Témata

CzechTrade pomáhá strojařům, Turecko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na turecký trh.

Tento článek je součástí seriálu:
CzechTrade pomáhá strojařům
Díly

I přes současné ekonomické problémy je Turecko stále zemí, která má českým firmám co nabídnout. Turecká ekonomika – měřeno vývojem hrubého domácího produktu – se od přelomu tisíciletí více než zdvojnásobila a nyní je se svými 784 miliardami USD 13. největší na světě, v Evropě jí patří pátá příčka. Zemi na Bosporu dle statistik OECD čeká v nadcházejícím období, i přes letošní ekonomické problémy, stabilní růst kolem 1,5 %. Motorem tureckého růstu je a nadále bude především silná domácí poptávka, která se opírá o vysoký populační přírůstek. V současnosti čítá turecká populace přes 82 milionů lidí, přičemž každoročně se rozrůstá přibližně o další milion. Turecko tak disponuje vůbec nejmladší populací v Evropě, které se navíc díky postupným investicím do školství – v Turecku nyní působí 183 univerzit – dostává i solidního vzdělání.

V současné době do evropské osmadvacítky míří zhruba polovina tureckého exportu, což ve finančním vyjádření představuje vývoz zboží v hodnotě 83,9 miliardy USD. U přímých zahraničních investic je propojenost Turecka s EU ještě vyšší. Členské státy jsou zde největší a nejsilnější skupinou investorů, jejichž kumulované kapitálové vklady v roce 2018 tvořily 65 % celkových PZI do Turecka.

Achillovou patou je pro Turecko kromě jeho vysoké inflace, která se za poslední rok drží nad 15 %, když krátkodobě dokonce překonala 25 %, též dlouhodobý deficit zahraničního obchodu. To se společně s dalšími faktory podepisuje na propadu místní měny. Turecká lira tak v poslední době patří mezi měny, jež ztrácejí nejvíc ze své hodnoty. Oslabování měny má sice za následek meziroční snížení importu Turecka, země ale i tak musí řadu výrobků dovážet.

Mgr. Vladislav Polách, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v IstanbuluBěhem bakalářského studia na katedře politologie a evropských studií na Univerzitě Palackého v Olomouci vycestoval prostřednictvím programu Erasmus do Turecka. Studijní pobyt v Turecku jej ovlivnil natolik, že se o tuto zemi začal podrobně zajímat a učit se místní jazyk. Do agentury CzechTrade nastoupil již při svých magisterských studiích v Praze. V agentuře prošel několika útvary a v roce 2016 odjel působit do vysněného Turecka jako ředitel zahraniční kanceláře v Istanbulu, kde pracuje dodnes.

Jaké jsou tedy perspektivní obory z pohledu zájmu české firemní sféry? V posledních letech zahraniční kancelář CzechTrade v Istanbulu uspořádala několik obchodních misí po tureckém energetickém, loďařském a důlním průmyslu, ze kterých již evidujeme úspěšně završené obchody. Vzhledem k rozsahu článku níže uvádíme pouze obory, pro které istanbulská kancelář CzechTrade společně s obchodními úseky ZÚ v Ankaře a Generálním konzulátem v Istanbulu hodlá v roce 2020 uspořádat obchodní mise nebo společné účasti na oborových veletrzích.

Strojírenství

Turecko je zajímavým exportním trhem pro strojní výrobu. Tento fakt je dán především strukturou místního hospodářství, které, jak již bylo řečeno, se od nového tisíciletí velmi rozvinulo. Mezi nejsilnější tahouny místní ekonomiky, kromě tradičního stavebnictví, patří automobilový průmysl. Země je známá výrobou elektrospotřebičů (např. spotřebiče Arcelik), textilním či loďařským průmyslem. Od roku 2017 pak místní vláda klade velký důraz na rozvoj obranného a bezpečnostního sektoru. Strojírenské výrobky a stroje obecně jsou nutnou podmínkou pro další rozvoj nejen těchto odvětví. Turecko sice udělalo velký pokrok i ve strojírenské výrobě, stále však musí více techniky dovážet, než kolik dokáže vyvézt. Poměr dovozu vůči vývozu v roce 2018 činil 64 %. V rámci statistiky ČSÚ se položka „Stroje a zařízení všeobecně užívané v průmyslu“ v roce 2018 umístila na druhé příčce co do podílu na úhrnném českém vývozu do Turecka s objemem 8,15 miliardy korun. Naše kancelář se tak chystá uspořádat obchodní misi českých výrobců strojírenské techniky, která si klade za cíl navštívit místní významné hráče v tomto odvětví. Mise se uskuteční v termínu 9.–13. března 2020, kdy se v Istanbulu koná veletrh WIN EURASIA.

Ocelářský průmysl

Turecko patří mezi TOP 10 největších výrobců surové oceli na světě; v roce 2018, kdy celkově vyprodukovalo 30,3 milionu tun surové oceli, bylo ve světovém srovnání osmé. Současná vláda klade na ocelářský průmysl velký důraz a ve svém programovém prohlášení cílí navýšit produkci do roku 2023 na 70 mil. tun. Navzdory současné nižší poptávce ze strany domácích odběratelů je o tureckou ocel zvýšený zájem v zahraničí. Export surové oceli se totiž meziročně navýšil o pětinu. Ocelářský průmysl tak zůstává významným segmentem místní ekonomiky. Tohoto faktu si jsou vědomi domácí i mezinárodní investoři, kteří plánují do ocelářského průmyslu nadále investovat. Kancelář CzechTrade v Istanbulu hodlá uspořádat misi dodavatelů vybavení a techniky do místních oceláren. Mise se uskuteční začátkem listopadu 2020 a zavítá i do Istanbulu, kde se v té době pořádá veletrh Ankiros.

Automobilový průmysl

Stejně jako u nás, tak i v Turecku je automotive tahounem exportu, což dokládají i první dvě nejobjemnější položky našeho vzájemného obchodu (osobní automobily; součásti a příslušenství motorových vozidel). CzechTrade již tradičně začátkem dubna organizuje společný stánek českých firem na veletrhu Automechanika Istanbul, a to za zvýhodněných finančních podmínek. Dodejme, že tento veletrh je věcně zaměřený hlavně na aftermarket.

CzechTrade

vladislav.polach@czechtrade.cz

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit