možnosti využití algoritmů na strojové učení běžících v cloudu. Velmi se také rozšiřují možnosti v oblasti propojení MindSphere se stávajícími systémy zákazníka, jako ERP, CRM či PLM. Integrovaná data pak lze analyzovat napříč všemi těmito systémy.


Diskuzní fóru přímo na stánku společnosti Siemens řešilo také témata digitální bezpečnosi.

Pro bezpečný digitální svět

Umělá inteligence a analýza velkých dat zásadně mění naše rozhodování. Miliony zařízení jsou připojeny do internetu věcí (IoT) a vzájemně spolupracují na zcela nové úrovní. Některé studie uvádějí, že zhruba v horizontu šesti let se do internetu věcí budou každou sekundu připojovat desetitisíce nových zařízení. Je nyní nutné si uvědomit, že vedle výhod zlepšujících nejen naše životy, ale i ekonomii dramaticky roste riziko kybernetických útoků. Je potřeba všechna tato data chránit před kybernetickými hrozbami. Společnosti a vlády by měly spojit síly a vyvinout úsilí k ochraně dat a majetku jednotlivců i firem a vybudovat spolehlivé základy pro důvěru v digitální svět. V koutku diskuzního fóra přímo na stánku společnosti Siemens byla zveřejněna listina Charter of Trust udávající klíčové principy, které jsou esenciální pro nastavení důvěry mezi společností, politikou, obchodními partnery a zákazníky v digitálním světě. Listinu podepsalo na dvanáct společností, mezi nimi Siemens, IBM, Airbus nebo Daimler.


Hannover Messe letos sloučil každoročně pořádaný odborný veletrh Industrial Automation (IA) a odborný veletrh Motion, Drive & Automation (MDA), který se konal každé dva roky, do jednoho odborného veletrhu pod novým názvem Integrated Automation, Motion & Drives (IAMD). Odborný veletrh IAMD prezentoval celé spektrum průmyslové automatizace, techniky pohonů a fluidní techniky. Současně tak posílil svoji pozici předního světového veletrhu pro Průmysl 4.0. Výstaviště letos navštívilo přes 200 000 návštěvníků, kteří mohli zhlédnout expozice až 5 000 vystavovatelů. Partnerskou zemí Hannover Messe 2018 bylo Mexiko a již tradičně byl veletrh doprovázen celou řadou tematicky zaměřených akcí. Souběžně s ním probíhal nově také CeMAT, vedoucí světový veletrh pro intralogistiku a supply chainmanagement.Eva Buzková, Hannover

Evabuzkova@mmspektrum.com

Další články

Průmysl 4.0
Novinky z veletrhů a výstav
CAD/CAM/CAE/CIM
Automatizace, regulace
Elektrotechnika a regulace
Renovace a údržba

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: