Témata
Reklama

Komory pro spolupráci - Inspirace izraelskými inovacemi

Mezi velikostí státu a objemem obchodu není přímá úměra. Důkazem je náš obchod se Státem Izrael. Obě země mají přibližně stejný počet obyvatel, ale vzájemný obchod, zejména náš vývoz, je mnohem větší, než je tomu mezi námi a násobně většími státy.

Obchodní a průmyslová spolupráce je hlavní snahou Česko-izraelské smíšené obchodní komory, jejích cca 150 kolektivních a individuálních členů. Zájem Komory a členů však daleko překračuje samotný obchod a průmyslovou spolupráci. Komora je aktivní ve všem, co se týká česko-izraelských vztahů.

Reklama
Reklama
Reklama
Pavel Smutný, Česko-izraelská smíšená obchodní komoraNejvětší pozornost v posledních letech věnujeme vědě, výzkumu a inovacím. Inovace v Izraeli jsou velmi inspirující. Inovační úsilí, pro které Stát Izrael před cca 20 lety vytvořil podmínky, z něj udělalo jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik na světě. A Izrael si tuto pozici drží právě pro vysokou přidanou hodnotu produkce. Co nabízet ve světě mají jak renomované izraelské firmy, tak i startupy, kterých je v Izraeli nepoměrně více než v jiných rozvinutých ekonomikách.


Právě tím je pro nás Izrael velkým příkladem. Česká republika potřebuje změnit strukturu průmyslu, investovat a profitovat z nejdynamičtěji se rozvíjejících oborů. Proto jsme do Prahy pozvali emeritní hlavní vědkyni Ornu Berry na setkání s veřejnou správou a akademiky, proto organizujeme Česko-izraelské inovační dny v krajích (letos už třetí v Olomouci a na čtvrtý aspiruje Ostrava), proto usilujeme o vznik česko-izraelských center aplikovaného výzkumu ve vodohospodářství a kybernetické bezpečnosti.

Příkladů zprostředkování česko-izraelské průmyslové spolupráce je mnoho, nejznámější je ve Škoda Auto. Návštěva vrcholového vedení firmy v Izraeli, kterou před třemi lety připravila naše Komora, vyústila ve vznik společné inovační laboratoře české Škodovky a izraelského distributora firmy Champion Motors Ltd. Dnes škodovácký DigiLab pracuje na desítkách projektů v Česku i v Izraeli a zaměřuje se zejména na mobilitu.

Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo iniciovat spolupráci českých a izraelských firem na třetích trzích. Zde existuje velká rezerva. A například ve vodohospodářství by bylo společně co nabízet.

Pavel Smutný, Česko-izraelská smíšená obchodní komora

gabriela.horka@cisok.cz

Reklama
Související články
CzechTrade pomáhá strojařům – Švédsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na švédský trh.

CzechTrade pomáhá strojařům, Německo

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na náš klíčový exportní trh.

Související články
CzechTrade pomáhá strojařům, Turecko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na turecký trh.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Komory pro spolupráci - Rozvíjet vztahy mezi Českem a Kanadou

Pro většinu Čechů je Kanada spojena s hokejem a přírodními krásami. Ve druhé největší zemi na světě žije necelých 38 mil. obyvatel, což s průměrem 3,5 obyvatele na km2 řadí Kanadu na 230. místo na světě.

CzechTrade pomáhá strojařům: Velká Británie a Irsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na jihoamerický trh, konkrétně do Spojeného království Velké Británie a Irska.

CzechTrade pomáhá strojařům, Kolumbie

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na jihoamerický trh, konkrétně do Kolumbie.

Holandská inspirace

Od vzniku Nizozemsko-české obchodní komory v roce 1993 se toho hodně změnilo. Dnes již společnosti nehledají jen praktickou pomoc v začátcích podnikání, ale stojí spíše o inspiraci, smysluplné kontakty a řešení nejrůznějších výzev a problémů.

CzechTrade pomáhá strojařům, Bulharsko

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na bulharský trh.

CzechTrade pomáhá strojařům, Francie

Agentura CzechTrade na stránkách MM Průmyslového spektra představuje zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce. Dnes se podíváme na francouzský trh.

CzechTrade pomáhá strojařům

Během loňského roku jsme na stránkách MM Průmyslového spektra ve spolupráci s agenturou CzechTrade publikovali edukační seriál určený začínajícím exportérům, jehož smyslem bylo provést je úskalími, které pronikání na zahraniční trhy přináší. Letos v publikační osvětě pokračujeme a postupně představujeme zajímavé, potenciálně vhodné destinace pro export teritoriálně konkurenceschopné strojírenské produkce.

Desatero pro export: Státní podpora exportu

V České republice je státní podpora exportu zajišťována několika spolupracujícími institucemi. Jsou to agentura CzechTrade, Česká exportní banka a vývozní pojišťovna Egap, zastupitelské úřady (spadající pod Ministerstvo zahraničních věcí), Ministerstvo průmyslu a obchodu, oborové organizace, svazy a komory. Další organizace se pak problematiky exportu mohou dotýkat i přesto, že se nejedná o jejich primární agendu (CzechInvest, Ministerstvo zemědělství, TA ČR atp.). V následujícím oddíle si velmi stručně vysvětlíme, co která instituce dělá a s čím se na ně mohou podnikatelé obracet. Článek rozdělíme nikoli podle institucí, ale podle témat, která příslušné organizace zpracovávají.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit