Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nováček v soutěži se chystá na novou sezonu
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nováček v soutěži se chystá na novou sezonu

V tomto vydání vám představíme další z řady studentských formulí. Tentokrát nahlédneme do ostravské dílny týmu VŠB – Technické univerzity Ostrava. Studenti Fakulty strojní se tam s vervou pustili do stavby nového monopostu studentské formule #2 pro závodění na rok 2016!

Rozhodnutí stavět další monopost (#2) a účastnit se dalších studentských formulí padlo téměř ihned po závodu Formula Student, Czech Republic, konaných 5.–6. 9. 2015 v Mostě. Pro náš tým to byly první závody, jejichž cílem bylo zejména seznámit se se závodním prostředím, vyzkoušet si disciplíny soutěže, načerpat cenné zkušenosti, především v podobě konstrukčních prvků formule pro výstavbu nového monopostu pro příští rok.

Nový monopost (#2) pro rok 2016 tak bude zcela jiný než ten předchozí a bude koncipován na základě zkušeností s jízdními vlastnostmi našeho prvního monopostu. Koncepce vychází především z využití zkušeností a odladění použitého motoru Yamaha FZ6, konstrukce zadního převodu s diferenciálem Drexler, inovativní konstrukce ramen a vahadel, použití tlumičů Protlum od českého výrobce, originální konstrukcí těhlic, nového airboxu z karbonového kompozitu a dalších ojedinělých konstrukčních prvků, které odlehčují a poskytují zajímavé jízdní vlastnosti nově vyvíjeného monopostu pro sezonu 2016.

 
Náš tým Formula Student VŠB-TU Ostrava na závodech Formula Student, Czech Republic, Most, 4.–5. 9. 2015 s prototypem formule #1.

S touto řadou inovačních prvků je spojena enormní náročnost na konstrukční vývoj, který v letošním roce byl posílen o 25 studentů nováčků v týmu z téměř všech fakult VŠB-TU Ostrava, kteří pod vedením zkušených starších studentů navrhují nové díly, konzultují výrobu nebo přímo vyrábějí v zázemí dílny tyto komponenty, které následně montují a vzápětí testují na vymezeném okruhu pro závodění. Pro příští rok očekáváme zejména zlepšení jízdních vlastností na základě vývoje konstrukce ramen, použití co největšího množství originálních hliníkových a karbonových komponentů ke snížení hmotnosti monopostu a rozvoj spolupráce s co největším počtem firem nejenom z Moravskoslezského kraje.

 
Formula Student, Czech Republic, Most, 4.–5. 9. 2015.

Spolupráce firem je pro nás klíčová i do budoucna, zejména z pohledu vývoje originálních komponentů formule. Ve spolupráci s těmito firmami se vytváří symbióza mezi školou, v níž pracují studenti na vývoji monopostu formule a firmami, které pomáhají na vývoji. Tyto firmy si pak mohou tyto studenty-absolventy vybrat do svých řad a studenti naopak mají zajištěnou praxi v průběhu studia na univerzitě při práci na monopostu formule.

Další informace o stavu vývoje studentské formule, dění v týmu a připravovaných akcích naleznete v následujících odkazech:
formula.vsb.cz | www.facebook.com/formulaostrava | www.twitter.com/formulaostrava | www.instagram.com/formulaostrava |

Formula Student, Czech Republic

Doc. Ing. Aleš Slíva, Ph.D.

ales.sliva@vsb.cz

Další články

Zajímavosti ve vědě a technice
Vzdělávání a školství
Automobilový průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: