Témata
Zdroj: K2

Mistři robotiky mění vedení

Jedna z nejznámějších českých firem v oblasti skladové robotizace mění své nejvyšší vedení. Novým výkonným ředitelem společnosti Sluno se stává Tomáš Szkandera, který dosud zastával pozici člena představenstva. Ten zároveň bude i nadále plnit také roli šéfa vývoje a CEO ve společnosti K2 Software. Co znamená prohloubení spolupráce mezi dvěma předními ostravskými IT společnostmi? A jaké má nové vedení společnosti Sluno nejbližší plány?

Reklama

Pojďme možná zpátky na úvod. Proč jste se rozhodli pro akvizici polovičního podílu ve Sluno před půldruhým rokem?

T. Szkandera: Do akvizice jsme šli s tím, že nám Sluno pomůže svým mimořádným know-how v oblasti logistiky. Zejména v analýze skladu a celkové byznys analýze. Vedle toho jsme věděli, že část jejich produktů, typicky například hlasový našeptávač Whisper, může být zajímavé rozšíření pro naše stávající zákazníky. Proto jsme jej implementovali do nejnovější verze systému K2 alba. Ale naše spolupráce fungovala i obráceně. Jen během loňského roku Sluno úspěšně implementovalo první dva zákazníky K2, další dva jsou v současnosti ve stadiu příprav.

Tomáš Szkandera se stal novým výkonným ředitelem společnosti Sluno. Zároveň bude i nadále plnit roli šéfa vývoje a CEO ve společnosti K2 Software. (Zdroj: K2)

Jaké nejbližší úkoly čekají vás osobně v nové pozici ve Sluno?

T. Szkandera: Bavíme se o transformaci a změně struktury, aby se zjednodušila ve prospěch klíčových segmentů. Tedy retailu, logistiky a distribuce. Tomu musí odpovídat vnitřní nastavení organizace a firmy. Chceme, aby měl každý manažer možnost rozhodovat sám za sebe. Aby firma byla efektivnější a soustředěná na svůj „core“ byznys a nebyla tak roztříštěná.

A v delším časovém výhledu?

T. Szkandera: Směrem do budoucna se nejspíš i díky mé dvojroli trochu zintenzivní spolupráce K2 a Sluno, protože zjišťujeme, že se v mnoha ohledech skvěle doplňujeme. Typicky v oblasti retailu, kam K2 nikdy v minulosti cíleně nemířila. Ale ve chvíli, kdy K2 dodá ERP systém, účetnictví, ekonomiku, evidenci majetku a evidenci mezd a Sluno vše doplní systémem OBIS, který má řešení pro centrálu i maloobchod na prodejnách, jsme schopni společně nabídnout jedinečné ucelené řešení pro oblast logistiky a retailu.

Reklama

Jak je to s dalšími oblastmi, mimo retail?

T. Szkandera: Chystáme produktovou a vývojovou strategii v oblasti robotizace. Pracujeme na tom společně po stránce produktové i marketingové, kde se oba týmy také už vzájemně propojují a pomáhají si. Na druhou stranu, neplánujeme značky nikterak slučovat, protože obě mají na trhu své jasné místo. K2 v ERP, podnikových systémech, výrobě, e-commerce. A Sluno jako silný hráč v oblasti logistiky a retailu.

Jaká je vůbec momentálně situace na trhu s robotikou a logistikou?

T. Szkandera: Robotizace se malinko zadrhla společně s makroekonomickou situací. Přece jen, je to segment hodně navázaný na e-commerce, který se meziročně spíš mírně propadal. Ale máme signály, že se to začíná měnit. Celý trh se během posledních měsíců probudil, což ukazuje nejen růst segmentu v prvním čtvrtletí, ale také podstatné zvýšení poptávek po robotech i po WMS systémech.

Související články
Dělejte to jinak: Průnik ERP a IoT ve výrobní revoluci

Vstupte do revoluční éry průmyslové transformace, kde se reálný svět prolíná s digitální realitou ve prospěch efektivity a inovace. Uprostřed této evoluce stojí dva hlavní hráči: ERP (Enterprise Resource Planning) a technologie Internet of Things (IoT). Tato synergická aliance nejen přináší novou dimenzi do průmyslových procesů, ale také otevírá dveře k mnoha možnostem vyhodnocování a optimalizace výroby.

Dělejte to jinak: Zásobování výroby a klíčová role ERP systémů

Zásobování je nepochybně jeden z klíčových procesů, který zajišťuje chod a fungování každé firmy. Správné zásobování nejenže minimalizuje rizika nedostatku, který může vést až k zastavení provozu, ale také snižuje přebytečné zásoby, které ve výsledku představují plýtvání finančních prostředků.

Dělejte to jinak: Ještě snazší doprava

Dnes budeme pokračovat v oblasti dopravy a ukážeme vám, jak může být díky ERP systému dovoz zboží k vašim zákazníkům ještě snadnější a co nejvíce automatizovaný, což vám ušetří čas, a tím i peníze.

Související články
Dělejte to jinak: Doprava pod kontrolou

Logistika je základ, páteř celé ekonomiky. Bez dopravní infrastruktury bychom nemohli fungovat tak, jak fungujeme. Dnes však pomiňme vnitropodnikovou logistiku, kde bychom rádi měli optimální a just-in-time nastavenou logistiku mezi dílnami a sklady. Pro brand vaší firmy je duležité i to, jakým způsobem se prezentujete u zákazníka, kterému dodáváte zboží, jak vaše produkty vypadají, ale hlavně to, že jste mu schopni dodávat zboží v požadovaném termínu.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Dělejte to jinak:
Digitalizace výroby pro všechny

Každá výrobní firma se snaží o co nejoptimálnější alokaci vstupů (materiálu, lidí a strojů). K tomu slouží celá složitá disciplína – plánování výroby, kterou jsme zběžně zmiňovali už v předchozím dílu série Dělejte to jinak: Jak efektivně zásobovat výrobu. V dnešním pokračování si ukážeme, že digitalizace výroby je pro konkurenceschopnost rostoucí firmy téměř nezbytností.

Ze života (ne)úspěšných firem (1) - Najatý ředitel

Na každou firmu se můžeme podívat jako na fungující stroj. O tom, jak dobře nebo nedobře funguje, rozhoduje nejenom kvalita jeho součástí, ale také jejich vzájemné propojení.

Sběr (léčivých bylin) dat z výroby

Ano, sběr bylin sem nepatří a je to špatně (?????). Anebo ne tak docela? No, byliny se obvykle sbírají proto, aby po svém zpracování pomáhaly léčit, hojit a podobně. Co to má se sběrem výrobních dat společného? Na první pohled pramálo - ale je to tak úplně pravda?

Co přinese rok 2024 v oblasti automatizace?

Řada otřesů v posledních několika letech předznamenala novou éru zvýšených geopolitických a ekonomických rizik. Výrobci jsou nuceni k tomu, aby do obchodních modelů začlenili odolnost a flexibilitu a aby přehodnotili globální dodavatelské řetězce a vztahy. Zároveň stoupá tlak na začlenění principů ESG do rozhodování o provozu (tato zkratka z anglických slov environment, social a governance označuje vliv firmy na životní prostředí, pracovní podmínky ve firmě a její vliv na společnost, celkové fungování firmy uvnitř i navenek a její transparentnost).

CIMT Peking, Část 1. Obecný pohled

V předvelikonočním týdnu se v Pekingu uskutečnil veletrh obráběcích strojů CIMT 2019. V asijském regionu se jedná o obdobu veletrhu EMO Hannover. A stejně jako EMO je velkou měrou národní výstava německé výrobní techniky, tak CIMT je převážně čínský. V tomto prvním vstupu se podíváme na letošní ročník trochu s odstupem, aniž bychom se zaměřili na konkrétní exponáty.

Praktický výzkum nám dělá svět lepším

Prof. Ing. Milan Gregor, PhD. se narodil v Prievidzi a dětství prožil v Necpaloch. Zde u příležitosti oslav 600. výročí první písemné zmínky byl v roce 2015 oceněn Cenou primátorky Prievidzy za mimořádné zásluhy v rozvoji hospodářství, vědy a techniky a šíření dobrého jména Slovenské republiky v zahraničí.

Intertool 2014 spojen s automatizací procesů

Tradiční vídeňský veletrh Intertool, letos pořádaný od 6. do 9. května, získal spojením se Smart Automation Austria na dynamice a bezesporu i zájmu návštěvníků.

Zlatá medaile pro prof. Kassaye

Po dvouleté pauze, zapříčiněné hygienickými opatřeními ke snížení šíření pandemie koronaviru, se opět otevřely brány MSV v Brně, v rámci kterého se udílejí i ocenění Zlatých medailí. A to jak vystaveným exponátům, tak tradičně, již od roku 2006, díky iniciativě redakce našeho časopisu, také ocenění osobnosti za její celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy.

Urychlete svoji digitální transformaci

Jak může strategie digitální transformace, jejíž součástí je přechod na moderní distribuovaný řídicí systém, pomoci výrobcům dosáhnout vyšší produktivity, ziskovosti a snížit rizika? To se dozvíte, pokud se začtete do následujících řádek.

Od konstrukce strojů po parkovací věže

Mezi starší generací strojařů pravděpodobně není nikoho, kdo by neznal původem škodováka Josefa Bernarda z Jičína. Tento strojírenský nadšenec příští rok oslaví své sedmdesátiny. Před třiceti lety po odchodu z místního Agrostroje položil základy společnosti Vapos, která dává perspektivní práci patnácti desítkám lidí z Jičína a blízkého okolí.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit