Témata
Reklama

O čtvrtinu více do výzkumu a vývoje

17. 05. 2010

Mnoho společností se snaží čelit odbytové krizi zaváděním nových výrobků a služeb, tedy rozšířením své nabídky, popřípadě její inovací. Nejinak tomu je i v segmentu obráběcích strojů, kde konkurence je velmi silná a nutí tuzemské výrobce držet krok se světovou špičkou. Kdo nereaguje na požadavky trhu novým sortimentem, je předem odsouzen k zániku.

Společnost Tajmac-ZPS není třeba technické veřejnosti představovat. Výroba ve Zlíně, která se datuje již od roku 1903, má díky panu Baťovi dlouhou tradici a světový věhlas. Firma zaujímá v ČR přední postavení v oblasti obráběcích center a vícevřetenových automatů. Patří mezi největší české exportéry (přes 80 % produkce) a zařazuje se do skupiny předních světových výrobců.

Společnost v loňském roce po vývojové stránce nezahálela a přichází na trh s novými produkty. Nejen o nich jsme si povídali s jejím technickým ředitelem Ing. Radomírem Zbožínkem.

Reklama
Reklama
Reklama
„Mít odvahu hledat nová řešení." To je krédo, kterým se řídil Ing. Radomír Zbožínek coby generální ředitel tehdejšího koncernu ZPS a které je i nadále pro něj klíčové.

MM: Na letošních Zákaznických dnech měla svoji premiéru vlajková loď divize CNC - multifunkční stroj MCV 1800MULTI. Co vás vedlo k vývoji tohoto stroje?

Ing. Zbožínek: Stručně řečeno výsledky marketingového průzkumu v tržních segmentech, ve kterých se Tajmac-ZPS, a. s., chce prosadit. MCV 1800MULTI je multifunkční stroj s rozvinutou schopností plnohodnotně provádět více druhů obrábění, v tomto případě soustružit i frézovat. Pro uživatele přináší snížení potřebného počtu obráběcích strojů pro výrobu jedné součásti, menší podíl manipulace, zkrácení vedlejších časů, minimalizaci času pro ustavování obrobků či větší možnost pro souběh u prováděných operací. Jsme přesvědčení, že to jsou všechno prvky zvyšující užitné vlastnosti stroje.

MM: Technicky zajímavé bylo představení stroje H80DD, jehož konceptem je zcela nové řešení konstrukce, který nemá jak u nás, tak ani ve světě obdoby. Přibližte prosím, o co se jedná.

Multifunkční stroj MCV 1800MULTI byl poprvé představen technické veřejnosti na Zákaznických dnech, které se letos v Tajmac-ZPS konaly v březnovém termínu.

Ing. Zbožínek: Jde o experimentální stroj, na kterém si ověřujeme zcela nové principy v konstrukci obráběcích strojů, neboť konvenční řešení dosahují svých fyzikálních limitů.

Koncept seizmicky vyváženého obráběcího stroje je postaven na myšlence konstrukčně minimalizovat nebo zcela vyloučit reakční silové účinky mezi strojem jako celkem a jeho okolím. Jednoduše si lze takovou situaci představit tak, že pokud by se obráběcí stroj nacházel ve stavu beztíže, pak seizmicky vyvážený stroj by stál v prostoru na jednom místě, zatímco klasický stroj by se pohyboval působením reakčních sil pohonů. U stroje H80DD je seizmický princip uplatněn ve dvou nejvýznamnějších pohyblivých osách, které pohybují nejhmotnějšími částmi stroje, resp. obrobku - v ose XY.

Dále je u stroje H80DD možné v ose aplikovat tzv. plovoucí princip dle patentu profesora Zeleného z Výzkumného centra VCSVTT. U tohoto světově jedinečného principu se využívá obvykle zmařená reakce od urychlené hmoty (stolu, obrobku) pro urychlení protiběžné hmoty. To přináší vyšší energetické úspory a podstatné snížení vibrací přenášených do rámu stroje i kvalitnější povrch obráběného dílce.

Z dalších nových prvků bych zmínil užití koncepce Double Drive, která umožňuje zkonstruovat stroj velikosti H80 (X = 1 200, Y = 1 100 (mm)) na půdorysu stroje velikosti H50 (2 400 x 4 500 (mm)), neboť je využito efektu relativní změny polohy obrobku vůči vřetenu v příčné ose X, kde konají inverzní pohyb dva pohony (X1X2 - stůl i stojan s vřeteníkem - každý s polovičním zdvihem a rychlostí).

Mezi zcela nové prvky patří užití metody aktivního tlumení vibrací na ose X1, aplikace pohonů z průvlakovým motorem (elektromaticí) či konstrukce stojanové a vřeteníkové skupiny, plně topologicky a materiálně optimalizované, kde se podařilo zvýšit 1. vlastní frekvenci o 53 % a snížit hmotnost o 35,6 %.

Velmi zajímavým prvkem je i teplotní kompenzace na základě termomechanických přenosových funkcí, která se jeví jako podstatně přesnější oproti standardní statistické kompenzaci.

MM: S kým jste na vývoji tohoto stroje spolupracovali? Z jakých prostředků byl hrazen a v jakých objemech?

Ing. Zbožínek: Spoluřešitelem je Výzkumné centrum strojírenské výrobní techniky a technologie při ČVUT FS v Praze pod vedeném prof. Houši. Projekt získal podporu z operačního programu Impuls vyhlášeného MPO. Celková míra dotace činí 40 % z objemu uznatelných nákladů. Ty se pohybují řádově v desítkách milionů korun.

MM: Během roku jste museli z důvodu dopadů hospodářské krize propustit téměř 1/3 zaměstnanců. Jakým způsobem se to dotklo vývoje a konstrukce? Jak jste se s tímto z pozice technického ředitele musel vypořádat?

Na experimentálním stroji H80DD si zlínští inženýři společně s vědeckým týmem výzkumného centra VCSVTT ověřují zcela nové principy v konstrukci obráběcích strojů, neboť konvenční řešení dosahují svých fyzikálních limitů.

Ing. Zbožínek: Průměrný počet zaměstnanců naší výzkumně-vývojové základny činil v období 2006-2009 na 93 osob. Dnes, když spolu hovoříme, je ve výzkumně-vývojové základně zaměstnáno 86 lidí a do konce našeho hospodářského roku, tj. do 30. 9. 2010, se sníží o dvě osoby. Na této úrovni by měl zůstat. Tedy pokles, ale relativně přijatelný vzhledem k hloubce krize, která zasáhla celý obor obráběcích strojů. Co je však velmi důležité, je fakt, že prostředky, které investujeme do výzkumu a vývoje, se zvýšily. V roce 2009 činily 62 mil. Kč, v roce 2008 pak 51 mil. Kč, což je nárůst o 21,5 %. Myslím si, že to je správný trend, který je právě v období krize žádoucí, neboť je to ta nejlepší investice pro budoucnost.

MM: Útlum v poptávce po obráběcích strojích se v prvé míře dotkl především sériově vyráběných strojů, které v objemu vaší produkce činí velký podíl. Jak se situace v této komoditě vyvíjí nyní?

Ing. Zbožínek: Trh se zotavuje jen velmi pozvolna. Na přesnou kategorizaci struktury budoucích poptávek je asi ještě brzy, ale důraz na složité technologie s vysokou přidanou hodnotou, unikátní a solitérní řešení a již zmíněné multifunkční architektury strojů je naprosto zřetelný. Důkazem je silné zvýšení prodejů našich CNC řízených vícevřetenových automatů řady TMZ, seřízených na špičkové technologii, která vyžaduje až 44 řízených os. Za průlomovou lze označit i výrobu ozubení na těchto strojích, o které jsme ještě nedávno pochybovali, zda je vůbec možné ji u vícevřetenového automatu vyřešit.

MM: Co si myslíte o úvahách, že po oživení poptávky v prvním případě přijde řada na téměř nové secondhandové stroje, vyprodávané leasingovými společnostmi, jejichž nájemci si je pořídili v době sílící konjunktury v roce 2008 a následně pro ně však neměli práci. Jak se to dle vás případně odrazí i v prodejních cenách?

Ing. Zbožínek: Je to jeden z parametrů současného trhu, stejně jako třeba dumpingové ceny. Nemyslím si, že se to dá nějak rozumně regulovat. Zatím volíme cestu, kterou jsem naznačil v předcházející odpovědi.

MM: Jste členové Svazu strojírenské technologie. Co pro vaši firmu osobně znamená být členy tohoto profesního svazu, co to pro vás obnáší a co byste od něho očekávali?

Ing. Zbožínek: V podstatě všichni evropští výrobci obráběcích strojů mají svoje národní svazy, které zastřešuje sdružení Cecimo. Myslím si, že jejich význam vzrostl. Už zdaleka nejde jen o vytváření statistických dat či sdílení standardizačních prvků, neboť poté, co EK vydala dvě směrnice o ekodesignu, které se stanou od 1. 1. 2012 platnou zákonnou normou, je v zájmu nás všech, aby její technické parametry byly dosažitelné a jejich naplňování nás neznevýhodnilo v konkurenčním boji. V tomto smyslu, a to jak v oblasti mandatorních ustanovení směrnice, tak samoregulačních principů, je pozice svazu SST při hledání řešení těžko zastupitelná.

MM: Dlouhou dobu jste vedl tehdejší ZPS a přidružené podniky z pozice generálního ředitele též v době dopadu útlumu světové potřeby obráběcích strojů. Čím se tehdejší doba lišila od té dnešní?

Ing. Zbožínek: Krizi, která se podobala té dnešní, jsme zažili v období 1994 a 1995. Jestliže světová výroba obráběcích strojů činila v roce 1989 hodnoty 40,9 mld. EUR, tak v roce 1994 klesla na objem 23,4 mld. EUR, resp. na 27,5 mld. EUR v roce 1995. Tento silný propad přišel relativně brzy poté, co jsme přišli o tehdejší východní trhy, na kterých třeba ZPS bylo závislé z 85 %.

Úloha k řešení byla definována trochu jinak, než je tomu dnes. Byl absolutní pokles zakázek, neřešitelný pouhým snížením stavu zaměstnanců. Tehdy jsme se rozhodli, a v podstatě ani nic jiného nezbývalo, vstoupit na nejbonitnější trh s obráběcími stroji, tj. do USA. Spolu s americkou distribuční společností TREE a japonskou renomovanou firmou Okuma se podařilo najít mezeru na trhu, správně marketingově definovat produkt a rychle jej vyvinout a s vysokou jakostí začít vyrábět. V projektu TREE jsme vyrobili a dodali do USA do konce roku 1999 celkem 1 157 ks obráběcích center, v projektu Okuma do dnešního dne 2 395 ks obráběcích center.

Myslím, že tato čísla další komentář již nepotřebují.

Děkuji za rozhovor

Roman Dvořák

Reklama
Vydání #6
Kód článku: 100609
Datum: 17. 05. 2010
Rubrika: Servis / Rozhovor
Autor:
Firmy
Související články
Modulárne mikrofabriky a modulárne roboty

V sieti Inovato vzniklo medzinárodné zoskupenie, ktoré vyvíja koncept modulárnej mikrofabriky. Mikrofabrika je malé až stredne veľké, vysoko automatizované a technologicky vyspelé výrobné zoskupenie so širokou škálou procesných možností. Mikrofabrika vyžaduje menej energie, menej materiálu a malú pracovnú silu, a to vďaka high-tech automatizovaným procesom.

Jako by byli přímo u stroje

Zlatá medaile udělená exponátu na MSV v Brně patří k neprestižnějším technologickým oceněním. Letos se jejím nositelem v kategorii Inovace v automatizační technice a Industry 4.0. stal tým z Ústavu výrobních strojů, systémů a robotiky (ÚVSSR) Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ocenění bylo konkrétně uděleno za inovativní využití neuronových sítí při konfiguraci řízení obráběcích strojů s využitím virtuální reality.
MM Půmyslové spektrum mělo možnost vidět působivou demonstraci řešení v činnosti v rámci expozice na MSV a současně se o něm dozvědět mnoho zajímavého od jeho tvůrců Ing. Michal Holuba, Ph.D., a Ing. Jana Vetišky, Ph.D.

O čem je toolmanagement?

Jednoho pošmourného listopadového dne jsem se vydal do Plzně, abych si popovídal s panem Oldříchem Bosmanem, jednatelem a zakladatelem společnosti BTS Technik.

Související články
Inovace pro cestu do oblak

Vrtulník – stroj, který obdivujeme v nejnapínavějších scénách akčních filmů, ale který především hraje často klíčovou roli ve skutečném životě. Ať už jde o záchranu životů, nebo o dopadení nebezpečných zločinců. MM Průmyslové spektrum mělo možnost na vlastní oči vidět místo, kde se tyto dokonalé stroje dokončují a také v případě potřeby opravují – prostory společnosti Bell Textron Prague na pražské Ruzyni. Zde jsme též měli možnost mluvit s panem Stanislavem Štefanovem, manažerem prodeje civilních vrtulníků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Moje osobní spotřeba je menší než leckterého mého zaměstnance

Kvido Štěpánek založil před 30 lety prosperující společnost. Dnes je její majetek odhadován na dvě miliardy korun. Za dobu své existence věnoval na dobročinnost více než 100 milionů korun. Tento nenápadný a skromný člověk inspiroval naši redakci, která ho požádala, aby se s ní podělil o své názory na filantropii, životní hodnoty a tradici dobročinnosti v Čechách.

Více propojujme vysoké školy s praxí

Profesor Jaroslav Kopáček patří zcela bez pochyb mezi nestory oboru hydrauliky a pneumatiky v naší zemi ve druhé polovině 20. století, a proto mu byla na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2019 v Brně udělena po zásluze Zlatá medaile za celoživotní tvůrčí technickou práci a inovační činy. Při příležitosti ocenění práce pana profesora jsme připravili malý medailonek tohoto skromného a entuziastického člověka. Pan profesor nám při této příležitosti sdělil i několik svých zajímavých postřehů.

Z manažera vlastníkem

V době recese koupila Olga Kupec od německého majitele slévárenský provoz a už více než 10 let jede její firma na plné obrátky. Tato přemýšlivá a empatická dáma dokázala svým přístupem ke klientům a kolegům vybudovat v českoněmeckém pohraničí prosperující firmu, která nemá nouzi, ani o zakázky, ani o zaměstnance.

Prostor pro laserovou automatizace je stále obrovský

Česká společnost Lascam systems se zabývá zejména dodávkami laserových zařízení pro obrábění kovů a plastů. Byla včas u rozvoje moderních laserových technologií a dnes pomáhá firmám s integrací laserových aplikací do výrobních procesů. Podle slov obchodního ředitele společnosti Karola Flimela se považují spíše za dodavatele řešení než distributora jednotlivých zařízení a za největší výzvu považují složité inovativní projekty, které přinášejí nový způsob výroby.

České obráběcí stroje stále splňují nejpřísnější parametry pro uplatnění

V červnu tohoto roku byl zvolen prezidentem Svazu strojírenské technologie Jan Rýdl ml. Mezi jeho priority patří návrat duálního vzdělávání do českého školství. Více chce také podpořit spolupráci firem s vysokými školami, prosazovat zájmy českých strojařů v zahraničí a ve státní správě. Rychlé tržní změny vnímá jako největší výzvu pro management všech firem.

MSV představí svět budoucnosti

Mezinárodní strojírenský veletrh vstupuje do svého již 61. ročníku. Během let se z něj stal nejrenomovanější oborový veletrh. Je tedy jasné, že řídit jej tak, aby renomé neztratil, není nic snadného a vyžaduje to člověka nejen schopného, ale i zkušeného. Současný ředitel, Ing. Michalis Busios, bezesporu splňuje obojí. Dokladem je skutečnost, že pro veletrh úspěšně pracuje již od roku 2008.

Prognózovat vývoj ekonomiky by bylo jednodušší, kdyby šlo jen o ekonomiku, říká ekonom Miroslav Zámečník

Složitá geopolitická situace natolik ovlivňuje ekonomické světové dění, že s jistotou prognózovat vývoj české ekonomiky není jednoduché. Klasické spouštěče, které ohlašují krizi, nefungují. Kdo dnes v recesi uspěje, proč je ČR pořád pro zahraniční investory zajímavá a která firma se budoucnosti bát nemusí? To jsou témata, nad kterými redakce MM Průmyslového spektra diskutovala s hlavním analytikem České bankovní asociace Miroslavem Zámečníkem.

Chceme se přiblížit průmyslové sféře, říká rektor Tomáš Zima

Před rokem založila nejstarší česká univerzita společnost Charles University Innovations Prague, s. r. o. Šlo o první počin, který se uskutečnil na české univerzitní půdě. O zkušenostech a prvním úspěchu z univerzitního podnikání jsme si povídali s rektorem Univerzity Karlovy profesorem Tomášem Zimou.

Když čistí profesionálové

Čisté prostředí není důležité jen doma či ve venkovním světě kolem nás. Stejně podstatné je i tam, kde pracujeme. Nástroje a řešení pro nejrůznější typy úklidu a čištění přináší do našich životů společnost Kärcher. Není však pouze dodavatelem produktů pro domácnost, jak se možná laická veřejnost domnívá, ale nabízí i širokou paletu produktů a řešení pro profesionální, zejména průmyslový sektor. Na podrobnosti jsme se zeptali Michala Kettnera, Head of Dealers channel and ES department.

Bez základních etiketních dovedností není byznys úspěšný, říká Ladislav Špaček

Ladislav Špaček je respektovaný odborník a dlouholetý propagátor etikety a protokolu. Je rád, že většina českých podnikatelů odložila fialová saka a bílé ponožky a že význam etikety v tuzemských firmách roste. V rozhovoru pro naši redakci také upozorňuje na některá zásadní faux pas, na to, že už nikdy nemáme šanci udělat první dojem a že etiketa není jen o oblečení.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit