Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Lidé a stroje se setkali v Jažlovicích
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Lidé a stroje se setkali v Jažlovicích

Open House at Mazak a Student Day at Mazak. To byly dvě části velmi zajímavé akce, při níž se ve dnech 14. a 15. listopadu setkali lidé a chytré stroje v prostorách Technologického centra pro Česko, Slovensko, Bulharsko a Slovinsko společnosti Yamazaki Mazak ČR v Jažlovicích u Prahy.

Odborníci z řad odborné veřejnosti i studenti středních a vysokých odborných škol se zde mohli seznámit jak s informacemi o jednotlivých produktech značky Mazak, tak i zhlédnout ukázku práce jednotlivých strojů.


Jako první prezentátor však vystoupil jeden ze zákazníků společnosti – Ing. Petr Hořejš, jednatel stejnojmenné firmy z oblasti kovovýroby. Velmi poutavým způsobem zde prezentoval příběh své firmy, která dosáhla úspěchu mimo jiné právě díky pořízení tří strojů značky Mazak.

První polovina Open House at Mazak se nesla v duchu prezentací o produktových novinkách z dílny Yamazaki Mazak. Jako první prezentátor však vystoupil jeden ze zákazníků společnosti – Ing. Petr Hořejš, jednatel stejnojmenné firmy z oblasti kovovýroby. Velmi poutavým způsobem zde prezentoval příběh své firmy, která dosáhla úspěchu mimo jiné právě díky pořízení tří strojů značky Mazak. Mimo jiné řekl: „Ačkoli lasery Mazak zatím u nás kupodivu nejsou tak rozšířené jako některé jiné značky, lze se na ně opravdu spolehnout. Poruchu, která by způsobila odstávku výroby, jsem u nich zatím neměl, a navíc tyto stroje tolerují i ne zcela rovnou podlahu.“

Slavné premiéry

Jako další řečníci vystoupili pracovníci Mazaku, přičemž každý prezentoval oblast, na kterou se specializuje. Například Miroslav Kačer, zodpovědný za prodej laserových technologií, hovořil mimo jiné o vývoji těchto technologií od jejich počátků v roce 1980. Představil však také konkrétní současné stroje, 2D i 3D lasery, mezi nimi i Space Gear 510 Mk II CO2 nebo Sapce Gear V-44. A dále také speciální DDL laserovou technologii, kterou lze řezat materiály ve významně větší rychlosti, než bylo dosud možné, protože paprsek má až o 50 % vyšší účinnost, přičemž je ale garantována maximální kvalita řezu.

Další pracovník Mazaku, obchodní manažer Jiří Mýtina, zde představil novinky, s nimiž se mohli setkat návštěvníci letošního veletrhu EMO. Pod heslem „Discover more with Mazak“ zde totiž návštěvníci veletrhu mohli vidět celkem 27 strojů, z nichž 15 s automatizací, šest, které zde měly evropskou premiéru, a dva, pro něž bylo EMO premiérou světovou.


První polovina Open House at Mazak se nesla v duchu prezentací o produktových novinkách z dílny Yamazaki Mazak.

Dále si hosté Open House mohli poslechnout prezentaci Pavla Procházky, obchodního technika na téma hybridní aditivní technologie. Mazak v současné době nabízí tři aditivní technologie, s nimiž se mohli účastníci seznámit. Zazněly také zajímavé informace o frikčním svařování na stroji VTC-760C FSW, přičemž podstatná část přednášky byla věnována laserové depozici kovového prášku na stroji Integrex i-300 AM a navařování elektrickým obloukem na stroji Variaxis j-600/5X AM. Prezentace představila nejčastější oblasti použití hybridní aditivní výroby, což jsou například opravy tvářecích forem, vysekávacích nožů nebo opravy hřídelů. V neposlední řadě je technologie vhodná pro výrobu nových, tvarově složitých dílů nebo k vytvoření kombinace materiálů pro dosažení unikátních vlastností, jako je otěruvzdornost nebo žáruvzdornost. Nepřeberná škála prášků a drátů totiž umožňuje, aby se vytvořilo materiálové složení, které splňuje potřeby dané aplikace. Jedním z největších přínosů technologie Mazak je možnost na jedno upnutí provést přípravné obrobení, nanesení aditivního materiálu a následné obrobení na požadovaný tvar při jednom upnutí. To vše navíc při pětiosém polohování dílu.

Dále vystoupil Jan Dastych, servisní manažer, který popsal, jak funguje regionální rozdělení servisních služeb firmy Mazak, tak aby fungovaly dokonale efektivně. A to ať už jde o servisní podporu, údržbu, školení, či dodávky náhradních dílů. Ty pocházejí ze tří různých zdrojů – z Evropy, z Japonska nebo USA. A je téměř neuvěřitelné, že pokud díl pochází z evropských zásob, trvá jeho cesta na místo určení maximálně 48 hodin, a pokud díl musí putovat z Japonska či USA, cesta se zvládne nejdéle do pěti dnů.

Další generace

Jako poslední vystoupil Michal Kluiber z aplikačního oddělení, který hosty seznámil s tím, na co se v rámci praktických ukázek funkčnosti strojů mohou těšit odpoledne.

Pak následoval příjemný oběd a po něm již praktické ukázky, které však pochopitelně daly přihlížejícím (z nichž někteří předváděné stroje již mají) podněty k zasvěcené diskuzi. A těm, kdo je nemají, k přemýšlení o jejich pořízení.


Praktické ukázky daly přihlížejícím (z nichž někteří předváděné stroje již mají) podněty k zasvěcené diskuzi.

Druhý den opět technologické centrum v Jažlovicích ožilo zaujatými hlasy veřejnosti – tentokrát zhruba o generaci mladšími než v den předchozí. Návštěvníky byli tentokrát studenti ze Střední průmyslové školy strojnické v Betlémské ulici v Praze, Střední průmyslové školy na Proseku a dále vysokoškoláci, konkrétně z Fakulty strojní pražské ČVUT. Z diskuzí se studenty bylo zřejmé, že velmi dobře vědí, o co se mají zajímat, aby se v brzké budoucnosti uplatnili v profesi u skutečně renomovaných zaměstnavatelů.

 

Hana Janišová

IGeistova@mazak-ce.cz 

Další články

Nekonvenční technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Obráběcí stroje a technologie

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: