Témata
Reklama

Moderní povlakoměry jednoduchého provedení

Tloušťka povlakové vrstvy patří k základním parametrům povrchové ochrany kovového materiálu. Přístroje PosiTector 6000 určené k jejímu měření zaujmou na první pohled typickým jednoduchým provedením - výrazný displej a pouze dvě ovládací tlačítka. Grafický displej zobrazuje naměřené hodnoty tloušťky a všechny další související údaje a slouží také jako komunikační rozhraní pro nastavování funkčních parametrů přístroje prováděného pomocí dvou kruhových tlačítek pod displejem.

Ke standardním vlastnostem patří možnost kalibrace, nulování, výpočet statistických údajů měření a ukládání naměřených hodnot do paměti. Nově přístroje nabízejí kontinuální zobrazení statistických údajů v průběhu měření, uložení nejčastěji využívaných kalibrací, možnost prohlížení a editace naměřených hodnot a ukládání naměřených hodnot včetně data a času měření.
Pro větší komfort obsluhy má přístroj podsvětlení displeje, převrácení zobrazených údajů pro možnost libovolné pracovní polohy, akustické i světelné potvrzení správně naměřené hodnoty a nastavitelné toleranční hranice. Pouzdro je nerozebíratelné a velmi odolné, vzdoruje rozpouštědlům, kyselinám, ropným produktům, vodě a prachu. Napájení zajišťují dvě alkalické tužkové baterie, které vydrží až 50 hodin nepřetržitého provozu.
Reklama
Reklama
Reklama

Vestavěné i výměnné sondy

Přístroje PosiTector 6000 se vyznačují velkým množstvím volitelných typů sond pro různé měřicí podmínky. Základní otázkou je, zda zvolit sondu vestavěnou do pouzdra přístroje, nebo konektorem připojenou sondu na kabelu. Pro vestavěnou sondu hovoří kompaktní provedení s možností obsluhy jednou rukou. Výměnné sondy zase umožňují měření v obtížně přístupných místech a nabízejí velký rozsah měřených tlouštěk. Většina sond je k dispozici v provedení pro měření na feromagnetických podkladech (označené F) i v provedení pro měření na neferomagnetických podkladech (označené N). Standardní vestavěné i výměnné sondy a sondy pro měření tlustých povlaků jsou také ve verzi kombinované (označené FN), která umožní samočinné rozlišení druhu podkladu, na kterém se měří. Přístroje automaticky rozpoznávají připojenou sondu, a tak umožňují okamžité měření bez nutnosti dalších nastavování.
Standardní sondy patří k nejčastěji používaným, ať ve vestavěném nebo výměnném provedení. Výměnné standardní sondy mají precizní kovové pouzdro, safírový dotyk a konstantní přítlak a zajišťují stabilní měření v rozsahu do 1500 µm. Volitelná délka kabelu a vodotěsné provedení předurčují standardní sondy k univerzálnímu použití. Ke standardním sondám můžeme ještě přiřadit výměnou sondu pro měření měkkých povlaků s velkou plochou měřicího dotyku a malou přítlačnou silou zabraňující deformaci měřeného podkladu.
Mikrosondy ve výměnném provedení F a N jsou určeny pro přesná měření na malých nebo obtížně dostupných plochách do tloušťky 625 µm. Přímé mikrosondy mohou být používány se stabilizačním adaptérem nebo je možné s nimi pracovat v měřicím stojánku pro zajištění opakovatelnosti měření povlaku na malých a tvarově složitých dílech. Pro měření v otvorech a drážkách se používají úhlové mikrosondy s úhlem měřicího hrotu 45 a 90o. Měřicím rozsahem a rozlišením se k mikrosondám řadí ještě typ NA v provedení jako standardní sonda, určený pro měření oxidických povlaků na slitinách hliníku.
Sondy pro silné povlaky jsou sondy s měřicím rozsahem až do 6 mm, sondy FH a NH dokonce do 20 mm. Sonda FH je řešena jako dvoupólová, je tedy určena i k měření hrubých povrchů. Všechny výměnné sondy jsou nyní plně digitální, což umožňuje jejich záměnu bez nutnosti dodatečné kalibrace. Každá výměnná sonda je vybavena samostatným kalibračním certifikátem, a tak je lze libovolně připojovat k přístroji, aniž by hrozilo, že použitá kombinace nebude mít správnou měřicí přesnost.

Dokumentační možnosti

Již standardní model přístroje umožňuje ukládat naměřená data do paměti. V nejvyšší paměťové verzi přístroje je dispozici 10 000 paměťových míst pro naměřené hodnoty. Celá paměť muže být navíc rozdělena do 200 skupin. Přenos naměřených hodnot do počítače nebo na tiskárnu je možný pomocí infračerveného rozhraní nebo plnohodnotného rozhraní RS 232. Pro přenos a organizaci dat slouží program PosiSoft pro Windows. Naměřené hodnoty je v tomto programu možné doplňovat poznámkami a komentáři, lze vytvářet a tisknout grafy a histogramy a vyhodnocovat měření pro potřeby SPC aplikací. Přístroj PosiTector 6000 představuje univerzální měřicí přístroj, který svými metrologickými parametry pokrývá většinu provozních potřeb měření povlakových vrstev. Jeho jednoduché ovládání nerozptyluje obsluhu, jeho robustní provedení snese i ty nejnáročnější pracovní podmínky. Uplatnění najde všude tam, kde je potřeba měřit povlaky na feromagnetických i neferomagnetických podkladech přesně a rychle. Výrobcem je společnost TSI System z Brna.
Reklama
Vydání #5
Kód článku: 20524
Datum: 16. 05. 2002
Rubrika: Trendy / Povrchové úpravy
Autor:
Firmy
Související články
Ako zvýšiť kvalitu povrchových úprav

Dokonale čistý a odmastený povrch dielov je základnou črtou pre všetky povrchové úpravy, ktorý má veľký vplyv na výslednú kvalitu produktu. Predovšetkým rôzne spôsoby nanášania kovov si vyžadujú starostlivú prípravu povrchu, aby sa zabránilo vzniku škvŕn, ktoré vznikajú v dôsledku povrchovej kontaminácie počas tvárnenia kovov.

Vakuové odpařování - technologie budoucnosti

Vakuové odpařování je v České republice poměrně málo používaná technologie. Má však velký potenciál pro budoucí rozšíření. Tato technologie nachází využití v povrchových úpravách, chemickém, strojírenském, potravinářském a farmaceutickém průmyslu. Firma Kovofiniš je jednou z prvních českých firem, která nabízí vlastní vakuové odparky.

Zvýšení výkonu u tribo stříkání

Stříkání práškových barev systémem tribo je založeno na fyzikálních principech, které do značné míry určují výsledné parametry stříkacího zařízení. Výrobce stříkacích pistolí je postaven před úkol navrhnout optimální konstrukci, která bude poskytovat nejlepší možný výstup, jakým je dostatečně nabitý prášek, který vystupuje v požadovaném množství a s použitelnou rychlostí z ústí nabíjecí trubice. Jak název napovídá, nabíjení prášku tribo je založeno na principu tření.

Související články
Šetrné a účinné čištění těžko dostupných míst

Klasické postupy čištění ve vodě se dostávají na hranice svých možností, když jde například o kapilární struktury nebo komplexní geometrie. Za takové situace se nově na scénu dostávají tzv. CNP technologie (Cyclic Nucleation Process). Tato technologie pracuje na principu cyklické nukleace (tvorby krystalových zárodků z přesycených roztoků).

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Komplexní způsob kontroly procesu odmaštění

Článek pojednává o možnostech komplexní kontroly procesu odmaštění v průmyslových aplikacích, tj. především o možnostech kontroly stavu povrchu výrobků před procesem odmaštění a po něm a o kontrole stavu odmašťovacích kapalin pomocí UV-VIS spektroskopie.

Předúprava oceli nízkoteplotním plazmatem pro zvýšení pevnosti lepeného spoje

V příspěvku jsou shrnuty výsledky výzkumu vlivu plazmochemické předúpravy vzorků oceli DC01 na výslednou pevnost lepeného spoje. Pro předúpravu povrchu vzorků oceli byla použita RF štěrbinová tryska generující plazma. Jako pracovní plyn byl použit argon a argon v kombinacích s dusíkem nebo kyslíkem. Vliv plazmové předúpravy na povrch oceli byl vyhodnocen pomocí měření kontaktních úhlů a výpočtu volné povrchové energie. Po slepení vzorků oceli pomocí běžně užívaného lepidla Weicon Flex 310M HT200 byly testovány výsledné vlastnosti lepeného spoje pomocí standardních mechanických odtrhových testů podle ČSN EN 1465.

Stříkání a lakování - trendy jsou nepochybné

Nutnost zvyšovat technicko-ekonomickou úroveň firmy je na denním pořádku. Inovace zvyšují podnikovou konkurenceschopnost, kterou lze spatřovat zejména ve flexibilitě, tvorbě přidané hodnoty, efektivnosti a kvalitě. Také v oboru povrchových úprav je trendem automatizace a robotizace.

Kompozitní povlaky jako možná náhrada za povlaky na bázi CrIV

Tento příspěvek se týká oblasti povrchových úprav, zejména elektrolyticky vyloučených kovových povlaků, a to způsobu vytvoření kompozitní povrchové úpravy na bázi niklu s vysokou odolností proti opotřebení. Výsledkem provedeného výzkumu je technologický postup závěsového pokovení pro nový kompozitní povlak NiP-XLS, který by mohl nahradit povlaky na bázi CrIV.

Vývoj epoxidových barev na konstrukce

Trendem dnešní doby je snižování nákladů na nátěrové systémy na konstrukce. Tyto systémy jsou ve většině případů složeny ze základní nátěrové hmoty (NH) epoxidového typu a vrchního polyuretanového emailu. V rámci úspory nákladů byla vyvinuta NH, která plní funkci obou těchto nátěrových hmot, to znamená, že má antikorozní vlastnosti, splňuje funkci vrchní NH a je možné ji aplikovat pouze v jedné vrstvě.

Otěruvzdornost povlaků žárového zinku s přídavkem cínu

Žárové zinkování ponorem představuje jeden z nejrozšířenějších způsobů ochrany ocelových materiálů kovovými povlaky. Životnost takto zhotovených povlaků je v běžném prostředí více než 50 let, a proto nevyžadují údržbu. Vlastnosti zinkového povlaku lze navíc podle použití částečně ovlivňovat přídavkem některých prvků do oceli nebo zinkové lázně. V rámci výzkumu na Ústavu strojírenské technologie ČVUT v Praze bylo cílem zhodnotit odolnost proti otěru zinkového povlaku v závislosti na obsahu cínu v zinkové tavenině.

Plazmová předúprava povrchu - povrchová energie versus adheze

V oblasti úprav povrchů materiálů je obecně přijímáno, že povrchová energie je jedno z rozhodujících kritérií pro adhezi nátěrových hmot, barev, lepidel nebo speciálních povlaků. Čím vyšší je povrchová energie, tím lepší by měla být přilnavost. Na základě získaných výsledků z oblasti předúpravy povrchu plazmatem nebo ionizací však nebyla prokázána přímá korelace mezi volnou povrchovou energií materiálů povrchově upravených různými technologiemi a výslednou adhezí nátěrové hmoty nebo lepidla.

Lehké konstrukce automobilů - Specifické povlaky hlubokotažných ocelí

Na konstrukční materiály používané při stavbě automobilové karoserie jsou kladeny mimořádné požadavky. Specifické podmínky musejí splnit zejména vnější povrchové díly karoserie, které jsou nositeli designu vozu a které tím i do značné míry rozhodují o prodejnosti a úspěšnosti daného modelu. Kromě základních mechanických podmínek musejí povrchové díly splnit perfektní lakovatelnost, mimořádnou korozní odolnost, ale také musejí mít schopnost bezproblémového zpracování – ať už lisováním, nebo rozmanitými technologiemi spojování, jako je laserové pájení a lepení.

Jak zefektivnit proces stříkání práškovými barvami?

Jak již název článku uvádí, bude se v něm pojednávat o aplikaci práškových barev. Konkrétně se jedná o méně známou a využívanou možnost automatizace a mechanizace stříkání, kterou jsou postřikové stěny.

Tryskání a hlavní příčiny, které snižují životnost ocelových konstrukcí

Nové metody abrazivního tlakovzdušného tryskání, které oproti tradičním technologiím staví na přesném nastavení a elektronické kontrole procesu, jsou určeny pro dokonalou a včasnou přípravu povrchu ocelových konstrukcí před nanášením povrchových úprav. Jsou spolehlivější, rychlejší, tím i výrazně úspornější v provozních nákladech a také v celkové ekonomice technologie.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit