Témata
Reklama

Obrábění s vůní dřeva

Když jsem hledal nějaký zajímavý příklad NC obrábění dřeva, dostal jsem tip na nábytkářskou firmu Falcon Mimoň, která provozuje tři pětiosá obráběcí centra. Při své návštěvě jsem však musel konstatovat, že dřevo tu sice trochu voní, ale v prostoru obráběcího centra si člověk všimne spíše rychlých účelných pohybů stroje a tryskajícího proudu jemných pilin, které také během několika vteřin zaprášily objektiv mého fotoaparátu.

Mimoňský závod byl založen v roce 1870 a po druhé světové válce se stal součástí n. p. TON Bystřice pod Hostýnem. V roce 1994 se stává jeho majoritním vlastníkem firma Falcon Products z USA a název společnosti se mění na Falcon Mimoň. Výrobní program zahrnuje především výrobu dřevěných židlí z masivu, sortiment doplňují kombinované židle s kovovou podnoží ve spojení s překližkou nebo masivním dílem. Prakticky celá produkce je exportována do USA, kde se provádí montáž a čalounění, ale část výrobků je expedována již ve finálním stavu.
Reklama
Reklama
Reklama

Příprava NC kódu

Během mé návštěvy mi byl průvodcem vedoucí technologického oddělení ing. Jaromír Sojovský. V jeho oddělení také cesta nové židle začíná. Většina se jich totiž vyrábí podle vzorku, zaslaného mateřskou firmou z USA. Tento vzorek se zde překreslí do Pro/Engineeru, přičemž empirické tvary se naskenují Mikroscribem a zbytek se dokonstruuje v CAD programu. 3D model se pak pomocí formátu IGES exportuje do AlphaCAM, v němž se vygenerují kódy pro NC obrábění.

Obráběcí centra Twin

Dřevěné díly se obrábějí na obráběcích centrech Twin od firmy Bacci. Jedná se o pětiosé stroje se čtyřmi vřeteny. Pohyby v ose X jsou 3000 mm, v ose Y 1050 mm, v Z 1200 mm, v ose C 400° (tj. 360° + 20° na každou stranu) a v ose B neomezeně, maximální otáčky vřetena jsou 24 000 min-1.
"Tyto stroje máme celkem tři a donedávna byly jediné v republice," uvádí ing. Sojovský. "Nakupovali jsme je postupně, nejstarší stroj máme asi dva a půl roku, nejmladší necelý rok. Ve světě jich samozřejmě běhá celá řada, my máme výrobní čísla kolem 150(?). Snažíme se na ně převést veškerou výrobu v oblasti obrábění, to znamená čepy, dlaby, frézování speciálních tvarů, které nelze vyrobit na kopírovacím stroji, dále vrtání, drážkování atd. Je to obecný trend, způsobený nejen jejich přednostmi, ale i variabilitou, protože dnes jsou vyžadovány malé série a okamžité dodávky. Z toho vyplývá, že musíme být schopni přeorganizovat výrobu ve velice krátkém čase a na klasických strojích to samozřejmě trvá mnohem déle. Vlastní produktivita obrábění je v závislosti na operaci buď srovnatelná, nebo až mnohonásobně vyšší než při klasické výrobě. Je zde sloučeno vždy několik operací najednou, kdežto klasicky by se musely používat různé stroje a přípravky.
Kromě obráběcích center máme ještě numericky řízenou kopírku, což je vedle těchto strojů celkem "jednoduchá" záležitost, protože je to stroj řízený jen ve dvou osách, byť má hlavní pojezd a k němu 8 řízených pojezdů. Příslušný tvar stroj vyrobí sám a pohyb není řízen podle šablony, ale podle NC programu."

Nástroje a přípravky

Z nástrojů se v Mimoni při výrobě židlí nejčastěji používá čepovací hlava a dlabací vrtáky a dále nejrůznější nástroje, ať už tvarové a speciální, či klasické vrtáky a válcové frézy. Velmi často se používají celokarbidové nástroje. Nástroje jsou stabilně upnuty ve vřetenech strojů, které nejsou vybaveny zásobníkem nástrojů. Obráběcí centra Twin jimi sice vybavena být mohou, ale zdejší charakter výroby to nevyžaduje. Upínací průměr nástrojů je pro omezení setrvačných hmot maximálně 20 mm. Pracovat lze i s klasickými nástroji s upínacím průměrem 30 mm, ovšem za předpokladu, že se použije nástavec s odpovídajícím průměrem a sníží se otáčky vřetene cca na 8000 až 10 000 min-1.
Přípravky pro upnutí obrobků se vyrábějí z překližky, na které jsou naklíženy díly, které se obrobí na obráběcím centru. Stroj si tak sám vytvoří formu, na které se dělá finální výrobek.
Ve výrobním sortimentu firmy Falcon Mimoň je více než 300 výrobků, běžně se jich ale vyrábí kolem stovky. A kolik práce tu obráběcí stroje mají? Každý měsíc se zde vyrobí kolem 20 000 židlí, které jsou obvykle sestaveny z 13 dílů, přičemž každý díl v průměru představuje 4 nebo 5 obráběcích operací.
Reklama
Vydání #10
Kód článku: 21039
Datum: 07. 10. 2002
Rubrika: Trendy / Zpracování dřeva
Autor:
Firmy
Související články
Made in Česko - Romantické tóny z Hradce Králové

V roce 1948 byla doslova ze dne na den znárodněna česká firma Petrof vyrábějící dokonalé, světově proslulé klavíry. Její majitel, dědeček dvou dam a pradědeček třetí, tedy těch, které v současné době firmu úspěšně vedou, musel tehdy okamžitě svoji továrnu opustit. O dlouhou řadu let později se, nejen díky revoluci, ale i díky nezměrnému úsilí jeho samého i jeho potomků, podařilo firmu, která figuruje na předním místě mezi českým „rodinným stříbrem“, vrátit do rukou rodiny Petrofů.

Inženýrská akademie ČR - Pár slov o mediální realitě

Inženýrská akademie ČR je organizace sdružující lidi se společným zájmem – podporovat technický rozvoj, výzkum, vzdělávání a inovace. Najdeme zde špičkové odborníky z různých technicých oborů. V našem seriálu dáváme slovo těm z nich, jejichž oblasti působnosti či názory mohou být pro čtenáře MM Průmyslového spektra zvlášť zajímavé.

Další ročník veletrhu Wood-Tec ve znamení novinek

Ve dnech 20.–23. října se na brněnském výstavišti po dvou letech opět uskuteční již 14. ročník mezinárodního veletrhu pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl – Wood-Tec.

Související články
Zima se blíží!

Jestli jste milovníci zimních radovánek, tak si zajisté po loňském zklamání přejete, aby letos napadaly celé závěje sněhu, a vy jste mohli zase vytáhnout ze sklepů lyže a oddávat se potěšení z jízdy a kochat se výhledy do zasněžené krajiny. V hromady sněhu doufají pochopitelně i výrobci lyží, jak nám potvrdil generální ředitel výrobního podniku lyží Sporten Ján Hudák v září na tiskové konferenci v Novém Městě na Moravě. Po představení novinek pro rok 2014–15 nám otevřeli dveře i do výrobních hal podniku a seznámili nás s technologiemi výroby lyží.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
900 000 nástrojových datových záznamů navíc

Nové rozhraní výrazně rozšiřuje datovou nabídku pro uživatele systému TDM. Ti mají nově k dispozici nástrojová data od více než 40 výrobců, tedy téměř pro každou obráběcí operaci.

Edge computing pomáhá definovat podnikovou přeměnu

Edge computing už není jen vzdálený koncept. Jak podniky implementují flexibilní řešení pro hybridní cloud a jak se pokrok v open source systémech, jako je Kubernetes, a technologiích pro 5G stává realitou, tak se rozvíjí i edge computing. Kombinací těchto technologických sil vzniká rámec pro podnikové řešení edge computingu, které vezme moc z rukou několika a předá ji do rukou mnoha .

Budoucnost české výroby

Česká výroba prochází složitým obdobím. Naši výrobci musí každý den řešit složité úkoly a problémy, za které si z části ani nemohou. Doba už je taková, je potřeba se jí ale postavit čelem.

Kolaborativní roboty - potenciál automatizace v automobilovém průmyslu

Kolaborativní roboty, neboli koboty, vytvářejí další příležitosti pro automatizaci automobilového průmyslu. Jsou charakteristické svou schopností pracovat ve specifické výrobní oblasti, po boku pracovníků. Dále pak rychlou implementací a snadným přesunem na nové úkoly. V neposlední řadě i intuitivním programováním a obsluhou. Mohou pomoci v procesech jako je vstřikování, při obsluze strojů nebo při balení a paletizaci ve velkých i malých podnicích.

Aditiva s nanočásticemi a vlastnosti procesních kapalin

Myšlenka, že lze v různých výrobních procesech použít kovoobráběcí kapaliny - Metalworking Fluids (MWF), aby se zajistila kvalita obrobku, snížilo opotřebení nástroje a zvýšila produktivita procesu, je velmi stará. Už Leonardo da Vinci vytvořil několik testovacích sestav umožňujících analýzu tření za různých podmínek.

Cesta k budoucímu růstu vede přes investice

Rok 2020 by se dal přejmenovat na Rok černých labutí. Ekonomové k těmto původem australským ptákům přirovnávají události, které nikdo nečeká a které hluboce zasáhnou samotné základy hospodářství. Tak jako to dokázala pandemie nového typu koronaviru. Ze dne na den donutila vlády, aby vypnuly na několik měsíců nejen českou, ale také další klíčové ekonomiky pro české exportéry.

Digitalizujete výrobu? Nezapomeňte na pevné základy

ERP je tradičním podnikovým nástrojem, jehož cílem je podpořit a optimalizovat firemní procesy v rámci jednoho integrovaného řešení. Poskytuje jednotnou datovou základnu, jednotný pohled na dění ve společnosti a svým způsobem je nositelem jednotné verze podnikové pravdy, která je podkladem pro rozhodování managementu.

Pohodlné upínání magnetem

Pokud jde o úsporu času při seřízení a upnutí obrobků bez deformace, je elektricky aktivovaná technologie permanentních magnetů považována za špičkový systém. S trochou konstrukční zručnosti mohou být během sekundy a bez deformace upnuty a z pěti stran obrobeny především velkoformátové díly. Ani v oblasti standardních modulů nezůstává vývoj bez odezvy. Moderní magnetické upínací desky umožňují optické nebo automatizované monitorování upínacího procesu.

Modulární příprava vzduchu pro průmyslové aplikace

Stlačený vzduch je bezpečný a spolehlivý zdroj energie za předpokladu, že se správně používá a upravuje. Často je mylně pokládán za levný nebo dokonce "bezplatný" zdroj energie, avšak v místě použití má přibližně stejnou cenu jako zemní plyn. Proto je velmi důležité instalovat správné vybavení pro úpravu a regulaci přívodu vzduchu.

Na cestě stát se globálním jazykem produkce

V loňském roce na veletrhu EMO se uskutečnila první "live" prezentace univerzálního rozhraní obráběcích strojů umati (universal machine tool interface), do které se na výstavě zapojilo na sedmdesát firem z deseti zemí se 110 stroji a 28 softwary. Tato inciativa vytvořit standardizované rozhraní, které uživatelům umožní snadnou a bezpečnou integraci nových strojů, softwarů a dalších zařízení do vlastních IT ekosystémů na principu plug and play, vznikla v roce 2017 pod záštitou VDW (Německá asociace výrobců obráběcích strojů). VDW nyní spojuje své síly s VDMA (Svaz německých strojírenských podniků), aby společně podporovaly šíření a používání standardů OPC UA v celém strojírenském sektoru pod značkou umati.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit