Témata
Reklama

Komory pro spolupráci - Česko a Německo v době digitální

Více než polovina průmyslové výroby Česka míří na export a Německo je s odstupem naším největším odběratelem. Obě země jsou však protkané nejen rozsáhlými výrobními a dodavatelskými řetězci, pojí je také výzkum a vývoj. Společným jmenovatelem je již nějakou dobu Průmysl 4.0 a další kapitolu spolupráce má otevřít umělá inteligence. Asistovat při tom bude opět Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK).

„Průmysl je páteří německé i české ekonomiky. Nástup čtvrté průmyslové revoluce si proto nemohla dovolit zaspat ani jedna z obou zemí. Hraje se o udržení globální konkurenceschopnosti. Česko a Německo si při tom zvolily cestu vzájemné spolupráce,“ míní Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK, která v roce 2015 stála u zrodu česko-německé dohody o společných projektech v oblasti Průmyslu 4.0 a tento dnes již zaběhnutý pojem vnesla do širšího povědomí tuzemské veřejnosti.

Reklama
Reklama
Connect Visions to Solutions 2018, vpravo: Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK

Přesun do firem

Jde nám hlavně o to, aby spolupráce nezůstala jen na papíře, ale přesouvala se do podniků, které jsou nositeli digitální transformace,“ dodává Bauer. Komora slouží jako platforma, kde si vyměňují zkušenosti špičky digitálního pokroku s inovátory z řad startupů a s firmami, které digitalizaci teprve rozjíždějí. Skrze svá kompetenční centra pořádá ČNOPK odborné konference a semináře, vypravuje exkurze do německých chytrých továren, zajištuje účast na tamních veletrzích, svolává kooperační burzy, ale také individuálně radí, jak s inovativním nápadem proniknout na německý trh.

Umělá inteligence není sci-fi

Další kapitola spolupráce mezi oběma zeměmi by se měla začít psát letos, a to na poli umělé inteligence. Německo je o něco napřed, svoji národní strategie AI už má, Česko ji teprve tvoří a nechává se západním sousedem inspirovat. Obě země mají totiž stejný cíl: dostat se na špici a konkurovat velmocem, jako jsou USA a Čína. Spolupráce českého a německého byznysu a vědy je tedy nasnadě a ČNOPK, která umělou inteligenci zvolila svým tématem roku, bude opět u toho. „Chceme poukázat na potenciál, který umělá inteligence nabízí průmyslovým firmám,“ říká Bauer. Na podzim proto v Praze uspořádá AI-Fórum, na kterém se sejde know-how těch, kteří již pracují na řešeních pro inteligenci strojů. Průmyslové hráče a startupy z oblasti AI pak propojí už čtvrtý ročník inovační soutěže Connect Visions to Solutions.

Česko-německá obchodní a průmyslová komora

Christian Rühmkorf,

Reklama
Vydání #4
Kód článku: 190435
Datum: 10. 04. 2019
Rubrika: Servis / Exportní příležitosti
Autor:
Firmy
Související články
CzechTrade pomáhá strojařům – Švédsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na švédský trh.

CzechTrade pomáhá strojařům, Německo

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na náš klíčový exportní trh.

Související články
CzechTrade pomáhá strojařům, Turecko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na turecký trh.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
CzechTrade pomáhá strojařům: Velká Británie a Irsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na jihoamerický trh, konkrétně do Spojeného království Velké Británie a Irska.

Komory pro spolupráci - Rozvíjet vztahy mezi Českem a Kanadou

Pro většinu Čechů je Kanada spojena s hokejem a přírodními krásami. Ve druhé největší zemi na světě žije necelých 38 mil. obyvatel, což s průměrem 3,5 obyvatele na km2 řadí Kanadu na 230. místo na světě.

Holandská inspirace

Od vzniku Nizozemsko-české obchodní komory v roce 1993 se toho hodně změnilo. Dnes již společnosti nehledají jen praktickou pomoc v začátcích podnikání, ale stojí spíše o inspiraci, smysluplné kontakty a řešení nejrůznějších výzev a problémů.

CzechTrade pomáhá strojařům, Kolumbie

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na jihoamerický trh, konkrétně do Kolumbie.

CzechTrade pomáhá strojařům, Bulharsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na bulharský trh.

Komory pro spolupráci - Inspirace izraelskými inovacemi

Mezi velikostí státu a objemem obchodu není přímá úměra. Důkazem je náš obchod se Státem Izrael. Obě země mají přibližně stejný počet obyvatel, ale vzájemný obchod, zejména náš vývoz, je mnohem větší, než je tomu mezi námi a násobně většími státy.

CzechTrade pomáhá strojařům, Francie

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na francouzský trh.

CzechTrade pomáhá strojařům

Během loňského roku jsme na stránkách MM Průmyslového spektra ve spolupráci s agenturou CzechTrade publikovali edukační seriál určený začínajícím exportérům, jehož smyslem bylo provést je úskalími, které pronikání na zahraniční trhy přináší. Letos v publikační osvětě pokračujeme a postupně představujeme zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce.

Desatero pro export: Státní podpora exportu

V České republice je státní podpora exportu zajišťována několika spolupracujícími institucemi. Jsou to agentura CzechTrade, Česká exportní banka a vývozní pojišťovna Egap, zastupitelské úřady (spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí), Ministerstvo průmyslu a obchodu, oborové organizace, svazy a komory. Další organizace se pak problematiky exportu mohou dotýkat i přesto, že se nejedná o jejich primární agendu (CzechInvest, Ministerstvo zemědělství, TA ČR atp.). V následujícím oddíle si velmi stručně vysvětlíme, co která instituce dělá a s čím se na ně mohou podnikatelé obracet. Článek rozdělíme nikoli podle institucí, ale podle témat, která příslušné organizace zpracovávají.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit