Projekt Národní centrum kompetence - STROJÍRENSTVÍ (NCKS) byl realizován od ledna 2019 do prosince 2022. V konsorciu bylo zapojeno celkem 26 účastníků, z toho 9 výzkumných organizací a 17 průmyslových partnerů.
Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na francouzský trh.
Francie patří k tradičním obchodním partnerům České republiky. Po Německu, Slovensku a Polsku je naším čtvrtým největším vývozním partnerem. V roce 2018 přesáhla hodnota vývozu z ČR do Francie 8,7 mld. eur (o 7,8 % vyšší než v roce 2017). Největší položky vývozu představovaly osobní automobily a příslušenství (30,3 %), komponenty výpočetní techniky (12,4 %) a elektrická zařízení (10,5 %). Dovoz z Francie do ČR činil téměř 5,1 mld. Eur, a byl tak o 9,4 % vyšší než v předchozím roce. V dovozu byly největšími položkami osobní automobily a příslušenství (13,7 %), kovové výrobky (9,5 %), elektrická zařízení (7,2 %), léčiva (6,6 %) a kosmetika (5,5 %).
V roce 2018 vzrostl HDP ve Francii o 1,5 %. Podobný růst předpovídá francouzská centrální banka i pro další tři roky. Průměrná roční inflace za rok 2018 činila 2,1 %, a to zejména v důsledku růstu cen energií. V dalších třech letech se očekávají hodnoty v rozmezí 1,3–1,7 %.
Měřeno podle nominálního HDP zůstává francouzská ekonomika šestou největší na světě a devátou podle parity kupní síly. V EU zastává silou své ekonomiky třetí místo a tvoří téměř pětinu celkového HDP eurozóny.
Za celý rok 2018 dosáhl tradiční schodek francouzské obchodní bilance 76,6 mld. euro. Deficit veřejných financí za rok 2018 se odhaduje ve výši 2,6 % HDP s tím, že v roce 2019 by měl mírně překročit hranici 3 %. Celkový dluh veřejného sektoru by se tak těsně přiblížil 100 % hodnoty HDP. Odhaduje se, že hospodářský vývoj bude v nejbližším období ovlivněn zejména zatím nejasnými důsledky brexitu, vývojem zahraniční poptávky při rostoucím napětí v mezinárodním obchodě i rychlostí a mírou, s jakou se opatření ke zvýšení kupní síly francouzského obyvatelstva v reakci na tzv. hnutí žlutých vest projeví skutečným růstem spotřeby domácností, a ne třeba růstem úspor.
Klíčovými sektory zůstávají ve Francii letecký a vesmírný průmysl, telekomunikace, energetika, obranný průmysl, lodní stavitelství, dopravní průmysl, automobilový, chemický, farmaceutický a kosmetický průmysl. Velkou částí se na HDP podílí i turizmus, Francie je turisticky nejnavštěvovanější země světa s téměř 90 miliony zahraničních návštěvníků ročně. Naprostá většina francouzských firem je v soukromém vlastnictví, v částečném vlastnictví státu zůstává ve Francii dnes pouze 81 firem.
České firmy se na francouzském trhu nejčastěji uplatňují jako subdodavatelé strojírenských výrobků a služeb pro následující perspektivní obory:
Letecký průmysl
Sektor je velmi koncentrovaný, v čele je 30 společností, které zajišťují 90 % obratu odvětví. V regionu Occitanie a Nouvelle Aquitaine (Aerospace Valley) působí celkem 1 900 firem v oboru Aerospace a zaměstnávají celkem 146 000 osob. Francie dováží části letadel a letecká zařízení, jejichž výrobu zadává v Evropě (záporná bilance) a vyváží hotová letadla (vysoce kladná bilance).
Výroba kolejové techniky
Tento obor představuje druhý největší průmysl v Evropě a třetí v globálním měřítku. Největším výrobcem kolejových vozidel je firma Alstom, která v roce 2018 vykázala obrat ve výši 8 mld. eur a zaměstnává po celém světě 34 500 zaměstnanců. Firma Alstom vykazuje v současnosti zásobu zakázek na další období ve výši 38 mld. eur.
Lodní stavitelství
V současnosti zaměstnává ve Francii lodní průmysl celkem 115 000 pracovníků s celkovým ročním obratem 30 mld. eur, z čehož 60 % jde na export. Největšími firmami v oboru jsou Chantier de l’Atlantique a Naval Group.
Automobilový průmysl
Tento průmysl zaměstnává celkem 440 tis. osob a segment automotive představuje 16 % obratu francouzského průmyslu. Aliance Renault/Nissan/Mitsubishi je již druhým rokem největší automobilkou na světě, v roce 2018 činily prodeje 10,7 milionů osobních vozů. Koncern PSA v roce 2018 vyrobil celkem 3,9 mil. vozů – cca 7% zvýšení oproti 2017 (po akvizici Opel došlo ke zvýšení prodejů o 30 %).
Energetika
Až 79 % primární energie vyrábí Francie z jádra. V oboru je zaměstnáno 47 000 osob a tržby dosáhly úrovně 15,7 mld. eur. Cílem vlády je zcela bezuhlíková ekonomika do roku 2050. Do roku 2030 má být ztrojnásobena výroba z větrných elektráren a zpětinásobena výroba ze solárních zdrojů
Průmyslové subdodávky a metalurgický průmysl
V oborech průmyslových subdodávek, tedy v plastikářském průmyslu, tváření kovů, obrábění, slévárenství, gumárenství, povrchových úpravách apod., ve Francii působí 30 000 firem a je zaměstnáno celkem 615 000 lidí. Celkový obrat v roce 2017 činil 128 mld. eur, což přestavuje šesté místo na světě.
Case study CzechTrade Paříž
CzechTrade pořádá každoročně společnou účast českých firem z oblasti strojírenských subdodávek na největším francouzském strojírenském veletrhu Global Industrie v sekci Midest. Veletrhu se každoročně účastní velké množství českých firem z oblasti tváření kovů, přesného obrábění, svařování, povrchových úprav atp. Díky aktivní podpoře naší kanceláře, rozsáhlé zvací kampani a domlouvání konkrétních schůzek získávají firmy na veletrhu velké množství poptávek a vykazují následně uzavřené kontrakty s francouzskými odběrateli.
Francouzská kancelář CzechTrade pomáhá českým exportérům při rozvoji portfolia nových odběratelů na zdejším trhu již od roku 1999. Mezi nejčastěji realizované služby patří např. přehledné analýzy francouzského trhu na makro i mikro úrovni, prvotní akviziční kampaně, dlouhodobá exportní asistence, zprostředkování ověřených francouzských poptávek českým firmám, organizace dodavatelských fór, organizace společných expozic českých firem na oborových veletrzích atd.
Tuto větu mi na konec rozhovoru řekl Ing. Radomír Zbožínek, člen představenstva Tajmac-ZPS, který se stále podílí na dění v mateřské firmě. Slovo "mateřská" pro pana Zbožínka platí dvojnásob, do firmy totiž nastoupil 1. listopadu 1972, takže zde "kroutí" již svou 46. sezonu. Tak akorát na to, aby jeho slova mohla posloužit i dalším lidem.
Redakce MM Průmyslového spektra věnovala šanghajskému veletrhu obráběcích strojů CCMT 2018 nemalou pozornost ve zpravodajství, které bylo uveřejňováno na webových stránkách v rubrice Očima redakce. V tomto článku a na přiložených obrázcích jsou zaznamenány veletržní postřehy, čínský kolorit, veletržní statistiky i holá fakta z oblasti čínského průmyslu. Něco málo o čínské výrobní technice a technologiích, které byly prezentovány na CCMT 2018, i pár dalších postřehů, jsme připravili do tohoto vydání.
„Pokud někde postavím pět strojů a budou z nich padat šrouby, které budu odesílat do zahraničí, tak to je samozřejmě jiná přidaná hodnota, než když vybuduji vývojové centrum, kde mám devadesát procent vysoce sofistikovaných pozic, spojené s výrobním závodem,“ říká programový ředitel GE Aviation pro Českou republiku Milan Šlapák, který poskytl redakci MM Průmyslového spektra rozhovor.
Píšeme první kapitolu knihy příběhů, v níž chceme představit úspěšné české podnikatele, kteří něco dokázali a kteří se za svou práci rozhodně nemusejí stydět. I když v České republice má slovo „podnikatel“ spíše pejorativní význam – a zasloužili se o to tzv. „rychlí podnikatelé“, kteří ostrými lokty dokázali rychle zbohatnout na úkor ostatních –, tento seriál ukazuje druhou stranu mince. Nápad, záměr, tvrdá práce, stanovení filozofie firmy, vztah k lidem. Pro mnohé to nebylo jednoduché a my chceme představit právě ty, kteří svou usilovnou prací dokázali, že Česká republika má stále na to, aby se pohybovala na špičce nejen v technologiích, ale i v managementu. Nechť vám tento seriál slouží jako příklad toho, jak nelehká cesta na samotný vrchol v určitém oboru mnohdy vede.
Česká expozice společné účasti na veletrhu CIMT je stejně jako v předchozích ročnících realizovaná specializovaným úsekem a. s. Veletrhy Brno a organizovaná pod patronací Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Nutno podotknout, že letošní expozice, i když po dlouhé době beze strojů, byla po designové stránce s ohledem na její kompaktnost velmi povedená. Možná právě proto, že ji netříštily volné otevřené plochy kolem stroje.
Při letošním ročníku došlo na CIMT k významné změně. Evropští i američtí vystavovatelé byli přemístěni z hal tzv. západních do východních. Proč, to se mi nepodařilo zjistit. V reportáži před čtyřmi lety jsem umístění evropských a asijských firem popisoval s notnou nadsázkou, a tak si tuto změnu vysvětluji po svém – vystavovatelé si přečetli mé zpravodajství z výstaviště?. Také platí, že není pavilon jako pavilon. Standardy úklidu v halách, stravovacích prostorech, na toaletách byly v pavilonech, kde byla německá a švýcarská expozice, bližší evropským zemím než asijským. A o tom je jedna z čínských mentalit – jaké standardy mají být, ty jim musejí být ukázány, resp. nadiktovány či nařízeny.
Moravská firma Motor Lučina je předním exportérem ocelových konstrukcí ve střední Evropě. Svůj úspěch majitelé postavili na zkušenostech z krize. „Rok 2010 byl pro nás nejhorší v historii firmy. V době celosvětové krize, kdy jsme bojovali o zachování firmy, jsme zjistili, že nás okrádá náš vlastní generální ředitel. Ztráty byly ohromné. Dnes, po letech, nám to paradoxně několik desítek milionů zase přineslo, jelikož jsme se poučili. Pro firmu není nic horšího, než když se ji dvacet let daří. Dokud nepoznáte dno, tak se od něho nemůžete odrazit,“ říká jeden z majitelů společnosti Motor Lučina Tomáš Polach, který se s redakcí MM Průmyslového spektra podělil o své zkušenosti s podnikáním.
V letošním roce oslaví táborský Brisk osmdesát dva let své existence. Již od svého vzniku měla firma světové ambice. Na veletrhu Automechanika 2016 ve Frankfurtu je opět potvrdila. O zapalovací svíčky z jihočeského Tábora je velký zájem. „Aktuálně vyvážíme do více než 70 zemí a každý rok nám přibývají nová teritoria. Loni to byl například Mauricius, Zimbabwe a Malajsie. Nyní očekáváme první objednávky z Indonésie a Thajska,“ říká majitel společnosti Brisk Ing. Mojmír Čapka.
„Objem české letecké výroby roste a míří hlavně do zahraničí. Především v oblasti produkce ultralightů a leteckého výcviku je naše republika opravdovou velmocí. Počátky tradice pilotního, leteckého i vrtulníkového výcviku se datují již do roku 1948. České letecké školy jsou velice vyhledávané pro své kvalitní pilotní výcviky, které poskytují za bezkonkurenční ceny,“ potvrzuje Alice Undusová.
Podporuje Evropská unie svoji evropskou ekonomiku, potažmo národní ekonomiky jednotlivých zemí, nebo je to moloch, který je brzdou dalšího rozvoje? Jaký je aktuální stav a co můžeme ještě od bruselské legislativy očekávat? Na názor jsme se zeptali prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR RNDr. Jiřího Hynka.
Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem.
Proč jsme nejlepší?
a mnoho dalších benefitů.
... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou