Témata
Reklama

Nové trendy v profilovém broušení

02. 09. 2009

U profilového broušení, stejně jako v jiných oborech, jsou stále vyšší požadavky na produktivitu, přesnost a snižování konečných výrobních nákladů. Z těchto důvodů výrobce brusek Blohm Jung investuje do vývoje nejmodernějších řešení, která v důsledku pomáhají jeho zákazníkům být konkurenceschopnější a držet se na špičce v oblasti přesného rovinného a profilového broušení.

GEOID – kompenzace opotřebení diamantového orovnávače

Kompenzace opotřebení GEOID eliminuje chybu orovnávacích nástrojů v řádu μm.

Bez geometricky přesného orovnávače nemůže být brousicí kotouč profesionálně a přesně orovnán a i nové diamantové orovnávače nemají vždy perfektní tvar. Pod pojmem GEOID firma Blohm Jung představila na letošním Schleifring Symposiu konaném ve švýcarském Thunu novinku: kompenzaci tvarové chyby na orovnávacím nástroji. GEOID byl vyvinut společně s univerzitou G. S. Ohma v Norimberku.

Software kompenzace nerovnoměrného opotřebování diamantového orovnávače je dalším krokem k plnému zautomatizování a zpřesnění orovnávacího procesu ve spojení s plně CNC hlavovým orovnávačem PA37K a jeho stolní variantou PA 130TM. Se softwarem GEOID je přesně zmapována řezná hrana orovnávacího nástroje s přesností na μm. Dále je vypočtena korekční hodnota, která je přenesena na orovnávač a pomocí této korekce je orovnán brusný kotouč. Díky tomu použitelnost a životnost orovnávacího nástroje výrazně stoupá. Odpadají časté výměny orovnávačů, tím se snižují náklady, zvyšuje časová úspora a dochází k výraznému zlepšení konečného vybroušeného profilu.

Reklama
Reklama
Reklama
Ukázka praktického použití kompenzace, opotřebení orovnávače.

PA 37 – k použití v šesti minutách

Pro profilové broušení na strojích od firmy Blohm Jung je k dispozici několik orovnávacích systémů. Podle požadavků jsou dodávány rotační orovnávací agregáty, pevné a sklopné orovnávací agregáty. Špičkou je CNC hlavový orovnávač PA37K. Svou možností použití klasických broušených diamantů nebo rotačních orovnávacích kladek je jediný svého druhu na světě. Tzv. „hvězda“ osazená šesti diamanty je připravena k použití do šesti minut po jednoduchém upnutí diamantů (čas potřebný na změření diamantů a jejich kompenzaci), rotační kladka pak do deseti minut. Funkce „CD-orovnávání“ redukuje časy potřebné k orovnání až o 50 %. Jedná se o kontinuální orovnávání během broušení.

Použití špičkového orovnávacího CNC systému PA37K ve spojení se softwarem GOEID na stroji Blohm Jung Vario představuje moderní, výkonné a velmi přesné pracoviště pro broušení profilů.

Kalibrace diamantové kladky
Kalibrace „hvězdy“
Stroj Jung Vario

Ustavování obrobku – 30% úspora celkového času

Měření a kompenzace se samozřejmě netýká pouze orovnávacích nástrojů. Až 30 % celkového času lze ušetřit při nakládání a centrování obrobku na otočném stole. Při řešení konkrétní aplikace na brusce Blohm Profimat MC s vertikálním vřetenem – broušení „Curvic couplings leteckého motoru“ – byla vyvinuta nová technologie. Nyní lze obrobek umístit prakticky libovolně na ploše otočného stolu a již není nutné ho pracně vystřeďovat. Pomocí speciálně vyvinutého softwaru a sondy ve spojení se Siemensem Sinumerik 840D je možné změřit a zkompenzovat veškeré geometrické odchylky a dosáhnout tak kompletního vybroušení s absolutní přesností.

Zákazníka, výrobce leteckých motorů z Francie, se díky tomuto řešení podařilo velmi výrazně zredukovat neproduktivní časy. Nyní obsluha potřebuje k naložení obrobku a zahájení pracovního cyklu pouze 30 sekund oproti dřívějším 10 minutám.

Ustavení obrobku na otočném stole

Brusky nové generace

Pětiosé obráběcí centrum je běžně používaný stroj. Již méně obvyklá je bruska, která umožňuje kompletně obrobit 5 stran obrobku na jedno upnutí.

lineární osy s rychlostmi 80–120 m.min-1 v kombinaci s vysokorychlostním otočným stolem a naklápěcí brousicí hlavou o výkonu 35 kW, umožňují vybrousit nejrůznější profily s konkávním nebo konvexním rádiusem.

Díky automatické výměně nástrojů se zásobníkem umožňuje brousicí centrum Blohm Prokos rovněž vrtání a frézování. Mezi tradiční zákazníky tohoto centra patří výrobci turbín a komponentů leteckých motorů.

Stroj Blohm Prokos

Milan Mihalčin

Stanislav Rozbořil

Galika

m.mihalcin@galika.cz

stanislav.rozboril@blohmjung.com

www.galika.cz

Umístění na MSV: pavilon P, stánek 54

Reklama
Související články
C.O.R.E. – revoluce orientovaná na zákazníky

Průmyslová výroba budoucnosti je propojená. Klíčovou otázkou je konektivita strojů. Aby bylo vůbec možné síťové propojení realizovat a smysluplně ho využívat, musí být splněny různé požadavky. Tomuto trendu vychází vstříc technologie C.O.R.E. (Customer Oriented REvolution) společnosti United Grinding Group. Pro naše čtenáře tuto technologii přiblížil obchodní zástupce firmy Galika CZ Martin Fanta.

Laserová měřicí technologie
integrovaná do brusek

Dokončovací procesy na bruskách jsou často náročné na tolerance přesnosti rozměrů, tvarů a polohy, stejně jako na vysokou přesnost kvality povrchu. Ke splnění těchto požadavků mají společnosti často k dispozici empirické hodnoty. Zejména u maloobjemových sérií je však nutné vyhodnocování během procesu na stroji. Použití externích měřicích zařízení a z toho vyplývající korekce prodlužují dobu obrábění dílu. Ideální a nejvýhodnější jsou řešení, která lze použít flexibilně pro širokou škálu obrobků. Společnost Studer proto do svých hrotových brusek integruje laserové měřicí zařízení.

Flow Assembly - montáž přesných brusek

Každoroční setkání představitelů tří výrobců precizních rotačních brousicích strojů Studer, Schaudt a Mikrosa, kteří se scházejí se svými obchodními zástupci a partnery z celého světa, se konalo 19. 2. v sídle společnosti Friz Studer ve švýcarském Thunu. Na programu jsou vždy sdělení obchodních úspěchů za uplynulý rok a představení aktualit pro období následující. Letos byla představena zcela unikátní montážní linka Flow-Assembly.

Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Strojírenské podniky v době pandemie

Pandemie koronaviru uzavřela hranice naší republiky a zahraniční pracovníci se nedostanou do zaměstnání. Řada domácích zaměstnanců musela nastoupit do karantény. Mnoho českých strojírenských podniků se tak dostalo do nemalých problémů. Firma Grumant hledala recept, jak se takovým problémům vyhnout nebo alespoň minimalizovat jejich následky.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Platforma pro edgecomputing a průmyslový internet věcí

Systém FIELD (FANUC Intelligent Edge Link and Drive) je platforma určená pro propojení provozních zařízení, která umožňuje rychlý a spolehlivý přístup k výrobním datům s cílem využít je k naplnění koncepce chytré, propojené výroby. Dovoluje realizovat edge computing, tedy shromažďovat a zpracovávat data přímo v provozu, nikoliv až v cloudu, a umožňuje tak činit rozhodnutí, která se týkají jednotlivých strojů a zařízení, mnohem rychleji než u cloudových aplikací. Přitom zůstává zachována možnost, nikoliv povinnost, předem zpracovaná data přenášet k centralizovanému zpracování v informačním systému podniku nebo v cloudu. Účelem je nejen monitorovat, ale i aktivně zasahovat do výrobního procesu ve smyslu regulační smyčky se zpětnou vazbou.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit