Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Články >> Otevřené optické systémy lineárního odměřování
Chcete dostávat MM Průmyslové spektrum ZDARMA až do Vaší schránky? Více informací zde.
Nomenklatura: Automatizace, regulace

Otevřené optické systémy lineárního odměřování

Efektivní ovládání pohybu strojů a pohybových systémů vyžaduje vysoký výkon rotačních nebo lineárních snímačů. Jestliže aplikace vyžaduje co nejlepší ustavení s požadavkem na vysokou přesnost a spolehlivost, je nejlepším řešením bezkontaktní optický lineární snímač.<0} Přímé lineární snímače jsou upřednostňovanou volbou u vzrůstajícího počtu současných automatizovaných systémů.

Výroba polovodičů, montáž elektroniky, speciální stroje, laserové řezání, optická kontrola, testování desek plošných spojů, tisk, skenování a vědecké přístroje - to je jen několik příkladů činností, ve kterých mohou optické snímače RG2 výrazně zvyšovat výkon.

Bez poklesu intenzity

Systém Renishaw RG2 poskytuje dlouhodobé řešení s vynikajícími výsledky měření a může být aplikován na libovolnou délku definovanou uživatelem. Rovněž požadavky na opatrné zacházení a pečlivé čištění, bez nichž se tradiční měřidla neobejdou, se výrazně snižují. Uspořádání optiky zachovává intenzitu signálu, jeho čistotu a přesnost i v podmínkách, které se pro jiné otevřené optické snímače jeví jako nevyhovující. Vývoj směrem k vyšší přesnosti ukazuje, že lineární snímače pracující na principu přímé zpětné vazby jsou upřednostňovaným řešením. Rozšířené používání rychlých a jednoduchých lineárních motorů způsobilo, že rotační snímače se staly pro mnoho lineárních aplikací zastaralými.

Výhody systémů:

• vysoká rychlost a spolehlivý bezkontaktní provoz odpovídají náročným požadavkům na rychlost v podnikové automatizaci;
• tření a mechanické opotřebení je nulové;
• systémy odolávají znečištění, které je pro většinu automatizovaných pracovišť charakteristické;<0}
• ohebné měřítko dodávané na cívce lze pohodlně "ustřihnout na míru" (až do délky 70 m), takže není nutné skladovat různě dlouhá měřítka;<0}
• obsahují kompaktní čtecí hlavice s vestavěným interpolátorem, variabilním rozlišením od 5 µm do 10 nm a digitálním nebo analogovým výstupem;<0}
• tepelná přizpůsobivost měřítka vůči podkladu zjednodušuje teplotní kompenzaci systému.<0}
Technologie, která je u čtecích hlavic RG2 využita, kombinuje tyto flexibilní a uživatelsky příjemné funkce s vysokým měřicím výkonem. Přední světoví výrobci souřadnicových měřicích strojů vsadili právě na systémy RG2.
Ing. Josef Sláma

Další články

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: