Témata
Reklama

Nové stroje se značkou Šmeral Brno

16. 06. 2004

Brněnská akciová společnost Šmeral Brno patří k předním výrobcům tvářecích strojů a jejich příslušenství ve světě. Za svou již 143letou činnost se etablovala ve více než 50 zemích světa.

Počátkem roku 1992 byla firma transformována za účasti pouze českých subjektů na akciovou společnost. Privatizační proces celé firmy byl dokončen v březnu roku 1995, přičemž hlavním akcionářem je B. G. M. holding, a. s., Praha. Hlavním výrobním programem společnosti jsou tvářecí stroje. Především pak svislé kovací lisy řady LZK a LMZ. K dalším progresivním tvářecím strojům patří válcovačky pro příčné klínové válcování ULS, pneumaticko-hydraulické buchary KHZ a kolenové razicí lisy LLR. Ve výrobním programu jsou rovněž klikové tažné lisy LKT, mechanické výstředníkové lisy řady S, ostřihovací lisy LDO, hydraulické lisy pro slícování nástrojů CYS, dále pak technologické doplňky, mechanizační a automatizační zařízení a nástroje.
Kromě standardních "sólo" strojů jsou vyráběna a dodávána rovněž automatická tvářecí pracoviště s označením TWK včetně technologií a nástrojů a taktéž zvláštní provedení dle přání zákazníka.
Velmi významnou aktivitou společnosti je provádění retrofittingu použitých vlastních i konkurenčních strojů. Za posledních 10 let byl proveden retrofitting s modernizací u cca 70 strojů jak pro tuzemského, tak i pro zahraničního zákazníka.
Reklama
Reklama
Reklama

Důvody vývoje nových strojů

Je všeobecně známo, že podniky, které v podmínkách tržního hospodářství neinovují, se vystavují značnému nebezpečí. Staré výrobky brzy přestanou vyhovovat rychle se měnícím požadavkům trhu. Spotřebitel se v takové situaci obrátí na jiné domácí či zahraniční výrobce. Firma začne ztrácet postupně zákazníky, podíl na trhu, tržby z prodeje i zisk. K tomu musíme otevřeně přiznat, že i nám se u jednoho německého zákazníka stalo, že zvolil italskou koncepci a trvalo asi dalších 5 let, než se k nám tento zákazník vrátil.
Na druhé straně představuje vývoj nových výrobků značné riziko. Je to riziko, že se nepodaří výrobek uvést na trh v původně předpokládané lhůtě. Dále se může stát, že předpokládané tržby, zisk a tím návratnost vložených prostředků do vývoje jsou neúspěšné, což pak v konečné podobě znamená velké zatížení podniku s finančními ztrátami. Přesto se domníváme, že kdo neinovuje, kdo nevkládá do vývoje nových výrobků alespoň 3 - 5 % z obratu společnosti, kdo nemá hlavně vlastní vývojovou základnu, ztratí brzy schopnost dodávat kvalitní a konkurenceschopné produkty. Myslíme si, že mnoho českých firem krátkozrace šetřilo na investicích do vývoje, takže dnes už neexistují nebo dělají většinou jen na základě cizí dokumentace anebo se některé firmy "pouze" zabývají retrofittingem konkurenčních strojů. Bohužel i z výzkumných ústavů, které byly dříve zásobárnou inovací či oporou v tomto směru, je dnes torzo nebo téměř zanikly.
Z důvodu udržení si pozice na světovém trhu přistoupila naše společnost v posledních dvou letech ke dvěma zásadním inovacím, resp. koncepčním řešením výrobků, které lze řadit mezi unikáty.

Charakteristika nových výrobků

Stroj pro technologii příčného klínového válcování ULS 160 R byl vyvinut a vyroben v letech 2001 a 2002, od roku 2003 pracuje v linkovém provedení u německého zákazníka. Pro zkrácení ztrátových časů při změně technologie je stroj vybaven možností vyměňování pracovních nástrojů i s válci stroje, na kterých jsou nástroje upnuty. Změnu technologie lze zrealizovat za cca 1 hodinu oproti až 4 hodinám při stroji s pevnými válci.
Pohyb zakladače polotovarů do válcovačky je odvozen od servopohonu, řízení a ovládání stroje je řídicím systémem Siemens S 7, CPU 315.
Válcovací stroj pro příčné klínové válcování ULS 160 R je určen pro zpracování válcových polotovarů (špalíků) ohřátých na válcovací teplotu, na osově symetrické podlouhlé vývalky. Tyto vývalky se dále většinou zpracovávají buď na svislých kovacích lisech a bucharech, nebo třískovým obráběním. Stroj je zvlášť vhodný pro zpracování velkých sérií, pracuje automaticky bez nutnosti vkládat špalíky do pracovního prostoru.
Uplatnění je především pro výrobu dílců v automobilovém průmyslu.
Vývoj kolenových razicích lisů se spodním pohonem byl zahájen v roce 2001. K dnešnímu datu byly vyvinuty a vyrobeny dva typorozměry s označením LLR 500 B a LLR 1800 B. V současné době je u německého zákazníka uváděn do provozu stroj větší velikosti. Jsou to stroje s vysoce tuhou konstrukcí, neboť je na nich prováděna technologie přesného stříhání součástí s minimálními tolerancemi a bez nutnosti dalšího opracování. Tloušťka plechu je až 16 mm.
Lisy jsou řazeny do automatizovaných linek s přísunem materiálu z boku lisu. Periferie linkového provedení zpravidla tvoří odvíjecí zařízení svitků, rovnačka pásu plechu, podávací zařízení a dělení odpadu. Lisy jsou vybaveny hydraulickou pojistkou proti okamžitému přetížení lisovací silou.

Vývojové a konstrukční týmy

Veškerý vývoj a inovace tvářecích strojů, příslušenství a nástrojů je prováděn vlastními vývojovými a konstrukčními kapacitami. Vývoj uvedených strojů probíhal ve dvou specializovaných konstrukčních týmech, které byly variabilně podle potřeby rozšiřovány dalšími konstruktéry. Součástí týmů byly elektrokonstruktéři a pracovníci softwarové dceřiné společnosti Elektro Sochor, s. r. o., Brno.
Jak bylo v předchozím uvedeno, bez vlastní vývojové základny se lze těžko pohybovat s výrobky v konkurenčním prostředí. Proto lidský potenciál konstrukčního a technologického oddělení pro tvářecí stroje, nástroje a příslušenství čítá cca 50 pracovníků. Od šéfkonstruktéra či šéftechnologa až po pracovníky na zpracování dat či rozmnožování dokumentace. Pro řízení těchto předvýrobních útvarů jsou k dispozici moduly celého systému řízení výroby Factory. Vlastní vývojovou činnost v útvarech si dnes nelze představit bez výpočetní techniky s příslušným programovým vybavením. Tato technika jde neustále dopředu, a proto máme v investičních záměrech každý rok doplňování či obměnu těchto dnes "nástrojů" vývojářů a technologů. V současné době jsou pracoviště vybavena kvalitní výpočetní a rozmnožovací technikou. Konstruování v prostředí IDEAS 2D a 3D, AutoCad 2D a VariCad 2D i 3D. Pracoviště na simulaci objemového tváření s programovým produktem Forge 3 a HyperMesh 2D.

Využití dotací a grantů

Uvedené nové stroje byly z hlediska vývoje kompletně profinancovány vlastními zdroji společnosti. Je třeba však uvést, že společnost využívá veřejných soutěží, které vyhlašuje MPO České republiky. První grant s finanční podporou MPO proběhl v letech 1998 - 2000 a byla v něm v rámci proexportního programu řešena problematika technologie příčného klínového válcování. Druhý grant s finanční podporou MPO byl zahájen v roce 2002, projekt bude ukončen do konce roku 2004. V rámci programu Progres je řešen automatizovaný tvářecí soubor TWK 1600 B/ST. Kromě toho se společnost v letech 2003 - 2005 účastní dalšího programu MPO s názvem Konsorcia, jehož hlavním řešitelem je český strojírenský podnik.

Marketing prodeje strojů

V začátku 90. let vstoupil do našeho povědomí nový pojem - "marketing". Nelze říci, že se nyní děje něco převratného, než na co jsme byli zvyklí v obchodování dříve. Ale se vstupem tohoto fenoménu v podobě trh, zákazník, orientace na zákazníka je nutno připustit, že přestala fungovat výroba velkých množství standardních zařízení, která pak i mnoho let "ležela" na dvoře výrobního podniku. Dříve bylo snahou "vnutit" zákazníkovi výrobek, který máme k dispozici, bez ohledu na to, zda splňuje jeho potřeby a požadavky. Dnes je skutečně potřeba řádný marketing na to, co trh žádá, co je schopen absorbovat, co bude zákazníkovi nejlépe vyhovovat ke splnění jeho potřeb. V případě společnosti Šmeral jsme se dostali k tomu, že zákazník má stroj tzv. ušitý na míru. A takto marketingově byly řešeny i nové stroje uvedené v tomto článku.
Ing. Milan Hoza, technický ředitel
Ing. Vladimír Krkavec, šéfkonstruktér

Osobnost šéfkonstruktéra

Ing. Vladimír Krkavec
Šmeral Brno, a. s.

Curriculum vitae

Narodil se v roce 1949 v Brně. Střední průmyslovou školu strojnickou absolvoval v roce 1968. V roce 1970 nastoupil do Šmeralových závodů Brno jako konstruktér, v pracovní skupině vývoje kolenových razicích lisů, a to až do roku 1980. Pak zastával funkci vedoucího Zkušebny tvářecích strojů do roku 1987. V letech 1980 - 86 vystudoval při zaměstnání fakultu strojní VUT v Brně, obor stavba výrobních strojů. V roce 1987 byl jmenován do funkce šéfkonstruktéra a tuto funkci zastává dosud.

Jak jste spokojen s úrovní mladých konstruktérů?

Úroveň mladých konstruktérů není o nic horší než naše úroveň před třiceti lety. Jsou mladí, odvážní, mají nápady a tím všechny předpoklady pro zdárný profesní růst. Jejich velkou výhodou je perfektní znalost CAD systémů, bez které si lze jen těžko dnes představit práci konstruktéra. Pak již záleží jen na konkrétním přístupu každého absolventa při začlenění do pracovní skupiny, kterou vede vždy zkušený konstruktér - vývojář. Čili s kvalitou mladých konstruktérů spokojen jsem, z kvantitou ne. Absolventů středních a vysokých škol majících zájem o konstruování cítím nedostatek.

Kam bude směřovat trend ve vývoji tvářecích strojů?

Jsem přesvědčen, že technologie tváření bude stále patřit mezi výrobní technologie, které nabízejí úspory nákladů při výrobě součástí oproti např. třískovému obrábění. Trendem bude určitě náhrada tvářených ocelových součástí např. součástmi z hliníku, titanu apod. Trendem bude určitě také výroba součástí tvářením s minimálními přídavky pro obrábění. A trendem budou určitě integrované výrobní linky, dodávané tzv. na klíč. Filozofie výrobce musí tkvět v tom, že pochopí záměry zákazníka a že mu nabídne, resp. dodá komplexní celek výrobních zařízení, který jej uspokojí v technickém řešení, kvalitě, kvantitě, spolehlivosti a produkčnosti za splnění podmínky ekonomičnosti investice. Šmeral Brno, a. s., má zdroje pro takováto řešení. Jsem přesvědčen, že společnost disponuje v současnosti lidským, duševním a materiálovým potenciálem, dávajícím předpoklady k tomu, aby značka Šmeral i nadále zaujímala důstojnou pozici mezi světovými výrobci tvářecích strojů.
Reklama
Vydání #6
Kód článku: 40624
Datum: 16. 06. 2004
Rubrika: SST představuje / SST
Autor:
Firmy
Související články
Stavme na pozitivním a fungujícím

Česko patřilo ke konci roku 2023 k zemím, jejichž ekonomika stále nedosáhla předcovidové úrovně. Hospodářský růst bude podle většiny ekonomů i v tomto roce velmi pomalý. Situaci komplikují nepříliš optimistické faktory, jako je nestabilita veřejných financí, výroba postavená na subdodávkách, nedostatečná infrastruktura a další. Když k tomu připočteme vnější geopolitické okolnosti, není situace příliš příznivá. A o tom, jak toto vše ovlivňuje automobilový průmysl a jak se zbavit stigmatu subdodavatelské země, jsme hovořili s Petrem Knapem, odborníkem společnosti EY pro automobilový průmysl.

MM Glosa: Sem se mi dívejte

Filmový a televizní dabing byl naší pýchou. František Filipovský nechť je toho důkazem. Úspěch rolí legendárního francouzského herce Louis de Funès, jehož vlastní hlas nikterak neupoutá, je z velké části právě dán mistrovským dabingem. Osobně bych se s ohledem na výuku jazyků tohoto pomyslného dabingového prvenství klidně vzdal a jménem Husákovy generace ho vyměnil za možnost zhlédnout černobílé upozornění ČST například před legendárním seriálem Profesionálové, že: „Pořad je v původním znění s titulky“, a agenty z CI5 slyšet v originále, a dostávat tak pod kůži hovorové fráze a výslovnost.

Kompozitní materiály z přírodních zdrojů

Veřejnost se stále více snaží být environmentálně odpovědnou. Ani napříč odvětvími průmyslu tomu není jinak. V oblasti kompozitních materiálů můžeme v posledních letech sledovat stále častější tendence využívat přírodní materiály jako náhradu konvenčních syntetických produktů. Roste poptávka po vláknech na rostlinné bázi (například vláknech ze lnu, konopí nebo sisalu) a tyto materiály získávají významný podíl na celkové produkci kompozitních výrobků.

Související články
Promluvy Štefana Kassaye: Protiřečení na denním pořádku

Kolem nás, u nás, všude, kde existuje život, se každou vteřinu odehrávají miliony událostí, které zasahují jednotlivce, komunity, státy. Rostou nepokoje, protesty a skandování, pouliční bitvy, rebelie. Systémy budované člověkem v sílící zlovůli a vlivem ničivých výroků se řadu let dostávají do úpadku. Jsme svědky válečných konfliktů, nových a nových hrozících válek.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Blíží se druhý ročník veletrhu broušení

Od 14. do 17. května 2024 se koná druhý ročník veletrhu GrindingHub, který odborníkům z celého světa představí – poprvé v historii ve čtyřech výstavních halách – nejnovější technologická řešení v oblasti broušení. Tentokrát se ve Stuttgartu představí přes 460 vystavovatelů z 31 zemí.

Letošní veletrh Formnext slibuje hojnou účast

Formnext, přední světový veletrh aditivní výroby a průmyslové produkce nové generace, slaví úspěšný start do nového veletržního roku – navzdory poněkud utlumené ekonomické situaci v Německu a globálním politickým výzvám se do konce února přihlásilo již přibližně 574 společností z 35 různých zemí.

O stavu ekonomiky a roli vůdců

V povídání s Janem Urbanem, vysokoškolským pedagogem, podnikovým poradcem, publicistou a autorem řady knih a článků, se prolíná řada myšlenek nedávno zesnulého profesora Milana Zeleného, i když se osobně nikdy nepotkali. Několik top manažerů a emeritních CEO, kterým jsme tento rozhovor poskytli před zveřejněním, doporučilo slova Jana Urbana tesat do kamene. V intencích uvažování excelentních ekonomů Zeleného i Urbana lze říci, že dosud panuje rozpor, který nastiňuje tento rozhovor: trend zaměňování popisu akce za akci samotnou se spíše prohlubuje místo toho, aby v praxi ustupoval – v politice, podnikání i ve vzdělávání.

Plzeňské setkání strojařů

Katedra technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni letos uspořádala již devátý ročník mezinárodní konference Strojírenská technologie Plzeň. V porovnání s minulým ročníkem zaznamenala podstatně větší návštěvnost – čítala téměř dvě stě účastníků a uskutečnilo se bezmála šedesát prezentací. Náš časopis na konferenci figuroval jako mediální partner akce.

MM Glosa: Eine große Katastrophe

V Německu to stále vře. Vedle obav z politických iniciativ a churavějící ekonomiky řeší naši západní sousedé i otázky rasismu. Skupina vědců, jejichž úkolem bylo zkoumat, jak kdysi dávno žili dinosauři, se raději zabývá otázkou, zda jména dinosaurů odpovídají dnešnímu duchu doby. Zatímco dinosauři kdysi obývali Zemi bez zájmu o politickou korektnost, jejich jména jsou nyní předmětem vášnivých debat, zdali nejsou rasistická nebo sexistická…

Promluvy Štefana Kassaye: Devalvace vědy vědeckou komunikací?

Užívání cizích slov v běžné řeči ještě nikoho neudělá vědcem ani to nepovýší jeho společenskou úroveň. Přesto má člověk, kromě běžné výměny názorů, svůj záměr, kterému odpovídá i příslušný komunikační styl. Pochopitelně, že vysoce uznávaná osobnost chce mít možnost být šiřitelem svých vlastních názorů.

Co přinese rok 2024 v oblasti automatizace?

Řada otřesů v posledních několika letech předznamenala novou éru zvýšených geopolitických a ekonomických rizik. Výrobci jsou nuceni k tomu, aby do obchodních modelů začlenili odolnost a flexibilitu a aby přehodnotili globální dodavatelské řetězce a vztahy. Zároveň stoupá tlak na začlenění principů ESG do rozhodování o provozu (tato zkratka z anglických slov environment, social a governance označuje vliv firmy na životní prostředí, pracovní podmínky ve firmě a její vliv na společnost, celkové fungování firmy uvnitř i navenek a její transparentnost).

Promluvy Štefana Kassaye: S novým rokem nové příležitosti

Milý úsměv již z dálky prozrazuje dobrou náladu Janka, mého přítele z dětství. Září radostí, z byť i náhodného setkání. „Štefane, víš, co všechno mě čeká? Tvrdá robota. Počínaje prvním pracovním dnem.“ Řekne mi hned na uvítanou. Jeníček toho má vždy dost na práci. Zlepšovací návrhy, inovace… A navíc, jako představitel podniku, svým dobře míněným posláním oplývá nesmírným zájmem o vše kolem. Chce šířit dobro, a pomáhat lidem realizovat jejich předsevzetí. Není to ale vždy tak jednoduché, vnější svět ovlivňuje ten náš vnitřní. Například, když byl prezentován vládní program, vyslechli jsme různá vyjádření, často i extrémní. Projevoval se určitý osobnostní intelekt. A jak dny plynou, až příliš často odkrývají znova rozdané karty. Do státní ekonomiky pronikají politické názory, a ekonomika je součástí podnikání.

Jak ušetřit za energie: Využijte odpadní teplo

Řada průmyslových provozů využívá různé technologie, při nichž vzniká velké množství odpadního tepla. Tato draze získaná energie často uniká bez užitku, například ve formě odvodu horkých spalin komínem. Na druhé straně teplo potřebujeme na ohřívání vody nebo na vytápění. K tomu, abychom unikající teplo zadrželi a využili je tam, kde je ho potřeba, slouží technologie zpětného získávání neboli rekuperace tepelné energie.

Kristova léta

Ke svému závěru se nachýlil rok, ve kterém stále rezonovaly všechny krize, které si Evropa nashromáždila za předchozí období. Některé státy se jejich důsledky popraly celkem se ctí, jako například Polsko, další se vrátily do předcovidové úrovně a bohužel Česká republika jako jediná stále lapá po dechu. Proč? Co je důvodem?

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit