Témata
Reklama

DNC síť - a co dál?

Winadmin je účinný nástroj pro přehlednou organizaci NC programů.

O nutnosti přímého propojení řídicích systémů obráběcích strojů s počítačovou sítí LAN se v našich výrobních podnicích začalo hovořit počátkem devadesátých let. V polovině devadesátých let nastal boom DNC sítí. Začaly se odstraňovat čtečky děrných pásek u starších strojů, novější stroje se zapojovaly přes rozhraní RS 232. Do konce roku 2000 bylo v republice do DNC sítí zapojeno přes 1500 strojů, a to nejen ve velkých strojírenských provozech. I drobní provozovatelé strojní výroby zjistili, že DNC síť napomáhá ke zkrácení přípravného času a zefektivnění výroby.
Reklama
Reklama
Reklama

Správa dat

Dnes se DNC komunikace řeší přímou integrací CNC strojů do LAN sítí přes síťové karty, kterými jsou CNC stroje vybaveny již ve standardní konfiguraci. DNC síť tedy přestává být problémem. Komunikace se stroji je zajištěna. Problém se nám však přesunul jinam. Po sítích se posílá velké množství dat a hlavním úkolem současnosti je jejich organizace do přehledné struktury. Je proto téměř nezbytné mít vedle DNC sítě softwarový nástroj pro správu výrobních dat, tj. NC programů. Právě takovým nástrojem je softwarový produkt Winadmin firmy Zwicker Systems, která se problematikou DNC sítí a řízení toku dat ve výrobě zabývá již od roku 1992.
Uživatelům softwarového produktu Winadmin se dostává do rukou velice účinný nástroj, který je uživatelsky velmi příjemný a zaručí přehlednou organizaci NC programů. Velmi důležité je udržet přehled a pořádek ve verzích NC programů. Pro zajištění kvality výroby a dodržení všech požadavků normy DIN EN ISO 9001:2000 je nutné vést evidenci o změnovém řízení NC programu. Jak rychle přicházejí změny dat od zákazníka, tak pružně musí reagovat výroba. Zajistit, aby změna byla provedena včas a přitom byla zachována historie NC programů - to je hlavní úkol softwaru Winadmin.

Jak Winadmin pracuje

Systém je přímo postaven nad DNC síť a stará se o správu NC programů. Každý program, který je od programátora uvolněn do výroby, je uložen do smluveného adresáře. Tento adresář může být společný pro skupinu strojů nebo je pro každý stroj vytvořen vlastní adresář.
Program je v adresáři připraven až do chvíle, kdy se o něj přihlásí obsluha CNC stroje, na kterém bude program zpracováván. Po přihlášení je NC program automaticky odeslán do řídicího systému daného stroje. Pokud je NC program v adresáři uložen v neutrální
podobě jako LC file, proběhne automaticky jeho kompilace postprocesorem pro daný řídicí systém.
Do stroje je vždy nahrána platná aktuální verze. Aktuální verze NC programu může být automaticky nastavena nebo je možné ji manuálně změnit pro daný přenos. Automatické nastavení aktuální verze NC programu může probíhat několika způsoby, z nichž jsou nejčastější následující dva. Buď se jako aktuální verze nabízí vždy originální verze NC programu od programátora, pokud za NC program plně odpovídá právě programátor, nebo se jako aktuální verze ukládá poslední verze NC programu, odladěná obsluhou CNC stroje. U výrobců kusových zakázek je obvyklý první způsob, u výrobců malosériových a sériových zakázek je častější druhý způsob práce s NC programy.

Další možnosti

Software Winadmin nabízí vedle archivace NC programů ještě další možnosti. Jednou z nich je připojení dalších souborů k danému NC programu. Obvyklé je připojení tabulky nástrojů pro příslušný CNC stroj, např. ve formátu XLS, připojení výkresu či obrázku s náhledem na upínání obrobku nebo s nákresem upínacího přípravku v libovolných formátech (nejčastěji JPG, TIF, DXF aj.).
Pokud je výrobní hala vybavena počítačovým pracovištěm s prohlížečem, je pro obsluhu velmi jednoduché získat zároveň s NC programem plnou informaci o obrábění daného kusu. K NC programu je možné dále připojit libovolnou poznámku či sdělení nutné pro kvalitní provedení dané zakázky. Winadmin je možné přes importní a exportní rozhraní propojit s dalšími nadstavbovými softwary, např. se softwarem pro archivaci CAD dat.

Zpětná kontrola

Při správném nasazení programu Winadmin je možné získávat údaje o produktivitě práce jednotlivých programátorů. Lze sledovat počet NC programů vytvořených programátorem za časový úsek, chybovost NC programů a kvalitu práce programátora. Každý programátor se přihlašuje do systému pod vlastním heslem a veškeré změny, které provádí, jsou stále ukládány, takže je možné je kdykoliv použít ke zpětné analýze chyb.
DNC síť v propojení se SW Winadmin a dalším softwarem pro sběr a sledování strojních dat WINMDE (viz MM 11/2004) umožňuje spolehlivý monitoring CNC obrábění se zajištěním absolutní objektivity vyhodnocovaných dat.
Reklama
Vydání #3
Kód článku: 50391
Datum: 10. 03. 2005
Rubrika: Trendy / Automatizace
Autor:
Firmy
Související články
Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Školní robot pro výuku automatizace

Vzdělávání žáků pro život v první polovině 21. století, v naší tzv. industriální civilizaci.

Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů

Mezinárodní federace robotiky (IFR, International Federation of Robotics) zveřejnila v prosinci 2018 zprávu nazvanou Demystifikace kolaborativních průmyslových robotů (Demystifying Collaborative Industrial Robots), která se snaží nalézt odpověď na otázku současné a budoucí úlohy kolaborativní robotiky. Níže uvádíme překlad podstatné části zprávy, kterou nám poskytl jeden ze členů IFR - společnost FANUC.

Související články
Doživotní přesnost servopohonů s dutou hřídelí

Požadavky, se kterými se obor pohonné techniky dlouhodobě setkává, jsou velmi různorodé. Kompaktnost a velký výkon se jako klíčové atributy staly standardem v mnoha aplikacích. Zástavbový prostor, který je k dispozici, je stále zmenšován, avšak požadavky na výkon zůstávají buď stejné, nebo se zvyšují. Stále rostoucí globální konkurence vyžaduje trvalou optimalizaci výkonu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Strojírenská firma sází na kolaborativní aplikaci

FT-Produktion, švédská strojírenská firma se zákazníky z automobilového, stavebního a nábytkářského průmyslu, zvýšila svou produktivitu díky robotickému řešení obsahujícímu dva uchopovače RG2 od společnosti OnRobot. Kolaborativní aplikace pomohla výrobci zvýšit produktivitu, zkrátit dodací lhůty a přijímat objednávky o mnohem větších objemech.

Roboty řeší nedostatek zaměstnanců v průmyslu

Od svého uvedení na trh v roce 2010 dodala společnost KUKA více než 100 000 robotů řady KR Quantec. Důvodem zájmu o ně je jejich vysoká spolehlivost a univerzálnost s širokým spektrem aplikací.

Když jde o prostor…

Současné trendy směřují k mnohem větší míře využití elektroniky než doposud. To je hlavní, nikoliv však jediný důvod, proč se množí automatizace výroby menších zařízení, jakými jsou například mobilní telefony, tablety i ostatní elektronika. Ale nejde jen o ni, ale i o laboratoře, farmacii apod.

Zerobot - efektivní způsob automatizace

V minulém příspěvku (www.mmspektrum.com/180112) jsme popsali tzv. nulový bod upínání (Zero point systém). Ukazuje se, že při dnešních trendech, kdy automatizace a zejména pak robotizace opět zažívají velkou renesanci, je výhodné spojit Zero point systém a robot. O trendech takového spojení pojednává tento příspěvek.

Pro ergonomickou obsluhu strojů

Optimální ergonomie je na pracovišti nezbytná. Stroje nejenže musejí splňovat bezpečnostní požadavky, ale musejí také být navrženy tak, aby jejich obsluha byla co nejsnadnější a bez námahy. Ovládací panely na strojích proto musejí být flexibilní a snadno polohovatelné prostřednictvím systémů nosných ramen.

Automatická obsluha mezioperačního skladu

Důvodem pro nasazení automatu v obsluze skladu polotovarů v jičínském závodě Continental Automotive Czech Republic je speciální klima. Brzdové komponenty z plastů musejí po určitou dobu schnout a dozrávat za přísných teplotních, a hlavně vlhkostních podmínek, které nejsou vhodné pro delší pobyt člověka.

Vše je uvnitř!

Pokud potřebujete elektrický pohon a uvažujete o tom, zda máte dostatečné kapacity a čas na řešení své aplikace, je na místě uvažovat o elektrickém pohonu EMCA od firmy Festo.

Novinky ve vývoji řídicího systému SandRA

Společnost ZAT každoročně představuje novinky ve vývoji českého řídicího systému SandRA. Nač se zaměří letos? „V roce 2016 jsme se věnovali vývoji a posílení vizualizace a komunikace, letos cílíme na kybernetickou bezpečnost a rozvoj aplikací a služeb směrem k Průmyslu 4.0,“ říká Pavel Kulík, ředitel útvaru Technický rozvoj společnosti ZAT a.s.

Budoucnost patří spolupráci člověka s robotem

Automatizaci si lze z dnešní výroby jen stěží odmyslet. V mnoha případech jsou její jednotlivé stupně zaváděny plynule. Průmyslové roboty postupně přebírají různé nové úkoly a spolupracují stále těsněji s člověkem. Spolupráce člověk–robot (Human-Robot-Collaboration – HRC) se tak stává nedílnou součástí automatizace.

Monitoring výroby přinesl vyšší produktivitu

Společnost Kopos Kolín patří mezi tradiční české elektroinstalační podniky působící řadu desetiletí na českém trhu. Firma se před časem rozhodla implementovat do výroby systém Plantyst, který spojuje monitorování technologií a jednoduchý shop floor management do jednoho nástroje. Výsledkem byl výrazný nárůst produktivity a přesné informace o stavu výroby.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit