Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Japonské brousicí stroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Japonské brousicí stroje

Japonská společnost Okamoto působí na trhu již necelých sto let. Za dobu své existence vyprodukovala mnoho typů strojů, všechny však brousicí. Následující článek představuje historii tohoto tradičního japonského výrobce a průřez portfoliem brousících strojů.


Ručně ovládaná nástrojařská bruska. (Zdroj: Misan)


Rovinná bruska s křížovým stolem. (Zdroj: Misan)

Společnost založil Kakusaburo Okamoto v roce 1926 jako Okamoto Special Purpose Machine Tool Works. Hned od počátku se firma věnovala vlastnímu vývoji a výrobě brousicích strojů. Už v roce 1930 dodávala firma brusku na čelní ozubená kola. O šest let později byla zahájena výroba brusky na kuželová ozubená kola. Po válce pokračoval intezivní vývoj několika typů brusek, které postupně pokrývaly požadavky technologie broušení. Roku 1968 byl ve světové premiéře dokončen vývoj NC rovinné brusky NFG-5. Mnoho typů brusek vyvinutých v následujících letech mělo ve světě velký úspěch. Léta 1980 až 1993 byla vyplněna širokou restrukturalizací společnosti, vznikem řady obchodních zastoupení a dceřiných společností v mnoha zemích. Vývoj brusek samozřejmě pokračoval a v roce 1993 představila společnost brusky na kulato řady OGM, v roce 2008 sloupové rovinné brusky ACC-CAiQ a v roce 2012 velkokapacitní dvoukotoučové brusky řady ACC-CHiQ.Rovinná a profilová sloupová bruska řady ACC-CAiQ. (Zdroj: Misan)


Ultra přesná bruska UPZ-52Li. (Zdroj: Misan)

V současně době produkuje společnost stroje pro rovinné, profilové, vnější i vnitřní broušení do kulata. Významnou část příjmů přináší dnes také divize Semiconductor Equipment Device – speciální stroje pro výrobu polotovarů pro mikročipy. Hlavní výrobní závod sídlí ve městě Annaka. Firma Okamoto má obchodní zastoupení po celém světě. Evropská pobočka sídlí ve Frankfurtu nad Mohanem, v České republice zastupuje firmu společnost Misan v Lysé nad Labem.
Konvenční brusky

Velká CNC rovinná sloupová bruska. (Zdroj: Misan)


Dvousloupová rovinná bruska. (Zdroj: Misan)

Firma ani v době CNC obráběcích strojů nezapomíná na konvenční typy brusek, které stále nacházejí svoje uplatnění. Zástupcem těchto brusek je např. nástrojařská bruska Linear-350B s ručním ovládáním. Bruska má digitální odečítání mikroposuvu příčné a svislé osy.

Rovinné brusky s křížovým stolem

Konvenční rovinné brusky klasické konstrukce s křížovým stolem nových řad ACC-GX a SA1 se vyrábějí v devíti velikostech stolu od 200 x 500 mm do 500 x 1 000 mm. Stroje jsou určeny pro opracování malých a středně velkých obrobků. Používají vlastní elektronické řízení, které umožňuje plně automatický chod kombinovaný s ručním ovládáním. Možné je nastavit automatický brousicí cyklus a používat rychlý přísuv do řezu na svislé ose. Tyto modely mají k dispozici také například automatické orovnávání obvodu brousicího kotouče s kompenzací úbytku kotouče.

Rovinné brusky sloupové – řada ACC-CA

Stroje této řady jsou určeny pro rovinné a tvarové broušení. Vynikají velmi tuhou konstrukcí, a tudíž i vysokou přesností broušení. Sloup vřeteníku je pohyblivý. Vedení pro příčné a podélné saně je typu V-V. Svislý a příčný posuv je vybaven servořízením a pohonem přes kuličkový šroub s přesností 0,1 µm. Vybrané typorozměry této řady se dodávají s dialogovým typem řízení označeným iQ. Je to označení pro velmi snadné ovládání přes dotykovou obrazovku a ikony příslušné k jednotlivým typům operací. Řada celkem obsahuje 19 typorozměrů od velikosti stolu 400 x 600 mm po 800 x 2 000 mm.

V našem výčtu rovinných brusek by neměly chybět stroje pro velmi přesné rovinné a tvarové broušení s označením UPZ-Li. Tyto stroje mají CNC tříosé řízení Fanuc a na osách lineární motory. K dispozici jsou dva modely UPZ-52Li a UPZ-84Li. Velikosti stolu jsou 200 x 500 mm a 400 x 800 mm. Pracovní prostor je plně uzavřen posuvnými dveřmi a může být doplněn o CCD kameru snímající v reálném čase broušený profil. Vřeteník a linearní motory jsou chlazeny olejem.
Pro opracování větších obrobků je určena rovinná bruska s pohyblivým sloupem. Dodat je možné dvě velikosti ACC-157CDXNC (700 x 1 500 mm) a ACC-208CDXNC (800 x 2 000 mm). Největší velikost brousicího kotouče je Ø 510 x 100 x Ø 127 mm. Příkon motoru 15 kW zaručuje výkonné broušení. Stroje mají řízení Fanuc.

Rovinné brusky dvousloupové

Doménou dvousloupových brusek je velmi přesné broušení rozměrných obrobků od 1 m šířky, po 3,5 m (4 m mezi sloupy) a až do 10 m délky. Stroje řady ACC-CHiQ vykazují vysokou statickou i dynamickou tuhost a vynikající tlumicí vlastnosti. Všechny nosné prvky mají vysokou teplotní stabilitu. Náhon brusného kotouče je přímý se spojkou tlumící vibrace. Svislé a příčné vedení je lineární, podélné vedení je typu V-V.

Brusky s rotačním stolem – řada PRG-DXNC

CNC brusky s rotačním stolem se vyrábějí s průměrem stolu od 600 mm do 1 200 mm. Slouží k rovinnému broušení se dvěma řízenými osami. Vynikají vysokou přesností a rychlostí broušení. Velkou oblibu si získaly zejména v aplikacích broušení čel kroužků a přírub, například v ložiskářském odvětví.

Brusky pro broušení na kulato

V portfoliu firmy nechybí konvenční, nástrojářská bruska na kulato. K výbavě patří univerzální otočná brousicí hlava, AC servomotor pro posuv stolu, plně automatický brousicí cyklus s hrubým/jemným broušením a vyjiskřením, sklápěcí vřeteno pro vnitřní broušení (25 000 min-1) či digitální odečítání polohy. Doporučený brusný kotouč má rozměry ø305 x 25 x ø127 mm.

CNC brusky na kulato pro vnější broušení reprezentuje řada OGM. Tvoří ji pět modelů s oběžným průměrem od 220 mm do 320 mm, vzdáleností mezi hroty od 500 mm až do 1 500 mm a maximálním průměrem broušení v rozsahu 200 až 300 mm.

Bruska na otvory IMG-15NCIII-2 se dodává v provedení s jedním nebo se dvěma paralelními brousicími vřeteny. Litinový stůl je uložen v dvojitém “V“ vedení s valivými elementy. To zaručuje teplotní symetrii konstrukce a při broušení vysokou tuhost. Výrobce zaručuje vysokou přesnost a pracovní pojezdy bez trhavých pohybů. Nejmenší programovatelný inkrement na ose Z je 0,1 µm. Řídicím systémem je Fanuc s dotykovou barevnou obrazovku. Programuje se interaktivně pomocí grafiky na dotykovém displeji. Obsluze usnadňuje programování teach-in režim.

Doporučené rozměry kotouče pro broušení v hrotech jsou Ø305 x 50 x Ø 127 mm a Ø 405 x 50 x Ø 127 mm pro dva větší modely. Pohon vřetena obstarává motor Fanuc se zvýšeným krouticím momentem a výkonem 3,7 kW a 5,5 kW.

Poněkud zvláštní koncepcí vyniká vertikální univerzální bruska do kulata UGM5V. Je vybavena B osou na vřeteníku, což rozšiřuje technologické možnosti při vnitřním i vnějším broušení. Nástroj lze automaticky vyměnit. Vřeteno má plynule řiditelné otáčky v rozsahu 500–8 000 min-1 a motor o 11 kW. Řídicí systém je Fanuc s barevným dotykovým displejem. Programuje se pomocí grafického software s teach-in funkcemi.

Posledním typem brusek, který představíme, je univerzální horizontální bruska do kulata s automatickou B osou osazenou dvěma nebo třemi kotouči, označená UGM-NC. Vyrábějí se dvě velikosti, které se liší hlavně vzdáleností mezi hroty. Menší stroj má mezi hroty 600 mm, větší bruska má 1 000 mm. Brousicí vřeteník je umístěn na otočném stolu s vestavěnou B osou ovládanou DD motorem. Stroj má vedení typu V-V a řízení Fanuc s dotykovým displejem. Programuje se pomocí grafického uživatelského rozhraní nebo pomocí G kódů. Dvě, respektive tři brousicí vřetena je možné konfigurovat volitelně například kombinací dvou vřeten pro vnější broušení a jednoho vřetena pro vnitřní broušení.


CNC bruska s rotačním stolem. (Zdroj: Misan)

 


Nástrojařská konvenční bruska na kulato OGM250UDXB. (Zdroj: Misan)

 
OGM-250NCIII – CNC bruska pro vnější broušení válcových ploch. (Zdroj: Misan)

Speciální stroje

Stroj Aero Lap slouží k automatictému leštění funkčních či pohledových ploch součástí do zrcadlového lesku. Pracovní médium „Multi-Cone“ – kompozitní elastické částice s abrazivem vysokou rychlostí dopadají a kloužou po obráběném povrchu, čímž dochází k leštění a jemnému broušení plochy. Použitím speciálního pojiva je dosaženo pružnosti a adheze pojiva k abrazivu. Tato unikátní technologie se používá zejména při dokončování tvarových ploch zápustek, raznic, forem a řezných nástrojů, tedy operací, jež byly dosud vykonávány téměř výhradně na ručních pracovištích.

Výhodou této metody je snadné lapování různých ploch (bez složité přípravy nástrojů), homogenita struktury povrchu a podstatné snížení počtu poškozených a vadných dílců. Leštěním se zvýší trvanlivost a prodlouží životnost forem a zápustek (zejména při tváření zastudena). Rovněž se prodlouží životnost PVD/CVD povlaku (oproti jemnému lapování). Při leštění se nevytváří prach a nadměrný hluk.

 
Bruska IGM-15NCIII-2 na vnitřní broušení (na otvory). (Zdroj: Misan)


Vertikální univerzální bruska s B osou. (Zdroj: Misan)

 
Horizontální univerzální bruska do kulata s B osou. (Zdroj: Misan)


Lapovací stroj Aero Lap. (Zdroj: Misan)

Závěr

Seznam brusek a speciálních strojů dodávaných společností Okamoto je velmi dlouhý. V uvedeném přehledu bylo možné představit pouze zástupce typových řad bez obsáhlých technických podrobností. Zájemcům o další informace doporučujeme návštěvu obchodního zastoupení firmy, kterým je společnost Misan, sídlící v Lysé nad Labem. K dispozici jsou také katalogové informace na internetové stránce společnosti.

Ondřej Svoboda

Misan 

Další články

Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: