Témata
Reklama

Nová metoda efektivního snižování stupně lesku u výrobků z plastů

Matná působí ušlechtile - a to i u plastových výrobků. Není tedy divu, že snížení lesku hraje při výrobě plastových dílů podstatnou roli. Klasické metody se však ukázaly jen jako částečně uspokojivé, vzhledem k nevýhodám s nimi spojeným. Nyní máme nový postup, jímž se dá realizovat trvalý a bezchybný "low gloss finish" odolný proti poškrábání, a to beze změny vizuálního dojmu.

"Plastikový look", "mastný lesk", "laciný dojem" - lesklé díly z umělé hmoty nejsou v současné době moc oblíbené a je lidé také neradi berou do ruky. Lesk totiž vzniká díky hladkým, prázdným povrchům, jež působí z hlediska designu i příjemného doteku fádně. Má-li se však plastový díl nějakou strukturu, je pocit z něj podstatně lepší. Současně s tím spojené zvětšení povrchu pohlcuje světlo, čímž se snižuje stupeň lesku. U výrobků vyráběných vstřikovým litím se to provádí příslušným zdrsněným, resp. strukturováním formy na plasty. Přitom se struktura vyleptává náročným postupem do nástroje. Tímto způsobem se dají realizovat nejrůznější opticky a dotekově zajímavé vzory. Přesto tyto výsledky často nestačí k tomu, aby se dosahovalo požadovaného, ušlechtile nízkého stupně lesku.
Reklama
Reklama
Reklama

Lakování a pískování

Pro toto dilema existovala dosud v zásadě dvě různá řešení: buďto se hotové plastové díly lakovaly, nebo se zdrsněný nástroj pískoval. Často docházelo i ke kombinaci obou postupů.
Lakování lisovaných dílů je vzhledem k potřebě dodatečného materiálu a práce velmi náročné. Mimoto má tento postup nevýhodu, že povrch plastových výrobků není odolný proti poškrábání, takže se často - podle druhu zpracování - ušlechtilý matový dojem poškrábáním ztratí. Při pískování se po leptání, tedy po zavedení struktury do formy, pískuje nástroj. Toto odstranění materiálu rovněž zvětšuje povrch formy - a tím později i povrch plastového výrobku. Přitom platí: čím hrubší je materiál pro pískování, tím nižší je lesk. Tento postup je podstatně výhodnější než lakování, protože zde je nástroj patřičně preparován a efekt se potom při vstřikovém lití "znásobí". Má to však dvě podstatné nevýhody: na rozdíl od leptání dochází k opotřebení efektu, dosaženého pískováním. Konkrétně to znamená, že podle druhu materiálu, použitého na formu a podle počtu taktů vstřikového lití je nutné nástroj po určité době znovu vypískovat. Kromě toho odběrem materiálu dochází u lisovaného plastového dílu k lehkým nánosům, tedy k tvorbě drobných a jemných výstupků, jež se mohou odlomit při tření. Tak vznikají na povrchu jemné proužky ("efekt psaní"), jež zčásti vykazují vyšší lesk a také mohou negativně ovlivnit ušlechtilý dojem plastového výrobku. To, jak je díl citlivý na toto poškození, je závislé na hloubce struktury, tvrdosti pískování, pískovacím materiálu, použitém materiálu pro vstřikové lití a síle otěru.

Nová metoda

S těmito nevýhodami se plastikářský průmysl musel v minulosti vyrovnávat. Avšak od veletrhu EuroMold ve Frankfurtu existuje nová alternativa. Dodavatel s největší světovou nabídkou strukturálních leptání forem pro vstřikové lisování plastů Standex Engraving Group představil na veletrhu v hale 8 na stánku K35 svou "mikrorohož" - nový postup, jenž realizuje trvalý, poškrábání odolný "low gloss finish" pro plastové výrobky bez změny vizuálního dojmu. Tímto postupem lze u téměř každého plastového dílu silně snížit stupeň lesku, zčásti až pod 1,0 bodu.
Abychom tento postup pochopili, je nutné se na proces strukturování podívat trochu blíže: struktura povrchu, navržená na počítači, se exponuje a následně reprodukuje na zinkové desky. Na tyto desky se potom nanáší tzv. rezistentní materiál (tedy kyselinovzdorný materiál), který se tiskne v souladu s požadovanou strukturou na jemný přenosový materiál. Odtud se přenáší do formy a - pokud je to zapotřebí - dále se upravuje. Poté dochází k vlastnímu leptání nástroje v kyselinové lázni, přičemž opracovávaná místa jsou chráněna a neopracovaná místa jsou odleptána do požadované hloubky. Struktura takto "vyrytá" do formy se potom reprodukuje jako "pozitiv" na tvářeném plastovém dílu. Dosud se po leptání ještě provádělo nastavení stupně lesku pomocí pískování.

"Mikrorohož"

Přesně na tomto místě se prosazuje nový postup s "mikrorohoží": namísto pískování se předpokládá pouze jeden krok v postupu reprodukce. Při tomto postupu je vyleptáván velmi jemný rastr s definovaným měřítkem do již zdrsněného nástroje. I tímto způsobem se zvětšuje povrch plastového dílu; dopadající světlo je patřičně "pohlcováno", čímž je stupeň lesku redukován na požadovanou míru.

Výhody

Tento postup je funkční pro prakticky každou strukturu a lze jej realizovat i dodatečně na již používaných formách. Rastr je tak filigránsky zpracován, že opticky nemá žádný vliv na strukturu a vizuální dojem zůstává nezměněný. Při leptání samém nedochází, na rozdíl od pískování, k žádnému úniku materiálu, takže k obávanému "efektu psaní" nemůže dojít. Kromě toho je i výsledek odolný proti poškrábání. Další výhoda: u poškozené formy lze většinou opakovaně opravit jak strukturu, tak i jemný rastr.
I u "mikrorohože" se informace pro leptání, opírající se o proces strukturování, přenášejí do formy. Tento postup je náročnější a tím i nákladnější než opakované pískování. Podstatně lepší výsledek vstřikového lití a značně méně citlivý povrch produktu však zaručují rychlou návratnost investic. V každém případě je "mikrorohož" z hlediska ceny a výsledku podstatně výhodnější než náročné lakování jednotlivých plastových dílů.
A. Dietert, Krefeld
Mold-Tech Standex Bohemia, s.r.o.
Reklama
Vydání #1,2
Kód článku: 50137
Datum: 02. 02. 2005
Rubrika: Komerční příloha / Plasty
Autor:
Firmy
Související články
Plasty pomáhají modernizovat strojírenství

S pokračujícím vývojem nových materiálů se mění i materiálová skladba strojírenských výrobků a zařízení. V současné době si již nelze rozvoj téměř všech strojírenských odvětví bez použití plastových materiálů představit. Vývoj pak ukazuje, že plasty budou hrát ve strojírenství stále významnější úlohu.

Makroplasty versus mikroplasty

Plasty se staly nenahraditelným materiálem sloužícím téměř všem oblastem lidské činnosti. V poslední době se pozornost odborníků i veřejnosti soustřeďuje na zcela nový ekologický fenomén, zvaný mikroplasty. Ve smyslu ekologické terminologie je pak možné výrobky z plastů označovat jako makroplasty.

Žíhání termoplastů

Moderní nauka o plastech v mnoha směrech vychází z nauky o kovech. Příkladem je žíhání, jeden ze způsobů tepelného zpracování. Společným účelem žíhání kovů i plastů je pomocí řízených teplotních změn dosáhnout rovnovážných stavů struktury a tím i cíleně ovlivňovat vlastnosti.

Související články
Plasty a kompozity v inovaci strojírenských výrobků

Plasty a kompozity s polymerní matricí přinesly revoluci v materiálových přístupech ke konstrukci strojírenských výrobků a zařízení. Nepřetržitě probíhající materiálové inovace v oblasti plastů a kompozitů spoluvytvářejí inovativní řešení ve strojírenství. Reagují na potřeby strojírenského průmyslu a stávají se kontinuálním procesem s jasnou perspektivou do budoucna.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Laserové řešení pro plastikářský průmysl

Konvenční technologie opracování plastů již v mnoha případech nevyhovuje požadavkům koncových uživatelů. Moderní lasery posouvají kvalitu výroby plastů na zcela novou úroveň. Lastic představuje implementaci nejmodernějších laserových technologií a ergonomického ovládání do jediného produktu, jenž je navržen tak, aby jeho aplikace do stávajících výrobních linek byla zcela bezproblémová.

Optimalizace plastových výlisků s obsahem přírodních vláken

V průmyslové výrobě, především v automobilovém průmyslu, se začíná prosazovat trend nasměrovaný k využívání obnovitelných materiálů, ke kterým mj. patří přírodní vlákna. Vývojáři nových výrobků se setkávají s požadavky na aplikační využití plastových materiálů vyztužených přírodními vlákny, jako jsou sisal, konopí, len atd.

Horké trysky jako nový standard

Studené plnicí kanály doprovázejí odvětví vstřikování plastů od prvopočátku. I dnes často vypadá tento způsob plnění dutiny jako ten nejjednodušší a nejelegantnější. Proč má tedy smysl zabývat se aplikací horkých trysek i do malých sérií a malých forem? Srovnejme oba způsoby plnění a porovnejme ekonomické přínosy.

Absorbér energie, izolace nebo kreativní materiál?

Vypadá jako polystyren, ale není to polystyren. Rozdíl poznáte nejpozději ve chvíli, kdy jej vezmete do ruky. Řeč je o expandovaném polypropylenu, materiálu, který pod obchodním názvem Arpro vyrábí globálně působící japonská společnost JSP. Vnitřní struktura dílů z něj vyrobených na první pohled připomíná díly z pěnového polystyrenu, ale jejich vlastnosti jsou zcela rozdílné.

Nové vstřikovací jednotky pro vstřikovací stroje

Společnost Engel Austria od základu přepracovala své hydraulické vstřikovací jednotky a na veletrhu K 2016 od 19. do 26. října v Düsseldorfu představila novou generaci úspěšných řad vstřikovacích strojů Engel victory a Engel duo, které díky inovativním funkcím dosahují vyšší přesnosti, ergonomie a účinnosti.

Uniplast Brno vstoupil do druhé padesátky

V roce 2015 vstoupil Uniplast Brno do druhé padesátky let své činnosti, proto mi dovolte ohlédnout se za jeho pracovní činností v uplynulém roce. V souladu s prací v předešlém období navázal na tradiční konference, konzultace, exkurze, semináře a publikační činnost.

Igráček slaví 40. narozeniny

Generace Husákových dětí si jistě dobře vzpomíná na malou plastovou figurku představující různá povolání. Igráček letos oslaví 40. narozeniny, a tak určitě stojí za to, podívat se důkladněji na jeho osud i na jeho výrobu.

Plazmová povrchová úprava nanovlákených polymerních struktur

Technologie plazmových povrchových úprav spočívá v navázání funkčních skupin na povrch řetězce polymeru v plazmovém výboji. Jedná se převážně o hydroxylové skupiny. Nepolární charakter povrchu materiálu se tímto mění na polární, tedy hydrofobní povrch se stává hydrofilním či naopak. Tato technologie nachází stále širší uplatnění v různých průmyslových, ale i medicínských aplikacích.

Příprava pracovníků pro výrobu technologií vstřikování plastů

Následující příspěvek představuje jeden ze způsobů přípravy pracovníků ve firmách, jejichž hlavní pracovní náplní je technologie vstřikování plastů

Automatizační řešení pro kratší doby cyklů

Díky nové funkci active vibration control rozpoznají lineární roboty Engel viper nejen své vlastní vibrace, ale mohou také reagovat na vibrace, které jsou způsobeny vnějšími vlivy. Aktivní kompenzace kmitání během běžícího procesu zvyšuje rychlost nastavení polohy a zkracuje dobu cyklu.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit