Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Nové rychlořezné oceli Hitachi Metals pro tvářecí nástroje
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.

Nové rychlořezné oceli Hitachi Metals pro tvářecí nástroje

Tři nové rychlořezné oceli řady YXR s vysokou pevností a houževnatostí vyvinula japonská společnost Hitachi Metals s cílem pokrytí mezery nástrojových ocelí pro objemové tváření mezi ocelemi pro práci za studena, rychlořeznými ocelemi a ocelemi pro práci za tepla.

Oceli YXR určené především na zápustky, razníky, matrice a ostřihovací nástroje pro tváření za tepla, polotepla a za studena pokrývají oblast tvrdosti HRC 54 - 65.
Ocel YXR 33 s obsahem uhlíku 0,55 % se strukturou popuštěného martenzitu s malým podílem sekundárních karbidů, dosahující tvrdosti HRC 54 - 58 a houževnatosti až 150 J.cm-2, se používá na zápustky a razníky pro práci za tepla a polotepla, kde se požaduje vyšší pevnost za tepla a odolnost vůči abrazivnímu a adhezivnímu opotřebení, než poskytují oceli 1.2367 nebo 1.2365. Typické použití této oceli je na nástroje pro tváření za tepla a polotepla, jako jsou zápustky výkovků ozubených kol, diferenciálů, kulových čepů, ložiskových kroužků ap. Díky vysoké odolnosti vůči tepelné únavě a tvorbě trhlin za tepla je vhodná na nástroje pro přesné kování (near net shape).
Ocel YXR 3 s obsahem uhlíku 0,65 % a se strukturou popuštěného martenzitu s malým podílem primárních karbidů MC a větším podílem sekundárních karbidů při tvrdosti 58 - 61 HRC dosahuje houževnatosti až 100 J.cm-2, jaké se u rychlořezných ocelí zdaleka nedosahuje a používá se na tvářecí nástroje pro práce za studena. Při tvrdosti nad 61 HRC však houževnatost této oceli prudce klesá vlivem zhrubnutí zrna.
Pro vyšší tvrdosti HRC 61 - 65 byla vyvinuta ocel YXR 7 s obsahem uhlíku 0,75 % a s martenzitickou strukturou s malým obsahem primárních karbidů M6C a větším podílem sekundárních karbidů, jejíž houževnatost přes 40 J.cm-2 překonává srovnatelnou rychlořeznou ocel 1.3343 a blíží se svou houževnatosti PM rychlořezným ocelím, např. Hitachi Metals HAP 10. Používá se na nástroje k objemovému tváření za studena, na výkonné a přesné nástroje na stříhání plechu, na ostřihovací nástroje, na závitořezné nástroje, na nástroje pro práci za polotepla, ale i na válcovací trny.
Všechny oceli mají vynikající odolnost vůči abrazivnímu opotřebení, která sice u typů s nižší tvrdostí YXR 3 a 33 leží pod úrovní oceli 1.3343, ale u oceli YXR 7 je na úrovni ocelí 1.3343 a 1.2379.
Zpracováno podle podkladů uveřejněných v časopise Schmiede Journal.

Další články

Materiály konstrukční kovové

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: