Témata
Reklama

Malý šroubový kompresor s plynulou regulací

31. 01. 2001
Přednosti kompresorů s frekvenčními měniči jsou dostatečně známy. Nevýhody tohoto řešení jsou známy rovněž - tou hlavní a téměř jedinou jsou podstatně vyšší investiční náklady stroje. Proto byla regulace kompresorů frekvenčními měniči dosud používána především u velkých strojů, kde jsou vysoké investiční náklady rychle kompenzovány úsporou energií. Firma Atmos Chrást se rozhodla rozetnout gordický uzel a přinést výhody kompresorů regulovaných frekvenčními měniči i uživatelům malých kompresorů, pro které zatím byla návratnost takovéhoto řešení příliš dlouhá.
Reklama
Reklama

Kompresor Albert E.60 Vario

Výsledkem vývoje je nový, nesmírně kompaktní stroj Albert E.60 Vario s motorem 7,5 kW, který vychází z konstrukčního základu oblíbené řady kompresorů Albert E, jež během krátké doby díky svému originálnímu řešení získala vedoucí postavení na českém trhu malých šroubových kompresorů a nyní se úspěšně prosazuje i v zahraničí.
Albert E.60 Vario je charakterizován přímým spojením motoru a pomaluběžného šroubového bloku, které odstraňuje všechny provozní nesnáze pohonu klínovými řemeny a optimalizuje spektrální charakteristiku vibrací s důrazem na potlačení vyšších harmonických. Tato koncepce je odvozena od stávající řady Albert E.

Regulace kompresoru

Nově je řešen systém regulace kompresoru, neboť instalovaný frekvenční měnič nahrazuje dvoupolohovu diskrétní regulaci regulací spojitou. V závislosti na odebíraném množství stlačeného vzduchu je regulována rychlost otáčení celého soustrojí a tím i množství vzduchu. Pokud spotřeba stlačeného vzduchu klesne k nule, rychlost otáčení se sníží také na minimum, a proto při běhu naprázdno Albert E60 Vario téměř nespotřebovává energii. Spotřeba energie při běhu naprázdno je hlavním důvodem nižší energetické účinnosti klasických kompresorů. Na druhé straně není nutné při krátkodobém snížení spotřeby zcela odstavovat kompresor, neboť opakované starty samozřejmě životnost každého zařízení snižují.
Je však nutné poznamenat,že soustrojí Albert E.60 Vario je starty zatěžováno méně než klasické stroje, neboť všechny změny otáčení i regulace probíhají plynule a tedy podstatně šetrněji k zařízení, než je tomu při skokových změnách u klasických kompresorů. Použití frekvenčního měniče Danfoss samozřejmě také znamená, že kompresor je vybaven Softstartem, čímž je zcela eliminována proudová špička při startu elektrického motoru. Zvláště pro menší firmy je tato charakteristika velmi výhodná, neboť jim spoří náklady na elektrickou instalaci a nezatěžuje jejich síť.

Hlavní parametry

Shrňme ve stručnosti přednosti nového kompresoru:
 • úspory energie plynulou regulací podle skutečné spotřeby stlačeného vzduchu;
 • softstart šetrný k rozvodné síti;
 • plynulé zatěžování soustrojí;
 • snížení počtu pohyblivých komponent, odstranění převodu klínovými řemeny;
 • nízká rychlost otáčení soustrojí;
 • zvýšení životnosti a spolehlivosti při současném snížení provozních nákladů.
 • Kompresor Atmos Albert E.60 Vario je dodáván v provedení na vzdušníku 270 litrů s výtlačným přetlakem 7 až 12 barů. Výkonnost kompresoru je 96 m3.hod-1 při výtlačném přetlaku 7 barů.
  Reklama
  Vydání #1,2
  Kód článku: 10198
  Datum: 31. 01. 2001
  Rubrika: Trendy / Kompresory
  Autor:
  Firmy
  Související články
  Inteligentní řízení kompresorů přináší úsporu energie

  Novinkou na českém trhu, kterou představila společnost Veskom, je inteligentní nadřazené řízení až dvanácti kompresorů Gardner Denver Connect 12. Mezi jeho výhody patří optimalizace tlaku ve vzduchové soustavě, flexibilita spínání kompresorů, zobrazování aktuálního stavu stanice a kompresorů, vyšší bezpečnost provozu a úspora energie.

  Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

  Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

  Výměnný systém pro automatizaci obrábění

  Hlavice Robot point je novinkou české strojírenské firmy v-tech a je dalším produktem, který jde cestou filozofie Průmysl 4.0.

  Související články
  Modulární lisovací systémy

  Od univerzálních standardních lisů až po jednoúčelové speciální lisy - firma TOX Pressotechnik je díky svému modulárnímu systému lisů a pohonů schopna realizovat speciální a úsporná řešení v krátkém čase. Lisy ecoLine je možné sestavit v online konfigurátoru.

  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Související články
  Přichází doba zmenšování

  Stále menší jsou nejen naše mobilní telefony, počítače a všechna elektronika obecně. I výrobky pro automatizaci se viditelně zmenšují. Však také tato dvě témata spolu silně souvisejí. Výroba elektroniky je dnes tahounem automatizace. Technologie se odehrává na malém prostoru, velmi často ve formě tzv. stolních aplikací. Koncentrace do malých rozměrů se objevuje u v jiných oblastech - představte si moderní světlomet do automobilu. Jeho výroba vyžaduje značně komplikované přípravky a prostoru také není nazbyt.

  Nové pneumatické válce dle ISO 15552

  Nové pneumatické pohony Parker řady P1F s certifikací podle ISO 15552 řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách. Nová série nahrazuje stávající série P1D a AZ. Válce jsou k dispozici ve velikostech pístu od 32 do 125 mm.

  Bílá kniha - zónová bezpečnost

  Výrobci jsou povinni předcházet pracovním úrazům prevencí bezpečnostních rizik. Dosažení požadované úrovně bezpečnosti může být náročné, jelikož může dojít ke zvýšení složitosti a snížení produktivity. Tato bílá kniha představuje unikátní řešení zónové bezpečnosti, která snižuje složitost konstrukce redundantních pneumatických bezpečnostních okruhů a zvyšuje produktivitu stroje. Jsou zde vysvětleny výhody tohoto konceptu oproti tradičním metodám pneumatických bezpečnostních okruhů, využívajících vypouštěcí ventily a zároveň jsou zmíněny jeho přínosy jak pro výrobce strojů a zařízení (OEM), tak pro koncové uživatele.

  Chlazení a mazání kompresorů

  V kompresorech se běžně používají chladiva spolu s mazivy. Aby kombinace těchto dvou složek dobře fungovala, je potřeba zvolit vhodné mazivo. Výrobci maziv reagují na změny v legislativě EU o využívání freonů jako chladiva v kompresorech.

  Fenomén otáčení

  Najít v přírodě cokoliv, co se mechanicky otáčí, je velmi obtížné. Otáčení však hraje roli v celé historii našeho průmyslu. Bez otáčení by nebyl vynalezen soustruh, bez soustruhu by nebyly vyrobeny písty, bez pístů by se nepodařilo spustit parní stroj, bez páry by nezačala éra techniky…

  Pneumatické válce certifikované dle ISO

  Nové pohony řady P1F řeší širokou škálu průmyslových aplikací pro všeobecné použití v různých provozních podmínkách.

  Hydraulika a pneumatika. Quo vadis?

  Vážení čtenáři, opět po roce se vám dostává do rukou letní vydání magazínu MM Průmyslové spektrum věnované hydraulice a pneumatice. Ve své úvaze se pokusím najít odpověď na úvodní otázku, tedy kam tyto tradiční obory směřují.

  Chvění zakázáno

  Nemusí to být samotný stroj nebo budova, které způsobují nežádoucí vibrace. Tlumiče kmitů mají kmity vzniklé vibracemi odstranit. Zkušebna a zkušební obráběcí stroj byly vybaveny rozdílnými výrobky, které chvění tlumí.

  Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

  Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

  Individuální řešení pro pneumo-hydraulické pohony

  Pneumohydraulické pohony TOX-Powerpackage jsou díky svým kompaktním rozměrům a dosažitelné síle až 2 000 kN ideálním řešením pro výrobní a montážní aplikace. K dnešnímu dni bylo prodáno více než 140 000 kusů po celém světě, což svědčí o jejich oblíbenosti a úspěšném rozšíření na trhu i ve výrobních provozech. Díky široké škále doplňkového příslušenství lze ze standardizovaného pneumohydraulického pohonu vyrobit individuální řešení na míru pro danou aplikaci použití.

  Reklama
  Předplatné MM

  Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

  Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

  a mnoho dalších benefitů.

  ... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

    Předplatit