Témata

CzechTrade pomáhá strojařům, Německo

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na náš klíčový exportní trh.

Tento článek je součástí seriálu:
CzechTrade pomáhá strojařům
Díly

Německá ekonomika je se svým HDP ve výši 3,344 bilionu euro za rok 2018 největší v Evropě, čtvrtá na světě a od roku 2009 nepřetržitě roste. V roce 2019 se předpokládá její růst o 0,5 % a v roce 2020 o 1,2 %. Německo patří k nejvyspělejším a technologicky nejsilnějším zemím světa, což je mj. důležitý předpoklad pro dobrou pozici na mezinárodním trhu zboží a služeb. Nejdůležitějšími odvětvími jsou automobilový a strojírenský průmysl s ročním obratem přibližně 634 miliard eur. Následují průmysl chemický a farmaceutický, potravinářský, elektrotechnický a stavební.

Mgr. Adam Jareš, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu a ředitel Regionálního centra pro střední Evropu a PobaltíVystudoval Politologii a mezinárodní vztahy na Západočeské univerzitě v Plzni, absolvoval studijní pobyty v Německu na gymnáziu v Bavorsku a na univerzitách v Berlíně a v Chemnitzu. Před nástupem do agentury CzechTrade v roce 2009 pracoval na různých pozicích ve státní i soukromé sféře vždy s orientací na německy mluvící země. V roce 2014 převzal vedení zahraniční kanceláře CzechTrade v Düsseldorfu, ze které vybudoval nejúspěšnější pobočku CzechTrade v celosvětové agenturní síti.Německo si nadále udržuje přebytek výkonové bilance, tj. bilance zboží a služeb. V roce 2018 bylo z Německa exportováno zboží v hodnotě 1 317,9 mld. eura (meziročně +3 %), nejvíce automobily a automobilové součástky za 230,1 mld. euro, stroje za 194,2 mld. euro a chemické výrobky za 118,2 mld. euro. Dovoz do Německa ve stejném roce činil 1 090 mld. euro (meziročně +5,7 %), z toho elektronické a optické součástky za 117,9 mld. euro, automobily a automobilové součástky za 117,5 mld. euro a třetí pozici si drží stroje za 87,5 mld. euro.

Obchodní příležitosti pro české strojaře

Pro Českou republiku je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem. Podíl českého exportu do Německa, včetně reexportu, se blíží dvěma pětinám veškerého českého vývozu a Česká republika se z hlediska objemu vzájemné výměny zboží dostala do první desítky hlavních obchodních partnerů Německa.

Strojírenství si stabilně drží výsadní postavení v německém průmyslu. Dovoz strojů vzrostl oproti předchozímu roku o 7 %. Předním dodavatelem s podílem 9,2 % na veškerém dovozu strojů do Německa byla Itálie, která dokonce předstihla i Čínu (9,1 %). Růst obratu ve strojírenství se předpokládá i pro příští rok, což je dobrá zpráva pro české výrobce, hlavně v oblastech technologií pohonů, výtahů a eskalátorů, stavebních strojů, tiskařských strojů, dřevoobráběcích strojů, fotovoltaických výrobních zařízení nebo balicích strojů.

Příležitosti české firmy nacházejí především v automobilovém průmyslu a celém subdodavatelském řetězci v souvislosti s trendem elektromobility. S ohledem na ekologii se očekává významný rozvoj železniční a kolejové dopravy a velké investice do budování nové infrastruktury. Pro české výrobce železniční a kolejové techniky je Německo velmi perspektivním trhem.

Odvětví energetiky přináší příležitosti v souvislosti se změnou energetické koncepce, tedy s odklonem od jádra a uhlí a příklonem k obnovitelným zdrojům energií. I zde se očekávají masivní investice do výstavby a rozvoje přenosových sítí a nových technologií pro solární, vodní a další nekonvenční elektrárny.

Oblast digitalizace a robotizace ekonomiky, propojování IT technologií s průmyslovou výrobou, vytváření „inteligentních“ samořídicích jednotek se týká zejména takových sektorů, jako jsou chemický, strojírenský, elektrotechnický, automobilový, zemědělský nebo logistika, a je velkou příležitostí pro technologické firmy v oblastech ICT, vývoje SW nebo umělé inteligence. Zde se otevírají nové šance nejen pro firmy, ale i pro vědu a výzkum.

Na německém trhu vládne tvrdý konkurenční boj, jeho intenzita je jedna z nejvyšších na světě. Šanci na úspěch mají především ty firmy, které jsou schopny nabídnout kvalitní produkty s vysokou přidanou hodnotou a doprovodným servisem. Důležitá je také aktivní propagace a marketing.

Strojírenské veletrhy v Německu a akce CzechTrade pro strojaře

Německo nabízí českým firmám možnost prezentace na prestižních veletrzích, z nichž mnohé jsou největšími svého druhu na světě. I v dnešní digitální době jsou veletrhy stále skvělou a nenahraditelnou platformou pro navazování nových obchodních kontaktů a pro péči o ty stávající. V roce 2020 se mohou strojírenské firmy s CzechTradem účastnit největšího strojírenského veletrhu Hannover Messe, který byl také zařazen mezi podporované akce v rámci projektu NOVUMM. Dále pak veletrhu na zpracování hliníku Aluminium, technologického veletrhu pro zpracování plechu EuroBLECH, vedoucího evropského veletrhu užitkových vozidel IAA Nutzfahrzeuge nebo mezinárodně největší akce elektronického průmyslu Electronica.

Zahraniční kancelář CzechTrade Düsseldorf připravuje na 29. dubna akci Sourcing Day Tschechien 2020, která se již tradičně bude konat v Plzni. Vybraní čeští dodavatelé se budou moci v rámci termínovaných jednání setkat s nákupčími předních německých firem. Minulého ročníku se za německou stranu zúčastnila např. firma Sennheiser, známý výrobce spotřební audiotechniky, jeden z největších výrobců stavebních strojů na světě firma Liebherr nebo významný výrobce pekařských pecí MIWE. Na podzim chystá CzechTrade Düsseldorf také Sourcing Day pro jednoho z největších provozovatelů německé plynárenské soustavy, firmu Open Grid Europe, nebo pro společnost Volocopter vyvíjející elektricky poháněné helikoptéry s technologií používanou v dronech. Informace o aktuálních akcích naleznou firmy na webu agentury CzechTrade v sekci Kalendář akcí.

CzechTrade Dusseldorf

Mgr. Adam Jarešadam.jares@czechtrade.cz

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit