Témata

CzechTrade pomáhá strojařům: Velká Británie a Irsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na jihoamerický trh, konkrétně do Spojeného království Velké Británie a Irska.

Tento článek je součástí seriálu:
CzechTrade pomáhá strojařům
Díly

Na rozdíl od názoru i mnoha vyhlášených ekonomů je výrobní sektor ve Spojeném království velice prosperující oblastí a Británie stále patří do desítky ekonomik světa s nejsilnějším průmyslem. Pravda, podíl tohoto odvětví aktuálně nepřekračuje hranici 11 % HDP. Pryč jsou 70. léta minulého století, kdy ještě tento sektor reprezentoval čtvrtinu HDP ostrovního království. Británie dnes fakticky žije především z bankovnictví, pojišťovnictví, finančních i parafinančních a jiných business služeb s vysokou přidanou hodnotou. Důležité jsou také IT služby a takzvaný „kreativní průmysl“, včetně architektury a designu.

I

ng. Martin Macourek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Londýně
Vystudoval mezinárodní obchod na VŠE Praha a zároveň francouzskou filologii na FF UK. Dlouhodobě se specializuje na mezinárodní vztahy v  návaznosti na obchodní sféru. Na MPO ČR tak například působil v roli vyjednavače v různých obchodně zaměřených pracovních skupinách Rady EU. Šlo mimo jiné o obchodní dohody s USA či s Japonskem. Od roku 2013 působí jako ředitel britské a irské pobočky agentury CzechTrade. Věnuje se zejména obchodu v oblasti automotive, aerospace, designu a také v  pivním průmyslu.


Na druhou stranu výrobní sektor představuje přes 44 % britského exportu, generuje 70 % britského R&D a přímo zaměstnává na 2,6 milionu lidí. Obecně se totiž britský průmysl vyznačuje vysokou přidanou hodnotou, je úzce propojen s engineeringem a vykazuje vysokou mírou digitalizace a uplatňovaní nejnovějších technologií.
Jaké výrobní sektory jsou tedy v UK důležité a jakou roli v nich mohou hrát čeští dodavatelé? Když to zjednodušíme, britské strojírenství v zásadě stojí na třech pilířích: automotive, aerospace a těžba ropy a plynu (oil and gas). Trendem posledního desetiletí byl dynamický růst prvních dvou odvětví a postupný útlum těžařství, který souvisí s vyčerpáním ložisek ropy a plynu v Severním moři. Poslední rok však čelí velkému tlaku také automotive, a to zejména z důvodu poklesu důležitého čínského trhu, vysokých investic spojených s elektrifikací vozů a nejistoty související s brexitem.

Příležitosti po české firmy jsou v dodavatelském řetězci v rámci komponent, ale také ve výrobním prostředí jako jednoúčelové stroje, obráběcí centra, montážní linky či lakovny. Jako aktuálně nejperspektivnější růstový obor pro české firmy lze doporučit průmysl letecký: za prvé je v celém odvětví velká konjunktura poháněná objednávkami letadel z Asie, za druhé zde přece jen oproti automotive panuje menší konkurence a za třetí se jedná většinou o produkty s vyšší přidanou hodnotou, které by měly vyhovovat struktuře českého hospodářství.

Zcela dominantní úlohu zastává sektor automotive, jehož obrat přesahuje 70 miliard korun ročně. Sektor je dnes téměř monopolně v zahraničním vlastnictví. Celkově je dnes v UK 25 automobilek, které vyrábějí kolem 70 různých modelů. Celková roční výroba pak dosahuje asi 1,6 milionů vozů. Největším výrobcem je domácí Jaguar Land Rover (JLR), jehož vozy vznikají od návrhu ve Velké Británii, včetně vlastních pohonných jednotek a podvozků. JLR se sice v posledních dvou letech potýká s poklesem odbytu, zejména na klíčovém čínském trhu, nicméně firma se stává jedním z technologických lídrů UK s vysokými investicemi do elektrifikace, autopilotů a digitalizace vozů. Právě v této oblasti leží řada příležitostí pro české technologické firmy, které se například zabývají umělou inteligencí. Celkově má v UK vzniknout nových 25 000 technologických pracovních pozic.
Zcela mimořádné postavení pak zastává Británie v oblasti leteckého průmyslu, kde její globální podíl činí celých 18 %! Spojené království tak drží druhé místo hned za USA. Aktuálně mají britské firmy objednávky na 13 000 letadel v hodnotě 105 miliard liber pro UK. Příležitosti jsou zejména v oblasti výroby motorů, křídel, elektroniky, podvozků a avioniky. Klíčoví hráči jsou jak čistě domácí, tak i zahraniční společnosti, jako např. Rolls-Royce, Airbus UK, Bombardier, Agusta Westland, GKN či například Meggitt. K tomu je třeba dodat firmu BAE Systems, největšího evropského zbrojního kontraktora, který jen v UK zaměstnává na 40 000 lidí.

Těžařský průmysl zaměstnává až 450 000 lidí a jeho rozsah byl ještě donedávna takový, že Británie byla až do roku 2005 soběstačná z hlediska spotřeby ropy a plynu. Jeho význam však postupně opadává. Příležitosti pro české firmy jsou hlavně v oblasti těžkých ocelových konstrukcí a váží se zejména k projektům vyřazování z provozu. Na druhou stranu velmi silná již od 80. let je petrochemie, v čele s gigantem INEOS. To je šance pro české výrobce reaktorů, kotlů, nádrží či například tlakových nádob.

Británie je jedním z nejdůležitějších obchodních a investičních partnerů České republiky a dlouhodobě patří mezi čtyři až pět předních exportních teritorií pro české vývozce, když vývoz přesahuje částku 200 miliard korun. Obchod s Velkou Británií je také v pořadí druhou nejefektivnější relací českého zahraničního obchodu (po Německu) s vysokým přebytkem ve prospěch ČR. České firmy by se však měly začít připravovat i na variantu přechodu obchodu s UK na podmínky WTO, včetně všech nevýhod s tím spojených. Dnešní Británii nejvíce trápí nejistota spojená s brexitem, která již trvá dva roky a negativně se promítá do investičních plánů většiny společností, jež v UK působí či plánují působit. Do následujících měsíců proto místní podnikatele více než jaký typ brexitu zajímá otázka ukončení nejistoty a přijetí jasného rozhodnutí. Ať už bude brexit jakýkoliv, doporučujeme českému výrobnímu sektoru nadále Británii věnovat výraznou pozornost.

CzechTrade Londýn

Ing. Martin Macourek

martin.macourek@czechtrade.cz

Související články
MM Podcast: Každé vítězství má svůj příběh

Olga Girstlová byla v 90. letech nepřehlédnutelnou součástí vznikajícího podnikatelského prostředí tehdejšího Československa. Společně se svým otcem a manželem založili v květnu 1990 společnost GiTy. Vsadili na komoditu s obrovským potenciálem technologického růstu. Po 15 letech manželé Girstlovi však dospěli k rozhodnutí společnost prodat a dále se věnovat jiným komoditám, jako například ekologickému stavitelství. 

CIMT 2021 plně prezenční

Zatímco je celý svět paralyzovaný restrikcemi proti šíření koronaviru covid-19, v Pekingu byl dnes zahájený veletrh obráběcích a tvářecích strojů China International Machine Tool Show CIMT 2021 v plné prezenční formě a téměř shodného rozsahu, jako ročníky předešlé. Ve stejný den a po celý týden, jako Hannover Messe Digital Edition – průmyslový veletrh v plně digitální platformě.

Hannover Messe 2021

Inovace, vytváření sítí a sdílení zkušeností ve věku průmyslové transformace – to jsou klíčová motta, která představují letošní ročník digitálního Hannover Messe, na kterém více než 1 800 vystavovatelů představí svá řešení pro výrobu a energetické systémy budoucnosti. Od umělé inteligence po robotiku, od ochrany klimatu po vodík. Nejdůležitější světový průmyslový veletrh plní svoji roli jako inovační a síťová platforma a vytváří uprostřed koronové pandemie globální platformu pro výměnu zkušeností v době průmyslové transformace.

Související články
MM Podcast: Glosa - God Save the Queen

V naivní představě ekonomického perpetuum mobile zaměstnáváme v poměru k reálné ekonomice nejvyšší počet lidí ve státní a veřejné správě v rámci nejrozvinutějších zemí OECD. Rakovinotvorný rozbujelý a nevýkonný úřednický aparát, vědomě bojkotující vznik e-státu, dokonale paralyzuje správu věcí veřejných. A jeho solidarita s aktuálně zdecimovaným privátním sektorem? Home office na 100 % mzdy, její valorizace, statisícové odměny na MF za ušetřené miliardy (…). 

Související články
V hlavní roli strojař

Fakulta strojní VŠB-TUO se pro letošní rok v rámci náborové kampaně vrací k úspěšné sérii V hlavní roli strojař. Kampaň komunikuje myšlenku, že strojaři jsou hvězdy hrající hlavní roli v moderním světě. Jejím cílem je zlepšit vnímání oboru strojírenství, posílit brand fakulty, a samozřejmě také nalákat uchazeče ke studiu strojařiny.

Chytrá kombinace systémů

Vývoj obráběcích technologií v minulém století nabral na obrátkách. Dnes jsme tuto technologii dotáhli téměř k dokonalosti – jsme schopni vyrobit předměty libovolných tvarů v přesnostech na tisíciny milimetru. Dalo by se říct, že pro zlepšení zde už příliš prostoru nezbývá, přesto nás přední výrobci obráběcích strojů a nástrojů pravidelně přesvědčují o opaku. Progresivní a inovativní přístup společnosti Ceratizit je toho jen dalším důkazem. Nedávno na trh uvedla přesnou vyvrtávací hlavu Komflex z produktové řady Komet, která umožňuje automatickou korekci průměru v případě vyvrtávání přesných otvorů. Jak to nástroj dokáže, upřesňuje v následujícím rozhovoru technický ředitel společnosti Ceratizit Česká republika Ing. Jan Gryč.

MSV ve znamení materiálů i technologií

Všichni, kdo máme něco společného se strojírenstvím, pevně věříme, že se v letošním roce opět otevřou brány brněnského výstaviště pro Mekku strojařů z celého světa – Mezinárodní strojírenský veletrh. Na MSV se letos, mimo lidi z dalších oborů, setkají i výrobci plastů a též špičkových zařízení pro plastikářskou výrobu. Na naše otázky odpovídají Pavel Tuláček, jednatel společnosti Gorilla Machines, a David Svoboda, jednatel Sumitomo (SHI) Demag Plastics Machinery Česko.

Aditivně s nadzvukovou rychlostí

Společnost Hermle je známá především pro svá přesná pětiosá obráběcí centra a nadstandardní servis. Už málokdo ví, že vyvinula také stroj pro aditivní výrobu kovových dílů. Přestože je i tato technologie založena na postupném vrstvení kovového prášku na součást, nedochází zde ke spékání prášku laserovým paprskem, ale kovový prášek je tryskou doslova nastřelován na díl nadzvukovou rychlostí. Na detaily jsme se zeptali technického zástupce společnosti Hermle Pavla Němečka.

Názorové fórum odborníků

Respondenty jsme požádali o jejich názor na podobu budoucích technologií. Současná situace přinesla mnoho omezení, mezi jinými postihla také dodavatelské řetězce, znemožnila včasné dodávky do výrobních podniků a přinesla vyšší nároky na bezpečnost zaměstnanců. Jaké nové technologie podle vás mají v současné situaci největší potenciál se prosadit?

Svařování mědi pomocí vláknového laseru

Rychlý rozvoj v oblasti elektromobility vede ke zvýšení poptávky po svařování mědi. To, co ji činí pro danou aplikaci ideální (tj. vysoká elektrická a tepelná vodivost), ji zároveň činí obtížně svařitelnou konvenčními vláknovými lasery. Díky vyšší efektivitě, zhruba dvojnásobné, někteří výrobci zkoušejí používat zelené pevnolátkové lasery. Výsledkem je stabilnější a méně citlivý proces, než jaký byl možný u standardních vláknových laserů.

Procesně stabilní zpracování recyklátů

Do roku 2025 si Evropská unie klade za cíl ročně více než zdvojnásobit používání recyklátů při výrobě plastových výrobků [1, 2]. K dosažení tohoto cíle jsou kromě závazku firem působících na trhu a vyšší kapacity při zpracování plastového odpadu zapotřebí především nové technologie zpracování. Recykláty je nutné používat v daleko větší míře a v ještě vyšších poměrech. S novými procesy vstřikování na jedné straně a inteligentní podporou na straně druhé sleduje výrobce vstřikovacích strojů Engel různé a často velmi slibné přístupy. Výroba boxů a kontejnerů ukazuje na velký potenciál.

Uplatnění kovového 3D tisku

Společnost Misan z Lysé nad Labem se aditivními technologiemi kovových dílů zabývá a tato zařízení v České republice distribuuje už osm let. Dalo by se říct, že je jedním z průkopníků s těmito technologiemi na českém trhu. Z toho pochopitelně vyplývají také její bohaté zkušenosti s touto relativně mladou výrobní disciplínou. Na otázky, kde tyto technologie nacházejí uplatnění a v jakých oblastech mohou vyniknout, jsme se ptali aplikačního inženýra pro kovové aditivní technologie Jana Hudce.

Aditivní výroba velkých dílů

Porto patří k největší průmyslové oblasti Portugalska. Od roku 1956 zde sídlí přední světový výrobce strojů technologie tváření – společnost Adira.

Fórum výrobních průmyslníků

Jaké zásadní problémy vám současná doba přináší do chodu firmy, jak se je snažíte řešit a s jakým výsledkem?

Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členy naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit