Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Excentrické uzavírací klapky
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Excentrické uzavírací klapky

Při tvorbě nových projektů jsou stále více zohledňovány požadavky na kvalitu a dlouhou životnost armatur. Těmto požadavkům vyhovují excentrické uzavírací klapky.

Excentrické uzavírací klapky série 5000 firmy Buracco nacházejí použití v těch nejnáročnějších průmyslových oborech, jako je chemický či petrochemický průmysl, kde při špatné funkci či netěsnosti může dojít k ekologické havárii. Dají se však použít i pro standardní média, jako je voda, pára a vzduch. Excentrická konstrukce klapky umožňuje zmenšit těsnící prvky na minimum, což zamezuje opotřebení a zmenšuje ovládací momenty.

Klapky série 5000

Společnost Sigtrading, a. s., která již 10 let francouzskou firmu Buracco na českém trhu zastupuje, nabízí klapky série 5000 pro pokrytí co nejširší škály pracovních podmínek. Používají se tam, kde médium protékající potrubím má vysokou teplotu, tlak, nebo tam, kde je vyžadovaná vysoká korozní odolnost.
Motýl klapky je 2x excentricky uložen. Toto technické řešení minimalizuje kavitaci a tlakové ztráty. Vřeteno a čep se otáčejí v samomazných kluzných ložiskách. Těleso tvoří odlitek z uhlíkové oceli, nebo nerezové oceli AISI 316 (316L) s průchozími, nebo závitovými otvory. Motýl je z nerezové oceli AISI 316 (316L) s broušenými těsnícími plochami. Čep a vřeteno klapky je z nerezové oceli s obsahem 13% Cr, nebo Uranus 45N. Klapka je dodávána se třemi druhy těsnění: teflon (PTFE), kov na kov, nebo v bezpečnostním provedení (kombinace teflon + kov na kov).

Provedení klapek

Klapky se dodávají ve světlostech DN 50 - 100 mm pro tlaky 0 - 50 bar a teploty od -100 °C do +600 °C a ve světlostech DN 125 - 300 mm pro tlaky 0 - 20 bar a teploty od -100 °C do +600 °C. S rostoucí teplotou klesá hodnota maximálního provozního tlaku. Vysoká spolehlivost klapek minimalizuje nároky na údržbu, což je při dnešních nákladech na odstávky velmi důležitý faktor. Jednoduchá konstrukce a nízká hmotnost umožňuje rychlou a jednoduchou montáž. Všechny klapky jsou zkoušeny dle normy DIN 3230. Horní ISO příruba klapky umožňuje montáž všech druhů ovládání (ruční páka, šneková převodovka, elektro nebo pneupohon).
Při volbě těsnění a materiálového složení klapky je velmi důležité znát přesné určení média, jeho složení, teplotu a maximální pracovní tlak. Při navrhování klapky je nejlepší přímý kontakt dodavatele s výrobcem či projektantem s využitím jejich znalostí a zkušeností.

Další články

Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: