Témata
Reklama

Jak chytré stroje ovlivňují byznys

Autonomně řízená auta nebo donáškové drony začínají být nebo již jsou běžnou realitou. Digitální revoluce je všudypřítomná. Ovlivňuje nejen naše každodenní životy, ale i výrobní podniky a jejich obchodní strategie. „Chytré“ stroje nám pomáhají využívat informace, které lidské oko může přehlédnout. Optimalizovat tak můžeme prostředí kanceláře i veřejnou dopravu ve městě, výrobu nadnárodní společnosti i svoz odpadu.

Na samotnou výrobu mají moderní technologie vliv již řadu let. Digitalizaci ale využívají společnosti také k tomu, aby maximálně využily svých konkurenčních výhod. Technologie tak pronikají i tam, kde bychom je možná nečekali. Třeba na trupy lodí. Společnost Jotun je světoznámým výrobcem nátěrových hmot. Pro lodní průmysl se však rozhodla dodávat i senzory, které jsou instalovány na trupech lodí pod čárou ponoru. Ty automaticky odesílají do systému informace, kdy je třeba obnovit nátěr.

Reklama
Reklama

Roboty Fanuc vystavené na letošním Hannoverském veletrhu. Vyrobeny byly v Japonsku svými staršími sourozenci – roboty Fanuc. (Ilustrační foto: Pavel Marek)

Naprogramovat, nebo naučit?

Vývoj jde neustále dopředu. Představa strojů schopných samoučení a kognitivního vývoje se tak stává čím dál více představitelnou. V japonské firmě Fanuc je již dnes práce svěřována téměř výhradně do rukou robotů. Vyrábějí další roboty závratnou rychlostí až 50 kusů za den. Nikdo je nemusí kontrolovat třeba i celý měsíc.

Součástí této technické evoluce jsou i IT společnosti, které s vývojem drží krok. Podnikové systémy propojuje s chytrými stroji například společnost InfoConsulting Czech, dodavatel ERP systému IFS Applications. To podnikovým systémům umožňuje urychlit komunikaci uvnitř podniků, dodávat hlášení nebo také plánovat a řídit výrobu.

Systémy jsou schopné se učit a přizpůsobit konkrétnímu podniku. Technologie tak neovlivňují pouze výrobní procesy, ale vyhoví i potřebám vedoucích pracovníků. Ti potřebují kontrolovat a organizovat výrobu a vše skloubit s obchodní strategií. „Pro podniky je důležité především kvalitní rozhodování a k tomu vede rychlejší zpracování dat. S využitím digitálních technologií může hodnocení výkonnosti podniku probíhat v reálném čase a v kontextu toho, jak tato výkonnost ovlivňuje klíčové podnikové procesy a cíle,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti InfoConsulting Czech Milan Tesař.

IFS Applications

Aby bylo podnikání úspěšné, je třeba neustále se přizpůsobovat a pružně reagovat na rychle se měnící podmínky trhu. ERP software IFS Applications kombinuje přední technologii s detailními znalostmi různých průmyslových odvětví a tím firmám pomáhá držet krok s trendy, jako je internet věcí (IoT), digitální transformace, servitizace a individualizace. Nabízí komplexní funkce k optimalizaci firemních operací a také výjimečné uživatelské rozhraní, díky němuž budou zaměstnanci systém rádi používat.

Komplexní dodávky švédského ERP systému IFS Applications, od implementace systému přes podporu až po kontinuální rozvoj podle potřeb zákazníka, poskytuje společnost InfoConsulting Czech. Díky kombinaci špičkového produktu, týmu zkušených konzultantů a certifikovaných vývojářů pomáhá firmám snížit výdaje a zajistit vyšší produktivitu i zisk.

InfoConsulting

Dana Kovacovicova

dana.kovacovicova@infoconsulting.eu

https://infoconsulting.eu/cs/

Reklama
Vydání #11
Kód článku: 191101
Datum: 13. 11. 2019
Rubrika: Informační technologie / Software
Autor:
Firmy
Související články
Blockchain je veřejný

Česká republika - na rozdíl od většiny světa - má k dispozici veřejný blockchain. Nebo přesněji: veřejný blockchain, který je dostupný celému světu, vznikl v České republice.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Udržitelnost v oblasti procesní výroby

Každý chce mít udržitelné produkty a prodejci stále více tlačí na výrobce, aby dodávali zboží vyhovující novým preferencím zákazníků, kteří žádají ekologičtější a čistší varianty.

Související články
Přesolená polévka a podnikové plánování

Už pár let jsme všichni s velkou chutí ujídali z polévky, která se vařila v kotli globální ekonomiky a jejími nejkvalitnějšími ingrediencemi byly nízká nezaměstnanost a hospodářský růst. A každý přitom čekal, kdy do tohoto stále více se přehřívajícího kotle neviditelný šéfkuchař trh přisype něco, po čem nám ta delikatesa začne pomalu opět hořknout na jazyku. Delší dobu se mluvilo o nejistém směřování čínského hospodářského zázraku, který dosud významnou měrou ovlivňoval jakžtakž pozitivní statistiky WTO a vedle toho analytici průběžně strašili odhady, která bublina praskne jako první.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Práce s daty umožňuje předvídat budoucnost

Každý byznys potřebuje plánovat. Potravinářský průmysl potřebuje plánovat inteligentně. V tomto odvětví panuje tvrdý konkurenční boj a produkt, který poměrně rychle podléhá zkáze, je jenom dalším důvodem, proč celý systém musí fungovat bezvadně, rychle a efektivně.

Pomocník pro řízení strategické změny

Dobře zvládnuté řízení strategické změny je základem pro přežití firmy v podmínkách dnešního neustále se měnícího trhu. Plánování je dnes extrémně důležité, ale stejně tak je důležité umět plány i upravovat a měnit. V tom vám mohou velice efektivně pomoci moderní podnikové informační systémy, jako jsou Helios Orange a Helios Green.

Sběr dat, analýza a predikce pro rychlé děje

Společnost DEL vyvinula a nabízí vlastní systém delMES pro on-line sběr dat, který firmám umožňuje firmám šetřit náklady nejen v údržbě, ale díky predikci omezit i případné ztráty, které by jinak vznikly zastavením výrobní linky. Firma systém postupně rozšiřuje o další moduly týkající se predikce a zpracování rychlých dějů.

Průmysl 4.0 jako výzva pro výrobní podniky

Pro výrobní firmy zůstává Průmysl 4.0 klíčovým tématem. Pokusme se tedy více objasnit, jaké změny s sebou tento trend nese, jaké přináší požadavky a co naopak výrobním firmám nabízí.

IT bezpečnostní řešení pro EDGE a cloudová datová centra

Společnosti Rittal a Innovo Cloud představují kompletní portfolio bezpečnostních IT řešení pro hardware, software a cloud. Innovo Cloud implementujte zabezpečené cloudové řešení s certifikací C5 a s datovými centry situovanými v Německu.

Jaké otázky si pokládat při volbě ERP systému?

Největší výzvou současnosti je změna. Trh je neustále v pohybu a výrobní podniky stejně jako high-tech společnosti se už neobejdou bez kvalitního podnikového softwaru. ERP systémy se tak stávají nezbytnou platformou, která podporuje efektivní fungování společnosti od výroby, obchodu až po servis.

Nejčastější problémy v řízení skladového hospodářství

Ať už se jedná o materiál potřebný pro výrobu, o polotovary nebo o uskladněné hotové výrobky, řízení skladových zásob je ve výrobních podnicích důležitou součástí firemních procesů, která s sebou nese také nemalé náklady.

Vznik chytrého průmyslu

Digitalizace a mobilita mají v průmyslu stále větší význam. Počet zařízení připojených k internetu neustále vzrůstá a konektivita roste nejrychlejším tempem právě ve výrobě. V průběhu několika uplynulých let zaujala společnost SKF přední místo v tomto odvětví a téma Průmyslu 4.0 posouvá do oblasti „smartifikace průmyslu“.

Mít, či nemít ERP, to je otázka!

Investice do podnikového informačního systému je imperativum současnosti. Skoro se zdá, že firma bez ERP nemůže existovat. Přínosy implementace pro řízení podniku jsou ve většině případů nesporné a zásadní. Zavedení ERP je ale zároveň finančně i časově náročná záležitost. Nejde pouze o nákup univerzálního a samospasitelného softwaru nebo hardwaru, ale o výsledek společné práce dodavatele systému se zákazníkem.

Současná tendence při práci s plechy a kovy? Automatizace procesů

Neúprosný trend dnešních dní velí: preciznost především. Právě přesnost je totiž u odvětví, ve kterých se pracuje s kovy a plechy, hlavním jmenovatelem úspěchu. Navíc je nutné držet krok s trhem, tedy připravit výrobky k prodeji v co nejkratší době a s co nejnižšími náklady. Není proto divu, že společnosti stále častěji automatizují své firemní procesy.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit