Témata
Reklama

Normálie pro výrobu nástrojů a forem

Německá firma Drei-S-Werk se sídlem ve Schwabachu byl založena již v roce 1850 pro výrobu jehel pro textilní průmysl a dodnes je vedoucí firmou na trhu s jehlovými systémy. V roce 1940 byla zahájena výroba přesných normalizovaných dílů pro výrobu motorů, strojů a také pro výrobu nástrojů a forem.

V moderní výrobě jsou používány razníky pro střižné a děrovací nástroje, vyhazovače a pouzdra, jádrové kolíky pro formy, kalibrační kolíky v tolerancích od ±0,001 mm pro kontrolu a výrobu. Vyráběno je i mnoho dalších přesných broušených a tvářených dílů. Firma Drei-S-Werk patří k největším evropským výrobcům tohoto sortimentu a je vedoucí firmou na trhu v oblasti vyhazováků a kalibračních kolíků. Její výrobky jsou známé dlouhou životností a spolehlivostí. Výrobní program doplňují zvláštní a zakázkové díly a také přípravky pro obráběcí stroje. Uvedené díly a normálie dodává na český trh společnost Penta Trading.
Reklama
Reklama
Reklama

Vyhazovače

Sortiment vyhazovačů pro formy na lití hliníku je velmi široký - vyrábějí se vyhazovače nitridované s povlakem MoS2, nitridované s povlakem leštěné, nitridované s povlakem MoS2 a osazením, nitridované s kruhovým osazením, nitridované s plochým osazením, nitridovaná vyhazovací pouzdra a kalené vyhazovače s válcovou hlavou. Vyhazovače pro formy na vstřikování plastu se dodávají kalené s válcovou hlavou, s kuželovou hlavou, s kruhovým osazením, s plochým osazením, kalené dle normy ISO 6751 a kalená vyhazovací pouzdra. Novinkou jsou měděné vyhazovače dle DIN ISO 6751 v provedení A, které přinášejí až 30% úsporu nákladů na formu, neboť chlazení probíhá 6x rychleji. Dále potom nerezové vyhazovače DIN ISO 6751 v provedení A, určené pro zdravotnický a potravinářský průmysl, a vyhazovače z materiálu HSS/1.3343 dle normy DIN ISO 67551. Nitridované vyhazovače AV03 černě oxidované s válcovou hlavou jsou určeny pro použití ve formách na hliník i plast.
K prodloužení životnosti vyhazovačů, na které je vyvíjen stálý tlak a jsou v neustálém pohybu s nebezpečím předčasného opotřebení, je určeno speciální mazadlo, které lze použít i při vysokých teplotách až do 1400 °C. Mazadlo je dodáváno v dózách s náplní od 1 do 25 kg maziva.

Kalibrační kolíky a razníky

Kalibrační kolíky jsou mnohostranně použitelné a nahrazují drahá kontrolní měření přímo ve výrobě. Jsou dodávány v kompletních sadách nebo jednotlivě. Výroba kalibračních kolíků je rozdělena na třídu 1 s přesností ±0,001 mm a třídu 2 s přesností ±0,002 mm. K dispozici je 30 různých sad s dodávanými certifikáty v řadách A, B a C.
Razníky do střižných nástrojů jsou vyráběny z materiálů HWS, HSS, ASP 23 dle normy ISO 8020 a ISO 9844 s válcovou hlavou, dle DIN 9840 s kuželovou hlavou a dále dle DIN 9846.
Stroje a zařízení na úpravu, tj. zkracování a obrušování, jsou pro své malé rozměry velmi zajímavým produktem. Jde o brusky razníků ruční nebo s elektromotorem, ruční minibrusky, brusky na broušení razníků speciálních tvarů, upínače razníků a vyhazovačů a brusky a zařízení na zkracování vyhazovačů.
Ing. Jiří Škaroupka
Penta Trading
VSirotkova@penta-edm.cz
www.penta-edm.cz
060107
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 60107
Datum: 01. 02. 2006
Rubrika: Výroba / Plasty
Autor:
Firmy
Související články
Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

Související články
Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Jak úspěšně zpracovávat pokrokové polymery

Průhledné součásti z plastů jsou zhotoveny většinou z PMMA. Existují však také speciální polyolefiny, které mají dobré optické vlastnosti, ale jejich bezproblémové zpracování je možné pouze za určitých předpokladů. Článek ukazuje, co je nutné brát v úvahu.

Makroplasty versus mikroplasty

Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

Žíhání termoplastů

Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

Horké trysky jako nový standard

Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

Plasty a robot – jde to dohromady?

Žijeme v době, kdy nás plasty provázejí na každém kroku. Možná si ani neuvědomujeme, kde všude nám pomáhají, kde nás ovlivňují. Od tužky či propisky přes klávesnici, u které sedíme skoro každý den, po stravování a umělohmotné vařečky, které nahradily ty dřevěné, jež používaly naše babičky. Snažíme se usnadnit si život. Těžké díly ze železa vyměnit za lehčí, plastové. Stejně tak i tvůrci softwaru se snaží zjednodušit výrobu.

Zavedení nového softwaru zefektivnilo konstrukci forem

Společnost Dramco Tool & Die Co. z Grand Islandu se specializuje na výrobu komplexních vstřikovacích forem pro automobilový a spotřební průmysl. S ohledem na potřebu upgradovat a změnit systém konstrukce a výroby forem za účelem zvýšení efektivity začala hledat systém, který by umožňoval rychlou konstrukci forem, automatizaci některých procesů a umožňoval práci jak s objemovými tělesy, tak s volnými plochami.

Příprava pracovníků pro výrobu technologií vstřikování plastů

Následující příspěvek představuje jeden ze způsobů přípravy pracovníků ve firmách, jejichž hlavní pracovní náplní je technologie vstřikování plastů

Plazmová povrchová úprava nanovlákených polymerních struktur

Technologie plazmových povrchových úprav spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním či naopak. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit